مکمل و داروهای بدنسازی

رودیولا را مصرف بکنیم یا نه

وقتی دچار استرس هستید خیلی سخت می‌توان ارتباط خوبی بین ذهن و عضله برقرار کرد. این استرس‌ها روی عملکرد فیزیکی و سیستم ایمنی بدن هم تاثیر می‌گذارند. مصرف رودیولا یکی از راه‌های مقابله با این مشکل است.

رودیولا، گیلاس زمستانی، گون و … به دسته‌ای از گیاهان به نام آداپتوژن تعلق دارند که باعث کنترل عوامل استرس‌زا داخل بدن می‌شوند. منبع (۱)

رودیولا و دیگران گیاهان آداپتوژن می‌تواند باعث کاهش خستگی و مقاومت در برابر استرس شوند.

در این مطلب به بررسی رودیولا، اثرات و عوارض جانبی مصرف آن خواهم پرداخت.

رودیولا چیست؟

رودیولا یا ریشه طلایی قرن‌هاست که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در اروپا و آسیا رشد می‌کند و می‌توانید آن را در ترکیبات مکمل‌ها هم نیز مشاهده کنید.

این گیاه را به عنوان درمان طبیعی افسردگی، هیجان، خستگی، سردرد و … استفاده می‌کنند. امروزه هم شرکت‌های داروسازی و مکمل از آن برای بهبود تمرکز ذهنی و استرس استفاده می‌کنند.

رودیولا حاوی فلاونوئیدها، آلکالوئیدها و ترپنوئیدها است. این ترکیبات باعث بهبود سلامتی قلبی، توانایی ذهنی و محافظت از مغز می‌شوند. منبع (۲)

آژانس پزشکی اروپا تاکید می‌کند که مصرف رودیولا باعث کاهش موقتی خستگی، کمبود انرژی و سایر نشانه‌های استرس می‌شود. منبع (۳)

 

 

لینک در آپارات

دانلود مجموعه آموزشی بدنسازی

نحوه عملکرد رودیولا

اثرات مثبت رودیولا به خاطر وجود ۲ ترکیب روساوین و سالیدروسید است. این ترکیبات باعث بهبود اثرات آنتی اکسیدان‌ها و ضد التهاب می‌شود. منبع (۴ و ۵)

رودیولا می‌تواند باعث کاهش افسردگی و محافظت از مغز در برابر اثر اکسیداتیو استرس شود. منبع (۶ و ۷)

رودیولا  حاوی کوئرستین است که باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. منبع (۸)

آیا رودیولا برای کاهش استرس مفید است؟

رودیولا

یکی از اولین فواید رودیولا که تبلیغ می‌شود همین کاهش استرس است. استرس اگر درمان نشود می‌تواند سلامتی هورمون‌ها و سلامت ذهنی بدن را برهم بزند. در طول زمان این استرس منجر به ایجاد افسردگی، افزایش فشار خون و حتی حملات قلبی می‌شود.

در ضمن باعث افزایش زمان ریکاوری بعد تمرین خواهد شد. کاهش انرژی و سطح تحمل درد نیز از دیگر عوارض استرس است.

شواهد عملی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف رودیولا باعث بهبود عملکرد مغزی، افزایش سطح آنتی اکسیدان‌ها می‌شود. منبع (۹ و ۱۰)

دانشمندان باور دارند رودیولا به تولید بهتر هورمون استرس و افزایش سوخت و ساز انرژی هم کمک کند. منبع (۱۱)

آیا رودیولا برای کاهش خستگی مفید است؟

دومین دلیل دیگری که مکمل‌های حاوی رودیولا مدعی هستند، کاهش خستگی است.

به نظر می‌رسد رودیولا باعث کاهش سطح کورتیزول و بهبود تمرکز ذهنی می‌شود. منبع (۱۲)

همان‌طور که می‌دانید کورتیزول می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون و در نتیجه افزایش وزن، از دست دادن عضله و خستگی شود. منبع (۱۳ و ۱۴)

تحقیقی دیگر نشان داد این مکمل می‌تواند باعث کاهش آسیب عضلانی و کاهش سطح اسید لاکتیک خون شود که برای بعد از تمرین بسیار مناسب است. منبع (۱۵ و ۱۶)

چقدر رودیولا می‌توان مصرف کرد؟

تحقیقات علمی معمولاً از ۲۰۰-۶۰۰ میلی‌گرم عصاره رودیولا در روز استفاده می‌کنند. منبع (۱۷)

شورای گیاه‌شناسی آمریکا ۴۵۰ میلی‌گرم (نه بیشتر از ۶۰۰ میلی‌گرم) را توصیه می‌کند. منبع (۱۸)

مصرف بیشتر باعث افزایش پلاک‌های خون و خونریزی خواهد شد. این شورا توصیه می‌کند هفته اول ۱۵۰ میلی‌گرم قبل از صبحانه یا با شکم خالی مصرف کنید. بعد از چند هفته در صورت عدم واکنش منفی، دوز مصرفی را ۲ برابر کنید.

حرف آخر

اغلب تحقیقات عملی از اثرات مثبت این مکمل می‌گویند. شورای گیاه‌شناسی آمریکا اثرات جانبی خیلی کمی را در این مکمل تایید کرده است. منبع (۱۹)

به نظر می‌رسد مصرف آن برای ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی مناسب باشد.

نظر شما در مورد مکمل رودیولا چیست؟ آیا رودیولا مصرف کرده‌اید؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا