چربی سوزی

مواد غذایی فوق العاده برای سوزاندن چربی

این روزها مسئله تناسب اندام و سلامتی تبدیل به یکی از دغدغه‌های انسان‌ها شده است و سوزاندن چربی تبدیل به یکی از وسواس‌های فکری نسل امروز شده است.

چربی چیست؟

چربی یکی از درشت مغذی‌هاست. بدن نیاز به چربی دارد از ترشح و تولید هورمون‌ها گرفته تا جذب ویتامین، چربی نقش حیاتی دارد. هر چند مصرف بیش از حد منجر به افزایش وزن خواهد شد چرا که دو برابر پروتئین و کربوهیدرات انرژی در خود دارد. در ضمن اثر چربی بر میزان کلسترول بد نیز بماند.

 

شاید به عنوان این مطلب شک داشته باشید و با خود بگویید: چطور می‌شود با خوردن یک ماده غذایی چربی سوزاند؟! باید در جواب شما بگویم بعضی از مواد غذایی اثر حرارتی بالاتری نسبت به بقیه دارند این به معنی آن است که وقتی شما این مواد غذایی را هضم می‌کنید آنها نیازمند کالری بیشتری برای هضم شدن هستند. این مواد غذایی از طرف دیگر باعث افزایش میزان سطح سوخت و ساز نیز می‌شوند. اگر بدنبال چربی‌سوزی هستید از شما می‌خواهم خود را آماده خوردن مواد غذایی در این فهرست کنید.

۱. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی tamrino.ir

گوجه فرنگی در این فهرست در صدر قرار می‌گیرد. مهم نیست گوجه فرنگی را میوه یا سبزی به شمار می‌آورید مسئله مهم این است که گوجه فرنگی سبب چربی سوزی می‌شود. بتا کاروتن و لیکوپن موجود در گوجه فرنگی سبب کاهش اندازه دور کمر شما می‌شوند.

۲. سیب

اندازه گیری وزن دمبل متر سیب میوه tamrino.ir

اگر در اینترنت بدنبال یک میوه چربی سوز می‌گردید سیب را باید انتخاب اول خود قرار بدهید. سیب به خاطر وجود فیبرهای حل شدنی و آنتی‌اکسیدان موجود در آن سبب طولانی شدن فرایند هضم می‌شوند.

۳. گریپ فروت

گریپ فروت tamrino.ir

به خاطر فیبر بالا و کالری کم این میوه به عنوان یکی از میوه‌هایی با کالری منفی شناخته می‌شود. در واقع شما با مصرف آن بیش از آنکه کالری دریافت کنید کالری می‌سوزانید. از طرف دیگر به کنترل انسولین در خون نیز کمک می‌کند.

۴. چای سبزچای سبز tamrino.ir

 

جای تعجب ندارد که چای سبز راه خود را به این فهرست باز کرده است. این مکمل چربی‌ سوز حاوی آنتی‌اکسیدان مخصوصی به نام (EGCG) است که باعث سوزانده‌ شدن کالری زیادی می‌شود و ضربان قلب شما را نیز بالا می‌برد. از طرف دیگر جلوی اشتهای شما را می‌گیرد.

۵. دانه سویا

سویا tamrino.ir

وقتی زمان عضله سازی می‌رسد همه می‌دانیم که باید مصرف پروتئین را بالا ببریم و هضم پروتئین سبب مصرف کالری بیشتری خواهد شد و همه می‌دانیم سویا چه منبع ارزشمندی از پروتئین است. از طرف دیگر سویا سرشار از اسید‌های چرب مفید است که سبب کاهش کلسترول بد خون می‌شود. امگا ۳ موجود در سویا نقش کنترل وزن را نیز در بدن بازی می‌کند.

۶. آجیل‌ ها

بادام tamrino.ir

موادی مثل: گردو، بادام و فندق منبع سرشاری از امگا ۳ و اسید لینولنیک هستند. این موضوع به مصرف کالری بیشتر و افزایش سطح سوخت و ساز کمک می‌کند. سعی کنید روز خود را با مقداری گردو و بادام خیس‌خورده شروع کنید. (به خاطر ضد مغذی‌ ها)

۷. برنج قهوه‌ ای

برنج قهوه ای tamrino.ir

قبلاً در مورد برنج سفید و قهوه‌ای مفصل صحبت کرده‌ام. برنج قهوه‌ای سرشار از ویتامین B، E، آهن، منیزیم و فیبر است که به کنترل اشتها بسیار کمک می‌کنند.

۸. فلفل قرمز

فلفل دلمه ای قرمز tamrino.ir

بدون شک مصرف فلفل قرمز با مصرف کالری بیشتر سبب سوزانده شدن چربی خواهد شد. کپسایسین موجود در فلفل به بدن اجازه می‌دهد تا دمای خود را بالاتر ببرد و در نتیجه کالری بیشتری نیز سوزانده می‌شود. هر دانه فلفل قرمز حدود ۲۵٪ سرعت سوخت و ساز را بالاتر می‌برد و فرایند افزایش دما تا ۳ ساعت پس از مصرف ادامه دارد.

۹. دارچین

دارچین tamrino.ir

دارچین خواص زیادی دارد یکی از آنها کاهش وزن است. مصرف یک قاشق چایخوری از در روز منافع بسیاری دارد. این ماده غذایی چربی سوز به کنترل سطح گلوکز خون کمک می‌کند و نقش خوبی را برای کنترل اشتها بازی می‌کند.

در انتها باید بگویم اثر بخشی این مواد به شرایط بدنی و البته فعالیت‌های ورزشی شما نیز بستگی دارد.

به نظر شما اثر کدامیک از اینها بیشتر است؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا