بدنساز تازه کارچربی سوزی

بهترین چربی سوز: کافئین (همچنین یک ماده فوق العاده برای قبل از باشگاه)

کافئین به مدت 15 قرن مردم را در تمام دنیا بی قرار کرده است! آیا یک چربی سوز خوب نیز هست؟!

مطالعاتی زیادی در مورد این ماده انرژی زا صورت گرفته است. از طرفی این ماده یکی از مورد استفاده ترین مواد در نوشیدنی های امروزی است. همین طور می دانیم که باعث بهبود خصوصیات فیزیکی و ذهنی فرد می شود و به همین خاطر است که بدنسازان از این ماده به وفور استفاده می کنند.

نکته مهم:

وقتی خوندن این مطلب رو تموم کردید، حتماً این مطلب خیلی مهم رو هم بخونید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

برنامه تمرینی اینتروال برای چربی سوزی

قهوه tamrino.ir

کافئین باعث افزایش تمرکز، هوشیاری، حال بهتر و افزایش تحمل درد می شود و از همه مهم تر باعث می شود تا بیشتر تمرین کنیم و چربی سوزی نیز در بدن سرعت می گیرد. کافئین آن قدر موثر بود که تا سال 2004 توسط کمیته جهانی ضد دوپینگ ممنوع بود!!

امروزه بیش از 50% مردم کره زمین به نوعی از این ماده جادویی استفاده می کنند.

با اختلاف بسیار زیادی محبوب ترین منبع کافئین قهوه است.

امروز اینجا در مورد نکات مثبت و منفی کافئین صحبت خواهیم کرد.

مصرف کراتین و کافئین با هم مشکلی دارد؟

 

لینک در آپارات

دانلود مجموعه آموزشی بدنسازی

خوب و بد کافئین

خوب و بد tamrino.ir

۱. عملکرد ورزشی

خبرهای خوب: در تحقیقی که در استرالیا صورت گرفت مشخص شد، مصرف یک فنجان اسپرسو قبل از تمرین عملکرد افراد را تا 25% افزایش می دهد، اسیدهای چرب را به عنوان منبع سوخت عضلات می سوزاند.

خبرهای بد: کافئین یک ادرار آور است. در واقع خوردن کافئین 10 مرتبه کمتر از آب باعث جایگزینی آب در بدن می شود. از طرفی اگر شما قبل از تمرین بیشتر از 4 فنجان قهوه میل کنید، خودتان را در شرایط خطرناک قلبی قرار می دهید.

بدانید که چه موقع باید نوشیدن را قطع کنید.

۲. تمرکز فکر

خبر های خوب: تحقیقات پیشنهاد می کنند که مصرف 1-2 فنجان قهوه قبل از هر کاری، سطح هوشیاری و حافظه کوتاه مدت شما را تقویت می کند.

چرا؟

به خاطر اینکه باعث آزاد شدن دوپامین می شود. دوپامین قسمتی از مغز را که مربوط به احساس لذت می شود را تحریک می کند. از طرفی قهوه خطر آلزایمر را تا 60% کاهش می دهد.

۳. عضلات

خبر های خوب: باعث افزایش ضربان قلب، عملکرد سیستم عصبی و تنفس شما می شود. این علائم باعث می شود عملکرد شما حداکثری شود. همچنین باعث آزاد شدن بیشتر کلسیم در عضلات می شود که خود باعث افزایش انقباض عضلات می شود.

خبر های بد: دیگر ترکیباتی که در قهوه ممکن است وجود داشته باشد، باعث خواهند شد اثر کافئین خنثی شود. پس بهتر است از مصرف قرص های کافئین و نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنید.

۴. سلامت قلب

قلب tamrino.ir

خبر های خوب: تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن بیش از 6 فنجان قهوه در روز خطر حملات قلبی را افزایش نمی دهد!!

همچنین، مردانی که روزانه 4 فنجان قهوه مصرف می کنند، 53% کمتر احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی را تجربه می کنند.

خبر های بد: باعث می شود تا رگ های خونی تنگ تر شوند و فشار خون شما افزایش پیدا کند. اما اگر شما دچار بیماری فشار خون نیستید، افزایش موقتی فشار خون باعث مشکلی بخصوصی نمی شود. اگر شما یک قهوه خور قهار هستید، اثر افزایش فشار خون بر شما کمتر خواهد بود!

چرا؟

بدن شما بعد از مدتی در مقابل کافئین تحملش بالا می رود!

۵. وزن

خبر های خوب: باعث کاهش اشتها می شود و باعث افزایش سوخت و ساز می شود. ترکیب 6 فنجان قهوه در روز و یک رژیم خوب و تمرین مناسب باعث می شود تا چربی سوزی تا 50 برابر افزایش پیدا کند.

خبرهای بد: بدون رژیم غذایی و تمرین هیچ مدرکی دال بر اثر قابل توجه کافئین بر چربی سوزی وجود ندارد!!

۶. دندان

خبرهای خوب: ترکیبات شیمیایی قهوه جلوی پوسیدگی دندان ها می شود.

چطور؟

آن ها جلوی چسبیدن باکتری ها به مینای دندان را می گیرد.

خبر های بد: همان ترکیباتی که جلوی چسبیدن  باکتری ها به مینای دندان را می گرفتند به این باکتری های می چسبند و باعث زرد شدن دندان ها می شوند.

۷. سلامتی کلی

خبر های خوب: قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هاست و جلوی سرطان ها و بیماری های قلبی را می گیرد. نوشیدن بیش از 4 فنجان قهوه جلوی سنگ کیسه صفرا را می گیرد.

خبرهای بد: قهوه به اندازه میوه و سبزی جات آنتی اکسیدان ندارد. از طرفی جذب این آنتی اکسیدان ها سخت تر است. اگر شما تا 1 ساعت بعد از یک وعده غذایی قهوه مصرف کنید، جذب آهن و زینک را کاهش می دهد.

این هم چند منبع کافئین

قهوه tamrino.ir

۱. قهوه

همان طور که ذکر شد، قهوه محبوب ترین منبع کافئین است. سرشار از آنتی اکسیدان ها و از همه مهم تر آسیب های عضلانی ناشی از تمرینات را کاهش می دهد.

۲. چای

چای سرشار از آنتی اکسیدان است و یک چربی سوز به نام می باشد. یادتان باشد چای سیاه کافئین بیشتری از چای سبز دارد.

۳. شکلات داغ

شکلات نیز سرشار از آنتی اکسیدان و سایر مواد مفید برای بدن است. البته سعی کنید محصولاتی را انتخاب کنید که حداقل 70% کاکائو باشد و شکر کمتری داشته باشد.

۴. نوشیدنی های انرژی زا

این نوشیدنی ها مفید بودند اگر سرشار شکر نبودند! البته موضوع دیگری نیز که جالب است قیمت بالاتر این محصول نسبت به سایر مواد است.

۵. قهوه های کنسروی سرد (نوشیدنی سرد)

این هم یک محصول جدید است که متاسفانه سرشار از شکر است!

۶. چای سبز

تحقیقات زیادی نشان داده اند که چای سبز باعث افزایش سوخت و ساز می شود. متاسفانه شرکت های تولید کننده مقدار کافئین را در این نوع از چای ذکر نمی کنند!!

۷. قرص های کافئین

راه بسیار ارزان دریافت کافئین همین قرص هاست! اثر جانبی که این قرص ها دارند این است که اگر اولین باری باشد که از این قرص ها استفاده می کنید، ممکن است باعث عصبی شدن شما بشود!! پس بهتر است اوایل با دوزهای پایین از این قرص ها استفاده کنید.

در اینجا اثرات جانبی شایع مصرف کافئین را برای شما لیست کرده ام

قهوه tamrino.ir

۱. خواب

بعضی از افراد کافئین را خیلی سریع می سوزانند اما برخی دیگر نیز کند هضم هستند. اینکه این ماده چطور برروی شما اثر خواهد گذاشت، کاملاً شخصی است. اگر شما نسبت به کافئین حساس هستید، میزان مصرف خود را کاهش بدهید.

۲. اضطراب

رابطه کافئین با افزایش اضطراب ثابت شده است. البته این اثر روی همه یکسان نیست. باز هم به روی تجربه شخصی خود تکیه کنید.

۳. آب رسانی

قهوه باعث ادرار آوری خواهد شد، البته اثر قابل توجهی نیست اما باز هم توصیه می شود هنگام مصرف قهوه، مایعات دیگر هم بنوشید. مخصوصاً اگر شما در محیط گرم و مرطوب فعالیت می کنید.

چه موقع باید این چربی سوز را مصرف کرد؟

قهوه tamrino.ir

بهترین زمان یک ساعت قبل از تمرین در باشگاه است.

چرا؟

مقدار کافئین در جریان خون شما 60-90 دقیقه بعد از مصرف به اوج خود می رسد. اما آگاه باشید اگر که در ساعت 6 بعد از ظهر 200 میلی گرم  کافئین مصرف کنید، شما همچنان مقدار قابل توجهی از آن را در بدن خود تا نیمه های شب خواهید داشت، پس مواظب باشید که بر میزان و کیفیت خواب شما اثر منفی نگذارد.

باز هم اثر کافئین در افراد مختلف فرق می کند.

شما می توانید اثر چربی سوزی کافئین را بیشتر بکنید!

چگونه؟

کافئین را با مکمل وی و آمینو اسید ها ترکیب کنید.

چرا؟

همان طور که می دانید مصرف مقدار کافی پروتئین برای شمایی که سخت تمرین می کنید، ضروری است. احتمال اینکه پروتئین در بدن به چربی تبدیل شود، خیلی پایین است. از طرفی پروتئین سرعت سوخت و ساز را بالا می برد.

ممکن است شما وزن کم کنید اما به خاطر نداشتن عضله همان طور که قبلاً توضیح دادم، مردنی چاق به نظر بیایید!!

همین موضوع در مورد آمینو اسید ها هم صدق می کند.

چربی سوز های دیگر

لیمو tamrino.ir

مصرف نصف فنجان لیمو و آب گرم (بدون شکر) درست بعد بیدار شدن از خواب، به کبد در هضم کمک شایان توجهی می کند و از طرفی چربی را کاهش می دهد.

ویتامین B3 یا نیاسین باعث شکسته شدن چربی ها در بدن می شود.

از مصرف چربی های سالم هم غافل نشوید. مخصوصاً امگا 3!!

مصرف 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام و بدون مواد افزودنی قبل از هر وعده غذایی باعث چربی سوزی و هضم راحت تر مواد غذایی می شود.

و در آخر مصرف آب را هرگز از یاد نبرید. البته یادتان باشد موقع مصرف وعده غذایی از آب استفاده نکنید چرا که شیره معده را رقیق می کند.

 

 

مخلص کلام

استفاده از تمام این ترفند ها نه تنها باعث می شود، کیفیت تمرینات شما بهتر شود، بلکه شما را تبدیل به یک ماشین چربی سوزی سیار می کند!!

فردا در مورد اینکه چکار کنیم که از باشگاه رفتن نتیجه بگیریم، صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫46 دیدگاه ها

 1. سلام.ممنون از مطالب خوبتون
  یکی از خواص کافئین که با توجه به تجربه شخصی خودم برای کسانی که قصد افزایش حجم را دارند مناسب نیست، خاصیت ملین بودن کافئین است که شما به آن اشاره نکردید. شاید شما هم تجربه کرده باشید که وقتی قهوه (اسپرسو) یا مکمل های حاوی کافئین بالا (مانند بعضی پمپ ها ) مصرف میکنید ، بعد از چند دقیقه مجبورید به دستشویی بروید و مواد غذایی که یکی دو ساعت قبل از تمرین خورده اید تا موقع تمرین از انرژی آنها استفاده کنید را دفع میکنید.
  من فکر میکنم یکی از دلایلی که میگویند قهوه به لاغر شدن کمک میکند، علاوه بر افزایش سوخت و ساز، همین ویژگی قهوه است. خودم تا وقتی که خوردن قهوه را کنار نگذاشتم نتوانستم وزن اضافه کنم. من فقط روزی دو فنجان اسپرسو بدون شکر، یکی دوساعت بعد از صبحانه و یک فنجان هم یک ساعت قبل از تمرین میخوردم.

  1. سلام
   مهم نیست دستور العمل مصرفی که ارائه براساس دوز مصرفی بود
   حالا شما روی جعبه مکمل رو نگاه کنید و با توجه به این دوز شروع به مصرف کنید
   اسید آمینوهای شاخه دار
   دوز مصرف ۴ تا ۸ گرم
   زمان مصرف قبل و حین و بعد تمرین
   Cla
   ۳ گرم برای
   سه بار در روز و نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی یا در میانه وعده غذایی

 2. سلام باتشکرازمطالب اموزندتون اقای ناصری
  ماخانمها که بدنسازی با دستگاه کارمیکنیم سی ال ای وبی سی ای ای روچقدر باید مصرف کنیم درضمن سه روز درهفته تمرین دارم ممنون میشم سوالمو جواب بدین

 3. سلام خسته نباشید من از پانزدهم فروردین هروز صبح میرم پارک پیاده روی میکنم طناب میزنم وبا دستگاهها هم کار میکنم دوساعت طول میکشه
  میخوام لاغرکنم وبدنم رو فرم بیاد
  به نظر شما خوبه یانه راهنمایی کنید
  قبل از اینم باشگاه میرفتم
  ممنون از لطفتون

 4. سلام
  من هروز امادگی جسمانی کار میکنم ولی ازاین ماه میخوام برم TRXبه نظر شما خوبه یانه
  هروز صبح باشگاه میرم
  یه ساعت قبل از ورزش کافیین تزریق میکنم و یه پیمانه شاتر sx7میخورم
  نظرتونو بدین
  ممنون میشم

  1. سلام
   من و وبسایت تمرینو و افرادی که تمرینو را دنبال می کنند از عاشقان بدنسازی هستیم. هر چه نباشد شعار تمرینو: «من با افتخار یک بدنسازم» است!
   پس نمی توانم بگویم طرفدار تی آر ایکس، کراس فیت، آمادگی جسمانی هستم. به شما هم توصیه می کنم روی بدنسازی تمرکز کنید. هفته ای ۴- ۵ جلسه بیشتر تمرین نکنید.
   اگر می توانید صبح ها هم تمرین نکنید ولی اگر چاره ای دیگر ندارید این مطلب را از دست ندهید.
   در مورد کافئین که نظر من مثبت است اما در مورد sx7 یا به عبارت دیگر هیدروکسی کات خدمت شما عرض کنم بهینه ترین نحوه مصرف به اینگونه است:
   ۱ پیمانه ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از صبحانه و نهار. برای بهترین نتیجه هم این محصول را به مدت ۶۰ روز همراه با رژیم و تمرینات مصرف کنید. ۸-۱۰ لیوان آب هم در طول روز حتماً‌ مصرف شود.

 5. با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز من 81 کیلو وزن دارم 23 سه ساله هستم 183 قد منه میخوام وزنم بیارم تا 75 کیلو روزانه 2 ساعت هوازی و بدنسازی کار میکنم ایا مصرف کافئیین میتونه بهم کمک کنه برا رسیدن به وزن مورد نظرم

  1. سلام
   به شما توصیه می کنم در ابتدا مقداری از تمرینات هوازی روزانه خود بکاهید و در وبسایت مطالب مفیدی را در مورد کاهش وزن پیدا خواهید کرد.
   در مورد کافئین هم باید بگویم بله می تواند به شما کمک کند اما نه به عنوان یک معجون جادویی!
   پیروز باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   عوارض چندان زیادی ندارد، اما توصیه نمی شود با سایر مواد کافئین دار مصرف شود، چرا که باعث تقویت اثر می شود.
   در مورد ونوستات باید بگویم، این قرص جلوی جذب چربی مصرفی را می گیرد و معمولاً بعد از غذا مصرف می شود. اما اثری روی چربی های قبلی شما ندارد و از این روی خاصیت چربی سوزی ندارد.
   مصرف این قرص حتماً باید با توصیه پزشک باشد.

 6. جناب آقای ناصری دیروز من نظر خود را در ذیل این مقاله گذاشتم و خواهش کردم اگر امکان دارد لینک منابع را هم در مقاله هاتان درج نمایید اما امروز در جستجوی پاسخ شما بودم که متاسفانه اصلا اثری از کامنت خودم نیز نیافتم، قبلا از هر گونه قضاوتی میخواستم بپرسم که آیا کامنت من اتفاقی حذف شده یا مشکل دیگری بوده است، با سپاس

  1. سلام دوست عزیز بروزرسانی داشتیم. سیستم نظرات به گونه ای است که اول باید نظر شما را تایید کنیم اما متاسفانه نظر شما را تایید نکرده بودیم.
   شرمنده
   و اما در مورد منابع، منبع مقالات ما سایت هایی مثل bodybuilding.com , …. هستند که متاسفانه .ی ل ت ر هستند و نمی توانیم منبع بدهیم.
   هرگونه سوالی داشتید خوشحال خواهیم شد پاسخگوی شما باشیم.

   1. خیلی ممنون از پاسختان، واقعا میخواستم که دسترسی بهتری به منابع بیشتری داشته باشم، من مطالب وبسایتتان را دنبال میکنم و برای همین میخواستم با اطمینان بهتری آنها را بخوانم، بهر حال تلاشتان قابل تحسین است.
    با آرزوی موفقیت

    1. خواهش می کنم دوست عزیز
     ممنونیم از شما که مثل کاربران خوب تمرینو به ما قوت قلب می دهید، امیدواریم شایسته اعتماد شما باشیم.
     و اما…
     دوست عزیز ما در انتخاب مطالب خود مان وسواس زیادی داریم، اما یک توصیه کلی به شما و دیگر دوستان می کنم در خصوص مطالب مربوط به تناسب اندام ابتدا سعی کنید که مطالب را با شرایط فیزیکی خودتان تطبیق بدهید، چرا که احتمال دارد همه توصیه ها و ترفند ها روی بدن هر فرد نتایج بخصوصی بگذارد.
     حالا این مطلب را شما می توانید از یک وبسایت بخوانید یا از یک دوست در باشگاه شنیده باشید.
     با آروزی تنی سالم و لبی پر از لبخند!

  1. سلام دوست عزیز
   قبل از باشگاه می توانید بین 20-200 میلی گرم کافئین را مصرف کنید.
   بیشتر از 200 میلی گرم چندان مفید نیست.
   در ضمن سعی کنید در بقیه روز مصرف کافئین را حداقل کنید تا تحمل شما نسبت به کافئین پایین بیاید و در باشگاه روی تمرینات شما اثر مناسب را بگذارد.
   خوشحال خواهم شد بتوانم پاسخگوی سوالات شما باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا