مکمل و داروهای بدنسازی

مسدود کننده های استروژن چه کار می کنند

اگر قصد دارید تا بدانید مسدودکننده‌ های استروژن چطور کار می‌کنند، چقدر موثر هستند و چه اثرات جانبی دارند بهتر است به خواندن این مطلب ادامه بدهید.

بر و بچه‌های حرفه‌ای بدنسازی در مورد مسدودکننده‌ های استروژن اطلاعاتی دارند اما دوستان آماتور شاید تنها نام آن را شنیده باشند و از خود بپرسند این مواد چگونه به عضله سازی و چربی سوزی کمک می‌کنند؟ البته در کنار همه اینها یک سری شایعه و افسانه هم شنیده‌اید که سعی می‌کنم در این مطلب به آنها پاسخی قطعی بدهم.

یک جنگ پنهان برعلیه استروژن وجود دارد که شاید از آن بی‌اطلاع باشید. مَثَل استروژن و بدنساز (به خصوص آقایان) درست عین مَثَل جن و بسم ا… می‌باشد!! همه این درگیری‌ها به خاطر تستوسترون است.

همه می‌دانند که افزایش تستوسترون سبب افزایش توانایی عضله سازی، قدرت و افزایش چربی سوزی می‌شود به همین خاطر است که اغلب افراد به دنبال افزایش سطح تستوسترون خود به هر طریقی هستند.

البته افزایش سطح تستوسترون سبب افزایش سطح استروژن هم می‌شود و سطوح بالاتر استروژن به معنی افزایش سطح چربی ذخیره شده و کلی مشکل دیگر به خصوص در زمینه فعالیت های جنسی است. منبع (۱ و ۲)

حالا باید از خود پرسید که:

آیا مسدود کننده های استروژن واقعاً کار می‌کنند؟ آیا سالم هستند؟

جواب کوتاه این است که مسدود کننده های مصنوعی استروژن کار می‌کنند اگر داروی درست را در اختیار داشته باشید. اما این مسدود کننده‌ها نمی‌توانند باعث شوند فیزیک بهتری پیدا کنید و می‌تواند حتی به سلامتی شما ضرر برسانند.

پس تکلیف مسدود کننده های استروژن طبیعی چه می‌شود؟

جواب کوتاه این است که نه آنها نمی‌توانند به پایین آوردن سطح استروژن کمک کنند و یا اینکه برای عضله سازی کاری کنند.

اما اجازه بدهید برویم سراغ پاسخ طولانی‌تر…

استروژن

استروژن چیست؟

استروژن لولو نیست! یک هورمون است که پیام‌های شیمیایی بدن را برای ارتباط بین سلولی حمل می‌کند. (بله بنده خدا یک نامه است!)

این هورمون حامل پیام‌هایی است که به سلول‌ها می‌گوید چطور رفتار کنند. وقتی هورمون به سلول یا گیرنده‌های سلولی (صندوق پستی) می‌رسد دستورها خوانده می‌شود.

در رابطه با استروژن باید گفت که این هورمون در تخمدان زنان تولید می‌شود (البته غده آدرنال و سلول‌های چربی نیز مقدار کمی تولید می‌کنند) و این هورمون روی بدن از چند وجه اثر می‌گذارد:

 • افزایش آنزیم‌هایی که مسئول ذخیره‌سازی گلیکوژن هستند و بازسازی بافت‌های عضلانی منبع (۳)
 • تنظیم عادت ماهانه زنان منبع (۴)
 • افزایش هورمون رشد منبع (۵)
 • افزایش حالت هوشیاری و سرخوشی منبع (۶)

استروژن

مسدود کننده های استروژن چه هستند؟

مسدود کننده های استروژن از جمله داروهایی هستند که باعث کاهش تولید یا اثر استروژن در بدن می‌شوند.

بعضی از متداول‌ترین این داروها عبارتند از:

کلومید (کلومیفن)، تاموکسی فن، لتروزول و …

عبارت مسدود کننده استروژن برای انواع طبیعی آن هم به کار می‌رود. اینها محصولاتی هستند که در بازار ادعا می‌کنند روی استروژن تاثیر می‌گذارند مانند: رسوراترول، عصاره دانه انگور، کورکومین، ماکارو، ریشه گزنه وحشی.

اما همان طور که اشاره شد تاکنون هیچ مدرک علمی دال بر اثرگذاری این مکمل‌ها پیدا نشده است. پس بهتر است در خرید مسدود کننده های طبیعی استروژن دست نگه دارید و شرکتی که این محصولات را تولید می‌کند به طور کل تحریم کنید!

اما انواع مصنوعی و دارویی مسدود کننده های استروژن جواب می‌دهند. جالب است بدانید این داروها تولید شدند تا با سرطان سینه مبارزه کنند و آنها می‌توانند تا ۹۰٪ استروژن را کاهش دهند. منبع (۷ و ۸)

استروژن

نمی‌خواهم با اصطلاحات علمی اینجا را به یک کلاس درسی خسته‌کننده تبدیل کنم اما کمی صبر کنید!!

مسدودکننده های استروژن از ۲ طریق کار خود را انجام می‌دهند:

 • با سرکوب کردن تولید طبیعی استروژن
 • با خنثی کردن اثر استروژنی که بدن تولید کرده است.

کارکرد اول که کاملاً مشخص است اما در مورد کارکرد دوم باید اشاره کنم:

قسمت اعظم استروژن در بدن آقایان از تستوسترون تولید می‌شود این کار توسط آنزیمی به نام آروماتاز انجام می‌گیرد. منبع (۹)

اغلب مسدود کننده ها اثر این آنزیم را خنثی می‌کنند در نتیجه تستوسترون کمتری به استروژن تبدیل می‌شود. بقیه مسدود کننده ها هم به طور کل از ورود استروژن به سلول جلوگیری می‌کنند (بنده خدا را پشت در معطل می‌کنند!)

استروژن

حالا چرا بدنسازها مسدود کننده استروژن مصرف می‌کنند؟

خیلی ساده است:

این دوستان همین الان استروئید مصرف می‌کند

و تصور می‌کنند که این مواد به تناسب اندام کمک می‌کند.

دلیل مصرف آنها این است که وقتی استروئید مصرف می‌کنند سطح تستوسترون بالا می‌رود در نتیجه سطح استروژن هم بالا خواهد رفت. بالا رفتن سطح استروژن سبب احتباس آب، نفخ و افزایش سایز سینه مردها و افزایش چربی می‌شود. منبع (۱۰)

منطقی که پشت مصرف آنها وجود دارد این است که با سرکوب استروژن شما می‌توانید سطح تستوسترون را بالاتر ببرید و در نهایت عضله سازی بهتری داشته باشید.

اما همان طور که حدس زده‌اید در عمل اوضاع طور دیگری است!!

استروژن

مسدود کننده های استروژن و عضله سازی

تحقیقات نشان می‌دهند که این مسدود کننده‌ها تا ۵۰٪ باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شوند. منبع (۱۱)

اما جالب است که بدانید این داروها سطح تستوسترون را در عضلات اسکلتی افزایش نمی‌دهند که به معنای آن است که شما مزایای مرتبط با افزایش تولید تستوسترون در عضلات را نخواهید دید. منبع (۱۱)

محققان دلیل این امر را نمی‌دانند اما می‌شود با قاطعیت گفت که این مسدود کننده‌ها روی تناسب اندام شما اثری ندارند.

استروژن

مسدود کننده های استروژن و عملکرد بدنی

گفته می‌شود این مسدود کننده‌ها سبب افزایش عملکرد بدنسازها می‌شوند بنابراین شما در باشگاه سخت‌تر کار می‌کنید.

خوب هیچ تحقیقی در این زمینه هم انجام نشده است حتی این تحقیق عنوان می‌کند آنها اثر معکوس هم دارند. منبع (۱۱)

حتی یکی از اثرات جانبی مصرف مسدود کننده های استروژن خستگی است. چون استروژن میزان توجه و هوشیاری را بالا می‌برد. منبع (۱۲)

این همان دلیلی است که افرادی که همراه تستوسترون، مسدود کننده استروژن مصرف می‌کنند دارای سطح پایینی از انرژی هستند.

استروئید

مسدود کننده های استروژن و استروئید

پسر و جدیداً دخترهایی که از استروئید استفاده می‌کنند عموماً در حین دوره استفاده از استروئید از مسدود کننده استروژن استفاده نمی‌کنند چرا که آنها به خودی خود اثر آنابولیک دارند.

آنها اگر از مسدود کننده استروژن استفاده می‌کنند به این دلیل است که بتوانند مقادیر بیشتری استروئیدهای آنابولیک با عوارض جانبی کمتر مصرف کنند.

دلیل اصلی مصرف استروئید افزایش سطح تستوسترون است و اصلاً عجیب نیست که بدنسازها تا ۱۰ برابر مقداری که بدن به صورت طبیعی تستوسترون تولید می‌کند استروئید مصرف می‌کنند.

این کار البته باعث افزایش سطح استروژن می‌شود چرا که هر چقدر تستوسترون بیشتری داشته باشید بدن میزان بیشتری از آن را تبدیل به استروژن می‌کند.

در ادامه هم این دوستان به مصرف استروئیدهای آنابولیکی مثل: دکا، دیانابول و سستونون روی می‌آورند که این به معنای افزایش بیشتر استروژن است.

بنابراین اینجاست که مسدود کننده های استروژن کم و بیش ضروری می‌شوند. البته بعضی استروئیدها هستند که باعث افزایش سطح استروژن نمی‌شوند مثل: پریمو بولان و ترنبولون.

خوب پس اگر شما میزان کمی تستوسترون در بدن دارید استفاده از مسدود کننده چندان ضروری نیست اما این میزان از تستوسترون نتیجه‌ای را که می‌خواهد بدست نمی‌دهد. بنابراین اگر سطح تستوسترون بالایی را تجربه می‌کنید که در نهایت سطح استروژن شما را بالا می‌برد پس نیاز به مصرف مسدود کننده های استروژن احساس می‌شود.

استروژن

آیا مصرف مسدود کننده های استروژن خطری ندارد؟

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مسدود کننده های استروژن در کوتاه مدت (چند ماه) مشکلی ایجاد نمی‌کند اما شواهد خوبی وجود دارد که مصرف آنها در طولانی مدت برای سلامتی مضر است. منبع (۱۳)

به عنوان مثال: مطالعات نشان می‌دهند که این داروها می‌توانند سبب افزایش ریسک دمیلینه و شکستگی استخوان، پوکی استخوان و درد مفاصل و همچنین افزایش کلسترول و تری گلیسرید می‌شود که خود سبب افزایش ریسک بیماری‌های قلبی و سکته و ترومبوز ورید عمقی خواهد شد. منبع (۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷)

مسدود کننده های استروژن همچنین سبب افزایش سرگیجه، خارش پوست، حالت تهوع و افسردگی نیز خواهند شد. منبع (۱۳ و ۱۶)

لازم به ذکر است که اغلب این تحقیقات روی زنانی صورت گرفته در حال مبارزه با سرطان سینه بوده‌اند و شاید نتوان این نتایج را روی انسان‌های سالم تکرار کرد. در ضمن هیچ تحقیق طولانی مدتی در رابطه با آقایان صورت نگرفته است.

استروژن

نتیجه‌گیری

اگر شما هم مثل بقیه هستید و این مطلب را به این خاطر می‌خوانید که آیا می‌توان مکمل‌های طبیعی مسدود کننده استروژن را خریداری کرد تا به تناسب اندام رسید، خوب باید خدمت شما عرض کنم بهتر است بی‌خیال خرید این نوع مکمل‌ها شوید!

اما مسدود کننده های مصنوعی استروژن داستان دیگری دارند و بله آنها موثرند به خصوص برای افرادی که در حال مصرف استروئید هستند.

البته درست است که این داروها جلوی استروژن را می‌گیرند اما باعث عضله سازی و افزایش قدرت و یا چربی سوزی نمی‌شوند. تنها دارویی که این کار را خواهد کرد استروئیدهای آنابولیک هستند.

نظر و تجربه شما در رابطه با مصرف مسدود کننده های استروژن چیست؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام بنده تمامی مطالب این سایت و سایت های دیگه رو درمورد انتی استروژن ها مطالعه کردم ولی متاسفا به تنها چیزی که اشاره نکرده اینه که به همرا استرویید ها از چه نوع انتی استروژنی استفاده کنیم یعنی اسم نبرده لطفا اسم انتی استروژنی رو که همراه استرویید باید مصرف شود و در ایران هم موجود است نام ببرید وگرنه مطلبتون تکراریه

 2. سلام!ممنون ازاطلاعات شما!ازتاموکسی فن برای مصرف هفتگی500میلی گرم تستسترون درهفته چقدربایدچگونه بایدباشد؟

 3. سلام دوستان فقط جهت اطلاع عرض میکنم من بعد از دوره استروئید از کلوماید استفاده کردم و دقیقا احساس کردم تاثیر خوبی در افزایش تست که بعد دوره کم شده بود و ریکاوری بیضه داشت البته در کنار ویتامین e و c . متشکرم از اطلاعات خوبی که دادید

 4. سلام من یه خواهشی از شما
  لطفا بفرمایید برای خرید مکمل اصلی باید چیکار کنیم؟
  چون داروخانه ها فقط ۲ ۳برند خاص دارند

  1. سلام
   حرف شما درست است البته بعضی داروخانه ها وجود دارند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت میکنند.
   امیدوارم شاهد آزادی بازار باشیم.

 5. سلام و وقت بخیر. ممنون از مطالب مفیدتون. مث همیشه عالی بود و خلاصه و رسا. ایول و دست مریزاد. ارادتمندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا