بدنساز تازه کارچربی سوزی

کاهش چربی و کاهش وزن: بزرگ ترین تفاوت

در مورد عبارات کاهش چربی و کاهش وزن دچار سردرگمی هستید؟ شما تنها نیستید!

همان طور که حدس زده اید اینها یک مفهوم نیستند! ما هر کدام از این مفهوم ها را توضیح می دهیم و خواهیم گفت کدامیک برای شما مناسب است.

در جامعه این دو مفهوم به جای یکدیگر به کار می روند. اما تفاوت بزرگی بین آن ها وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. این تفاوت فقط تکنیکی نیست! بلکه در رابطه با نوع تمرکز شما در تعیین اهداف درست است تا بتوانید انگیزه خود را بالا نگه دارید.

تمرین کردن و تغذیه به وضوح چه برای کاهش چربی و چه کاهش وزن ضروری هستند. بیایید نگاهی به تفاوت ها بیندازیم، تا مسیر درست را انتخاب کنیم.

رژیم های غذایی شورش را در آورده اند!!

تقلب در رژیم غذایی tamrino.ir

فرقی نمی کند در مورد کاهش چربی یا وزن در اینترنت جستجو کنید شما با عناوینی همچون رژیم غذایی آسان یا مکمل های چربی سوز معجزه آسا رو به رو خواهید شد.

کاهش 5 کیلو گرم در طی یک هفته و ادعاهای علمی تخیلی دیگر از جمله عبارت های نام آشنا در این حوزه است!

حقیقت این است که اگر این رژیم ها و مکمل ها بتوانند چنین کاری با شما بکنند، باید بگویم شما بدن خود را در دردسر انداخته اید.

چرا؟

چون تغییرات به این بزرگی در عمل های جراحی روی افراد خیلی چاق بدست می آید. این تبلیغات فقط آن چیزی را به شما می گویند که می خواهید بشنوید! این طوری شما را گیر می اندازند.

مسئله بزرگ دیگر آن است که آن ها به شما می گویند روی عددی که ترازو نشان می دهد، تمرکز کنید!

این عدد روی ترازو، فقط یک عدد است و به شما نشان نمی دهد که چه مقدار چربی در بدن دارید؟!

این عادت که مرتب روی ترازو می روید و خودتان را وزن می کنید، همان چیزی است که همه چیز را به هم می ریزد!

چرا؟

ساده است، به خاطر اینکه ممکن است شما چربی زیادی را از دست داده باشید اما ترازو فقط مقدار کمی را نشان می دهد! همین موضوع باعث می شود تا ذهن شما درگیر شود.

حتی ممکن است باعث شود شما چاق تر شوید. در حقیقت بخش کوچکی از جامعه باید روی کاهش وزن تمرکز کند و بقیه افراد باید روی کاهش چربی تمرکز کنند.

تفاوت کاهش وزن و کاهش چربی

ترازو tamrino.ir

خوب چه مسئله ای وجود دارد که باعث می شود این دو مفهوم را به جای یکدیگر به کار ببریم؟

عبارت کاهش وزن یک اشاره کلی به این است که چه مقدار از ترکیبات مختلف موجود در بدن به طور کلی کاهش پیدا می کنند. ترکیباتی مثل چربی، عضله، استخوان و آب!

این مفهوم به شما نشان نمی دهد که چقدر چربی از دست داده اید؟!

اما عبارت کاهش چربی، توسط ترازو اندازه گیری نمی شود بلکه توسط وسایلی مثل چربی سنج (کالیپر) سنجیده می شود. برای بدست آوردن تناسب اندام و یک زندگی سالم تر چربی تنها چیزی است که باید از دست بدهید!

کاهش وزن معمولاً در چند ماه ابتدایی خود را نشان می دهد، اما زیاد خوشحال نشوید!

چرا؟

معمولاً این کاهش وزن به خاطر از دست دادن آب بدن است.

روی وزن بدن تکیه نکنید

ترازو tamrino.ir

دو مرد 90 کیلو گرمی را در نظر بگیرید، یکی 12% چربی دارد و دیگری 35% چربی.

تفاوت بزرگی است؟

مقدار کم درصد چربی یعنی مقدار کل چربی در بدن شما هم کمتر است. پس مردی با 12% چربی صاحب تناسب اندام و یک بدن عضلانی است.

مرد دیگر با چربی 35% بدنی چاق پر از چربی دارد. این باعث ایجاد مشکلات سلامتی گوناگونی می شود. حتی شاید نامزد عنوان مردنی چاق نیز بشود!!

اما اگر شما مقدار چربی این دو نفر را ندانید و مبنای مقایسه شما مقدار وزن باشد، این دو را در یک دسته بندی قرار می دهید. پس مقدار وزن شما نشان دهنده میزان سلامتی شما نیست!

تنها افرادی که مجبورند و باید روی کاهش وزن تمرکز کنند، ورزشکارانی هستند که در رقابت های ورزشی که براساس میزان وزن است، شرکت می کنند! مانند: کشتی.

دلیل دیگری که شما نباید روی میزان وزن خود تمرکز کنید این است که میزان وزن شما اغلب نوسان دارد. از میزان لباسی که پوشیده اید یا مقدار مواد غذایی که میل کرده اید روی میزان وزن شما اثر گذار است.

اگر می خواهید خود را وزن کنید این کار را ابتدای روز، قبل از صرف صبحانه انجام بدهید.

بی خیال ترازو بشوید و سراغ اندازه گیری چربی بدن بروید

همان طور که مطرح شد شما نباید دنبال کاهش وزن بروید. پس نیازمند استفاده مکرر از ترازو نیز نیستید. به جای آن برروی خرید یک کالیپر (اندازه گیر چربی) سرمایه گذاری کنید تا بتوانید میزان چربی بدن را بسنجید.

چرا از دست دادن چربی برای سلامتی مهم تر است

سلول های چربی میزان سوخت و ساز شما را کاهش می دهند. آن ها باعث ایجاد بیماری های قلبی و خونی می شوند. چربی ها حتی راهی پیدا می کنند تا اطراف کبد شما را بگیرند و تولید هورمون های شما را کاهش بدهند.

قلب ها و شش های شما از شما تشکر خواهند کرد اگر چربی از دست بدهید! پس یک جا نشینید و شروع به فعالیت کنید.

چربی سوزی موثر

چربی سوزی موضعی tamrino.ir

نمی دانید از کجا شروع کنید؟

نگران نباشید! شما تنها نیستید. هر روز یک عده تصمیم می گیرند در این مسیر گام بردارند اما نیازی نیست این که آن قدر ها هم سخت باشد! راه هایی وجود دارد تا شما بتوانید سبک زندگی خود را تغییر بدهید.

یکی از راه هایی که پیش روی شما کاهش میزان کالری ورودی است. این کاهش نباید بیشتر از 100-300 واحد کالری از میزان کالری مورد نیاز بدن شما باشد.

مصرف سبزی جات دارای نشاسته مثل سیب زمینی را کاهش دهید. مصرف سیب زمینی سرخ کرده را کلاً قطع کنید!

روزانه 8-10 لیوان آب میل کنید و سراغ نوشابه ها حتی انواع رژیمی هم نروید!

مواد غذایی را مصرف کنید که سرشار از پروتئین هستند. همین اقدام باعث می شود تا بدن شما اشتهای خود را از دست بدهد و کمتر بخورید. بیشتر کربوهیدرات های خود را در طی روز مصرف کنید تا بدن موقع نیاز انرژی داشته باشد.

اتفاقی که برای کالری ها می افتد

کاهش کالری tamrino.ir

کاهش  چربی حول محور میزان کالری مصرفی شما و مقدار کالری که می سوزانید قرار دارد. شما کالری می سوزانید تا برای بدن انرژی فراهم کنید، انرژی که نه تنها برای تمرین کردن به کار می رود بلکه برای تمام فعالیت های بدن نیز استفاده می شود.

وقتی شما کالری زیادی مصرف می کند، بدن باید با این کالری یک کاری بکند!

بعضی از این کالری ها با مراجعه به دستشویی از بدن خارج می شود! اما مقدار اعظمی از آنها تبدیل به سلول های چربی می شود. این مورد بیشتر در رابطه با مصرف کربوهیدرات ها مصداق دارد. وقتی شما شکر مصرف می کنید، بدن شما در ابتدا آن  ها را به کبد و عضلات شما می فرستد تا از آن ها برای استفاده سریع استفاده کند.

هر چند، بدن شما مقدار زیادی از این کربوهیدرات را تبدیل به چربی می کند.

همان طور که اشاره شد، شما باید میزان کالری ورودی خود را پایین بیاورید، اگر میزان دریافتی شما روزانه 2000 کالری است، این عدد را 300 واحد کاهش بدهید.

البته یادتان باشد این عدد ها را برروی بدن خود امتحان کنید تا به عدد مناسب برای بدن خود برسید.

برای چربی سوزی تمرین کنید

تمرین زدگی تردمیل tamrino.ir

بین تمرین کردن برای چربی سوزی و کاهش وزن تفاوت اندکی وجود دارد. برای کاهش وزن شما تنها کاری که باید بکنید این است که کالری بیشتری بسوزانید.

تمرینات هوازی و تمرینات اینتروال به شما بسیار کمک می کنند. اما تمریناتی که روی چربی سوزی تاکید دارند، در واقع ترکیبی از تمرینات با وزنه و هوازی هستند.

چرا؟

شما می خواهید چربی بسوزانید، دنبال این نیستید که مقدار عدد روی ترازو را کاهش بدهید! حتی می خواهید بخشی از این چربی تبدیل به عضله بشود. یادتان باشد وقتی عضله بیشتر دارید، بدن در حالت استراحت کالری بیشتری می سوزاند!

تمرینات قدرتی و با وزنه کمک می کنند که عضله بسازید.

تمرینات هوازی هم کمک می کنند تا میزان سوخت و ساز شما بالاتر برود. زمان انجام تمرینات هوازی نیز مهم است.

مخلص کلام

هدف شما باید کاهش چربی باشد نه کاهش وزن!

کاهش چربی نمی تواند جلوی تمام بیماری ها را بگیرد اما شانس ابتلای شما را بسیار کاهش می دهد!

مواد غذایی سالم بخورید و به تمرینات خود ادامه بدهید. این تنها راه کاهش چربی است، نه کرم های ماکاس!!

شما چطور از شر چربی ها خلاص می شوید؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا