بدنساز تازه کارعضله سازینکات تمرینی

آیا درد های عضلانی در بدنسازی نشانه رشد عضلانی هستند

اگر حتی یک هفته هم باشگاه بدنسازی رفته باشید، تجربه درد های عضلانی بعد از تمرین را خواهید داشت. خوب این درد ها واقعاً به شما چه می گویند؟

چه کسی دچار درد های عضلانی می شود؟

 • تازه وارد های باشگاه : برای این عزیزان دردهای عضلانی تا چند ماه اول ادامه پیدا می کند
 • بدنسازانی که سطح تمرینات خود را تغییر می دهند

شدت و مدت زمان پایداری این دردها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از افراد دردهای عضلانی را تا مدت بیشتری حس می کنند و در مقابل بعضی می توانند هر روز تمرین کنند و هیچ گونه دردی را حس نکنند!

در ضمن برای درمان درد عضلانی به این مطلب مراجعه کنید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

درمان دردهای عضلانی بعد از باشگاه بدنسازی

درد عضلانی tamrino.ir

درد عضلانی و رشد عضلانی

آیا درد های عضلانی راه مناسبی هستند تا بفهمیم آیا باید برنامه تمرینی خود را ادامه بدهیم یا نه؟ آیا دردهای عضلانی نشانه رشد عضلات هستند؟ این سوال هرگز به طور قطع توسط علم پاسخ داده نشده است. تعدادی دلیل وجود دارد که فرض کنیم دردهای عضلانی نشانه رشد عضلات نیستند:

۱. تعدادی از عضلات به ندرت دچار درد عضلانی می شود

عضلات ساعد و دلتوئید را می توان تحت فشار گذاشت، اما به ندرت در اغلب مردم درد های عضلانی گزارش شده است حتی تازه کارها! اما در عین حال این عضلات رشد عضلانی را بدون درد تجربه می کنند.

۲. تمرین کردن به صورت مستمر رابطه ای با درد عضلانی ندارد

افرادی که به صورت منقطع به انجام تمرینات در طول هفته می پردازند، اغلب دردهای عضلانی را بیشتر تجربه می کنند. در مقابل افرادی که به صورت پیوسته در طول هفته به تمرین می پردازند کمتر دچار دردهای عضلانی می شوند.

۳. افزایش قدرت در غیاب درد نیز می تواند روی دهد

این مورد در رابطه با بدنسازان حرفه ای تر صدق می کند. مخصوصاً اگر فرد بداند چطور می شود با وزنه های زیر حداکثر، تمرینات قدرتی را به انجام رساند و چطور توانایی های ذهنی خود را توسعه بدهد تا بتواند وزنه های سنگین تر را جا به جا کند.

هر چقدر بهره وری بدن در اجرای حرکات بالا می رود، بدن می تواند وزنه های سنگین تر را جا به جا کند.

چرا؟

بیشترین قدرت نیازمند، وفق پیدا کردن سیستم عصبی با شرایط جدید است. این در حالی است که افزایش توده عضلانی می تواند بدون افزایش قدرت نیز بدست بیاید. این دو مقوله کاملاً از هم متفاوت هستند.

از طرف دیگر یک عده می گویند درد عضلانی نشانه رشد است، به این دلایل:

۱. تازه وارد ها معمولاً درد عضلانی دارند

درد عضلانی tamrino.ir

در هیچ زمانی از زندگی یک بدنساز عضلات به اندازه مراحل اولیه بدنسازی رشد نمی کنند، مخصوصاً اگر شما در ادامه دادن تمرینات خود ثابت قدم باشید. در این دوران اگر به یاد داشته باشید در اکثر روز ها درد عضلانی را تجربه می کنیم. دوباره تکرار می کنم شدت این درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

۲. یا شما عادت می کنید یا این که تمرین نمی کنید

رابطه قوی بین تغییر در سبک تمرینات شما و حس کردن درد وجود دارد.

یادتان باشد رشد عضلات فرایندی زمان بر است. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم، کسی که درد را حس کرد، رشد را هم همان موقع تجربه کند. رشد را برای هفته ها و ماه های سراغ شما می آید، زمانی که بدن به شرایط جدید عادت کرده و درد را حس نمی کند!!

الگوی درد

این الگوی حس درد برای اکثر بدنسازان است:

 • برای چند هفته درد می کشیم
 • حس کردن درد متوقف می شود ولی همچنان قدرت ما افزایش پیدا می کند
 • قدرت و کارایی متوقف می شود و ما هم تمرینات را عوض می کنیم
 • شیب کاهش کارایی کم می شود یا اینکه ما انگیزه خود را از دست می دهیم

کل این دوره از فردی به فرد دیگر فرق می کند، اما عموماً بازه 10-12 هفته ای است. ورزشکاران با سابقه زودتر از بقیه به تمرینات جدید عادت می کنند. اما تازه کارها همچنان می توانند تا ماه ها بعد هم رشد عضلات و کارایی را تجربه کنند.

ریکاوری چه کار می کند؟

اگر شما یک هفته باشگاه نروید و دوباره به باشگاه برگردید، خودتان را قوی تر احساس می کنید! این حس را معمولاً افرادی که در طول هفته های قبل مرتب تمرین می کرده اند، براحتی متوجه می شوند. اگر این فرصت ها را به بدن ندهید، خستگی در بدن انباشته خواهد شد و کارایی شما پایین می آید.

مزایا و مضرات

درد عضلانی tamrino.ir

دردهای عضلانی ناتوان کننده

دردهای عضلانی که به  سختی می شود آن ها را تحمل کرد. گاهی اوقات آن قدر درد شدید می شود که حتی نمی توانید پیراهن خود را عوض کنید! این ها نشانه هایی است که شما بدن خود را بیش از حد خسته کرده اید و باعث خواهند شد احتمال آسیب دیدگی بالاتر برود.

و اگر مجروح شدید چه اتفاقی رخ می دهد؟!

مجبور خواهید شد مدتی تمرین نکنید و وارد فاز عضله سوزی خواهید شد.

دردهای عضلانی قابل تحمل

خودمان را گول نزنیم! اکثر بدنسازان از این دردها خوش شان هم می آید! از نظر ما این درد ها به این معنا تعبیر می شوند که امروز تمرین خوبی را داشته ایم!

از نظر دوستانی که در باشگاه ها شب و روز جان می کنند! این دردها مقدس هستند!!!

برای بدنسازان با سابقه این دردها موقعی روی می دهند که کل یک برنامه تمرین را عوض می کنند یا اینکه در اجرای یک حرکت از تکنیک جدیدی بهره می برند. اما به هر حال این رشد عضلانی زمانی روی می دهد که بدن به این درد ها عادت کرده است.

بدون درد

بعضی ها اصلاً درد را حس نمی کنند (خوش شانس ها!!) اما آنها نیز رشد عضلانی را تجربه می کنند. خوب این گروه از افراد مدرک خوبی هستند که رشد عضلانی و درد  عضلانی رابطه ای با هم ندارند؟

خوب، هنوز وقت نتیجه گیری نرسیده است.

درد را دوست بداریم

اگر یادتان باشد گفتم عضلاتی مثل ساعد و دلتوئید ها کمتر دچار عضلانی می شوند. به خاطر این که این دو عضله در اغلب حرکات تمرینی مورد استفاده قرار می گیرند و خیلی زود با درد خود را وفق می دهند!

عامل دیگر در اینجا این است که برخلاف عضلاتی مثل سینه و جلو بازو که می شود آن ها را تحت کشش منفی قرار داد، حرکاتی که واقعاً عضله را بکشند، نمی شود همین کار را با ساعد و دلتوئید انجام داد.

حرکاتی مثل فلای، ددلیفت، بارفیکس این ها عضلات را وارد فاز درد کشیدن می کنند. حرکاتی که می توانند فشار بسیار زیادی را هنگام کشش عضلات به آن ها وارد کنند.

پس تکلیف بدنسازان حرفه ای چه می شود که درد را حس نمی کنند؟

درد عضلانی tamrino.ir

درست است افرادی که مرتب باشگاه می آیند، بزرگ تر می شوند، اما درد را خیلی کم حس می کنند و در مقابل افرادی هستند که جسته و گریخته باشگاه می آیند و درد های عضلانی را اغلب حس می کنند.

به عنوان مثال فردی که در هفته 6 روز را تمرین می کند، رشد عضلات خود را در مقایسه با فردی که در هفته  3 روز تمرین می کند، تا 2 برابر بیشتر تحریک خواهد کرد.

اگر همین فرد شدت تمریناتش را با مهارت کنترل کند و به خود فرصت ریکاوری را بدهد، در نهایت به بدن خود فرصت رشد عضلانی بیشتری را نیز می دهد.

اینکه این فرد درد را تجربه نمی کند ولی رشد عضلاتش همچنان ادامه دارد، چیز عجیبی نخواهد بود.

 

 

مخلص کلام

درد شانه

قبل از نتیجه گیری توصیه میکنم اگر به درد شانه در بدنسازی مبتلا هستید روی تصویر بالا کلیک کنید تا مطلب راهنمای جامع مواجه با درد شانه در بدنسازی را ملاحظه کنید.

نمی شود گفت رابطه مستقیمی بین درد عضلانی و رشد عضلانی وجود دارد. اما نمی توان این ادعا را به طور کامل هم رد کرد. واقعیت این است که هنوز مدارک علمی زیادی در این رابطه وجود ندارد.

 

چیزهایی که می دانیم:

 • درد زیاد نشانه خوبی نیست، می تواند باعث آسیب بدنی بشود.
 • درد های عضلانی هر فرد مختص به اوست.
 • کاری به ژنتیک ندارم، اما اگر تا حالا درد را در باشگاه حس نکرده اید، احتمالاً مثل بچه ها تمرین می کنید!!
 • درد برای اکثر بدنسازان چیز لذت بخشی است!!

در باشگاه بدنبال این نباشید که درد بکشید یا اینکه از درد مثل یک وسیله برای قضاوت کارایی تمرینات خود استفاده نکنید. اما به درد های بدن بی توجه نباشید! آنقدر به خود فشار نیاورید که برای راه رفتن هم نیازمند عصا بشوید! اما اگر هرگز دچار درد نشده اید، از خود بپرسید شاید از اقبال بلند تان مثل اسفندیار رویین تن هستید! یا این که مثل بچه ها تمرین می کنید!

آیا شما در باشگاه درد های عضلانی را تجربه می کنید؟

خرید مکمل‌های ریکاوری و کاهش درد عضلانی

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫110 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید.بنده باشگاه نمیرم و تمرینات خانگی انجام میدم و یک هفته ای هست که تمریناتم رو شروع کردم و با اپلیکیشن ها کار میکنم. بنده چند ساعت بعد از تمریناتم گاهی اوقات عضلات بازو و زیر بغل تا سینه دچار درد میشه و با بالا و پایین کردم دستم درد بیشتر میشه، خواستم بپرسم که دلیلش چیه؟
  مورد بعدی اینکه بنده روز اول که شروع کردم وقتی به اخرای تمرینات میرسیدم، بازوهام شروع به لرزش میکرد، خواستم بدونم دلیلش چیه؟
  ممنونم از سایت خوبتون❤

  1. سلام
   اینکه چرا دچار درد عضلانی می‌شوید رو که توضیح دادیم !!!! چیز عجیبی نیست
   لرزش عضلات معمولاً دلیلش خستگی، کاهش قند خون و کاهش آب درون بدنه

 2. سلام خسته نباشید من روز دوم باشگاه تمرین جلو بازو یکم سنگین زدم و فشار آوردم بعد از ۲۴ ساعت دستم شروع به درد گرفتن کرده اونم از ناحیه ی پایین بازو و محل اتصال بازو به ساعد طوری که دستم از ۹۰ درجه بیشتر باز نمیشه به نظرتون روز سوم رو برم چون روز سوم زیاد با جلو بازوم کار ندارم و میزان درد بین خیلی درد ناک و قابل تحمله

 3. سلام من سه روزه میرم باشگاه و درد عضلانی دارم در حدی که در لباس پوشیدن دجار مشکل میشم با این حال خودم هم میخام برم باشگاه و میتونم تمرین کنم به نظر شما برم یا استراحت کنم ؟

 4. سلام خسته نباشید برای اینکه عضلاتمون زیاد حجیم نشه و ریز باشن مثل فوتبالیستا باید وزنه سنگین بزنیم یا سبک ؟

 5. سلام من روز دوم باشگاه حرکات نشر از جانب و طرفین داشتم ولی ساعد دستم درد میکنه؟یعنی اسیب دیده؟درد قابل تحمل

 6. من یک ماه دارم میرم اما انگار تاثیری نداشتم بدن درد نگرفتم این یعنی رشد نمیکنم هیچ

 7. ببخشید من ورزش هوازی بدون وزنه انجام میدم همیشه پشت بازوم خیلی درد میکنه اما جلو بازو هیچ دردی نمیکنه درحالی که ورزشی که انجام میدم هم برای جلو بازو هم پشت بازو

 8. سلام سپاس فراوان
  من. در این 2سال تمرین بدنسازی که انجام دادم کُلا 6بار بعد از تمرین عضله سرشانه ام درد گرفت
  ولی زمان هایی هم که درد نداشتم
  رشد رو احساس کردم

 9. سلام.من بعد چند دقیقه جلو بازو تمرین کردن دستام کمی میلرزه دیگه نمیتونم بالا بیارم دمبلو برای چیه

 10. سلام من شش ماه بدنسازی رفتم و تمریناتم هم درست بود اما بدنم رشد خاصی نکرد علتش چیه؟ کم خونی دارم ایا بخاطر اینه ؟

 11. سلام خسته نباشید
  سوال دارم اینکه من مثلا بدنم خوب گرمه و وقتی جلو پا یا پشت پا میزنم پاهام اوکیه ولی وقتی اسکات میزنم چهارسر پام میگیره چیکار کنم

 12. سلام.
  واقعا خسته نباشید مطالبتون عالیه…..
  یه سوال داشتم:
  من روز دومی هست که باشگاه بدنسازی میرم وعضلات جلوبازوی من اینقدری درد میکنن که کارهای ساده مثل خرید کردن.غذا خوردن یا….رو نمیتونم انجام بدم.
  دردم زمانی به حداکثر خودش میرسه که دستم رو بخوام صاف کنم ( اینقدری درد میگیره که بعضی وقتا حس میکنم استخوان من شکسته یا…. بعضی وقتا هم فکر میکنم که بیخیال باشگاه بشم )
  اینا درحالیه که من بیش از ۵ ساله که ورزش نکردم و اضافه وزن دارم (علت باشگاه رفتن منم همین اضافه وزن و یکم قوی شدنه )

  میخواستم نظر شمارو بدونم که ایا این دردها همون درد های عضلانی که توی این پست بهش اشاره کردید هست یا نه؟
  ویا اینکه برای کاهش درد چکارباید بکنم؟

 13. سلام وقت بخیر،من قبلا تمرین زیادی میکردم و نسبتا بدن خوبی هم داشتم منتها ی سریع مشکلات کاری باعث شد چن ماهی از تمرین دور باشم و بدنم کلا افت کرد، سوالم اینه اگه مجدد تمرینرو شروع کنم بخاطر اینکه قبلا تمرین داشتم بدنم سریع تر بالا میاد یا مثل یه تازه کار دوباره زمان زیادی باید سپری کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر

 14. سلام و خسته نباشید. من دنبال مکملی هستم که هم قبل از ورزش مصرف کنم و بهد ورزش. تا توان کافی برای وزنه زدن داشته باشم و عضلاتم رو هم بعد ورزش ریکاوری کنه. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 15. سلام خسته نباشین بابت پست خوبتون

  من پارسال بدنسازی میرفتم
  اوایلش هی تمرینات مربوط به جلو بازو ک انجام میدادم هی بازوهام قفل میکرد نمیتونستم راحت تمرین کنم,اونقدری ک باید وزخه رو بلند میکردم نمیشد,فک میکردم چیز عادی هست چن ماه ادامه دادم بعد ولش کردم تا الان ,الانم هنوز بازوهام هی قفل میشن وزنه هارو هی کمتر میکنم ولی بازم قفل میکنن خیلی مشکل دارم تمرینات ساده هم نمیتونم انجام بدم راحت ,راهکاری ندارین ,یا هرکی که همین مشکلو داره و الان برطرف شده بگه چکار کرده یا بگه خود ب خود رفع شده یا نه

   1. سلام ممنون از مطالب خوبتون
    میخواستم بدونم من تازه بدنسازی رو شروع کردم وبعد از تمرینات که زیر نظر مربی یکسان برای همه جای بدن کار میشه ولی فقط درد رو زیر بغل وسینه ها حس میکنم دلیل این چیه؟

 16. سلام . روز اول پاشگاهم بود و بیشتر تمیرین ها برای جلو بازو بود . الان روز دوم هستم و درد شدیدی فقط روی دست چپم حس میکنم ، بقیه بدنم سالمن.

 17. من بعد از روز اولی که باشگاه رفتم و بیشتر جلو بازو کار کردم درد شدیدی بازو و مفصل پایین بازو هام رو رو حس میکنم خیلی شدید نمیتونم حتی دستم رو کامل باز کنم تو کارایی مثل لباس پوشیدن و غذا خوردن هم کلی درد میکشم چیکار کنم ؟

  1. سلام
   به قول قدیمی‌ها: حالت رو می‌خرم😉
   مرد حسابی لذت این لحظات رو ببر
   دیگه این دردها رو سال‌ بعد حس نمی‌کنی!
   نگران نباش برطرف می‌شه

 18. تغذیه ناکافی و نادرست، دردهای عضلانی رو افزایش می‌دهد. یکبار امتحان کنید یعنی بعد از احساس درد عضلانی، پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید تا یک ساعت بعد ببینید که چطوری دردتان کمتر می‌شود.

  1. سلام
   دوسال بدنسازی کار کردم دوماه اخر هر جلسه ک میرفتم اخر برنامه. هاگ پا کار میکردم و فشار میاوردم در این حد ک پاهام از شدت درد میسوخت و نمیتونستم تکون بخورم زیر قاپ پاهام عضله ای شد الانم ک 4ساله باشگاه نمیرم اون عضله هنوزم هست
   من این تاثیر رو از فشار زیاد دیدم

 19. درد ناشی از افزایش اسید لاکتیک در عضلات که بیشتر در ورزش های هوازی می بینیم، خیلی زودتر بر طرف ميشود (مثلا یک روزه)، بعد درد ناشی از آسیب های میکروسکوپی فیبرهای عضلانی که رشد ماهیچه ها را به دنبال دارند (چند روز ولی معمولا کمتر از یک هفته) و در آخر درد کشیدگی تاندون ها که از همه طولانی ترند (یک هفته یا بیشتر)
  و درد آسیب دیدگی مفاصل هم جای خود را دارند…

 20. با سلاممن 15 سالمه 1 سالی هست که به ضورت قطع و وصلی بدنسازی میرم جند روزی هست که بازوم یک رنگ کبودی سبز ایجاد شده ولی زیاد درد نمیکنه اما قدرتم را به شدت کاهش داده این خطرناکه یا نه؟

 21. تجربه شخصی من اینکه وقتی در
  بدنسازی تحت فشار وزنه عضلات آسیب های ملکولی می بینند بعد باید از طریق رسوندن
  کربوهیدرات و آمینو اسید ها پروتئین ها توسط سلول ساخته بشه و جایگزین فضای تخریب
  شده بشه، بنظر شخصی من وقتی آمینو اسید و پروتئین لازم وجود نداره این دردها بیشتر
  میشه این تجربه شخصی من هست یعنی به دو صورت وقتی تغذیه مناسب و کاملی داشتم (و
  همچنین خواب خوب) حتی بعد از چند هفته وقفه و استراحت و شروع تمرین دوباره بدنم
  هیچ دردی نداشته، حتی با فشار و تمرین سنگین نسبت به هفته قبلش، ولی وقتی حتی چند
  روز پشت سرهم در طول چند هفته تمرین کردم وقتی تغذیه خوبی نداشتم وقتی صبح از خواب
  بیدار میشدم بدنم کوفته و درد شدیدی داشت بنظر شخصی من البته نمیدونم درست باشه یا
  نه درد نشانه فشار و کیفیت تمرین هست و لازمه یک شوک برای عظه سازیه ولی این درد
  از طرف دیگه نشانه اینکه مواد لازم برای ترمیم در دسترس سریع نبوده ولی وقتی
  بلافاصله بعد از تمرین مواد لازم و پروتئین و کربوهیدرات کمپلکس به بدن برسونی این
  دردها از بین میره حتی میتونم بگم این درد تو بدن به صفر میرسه، من که خودم عمدن
  هر چند هفته تغذیم رو کاهش میدم تا ببینم عظه هام تحت تمرین درد داشتند یا نه باز
  نمیدونم شاید بدن من اینطوری باشه و بدن کس دیگه اینطوری نباشه…. با تشکر از
  سایت بسیار خوبتون .

  1. دقیقا تجربه من همین طوره. کمبود پروتئین و کربوهیدرات به نسبت شدت تمرین، باعث درد عضلانی است. یک ساعت بعد از افزایش مصرف پروتئین، درد خیلی کمتر میشه.

 22. من هر روز باشگاه میرم فقط جمعه ها نمیرم ولی فرصت رشد عضلات یا ریکاوری رو به خودم نمیدم ایا کار من اشتباه است؟؟

 23. سلام…
  من الان ۳-۴ روزه که دارم با استفاده تمرینات ABS intermediate روی عضلات شکمم کار میکنم (میخوام سیکس پک شم)
  ولی نمیدونم امروز که همون تمرینارو انجام دادم فشاری که دیروز و روزای قبل به شکمم میومد وارد نشد
  اصلا درد نگرفت راستش من از درد خوشم‌میاد ۲۰ با ۳۰ بار اضافه تر شکم رفتم ولی بازم درد نگرفت عضلات شکمم-بجاش گردنم درد گرفت
  احساس میکنم ذحماتم الکیه و دادم حرکاتو اشتباه انجام میدم؟
  یا عضلات شکمم داره قوی میشه؟
  واقعا نمیدونم‌میشه کمکم کنید؟

  1. دیروز پا رفتم الان با گاری باید این ور اون ور برم کلا نمیتونم راه برم از بس عضلاتم درد دارن شب ک کلا خواب ندارن

 24. ببخشید من برنامه ای میخواستم واسه ی چربی سوزی بدن و بعد از اون کات بدن،میخواستم بدونم کجا میتونم اقدام کنم و چه تمرینلتی باید داشته باشم؟

 25. سلام من ورزش زیاد میکنم ولی بدنسازی رو تازه شروع کردم و همین درد عضلانی رو دارم فقط میخواستم بدونم روی این درد تمرین سنگین کنم مفید ؟ با تمرین سبک باید بکنم یا اصلا نباید تمرین کنم بدنم ریکاوری شه ؟

 26. سلام وقتتون بخير
  من يك سوال داشتم،من بعد تمرين چون بيشتر حركاتم مخصوص پا هست در راه رفتن به دليل درد زياد به مشكل ميخورم با اينكه در ورزش افراط نميكنم
  اين درد همچنان ادامه داره و باعث ميشه براى تمرين جلسه بعد هم به سختى و با درد ورزش كنم،آيا در اينصورت به بدن آسيب نميرسه؟

  1. سلام
   شما از عضله پا خود به خود در طی روز زیاد استفاده می کنید و این طبیعی است که بیشتر در
   آنها درد بیشتری احساس کنید.
   اگه این درد مزمن شده توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید

 27. سلام خسته نباشید من ۱۶ ساله ام ۲ ماه رفتم بدنسازی بعد درد سینم بیشتر شد الان یک ماه نرفتم الان سینم درد کنم فشار میدم استخوان سینم درد میکنه

 28. سلام من 15 سالمه 2 روزه میرم باشگاه روز اول جلو بازوهام درد گرفت به طوری که نمیتونستم کامل صافشون کنم و در روز دومم پاهام درد گرفت و درد بازو هام بیشتر شده وقتی که بازوم رو جمع میکنم احساس میکنم خستگیم بر طرف شده آیا این درد عادیه و تا چند روز ادامه داره ؟
  و درمورد پاهام بگم عضلات پای من خیلی ضعیفه من امروز تو ی باشگاه حرکت هاگ پا رو زدم و خودم احتمال میدم که در از اون باشه من وقتی میخوام بلند بشم نمیتونم حتما باید از یه چیزی بگیرم و بلند بشم و وقتی میخوام از پله بالا برم یک پام رو که میزارم رو پله پای دیگه سنگینی میکنه و میوفتم و خیلی هم احساس خستگی میکنه پاهام آیا این هم عادیه و چند روز باید استراحت کنم تا خوب بشم ؟ !(لطفا کمک کنید)!

   1. من تازه تمرین کردم 5روزه دارم تمرین میکنم ولی تا حالا بدنم خیلی درد میکنه تمرین بدنسازی تو خونه

 29. من چهار روز که دارم میرم باشگاه بدنم درد میکنه سرم بد جور هم چه کار کنم که خوب میشه بدنم زیاد داغ وقتی بلند میشم حالت سرگیجه دارم

 30. سلام خسته نباشید
  من چند روزی هست ک باشگاه میرم.و خیلی از لاغری لبش از حد باسن ب پایین رنج میبرم.ایا راهکاری یا دستگاهی هست ک بتونم به حجم باسنم اضافه کنم.؟

 31. من از سر درد شدید رنج میبردم و از قرصهای مختلفی استفاده میکردم ولی از اون زمانی که با قرص اکتوپین آشنا شدم تمامی مشکلاتم حل شده

 32. سلام خسته نباشید من اولین جلسه بدنسازی رو رفتم و بعدش عضله هام خیلی درد دارن جوری که دست چپم رو نمیتونم کامل باز کنم،باز کردنی انگار رگ و تاندون دستم بیش از حد باز میشه و فک میکنم میخواد پاره باشه و البته با درد همراهه،میترسم با وضع برم باشگاه چدن دستمو با درد تکون میدم

  1. سلام
   اگه درد عضلانی نیست بهتره به پزشک مراجعه کنید
   در غیر این صورت مصرف مایعات خود را بالاتر ببرید در ضمن عمل سرد کردن را حتماً انجام بدهید

   1. ببخشید میشه یه مطلب در مورد سرد کردن بدن بزارید اخه خیلی مهمه من وقتی بعد از تمرین سرد میکنم درد عضلانیم کمتر میشه و احساس بهتری دارم.

 33. سلام
  من32 سالمه هیکلم جالب نیست پهلو دارم، 173 قدم ، 79 کیلو وزن ده کیلو با هوازی کم کردم خواستم بدونم برم بدنسازی هیکلم درست حسابی و قشنگ میشه یا نه؟؟؟

 34. سلام من 16 سالمه و کمبود وزن زیادی دارم وزنم 50 کیلو گرم هست و حدودا دو روزه که بدنسازی رو شروع کردم و درد شدیدی هم در بدنم حس میکنم،به نظرتون باید چه کار کنم که وزنم افزایش پیدا کنه و تبدیل به عضله بشه

  1. سلام
   درد کاملاً طبیعی است جای نگرانی نداره
   فقط این درد باید مربوط به عضله باشه
   سعی کنید بیشتر از یک ساعت تمرین نکنید
   بعد از تمرین حتماً بدن را سرد کنید
   مصرف مایعات را بالاتر ببرید (آب)
   با توجه به اینکه می گید وزن کمی دارید سعی کنید رژیم خودتون را بهتر کنید در قسمت بدنساز تازه کار وبسایت می تونید مطالب زیادی پیدا کنید

 35. سلام من ۲۳ سالمه و حدود یک ساله دیابت نوع یک دارم به خاطر دیابتم به شدت وزن کم کردم میخوام با ورزش و تمرین عضله سازی کنم چون نمیتونم داروی خاصی برای اضافه وزن پیدا کنم به خاطر مریضیم فقط روزی یه دونه قرص دیابتون میخورم که مولتی ویتامین مختص افراد دیابتی هست ایا میشه با ورزش و تمرین عضلات ران و وباسن وسینه مو تقویت کنم؟ چون خیلی وزن کم کردم تحلیل رفتن .اگرم دارویی هست که به نظرشما میتونم استفاده کنم واسه افزایش وزن بهم بگید ممنون .

  1. سلام
   شما می توانید ورزش کنید اما در مورد دارو بهتره با پزشک خود مشورت کنید
   از پزشک خود بخواهید در مورد مصرف پروتئین وی و گلوتامین به شما مشاوره بدهد.
   سلامت باشید

 36. سلام من پسری 14 ساله هستم من بدنسازی کار نمیکنم و فقط با شنا رفتن تو خونه تونستم عضلات سینم رو بسازم ولی الان یه مدت یه هفته ای میشه که عضلات بالای سینه چپ بزرگتر از راستیه شده یه راه حل بگید مساوی شن

 37. بهترین وبسایت بدنسازی همینه
  ی سوال داشتم
  من ی سری ب بازار زدمو فهمیدم ک چند نوع مکمل وی وجود داره خواستم بدونم کدوم نوعش رو برای حجم گیری پیشنهاد میکنید