بدنساز تازه کارجالبنکات تمرینی

آیا قبل از یک جلسه تمرینی می توان فعالیت جنسی داشت؟

آیا قبل از یک رقابت ورزشی یا جلسه تمرینی، می‌توان فعالیت جنسی داشت؟

بستگی دارد…

در گذشته تصور بر این بود که: بعد از فعالیت جنسی، کاهش موقتی سطح تستوسترون را شاهد خواهیم بود. هر چند، مثل همیشه موضوع به این سادگی‌ها نیست!

اگر به تاریخ رم و یونان باستان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که آن‌ها مخالف فعالیت جنسی قبل از هر نوع رقابت ورزشی بوده‌اند.

اگر به فردی مثل مایک تایسون نگاه کنیم، او معتقد به انجام عمل جنسی قبل از مسابقات بوکس بود.

اما واقعیت چیست؟!

اجازه بدهید یک مثال عجیب بزنم. در المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل، سازمان دهندگان المپیک، ۴۵۰۰۰۰ کاندوم را بین ۱۰۰۰۰ ورزشکار تقسیم کردند!

به نظر می‌رسد خیلی از ورزشکاران به این باور نداشتند که انجام دادن عمل جنسی، باعث کاهش عملکرد ورزشی می‌شود! منبع (۷)

خلاصه مطلب:

⭐️نسخه صوتی مقاله آیا قبل از یک جلسه تمرینی می توان فعالیت جنسی داشت؟ در کست باکس

تفاوت‌های فردی و فعالیت جنسی قبل از رقابت ورزشی

این موضوع هم به وسیله علم و هم تجربه ثابت شده که، تجربه فعالیت جنسی روی رقابت‌های ورزشی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

روانشناسی ورزشی بر این باور است که: قبل از یک رقابت ورزشی، باید سطحی از تعادل بین اضطراب و آرامش، وجود داشته باشد. بعضی ورزش‌ها روی قابلیت آرام ماندن ورزشکار تمرکز دارند.

در این نوع ورزش‌ها، داشتن فعالیت جنسی روز یا شب قبل از رقابت، می‌تواند به آرام ماندن سیستم عصبی ورزشکار کمک کند. این موضوع، به خصوص برای ورزشکاران رشته گلف، تنیس و بسکتبال صدق می‌کند.

دانلود مجموعه آموزشی ویدئوی بدنسازی

ورزشکاران قدرتی و فعالیت جنسی قبل از رقابت ورزشی

در مقابل، پاورلیفترکارها، کشتی‌گیران، بوکسرها و مبارزان رشته‌های رزمی، نیازمند سطح بالاتری از انرژی و آدرنالین هستند. پرهیز کردن از فعالیت جنسی در این ورزش‌ها، ممکن است ایده‌آل هم باشد چرا که سطح تستوسترون و رفتارهای خشونت‌آمیز را افزایش می‌دهد.

یک نمونه کلاسیک از این ورزشکاران، محمد علی بوکسور افسانه‌ای است که قبل از یک مسابقه بوکس، از هرگونه فعالیت جنسی پرهیز می‌کرد. اما در مقابل، (Joe Namath) بازیکن مشهور فوتبال آمریکایی توصیه می‌کرد که: قبل از مسابقه، بهتر است فعالیت جنسی بیشتری داشته باشید.

همان‌طور که اشاره شد، این موضوع علاوه بر شخصیت و شرایط ذهنی خود فرد، به نوع ورزش هم بستگی دارد.

ورزشکاران استقامتی و فعالیت جنسی قبل از رقابت ورزشی

از قضا، ورزشکاران رشته‌های استقامتی مثل: دو ماراتون، بهتر است مثل ورزشکاران رشته‌های رزمی، از فعالیت جنسی پرهیز کنند. دلیلش این است که: فعالیت‌های استقامتی، سبب کاهش سطح تستوسترون و افزایش سطح کورتیزول می‌شوند.

سطح بالای تستوسترون، سبب خواهد شد تا اثر منفی این نوع ورزش‌ها در اثر افزایش کورتیزول، خنثی شود. انجام فعالیت جنسی، درست قبل از این رقابت‌ها، می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود.

 • نظر خود ورزشکاران

به طور کلی، وقتی معدل نظرات ورزشکاران مختلف را در نظر بگیرید، توصیه بر این است که: ۴۸ ساعت قبل از رقابت ورزشی بهتر است فعالیت جنسی نداشته باشید. البته، کوتاه شدن این فاصله، در عین حال که باعث کاهش سطح تستوسترون می‌شود، به ایجاد آرامش هم کمک می‌کند.

ورزشکاران اشاره می‌کنند: اگرچه بین ۲۰-۳۰ سالگی می‌توانسته‌اند علاوه بر فعالیت جنسی بیشتر، مشکلی هم در رقابت‌‌های ورزشی آن‌ها ایجاد نشود اما با وارد شدن به دهه ۳۰ زندگی، فعالیت جنسی درست قبل از یک رقابت، روی عملکرد آن‌ها تاثیر خوبی نمی‌گذارد.

تحقیقی که سال ۲۰۰۰ روی دونده‌های آماتور صورت گرفت، نشان داد که: انجام عمل جنسی قبل از مسابقه، باعث اثر مثبت روی عملکرد شده بود. منبع (۸)

فعالیت جنسی در طول فصل مسابقات

یکی از عواملی که سبب افزایش سطح تستوسترون می‌شود انجام تمرینات قدرتی است. در طول فصل مسابقات، ورزشکار عموماً کمتر به تمرینات قدرتی می‌پردازد. در نتیجه: سطح تستوسترون نمی‌تواند به راحتی به سطح قبلی خود بازگردد.

هر چقدر تمرینات قدرتی بیشتر باشد، (البته با رعایت اصول تمرین زدگی) احتمال کمبود سطح تستوسترون کمتر خواهد شد و دیگر نیازی به نگرانی از فعالیت جنسی نیست.

 • پرهیز کردن

از لحاظ تئوری، هر چیزی که سطح تستوسترون را افزایش دهد به بهبود کیفیت کاری و ورزشی کمک می‌کند. تحقیقاتی وجود دارند که پیشنهاد می‌کنند: قبل از یک رقابت ورزشی، ۱ یا ۲ هفته بهتر است از فعالیت جنسی پرهیز شود. البته، تحقیقاتی که توصیه به مدت زمان بیشتر از این بکنند، خیلی نادر هستند.

بعضی ورزشکاران معتقدند: بعد از ۱-۲ ماه پرهیز از فعالیت جنسی، به خاطر افزایش سطح تستوسترون حس می‌کنند: قدرت، اعتماد به نفس و ریکاوری بهتری دارند.

البته، یک سری محققان هم هستند که می‌گویند: پرهیز کردن از فعالیت جنسی به مدت طولانی، می‌تواند باعث عدم تولید موقتی تستوسترون در بدن شود، چرا که بدن، بیشتر از نیازهایش تستوسترون دارد.

بنابراین، از تولید بیشتر بی‌نیاز است.

البته، این تئوری‌ها به طور کلی تایید نشده‌اند.

زک افران

 • و اما واقعیت…

اینکه شب قبل از یک رقابت ورزشی، فعالیت جنسی داشته باشید، شاید روی عملکرد تاثیر بگذارد اما موضوع مهم‌تر که فراموش می‌شود مسئله خواب است، چرا که عموماً فعالیت جنسی در ساعات پایانی شب صورت می‌گیرد و این امر می‌تواند باعث بیدار ماندن ورزشکار شود و همان‌طور که مستحضر هستید، بی‌خوابی اثر به مراتب مخربی روی عملکرد شما خواهد گذاشت.

به طور کلی، وقتی تحقیقات موجود روی موضوع فعالیت یا عدم فعالیت جنسی قبل از یک رقابت ورزشی را بررسی می‌کنند، تفاوت معناداری را در عملکرد یا سطح تستوسترون نشان نمی‌دهند.

هر چند، تعداد زیادی ورزشکار و مربی بدنسازی ادعای دیگری دارند و توصیه می‌کنند: هر نوع فعالیت جنسی تا ۲۴ ساعت قبل از رقابت ورزشی، اثر منفی خواهد داشت.

کاری به صحت این ادعاها ندارم اما مسئله مهمی که در این میان باید به آن توجه شود، بحث روانی این موضوع است.

اگر ورزشکاری معتقد باشد که: عاملی روی عملکرد او تاثیر می‌گذارد، به احتمال بالا آن عمل روی فعالیتش تاثیر خواهد گذاشت.

متاسفانه، تحقیقات تجربی کمی روی این موضوع صورت گرفته و به همین خاطر، نمی‌توان نتیجه‌گیری قطعی داشت.

اثر فعالیت جنسی روی ضربان قلب و فرایند ریکاوری

اگرچه نمی‌توان با قاطعیت گفت که: فعالیت جنسی سبب کاهش سطح تستوسترون و اثر منفی آن روی رقابت ورزشی می‌شود اما مدارکی دال بر اثر منفی فعالیت جنسی روی ضربان قلب و ریکاوری وجود دارد.

این فعالیت، باعث بالا رفتن سطح کورتیزول می‌شود که بدن ورزشکار را در شرایط عضله سوزی قرار می‌دهد و جلوی عملکرد بهتر بدن و دستگاه ایمنی و ریکاوری را خواهد گرفت. علاوه بر این، ضربان بالاتر قلب، مخصوصاً در حالی که رقابت می‌کنید، سبب افزایش سطح خستگی می‌شود.

 • ورزشکاران و دانشمندان روی چه چیزی توافق دارند؟!

یک چیز که ورزشکاران و دانشمندان روی آن توافق دارند این است که: انجام فعالیت جنسی در روز رقابت ورزشی (مخصوصاً چند ساعت پیش از آغاز رقابت) اثر منفی روی سطح تستوسترون خواهد گذاشت.

اگر ورزشکار، سطح تستوسترون پایینی را تجربه کند، به احتمال زیاد دچار کمبود انرژی، اختلال در ریکاوری و حتی کاهش قدرت تولید نیرو می‌شود.

اما در مورد شب یا هفته قبل، عقاید کاملاً متنوع است. تحقیقاتی که جدیداً صورت گرفته‌اند هیچ اثری را گزارش نکرده‌اند اما ورزشکاران رشته‌هایی مثل: فوتبال، کشتی و بوکس سعی می‌کنند از انجام عمل جنسی پرهیز کنند.

فعالیت جنسی و انجام جلسات تمرینی

اگرچه فعالیت جنسی قبل از یک رقابت یا جلسه تمرینی، لزوماً باعث کاهش معنادار سطح تستوسترون نمی‌شود اما مطمئناً باعث افزایش آن هم نخواهد شد!

به طور کلی، همان قاعده‌ای را که در مورد رقابت‌های ورزشی صدق می‌کند می‌توان برای جلسات تمرینی هم مورد توجه قرار داد.

اگر قرار است فردا ۱ جلسه تمرینی پرفشار (شامل: حرکات ترکیبی) داشته باشید، انجام عمل جنسی قبل از جلسه تمرینی، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

اما اگر جلسه تمرینی شامل: حرکات ایزوله و تک مفصلی است، انجام عمل جنسی چندان تاثیری روی عملکرد نخواهد گذاشت.

غذا بعد از فعالیت جنسی

تغذیه بعد از عمل جنسی

تغذیه بعد از عمل جنسی، خصوصاً اینکه ورزشکار درست این اقدام را قبل از جلسه تمرینی یا رقابت ورزشی انجام داده باشد، خیلی مهم است.

 • عمل جنسی می‌تواند تا ۳۰۰ کالری انرژی بسوزاند که باید این کالری حتماً جایگزین شود.

عامل دیگر، نوع تغذیه است. چربی و پروتئین، جز بهترین انتخاب‌های غذایی بعد از فعالیت جنسی است. چربی برای بهینه بودن سطح هورون‌های بدن و پروتئین برای حداقل کردن فاز عضله سوزی، ضروری هستند.

یک ترکیب جادویی که توصیه تمرینو به شماست: ترکیب مکمل وی، بادام و گردوی خرد شده است که به خوبی بدن را دوباره شارژ می‌کند. در ضمن، سعی کنید بعد از عمل جنسی، مصرف کربوهیدرات‌های زود هضم را کاهش دهید.

حرف آخر

 • اگر ورزشی انجام می‌دهید که نیاز به آرامش دارد، عمل جنسی چند ساعت قبل از رقابت ورزشی، می‌تواند امتیازی برای شما باشد.
 • اگر ورزشی انجام می‌دهید که نیاز به پرخاشگری دارد (ورزش‌های رزمی)، بنابراین عمل جنسی نداشتن (چند روز یا چند هفته) می‌تواند به نفع‌تان باشد.
 • اما اگر نمی‌توانید خود را کنترل کنید، بهتر است این کار را حداقل ۱۰ ساعت قبل از رقابت انجام دهید.

همان‌طور که مشاهده کردید یک ادعای ثابت شده علمی در این زمینه وجود ندارد با این حال، توصیه می‌شود: اگر می‌خواهید فعالیت جنسی داشته باشید، این کار را به بعد از رقابت ورزشی یا جلسه تمرینی موکول کنید.

این اقدام حتی می‌تواند به ریکاوری ذهنی و فیزیکی کمک هم بکند.

نظر شما در مورد زمان، خود فعالیت‌ جنسی و اثر آن روی عملکرد ورزشی چیست؟

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

‫۶ دیدگاه‌ها

 1. من یه باوری برای خودم ساختم که میگم هربار رابطه جنسی متابولیسم من رو تنظیم میکنه و بطور محسوسی وزنم رو افزایش میده.انقدرهم براخودم تکرارش کردم الان دیگه باورم شده.

 2. سلام و وقت بخير. مثل هميشه عالي بود. دست مريزاد و ايول. (در انتخاب موضوع حقيقتن گل کاشتيد). سوالي داشتم و آن اينکه عمل جنسي بعد از جلسه تمريني چطوره؟ بصورت متناوب مشاهده ميشود که در بعضي از روزهاي هفته بعد از جلسه تمريني، اشتهاي توصيف ناپذيري نسبت به انجام عمل جنسي احساس ميشود ولي در روزهاي ديگر فقط و فقط خستگي پس از جلسه تمريني. آيا اين موضوع طبيعي است؟ از اينکه با فراخي سينه پاسخگوي دوستانتون هستيد صميمانه سپاسگزارم.

  1. سلام ممنون از اظهار لطف بی نظیر شما
   بله این موضوع کاملاً طبیعی است.
   شما با انجام تمرینات قدرتی باعث افزایش سطح تستوسترون میشوید که این خود منجر به تحریک میل جنسی میشود.
   اما عواملی دیگری هم در یک روز روی سطح تستوسترون اثرگذارند. مثل: استرس، تغذیه، حتی آب و هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا