جالبنکات مهم حفظ سلامتی

9 اشتباه که خانم ها در باشگاه مرتکب می شوند

بدن خود را بسازید و جلوی تبدیل شدن به یک مردنی چاق را بگیرید!

در رابطه با موضوع تناسب اندام هیچ گروهی در جامعه به اندازه زنان تحت فشار نیستند! از تصاویری که در رسانه ها از زنان متناسب می بینند تا تصویری که جامعه از آن ها به عنوان یک زن انتظار دارد، زنان در میانه این میدان حیران مانده اند!

جای تعجبی نیست که آن ها نمی توانند به راحتی تصمیم بگیرند که آیا باید ایروبیک کار کنند یا وزنه جا به جا کنند یا اینکه به یوگا بپردازند!

در اغلب اوقات خانم ها جزء قربانیان تبدیل شدن به سندرم “مردنی چاق” هستند! حالتی که وقتی لباس می پوشند، هیچ گونه چاقی در بدن آن ها دیده نمی شود، اما در واقع نسبت به قبل از دوران تمرین دارای چربی بالاتری می شوند!

به نظر من یکی از دلایلی که خانم ها به باشگاه می روند این است که از نظر ظاهری زیباتر به نظر بیایند و این کار را با کاهش وزن و ایجاد انحنا در بدن انجام می دهند. (البته آقایان نیز چنین اهدافی دارند!)

بدن های ورزشکاری که ظاهر زیبایی دارند، به صورت یک خط راست نیستند بلکه معمولاً ترکیبی از نقاط محدب و مقعر در بدن هستند.

نکته مهم:

این مطلب رو در مورد برنامه ریزی بدنسازی حتماً بخونید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

در فازهای مختلف بدنسازی (حجم گیری و چربی سوزی) چه کار باید کرد

اینجا در مورد نکات قابل سرزنشی صحبت می کنم، که زنان در حق خود انجام می دهند:

۱. ترس از اینکه تبدیل به غول بشوند

ترسیدن غول tamrino.ir

برعکس آقایان که در باشگاه همیشه بدنبال دمبل های سنگین تر هستند، اما خانم ها بدنبال آن دمبل هایی کوچولوی قرمز رنگ که یک بچه 3 ساله هم می تواند آن را بلند کند، می روند!!

چرا؟

چون می ترسند تبدیل به غول بشوند!

عضلات شما رشد نمی کند، بدن شما انحنای لازم را پیدا نمی کند، اگر همچنان با وزنه هایی کار کنید که هم وزن گوشی تلفن تان است!! به استقبال دمبل های 10 و 15 کیلوگرمی بروید. از وزنه هایی استفاده کنید به شما اجازه نمی دهند بیشتر از 8 تکرار را اجرا کنید.

سراغ این بهانه قدیمی نروید که می گوید: من نمی خواهم بزرگ شوم! باور کنید تبدیل به غول نخواهید شد، مگر اینکه جز آن دسته زنان باشید که هورمون تستوسترون از چشمان شان می چکد!!

عضلات شما رشد نمی کنند مگر اینکه شما آن ها را با کربوهیدرات و پروتئین تغذیه کنید.

دقیقاً به همین دلیل است که مردانی که وزنه می زنند، بدن های خود را با مرغ، گوشت گاو، ماهی و … تغذیه می کنند. اگر به این صورت غذا نخورید، خیلی هم بزرگ نمی شوید!

۲. می ترسند صورت شان زشت شود

بدنساز نفهم خنده دار جالب tamrino.ir

اشاره کردم نترسید و وزنه های بزرگتر را جا به جا کنید، اما در رابطه با فشار این تمرینات صحبت نکردم. قرار نیست وقتی وزنه می زنید همان حالتی در صورت تان باشد که رفته اید و مانیکور می گیرید!!

خیلی از خانم ها نمی خواهند وارد گود شوند و دست های خود را خاکی کنند! ببینید ساختن عضله نیازمند این است که از منطقه راحتی خود دور شوید، نیازمند حس کردن درد است، قرار نیست در باشگاه زیبا به نظر بیایید (اینجا باشگاه است، مزون که نیست!!) باید موقع جا به جا کردن وزنه ها عصبانیت و خشم در صورت شما مشخص باشد (حتی سنیدرلا هم موقعی که می خواست چیزی را جا به جا کند، اخم می کرد!!)

به افرادی که در باشگاه هستند، فکر نکنید که در مورد شما چگونه فکر می کنند، با شدت و صلابت وزنه ها را جا به جا کنید!

۳. وسواس نسبت به شکم دارید

شکم شش تکه بدن ساز tamrino.ir

می گویند یکی از دلایلی که آقایان بدنبال شکم های شش تکه هستند، این است که خانم ها اینگونه شکم ها را دوست دارند! اما متاسفانه خانم ها به خود هم رحم نمی کنند!!

ببینید همه شکم های شکم شش تکه دارند! فقط باید چربی که روی این عضلات قرار گرفته را تراش بدهند. درست است که شما شکم شش تکه می خواهید اما قرار نیست، نصف هر جلسه تمرینی را به تمرینات شکم اختصاص بدهید.

سه یا چهار ست با 15-20 تکرار و هفته ای 2-3 بار کفایت می کند.

۴. تمرین کردن روی سطوح نا متعادل (توپ بوسو)

سطوح بی ثبات توپ بوسو شنا tamrino.ir

تصدیق می کنم که تمرین کردن با توپ بوسو احتمالاً باعث بهبود توانایی تعادل در شما می شود. به جز این استفاده دیگری برای این وسیله نمی بینم!

جای تعجب است که از این توپ بوسو برای تمرینات با وزنه نیز استفاده می شود. این تصور که می شود عضلات را با تمرین دادن روی سطوح نامتعادل قوی تر کرد، احمقانه است! چرا که شما وقتی در چنین سطوحی قرار دارید، به خاطر حفظ تعادل مجبورید از وزنه های سبک تر استفاده کنید، که خود کمکی به افزایش توان شما نمی شود.

استفاده از وزنه های سبک تر روی سطوح نامتعادل مثل توپ بوسو، باعث می شوند تا عضلات شما سریع تر خسته شوند و ست را زودتر از همیشه تمام کنید. مخصوصاً آن ست های آخر که از همه در فعال کردن فیبرهای عضلانی برای رشد مهم تر هستند.

۵. استفاده بیش از حد ایروبیک

تمرین زدگی تردمیل عرق کردن هوازی tamrino.ir

آیا تا حالا یک دونده دوی ماراتون را با فیزیک های فوق العاده دیده اید؟!

احتمالاً نه! این افراد معمولاً از لاغری شدید یا سندرم مردنی چاق، رنج می برند! از همه بدتر این است که اصلاً پاهای زیبایی ندارند!!

یادتان باشد، شما بدنبال عضله هستید و استفاده بیش از حد تمرینات ایروبیک، به معنای مرگ عضله است! راه های موثرتری برای سوزاندن چربی وجود دارد. یک پیاده وری سریع در ابتدای صبح راه بسیار بهتری برای چربی سوزی و حفظ عضلات است.

۶. فقط یک برنامه تمرینی دارند

ثبت حرکات برنامه tamrino.ir

اینکه تماماً در باشگاه به انجام یک برنامه تمرینی بپردازید، هیچ سودی برای شما ندارد.

نمی دانم این اعتقاد از کجا آمده است؟ راهنمایی غلط بوده است که می گوید: تمرین، تمرین است! یا هر چیز دیگر، عده ای از خانم ها همچنان همان برنامه تمرینی را انجام می دهند که سال ها پیش آن را انجام می داده اند.

شما باید بدانید بدن به شرایط عادت می کند، فرقی نمی کند این تمرینات با وزنه باشد یا ایروبیک! سیستم عصبی بدن به فرایند برنامه ها عادت می کند و دیگر خبری از سوختن کالری ها نیست!

هر 6 هفته یک بار چرخه برنامه های خود را تغییر بدهید. در یک چرخه روی حرکت های پا، در چرخه دیگر روی شانه یا بازوها تمرکز کنید.

۷. بی برنامه تمرین کردن

تقلب در رژیم غذایی متر میوه برنامه tamrino.ir

نقطه مقابل تمرین کردن با یک برنامه تمرینی، این است که هر روز که باشگاه می آیید، به انجام حرکت تمرینی جدید تر بپردازید!

چرا؟

چون دیشب تو تلویزیون این حرکت جدید را معرفی کرده بودند! آن ها یک برنامه تمرینی را چند روز امتحان می کنند، می بینند جواب نمی گیرند و بعد دوباره به سراغ حرکت های جدید می روند. یکی از بیماری هایی که در باشگاه بسیار شایع است، ظهور تب کراس فیت است!!

در این موارد، برنامه های تمرینی دیوانه کننده هستند و هیچ نتیجه مشخصی را فرد بدست نمی آورد. دنبال برنامه تمرینی باشید که بدنبال رفع نیازهای خاص شما باشد. برنامه ای که باعث شود عضله بسازید و چربی بسوزانید.

۸. ترس از غذا

کاهش کالری نه انتخاب همبرگر tamrino.ir

در وعده غذایی بعد از تمرین، مهم نیست چه بخورید، شما چربی اضافه نخواهید کرد!! البته اگر در این بازه ساعتی بسیار مهم پس از تمرین به بدن پروتئین و کربوهیدرات لازم را برسانید، شاهد ساخته شدن عضله هم خواهید بود.

همه این ها به هورمون انسولین بر می گردد، هورمونی که مسئول جا به جایی گلوکز و آمینو اسید به سلول های عضلانی است. به طور کلی انسولین دو انتخاب دارد، یا می تواند گلوکز و پروتئین را به صورت چربی در بافت های چرب و کبد ذخیره کند یا اینکه می تواند این مواد مغذی را مستقیماً به سلول های عضلانی برساند. جایی که به عنوان سوخت، یا عامل رشد توسط عضلات استفاده می شوند.

برای اینکه انسولین انتخاب دوم را انجام بدهد، شما باید وزنه جا به جا کنید. عضلات در طول تمرین نسبت به انسولین حساس هستند، بنابراین اگر می خواهید عضله بسازید، ضروری است که وعده قبل از تمرین را نیز جدی بگیرید.

پس از کالری ها نترسید! و علی الخصوص از کربوهیدرات نترسید!

۹. آبمیوه گیری

سبزی اسموتی عصاره آب میوه سم زدایی tamrino.ir

منظورم از آبمیوه ها، همان ظرف های پلاستیکی است که خانم ها با آن وارد باشگاه می شوند و هر چند دقیقه یکبار با لبخندی از سر رضایت چند قلپ از آن را نوش جان می کنند! ظرف های آب میوه ای که دوستان گیاه خوار ما آن را پر از کلم پیچ و ترکیب شنبلیله دریایی و جلبک صحرایی کرده اند!!

می دانم تعجب خواهید کرد و می گویید: حتماً دیوانه شده ام! که می گویم: این عصاره ها و آبمیوه ها را کم مصرف کنیم یا اصلاً مصرف نکنیم!

ببینید، سبزی ها و میوه ها شامل شکر ساده و کربوهیدرات های پیچیده برای جذب هستند. (تا اینجا مشکلی ندارند!)

هر چند، وقتی شما سبزی و میوه را در مخلوط کن خورد می کنید و با هم ترکیب می کنید، شما آن ترکیباتی که قرار بود به سختی جذب شوند را به تکه های بی نهایت کوچک تبدیل می کنید. در واقع شما به سیستم گوارشی خود استراحت می دهید چرا که یک مرحله از هضم شدن در درون دستگاه مخلوط کن طی شده است!!

همه آن شکرهای ساده وارد جریان خون شما می شوند و  پانکراس شما موجی از انسولین را ترشح می کند تا با این همه شکر مقابله کند.

انسولین بخشی از این شکر را به عضلات می برد و مابقی را به کبد یا بافت های عضلانی هدایت می کند. در ادامه سطح انسولین پایین تر می آید و شما خیلی سریع احساس گشنگی می کنید و تشویق خواهید شد تا کالری بیشتری را مصرف کنید.

اگر به مصرف این آبمیوه ها بیشتر بپردازید، حتی ممکن است ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را در خود بالا ببرید.

یک نکته جالب دیگر اینکه اگر همان میوه و سبزی که در مخلوط کن ریخته اید را بخواهید، به صورت معمولی مصرف کنید، کار برای شما و معده محترم بسیار سخت تر خواهد شد!

چرا؟

به خاطر اندازه این مواد! وقتی شما آنها را در مخلوط کن خورد و نرم می کنید، این مواد به راحتی در معده شما جا پیدا می کنند و این خطر پیش می آید که شما مصرف بیش از اندازه کالری داشته باشید.

که اصلاً خبر خوبی برای شمایی که می خواهید چربی خود را به کنترل در بیاورید، نیست!

نمی گویم آبمیوه گیری خود را از پنجره به دور بیندازید! بلکه صحبت بر مصرف متعادل است!

به نظر شما، خانوم ها دیگر در باشگاه به چه باورهای غلطی اعتقاد دارند؟

فردا در مورد ستاره کربوهیدرات ها صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا