بدنساز تازه کارنکات مهم حفظ سلامتی

10 نشانه خطرناک کم آبی در بدن

مهم ترین عنصری که به احتمال زیاد شما در آن کمبود دارید، آب است. اینجا به شما نشان خواهم داد آیا به مقدار کافی آب دریافت می کنید یا نه؟

با تشکر از دانشمندان عزیز فکر می کنم همه ما می دانیم که دو-سوم بدن انسان را آب تشکیل می دهد! بر طبق مقاله مجله بیوشیمی 73% مغز و قلب، 83% شش ها، 65% پوست و 80% عضلات و کلیه ما را آب تشکیل می دهد!! حتی استخوان ها ما حاوی 31% آب هستند.

کم آبی tamrino.ir

دریافت نکردن کافی آب ما را در شرایط بی آبی قرار خواهد داد.

این حرف به چه معنا است؟!

یعنی آبی که از بدن دفع می شود ( از طریق عرق کردن، ادرار، تنفس و …) بیشتر از آبی است که وارد بدن می شود. کم آبی متوسط به اندازه 5% از آب بدن و کم آبی شدید بیش از 10% از آب بدن را از ما می گیرد. کمی آبی شدید در نهایت منجر به مرگ خواهد شد!

به عنوان یک بدنساز جمله ” آب زیاد مصرف کنید” را بسیار شنیده اید، گاهی اوقات خسته کننده و تکراری است! اما اینکه دچار کم آبی نشویم، به این سادگی ها هم که به نظر می آید نیست. متخصصان توصیه می کنند مردها روزانه 3 لیتر (13 فنجان) و خانم ها 2.2 لیتر (9 فنجان) آب مصرف بکنند.

شما ممکن است دچار کم آبی بشوید بدون اینکه خودتان بدانید. اما نشانه هایی وجود دارد که به شما خواهند گفت بدن دچار کم آبی است.

۱. پوست کم آب

پوست خشک tamrino.ir

پوست کم آب را با پوست خشک اشتباه نگیرید! وقتی شما دچار کم آبی می شوید، بدن اولویت بندی می کند و آب را به مهم ترین جای ممکن می فرستد، که مغز باشد. اولین قربانی کم آبی پوست است!

در حالی که پوست خشک در بدن شما تقریباً ثابت است اما پوست کم آب، موقتی است. بسته به فصلی که در آن قرار دارید، عادت های شما و مقدار آب ورودی متفاوت است. برخلاف پوست خشک، پوست کم آب همچنان به تولید مقداری چربی می پردازد. در واقع پوست های کم آب در ظاهر چرب هستند اما از زیر کم آب و خشک هستند.

یک آزمایش ساده برای تشخیص پوست کم آب وجود دارد:

پوست پشت دست خود، بین مچ دست و انگشتان تان را بکشانید به بالا، اگر پوست شما سریعاً به محل خود بازگشت یعنی مشکل کم آب ندارید، اما اگر پوست شما به سرعت به محل اولیه برنگشت، شما دچار کم آبی هستید!

۲. کم ادراری یا ادرار کدر

کم ادراری با یک نام علمی به نام الیگوری شناخته می شود که وقتی رخ می دهد که جریان خون به کلیه ها به صورت درست صورت نمی گیرد. الیگوری بنا به تعریف برای بزرگسالانی است که در طی یک روز کمتر از 400 میلی لیتر (1.5 فنجان) ادرار تولید می کنند. این عارضه زمانی روی می دهد که جریان خون به علت کم آبی کاهش می یابد.

تغییر رنگ در ادرار نیز می تواند نشانه دیگر کم آبی باشد. زرد کم رنگ، نشان دهنده آب رسانی کافی است ولی زرد پررنگ نشان دهنده کم آبی بیشتر است. ادرار بدون رنگ نشان دهنده این است که شما آب بیشتر از مورد نیاز بدن دریافت کرده اید.

۳. سردرد و گیجی

سردرد tamrino.ir

کم آبی باعث می شود تا بافت مغزی آب خود را از دست بدهد. این باعث می شود تا مغز از طرف جمجمه تحت فشار قرار بگیرد و نتیجه ای جز سردرد و سبکی سر نخواهد داشت. از طرف دیگر جریان خون کاهش پیدا می کند، که باعث می شود مقدار اکسیژنی که به مغز می رسد کاهش پیدا کند و باعث می شود تا رگ های خونی مغز گشاد بشوند و خود باعث می شوند تا سردرد و سرگیجه تشدید بشوند.

در یک تحقیق که توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا صورت گرفت مشخص شد که از هر 10 نفر یک نفر از سردرد های ناشی از کم آبی رنج برده اند. 65% آن ها گفته اند که با مصرف 500 میلی لیتر آب بعد از 30 دقیقه سردرد آن ها بر طرف شده است. 32% با مصرف 750 میلی لیتر بعد از چند ساعت از سردرد رهایی پیدا کرده اند.

۴. یبوست و مشکلات گوارشی

یبوست tamrino.ir

وقتی دچار مشکلات گوارشی هستید، آب بهترین دوست شماست. آب باعث می شود روده های شما انعطاف پذیر باشند. وقتی روده های شما کم آب باشند، روده ها از مواد غذایی آب بیشتری را جذب می کنند و نتیجه می شود مدفوع بسیار سخت تر!!!

۵. خستگی و بی حالی

بی حالی tamrino.ir

وقتی بدن شما آب کافی دریافت نمی کند مقدار جریان خون کاهش پیدا می کند، که باعث می شود تا قلب بیشتر کار کند.

چرا؟!

چون بدن نیاز به اکسیژن و سایر مواد مغذی دارد و از این بدتر زمانی است که بدن آب را از پوست به سایر قسمت ها هدایت می کند، در این زمان وقتی فعالیتی را انجام می دهید بدن شما برای کنترل دمای بدن باید عرق کند، اما از آن جایی که آب کافی وجود ندارد، این امر باعث می شود تا گرمای داخلی بدن افزایش پیدا کند و نتیجه می شود سستی و بی حالی!!!

۶. درد مفاصل

غضروف ها در مفاصل با وجود آب است که نقش یک روان کننده را بازی می کنند. وقتی بدن کم آب می شود، غضروف ها آب کافی برای خیس بودن خود را ندارند و این باعث می شود تا حالت چروک خورده پیدا کنند. همین باعث می شود موقع حرکت مفاصل اصطکاک زیادی ایجاد شود که منجر به درد مفاصل خواهد شد.

۷. تمرکز ضعیف

آیا تا به حال متوجه لحظاتی شده اید که مغز به هوشیاری و تیزی همیشگی اش نیست؟!

این پدیده به نام خستگی مغز شناخته می شود. اغلب اوقات به علت کم آبی رخ می دهد. از آن جایی که 70% مغز را آب تشکیل می دهد، پس خیلی از کارکرد های درست مغزی به آب مربوط می شود.

مطالعات نشان داده اند کمبود 1% آب در بدن باعث کاهش 5% عملکرد مغزی می شود. آب باعث می شود تا مواد سمی از مغز خارج شوند و مغز درست تغذیه شود.

۸. دهان خشک و بد بو

بوی بدن دهان tamrino.ir

کم آبی باعث می شود میزان ترشح بزاق دهان کاهش پیدا کند و خود باعث خشکی دهان می شود. این رخداد باعث می شود که قورت دادن، حتی صحبت کردن هم سخت بشود. در مواردی باعث مشکلات دندانی نیز می شود.

بوی بدن دهان غالباً ناشی از خشکی دهان است. به علت کمبود بزاق در دهان که نقش تمیز کننده در دهان را بازی می کند، تعداد باکتری ها افزایش پیدا کند که باعث بوی بدن دهان می شود.

۹. تپش قلب

کم آبی باعث می شود ضربان قلب بالا برود که نشانه خوبی نیست!

کم آبی فشار خون را کاهش می دهد، که باعث بوجود آمدن استرس در بدن می شود و سطح کورتیزول بدن بالا می رود.

۱۰. پرخوری

پرخوری tamrino.ir

کم آبی باعث می شود تا اعضای بدن نتوانند گلیکوژن و سایر اشکال انرژی را  آزاد کنند.

چرا؟

چون برای آزاد کردن آن نیازمند آب هستند. این باعث می شود تا بدن شما هوس خوردن مواد غذایی مخصوصاً مواد شیرین را داشته باشد چرا که بدن نمی تواند گلیکوژن را تولید کند.

قبل از اینکه سراغ چیز های شیرین بروید یک لیوان آب میل کنید. حتی می توانید میوه یا سبزی میل کنید.

چطور به بدن آب رسانی بکنم؟

آب رسانی به بدن از چیزی که فکرش را می کنید، خیلی مهم تر است. همان طور که گفتم کار آسانی هم نیست!

آب را نزدیک میز کار خود نگاه دارید. چرا که آسان تر خواهد بود تا به خود یادآوری کنید باید آب بنوشید. در طول کار روزانه آب میل کنید. یک قانون کلی که به کار می آید این است که هر 15 دقیقه 170 میلی لیتر آب مصرف کنید.

مخلص کلام

کم آبی ضررش برای سلامتی بیشتر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. امروز شما در مورد نشانه های کم آبی نکاتی را یاد گرفتید. امیدوارم دیگر دچار کم آبی نشوید.

شما برای رساندن آب کافی به بدن از چه روش هایی استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم نظر شما را بشنویم!

فردا از راهنمای جامع عضله سازی با شما سخن خواهم گفت…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. با سلام و تشکر از مطالب جالب و مفیدتون
  من متاسفانه زیاد میلی به اب خوردن ندارم. بیشتر چای مصرف میکنم. تو تابستون ممکنه روزی یه لیوان اب بخورم ولی تو زمستان که اصلا! آیا من دچار کم آبی هستم؟

  1. سلام
   بسته به این داره که در طول روز آیا منابع دیگه ای مثل میوه ها آب دریافت می کنید یا نه
   اما بهتره مصرف مستقیم آب رو هم بالاتر ببرید

 2. اگر به مدت 15 ساعت نتونیم آب بخوریم یا هر نوشیدنی دیگه ای این میتونه مضرر باشه برای بدن؟

 3. ممنون از وقتی که میزاری و اطلاعات که خیلی عامیانه و روان بیان میکنی. تمام مطالبت رو قبول دارم و عالی بود .
  like

 4. ممنون از مطلبتون من کنکوری 97هستم و از نداشتن تمرکز و بیحالی و خستگی خیلی رنج میبرم
  نزدیک به شیش یا هفت مورد از این عاملا رو داشتم حالا فک کنم شاید واقعا دلیلم کم ابی باشه من شاید تو روز یه لیوان و نصف اب مصرف کنم مرسی از مطلب خوبتون

 5. عالی بودید عالی
  روان و ساده گفتید که راحت مفهوم باشد
  درود برشما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا