بدنساز تازه کارعضله سازی

10 دلیل که شما اصلاً رشد عضلانی را تجربه نمی کنید

مهم نیست چقدر سخت تمرین کنید، حجیم شدن هیچ وقت آسان نبوده است. اینجا در مورد 10 دلیلی صحبت خواهم کرد که شما رشد عضلات را تجربه نمی کنید و نشان خواهم داد چگونه می توانید این مشکلات را پشت سر بگذارید!

نکته مهم:

بعد از خودند این مطلب، حتماً این مطلب خیلی خیلی مهم رو هم بخونید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

هیپرتروفی چطور باعث افزایش رشد عضلانی می شود (به همراه برنامه تمرینی رایگان)

خیلی از شما ها ممکن است با شروع سال جدید اهداف جدیدی را برای تناسب اندام خود در نظر گرفته باشید. اهدافی مثل قوی تر شدن، افزایش حجم عضلات و ….

ساختن یک بدن عضلانی یک شبه اتفاق نمی افتد. این یک فرایند است. نیازمند صرف زمان و تلاش بی وقفه است. اشتباهات زیادی را ممکن است در طی این فرایند مرتکب شوید! متن زیر را بخوانید تا متوجه بشوید آیا تا حالا یکی از این اشتباهات را مرتکب شده اید یا نه؟!

۱. از این شاخه به آن شاخه نپرید!

امروزه هر بار که تلویزیون (شما بخوانید ماهواره!!) را روشن می کنیم انواع و اقسام تبلیغات در زمینه برنامه های جدید تناسب اندام را مشاهده می کنیم. مجلات بدنسازی و اینترنت هم پر است از برنامه های جدید بدنسازی که در کمترین زمان ممکن شما را به هیکل رویایی خودتان می رسانند! البته مقصود من این نیست که این برنامه ها مشکلی دارند! اما داشتن این همه انتخاب در دنیای امروزی برای بدنسازان می تواند مشکل ساز نیز بشود!!

تعداد زیادی از دوستان را می شناسم که به باشگاه می آیند و هر روز یک برنامه جدید را که به تازگی دیده اند برروی خود تست می کنند. بدنسازی باید دارای یک آهنگ مشخص باشد، شما باید قبل از اینکه به باشگاه بیایید برنامه تمرینی خود را مشخص کرده باشید.

از خودتان سوال های مهمی را بپرسید:

 • چند روز در هفته می خواهم تمرین کنم؟
 • آیا من تازه کارم؟
 • آیا قصد افزایش عضلات را دارم؟

این ها سوال هایی است که باید از خودتان بپرسید. سعی کنید در ابتدا در هفته 3 روز را تمرین کنید. هر روز برروی تمام عضلات بدن کار کنید. هر حرکت را 3 ست بین 8-12 تکرار انجام بدهید. هر هفته هدف شما باید این باشد که کمی بیشتر مقدار وزنه ها را جا به جا کنید. به این برنامه بین 4-6 هفته بچسبید. به این صورت به عضلات خود اجازه می دهید به برنامه عادت کنند.

۲. شما باید بر انجام حرکات ترکیبی تمرکز کنید

حرکات ترکیبی tamrino.ir

هر کسی بازو های بزرگ و عضلات شش تکه شکم را می خواهد! شما نباید در باشگاه فقط روی این عضلات تمرکز کنید. پایه تمرینات شما باید برروی تمرینات ترکیبی باشد.

تمرینات ترکیبی برروی یک گروه از عضلات فشار وارد می کنند. حرکاتی مثل: اسکوات، ددلیفت، پرس ها و…

بعنوان مثال ددلیفت همان طور که تقریباً تمام عضلات پشت بدن را درگیر می کند عضلات بازو و میانی بدن را نیز درگیر خود می کند. در مقابل حرکت جلو بازو فقط روی جلو بازو تمرکز می کند. حرکات ترکیبی باید نان روز و شب شما باشند! 80% برنامه خود را با حرکات ترکیبی تغذیه کنید.

۳. تمرینات هوازی می توانند مضر باشند

تردمیل هوازی باشگاه tamrino.ir

تمرینات هوازی قسمت ضروری از هر برنامه تمرینی هستند. این تمرینات به سلامت قلبی و افزایش سوخت و ساز کمک می کنند.

کالج پزشکی ورزشی آمریکا پیشنهاد می کند در هفته 150 دقیقه ورزش هوازی را انجام دهیم!

آیا این مقدار زیاد نیست؟!

اگر هدف شما افزایش قدرت و رشد عضلات است، مطمئناً زیاد است!

به جای این که در هر وعده باشگاه 30 دقیقه برروی تردمیل بالا و پایین بشوید! از تمرینات اینتروال استفاده کنید. استفاده از این تمرینات به چربی سوزی و افزایش عملکرد شما در باشگاه کمک بسیاری خواهند کرد.

۴. تغذیه درست کلید رشد است

تغذیه بدن سازی tamrino.ir

خیلی راحت و خودمانی بگویم، غذاهای آشغال را از رژیم غذایی خود حذف کنید!! با فست فود ها، شکر و غذاهای فراوری شده خداحافظی کنید. برای رشد عضلات شما باید درست تغذیه شوید. هر چقدر عضلات شما بزرگ تر شوند، آنها غذای بیشتری را نیاز دارند. باید در مصرف کربوهیدرات و پروتئین و چربی به یک تعادل برسید.

همان طور که می دانید پروتئین ها آجرهای سازنده عضلات هستند. منابع سالم پروتئین مثل: گوشت بدون چربی، تخم مرغ، غذاهای دریایی و حبوبات هستند.

کربوهیدرات ها هم مهم هستند. آنها انرژی را به سرعت برای بدن فراهم می کنند. موادی مثل: سیب زمینی شیرین، برنج، میوه، سبزی جات را مصرف کنید.

از چربی ها غافل نشوید! از مواد غذایی سرشار از امگا 3 و 6 استفاده کنید. موادی مثل: ماهی سالمون، آواکادو، روغن زیتون

۵. شما به استراحت نیاز دارید

استراحت tamrino.ir

بعضی ها می گویند خواب متعلق به مرده هاست و شمایی که جوان هستید نیاز به خواب زیاد ندارید!!! بی خیال این خزعبلات بشوید! خواب بخش مهمی از زندگی یک بدنساز است. در طول خواب انرژی در بدن ذخیره می شود، مغز شما دوباره شارژ می شود، بازسازی عضلات آغاز می شود، هورمون های رشد ترشح می شوند.

بدون خواب کافی ریکاوری بدن دچار مشکل اساسی می شود. یک بار امتحان کنید و شب قبل از باشگاه خواب درست و حسابی را کنار بگذارید. ببیند آیا می توانید رکورد های هفته پیش خود را جا به جا کنید!! (نکنید آقا! نکنید!)

هر شبانه روز بین 7 تا 9 ساعت خواب توصیه می شود.

۶. مسائل و استرس های روزانه را پشت در باشگاه بگذارید

استرس هی وای tamrino.ir

وقتی شما تمرین می کنید، بدن خود را تحت فشار و استرس می گذارید. این استرس، یک حالت مثبت است نه منفی! این استرس می تواند به شما کمک کند تا حال و احوال بهتری پیدا کنید. در حالی که شما تمرین می کنید و بدن خود را تحت این استرس مثبت قرار می دهید اگر قرار باشد استرس بیرون از باشگاه (مثلاً محل کار) را به باشگاه بیاورید، می تواند اثرات منفی داشته باشد.

وقتی در داخل باشگاه هستید سعی کنید از دنیای بیرون بطور کامل قطع رابطه کنید! با استرس های ناشی از محل کار، خانواده و خانوم بچه ها می توانید بعداً سر و کله بزنید!! باشگاه یک جایگاه مقدس است!!! جایی است که شما از استرس های دنیای خارج فرار می کنید و به آنجا پناه می برید. جایی که فقط بر خودمان بعنوان یک انسان تمرکز می کنیم.

۷. تمرین زده نشوید صلوات!!

تمرین زدگی تردمیل عرق کردن هوازی tamrino.ir

آیا چیزی به نام تمرین زیاد هم در باشگاه داریم؟! بله قطعاً!!

این یکی از اشتباهات رایج در دنیای بدنسازی است. شما قرار نیست هفت روز هفته را در باشگاه اتراق کنید!! قرار نیست هر جلسه 2-3 ساعت تمرین کنید. بعضی از دوستان تصور می کنند با زیاد تمرین کردن می توانند تغییری ایجاد کنند. آنها تغییر ایجاد می کنند اما نه در جهت مثبت!!

علائم تمرینات بیش از حد شامل: کاهش انرژی، درد عضلانی، کاهش اشتها و .. است.

طول ساعت تمرینی شما باید بین 60-75 دقیقه باشد. قرار نیست هر روز تمرین کنید. بدن نیاز به استراحت هم دارد.

۸. فرم درست حرکات را رعایت کنید

سینه سیم کش tamrino.ir

انجام دادن غلط یک حرکت تمرینی در بدنسازی، فرمول ایجاد فاجعه در بدنسازی است. نه تنها شانس آسیب دیدگی را بالا می برید بلکه از فواید یک تمرین درست نیز خود را محروم می کنید. همیشه در باشگاه اولویت اول خود را یادگیری تکنیک درست حرکات قرار دهید. غرور را کنار بگذارید و بپرسید.

بعنوان مثال در حرکت اسکوات بروی این تمرکز کنید که باسن خود را عقب بدهید و زانوهای خود را تا 90 درجه خم کنید. تقلب نکنید!

اگر دامنه یک حرکت را کامل انجام بدهید شما عضلات خود را تحت فشار بیشتری می گذارید.

۹. تمرین کردن شما باید پیشرفت کند

روز اول و روز صدم در باشگاه رفتن شما نباید یک شکل باشند. وزنه هایی که بلند می کنید باید فرق داشته باشند. حتی تکرار ها و ست ها و زمان استراحت، نیز باید متفاوت باشند. باید برای خود چالش های جدیدی را انتخاب کنید.

توصیه من افزایش 2 کیلوگرمی وزنه ها در هر هفته است! بعد از 6 هفته ست ها و تکرار ها روی 5*5 قرار بدهید. زمان استراحت را به 2 دقیقه برسانید. با این روش نه تنها مقدار وزنه ها را بیشتر خواهید کرد، بلکه قدرت خود را نیز بالا می برید.

۱۰. صبور باشید

صبور tamrino.ir

خیلی ها دنبال راه های میان بر هستند. چطوری می شود در 5 هفته هیکلم را میزان کنم؟!! هیچ راهی وجود ندارد! هیچ قرص جادویی نداریم. تنها کاری که از دست شما برمی آید کار سخت، مداوم و خستگی ناپذیر است!!

حداقل به 3-4 ماه زمان نیاز است تا شروع تغییرات در قدرت خود را ببینید. همین جاست که خیلی از افراد دلسرد می شوند. همین دلسردی باعث می شود بی خیال باشگاه رفتن هم بشوند یا اینکه تصادفی باشگاه بروند بدون اینکه هدفی داشته باشند. سطح توقعات خود را پایین بیاورید و با یک ذهنیت مثبت و واقع گرایانه وارد باشگاه بشوید. (لبخند بزنید اخمو ها!!)

مخلص کلام

همان طور که در زندگی اشتباه می کنیم، در باشگاه نیز اشتباهات رخ می دهند. همه این ها را به حساب فرایند یادگیری بگذارید. اگر همچنان به مرتکب شدن این گناهان 10 گانه بپردازید، عذاب بر شما نازل خواهد شد!!

اشتباهات خود را بشناسید و آنها را رفع کنید.

فردا در مورد روش های سوزاندن کالری بعد از تمرین در باشگاه صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

‫25 دیدگاه ها

 1. سلام. من ۳ روز در هفته (روزای فرد) صبح وزنه میزنم و شب رزمی کار میکنم و بقیه روزای هفته استراحت میکنم. آیا این برنامه باعث میشه عضله هام تحلیل بشن؟
  برای رشد بیشتر عضله هام چکار باید بکنم؟

 2. سلام دوستان
  یک مطلب هست که هیچ مربی و بدنساز حرفه ایی بهش اشاره نکرده . رمز اصلی نتیجه گیری در بدنسازی اول از همه ازمایش قبل از شروع کار و حتی تو این ده مورد ک نامبرده شده داخل سایت نیومده که مهم تر از تمام این نکاته .شما باید اول ازمایش بدید که دیابت یا انگل یا تیروئید یا …ندارید . اگر یکی از این هارو داشته باشید شما تمام زحماتتان الکی و بی چیز بوده و هیچ نتیجه ایی در تلاشتون نمیبینن حتی چه یکسال باشگا برین چه پنج سال شما اول از ریشه باید اقدام کنید نتیجه کار اول بستن کمربند اول مسیر هست درمان (اول) بعد شروع کار و نتیجه و دل سرد نشدن .
  با تشکر موفق باشید.

 3. سلام خسته نباشید من 5ماه باشگاه میروم ماه های اول خیلی خوب پیش رفت ولی 7کیلو وزن کم کردم ولی الان به وزن دلخواهم رسیدن من هفته ای 5روز ورزش میکنم ولی با اینکه هفته 3روز پایین تنه کار میکنم ولی روز به روز پایین تنم ضعیف تر میشه و کوچیکتر میشه

  1. بخاطر غذا و کار کرد هورمون رشدم میشه ک بعد از ی مدت درست میشه

 4. سلام من ۶ ماه تمرین داشتم وزن بدنم ۱۰۰ کیلو ثابت مونده بود طی ۶ ماه از لحظ قدرت خیلی قوی شده بودم مثلا اسکات پا من از ۷۰ کیلو ب ۱۲۰ کیلو رسیده بود توی ایام عید ۳ کیلو وزن گرفتم فست فود و غذا های بد هم نخوردم میخواستم بدونم این وزنی که زیاد کردم چربی است

  1. سلام
   احتمال زیاد بخش بیشتر عضله بوده اگه مصرف پروتئین بالایی داشتید
   البته برای مشخص کردن نیاز به دستگاه‌های تشخیص دارید که داخل مطب‌های دکترهای تغذیه پیدا می‌شه

 5. سلام.
  جهت رشد بیشتر عضلات و حجم گرفتن آنها شما کدام ترکیب رو بهتر میدانید؟
  برنامه اول:
  پرس سینه و بالا سینه در یک جلسه
  جلو بازو و پشت بازو هم در یک جلسه
  برنامه دوم:
  پرس سینه و جلو بازو در یک جلسه
  بالا سینه و پشت بازو هم در یک جلسه.
  کدام ترکیب جهت حجیم شدن بهتره در کل؟ ممنونم

 6. وب سایتتون عالیه اطلاعات بسیار مفیدی گرفتم ممنون دست مریزاد اقای ناصری عزیز
  افتخار میکنم که با ورزشکارانی با اخلاق و با اطلاعات مثل شما هم رشته هستم.
  از خوندن مطالبتون انرژی مجدد گرفتم.
  جناب ناصری سوالم این هست که من بعد از مدتها باز ورزش رو در پیش گرفتم رشد عضلاتم خوبه با توجه به استفاده از مکمل گینر on و گلوتامین هم زمان و قبل از ورزش هم از دستور نوشیدنی ارژنین رونی کلدمن استفاده میکنم ولی با توجه به رشد عضلات که در سینه بازو و پا داشتم وزنم ثابت مونده تقریبا ایا عادیه؟
  برنامه غذایی خوبی هم دارم تقریبا پنج وعده و هر وعده پرتئین و کربو در غذا هست چربی مصرف نمیکنم ترجیحا و قند و شکر رو کلا حذف کردم.
  برنامه تمرینی هم از مربی گرفتم یه مقدار به نظر خودم و چیزایی که خوندم تکرار حرکات زیاد هست ایا میتونه دلیلش این باشه و این که مدت زمانی که این برنامه رو در باشگاه انجام میدم حدودا هشتاد دقیقه هست.
  و سه جلسه در هفته.
  ممنون میشم ازتون راهنمایی داشته باشم.

 7. با سلام من خانوم 35 ساله هستم مدت یک سال ونیم هست که بدنسازی کار میکنم بالاتنه رو چربی سوزی و پایین تنه حجم و عضله سازی قسمت بالا تنم عالی شده ولی نمیدونم چرا عضلات پایین تنه م رشد نمیکنه البته مربی و برنامه هام عالین
  مکمل هم مصرف نمیکنم فقط پروتئین دریافتی م از غذاهاست میشه لطفا یه راهنمایی بکنید دیگه دارم دلسرد میشم از ورزش

 8. سلام من با 96 کیلو وزن و 188 سانتی متر قد وارد باشگاه شدم،اوایل خیلی خوب داشتم حجم میگرفتم،ولی الان یکی دن ماهه خیلی لاغر شدم،مخصوصا دستام،وزنم شده 90 کیلو،از پروتئین و مکملم استفاده نمیکنم،چکار کنم؟

  1. سلام
   همه چی برمی‌گرده به میزان کالری و سایر مواد مغذی که مصرف می‌‌کنید باید اونها را درست حساب کنید
   وگرنه دوباره وزن از دست می‌دهید.

 9. سلام و وقت بخیر
  عذر میخوام برای رفع ضعف بازو ،از اونجایی که مطالعه کردم باید دو،سه بار در هفته مورد تمرین قرارش داد
  شما چند بار در هفته رو با توجه به ریکاوری خوب بدنم صلاح میدونین؟
  با سپاس از پاسختون

 10. سلام مدت نه ماه بدنسازی کار میکنم ولی هیچ تغییر در ناحیه بازوها احساس نمیکنم از مکمل ها هم استفاده میکنم ولی تاثیری نداشته سایز بازوم همون سایز روز اوله

  1. سلام
   مشکل از برنامه شماست توسعه عضله ای مثل بازو نیاز به زمان داره
   توصیه می کنم از حرکات ترکیبی برای تقویت عضله بازو استفاده کنید.

 11. سلام ورزش از کودکی لازمه وراثت هم بی تاثیر نیست بعضی مادرزاد قوی وهیکل تنومند دارند
  استخانها وآرایش آنها در زیبای هیکل بی تاثیر نیست
  خودم ازدوسالگی ورزش کرده ام وشنا باستانی کار کرده ام عضلات زیربغلم انقدر بزگه که دستام بافاصله زیادی باز میمونه که توسربازی کلی برام دردسر شده بود وبه هر فرمانده ای باید ثابت می کردم نمی تونم کتم راببندم ورزش زیاد نتیجه ای جز مرگ زود هنگام نداره روزی ده دقیقه پیاده روی سریع خوبه بطوری که طی این ده دقیقه شم حداقل یک کیلومتر طی کنید
  دنبال درشتی هم نباشید نه آب نون داره نه چیزی سلامتی از همه چی واجب تره

  1. ممنون
   کمتر دیدم کسی صرفا برا گنده شدن بدنسازی بیاد
   جو حاکم در باشگاه در اصلاح عقیده افراد به خصوص جوون تر ها تاثیر داره
   اینکه مربی دنبال دارو فروشی نباشه و با اخلاق باشه خیلی مهمه

  2. بحث مرگو زندگی نیست ، بحث عشقه ..‌
   عشق به بدنسازی رو فقط یه عاشقش درک میکنه…(اونوقته که مرگ دیگه مهم نیست)
   کسیه م که بخواد هم میتونه نون در بیاره و هم به بدنش برسه

   بعدشم حتی اگه قوی ترین و پر عوارض ترین هورمون رو هم استفاده کنی ، اگه اصولی مصرف بشه هیچ خطری نداره..

   تغذیه، تمرین صحیح،مصرف همیشگی مکمل و استراحت میتونه طی 2 سال سایز بازوی شمارو به 50 برسونه.بدون هیچ هورمونی اما با برنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا