بدنساز تازه کارعضله سازی

نکات مهم در ساخت حجم عضلانی

اضافه کردن وزن، البته از نوع درست و حسابی‌اش مستلزم برنامه ریزی دقیق است. با دنبال کردن نکات زیر سفر تناسب اندام و عضله سازی خود را شروع کنید.

بهترین برنامه‌های بدنسازی در رعایت چند مفهوم با یکدیگر اشتراک نظر دارند. پس قبل از اینکه سراغ گرفتن برنامه بروید بهتر است بدانید این اصول را چگونه در عمل باید پیاده کنید. اینها اصولی هستند که در هر برنامه عضله سازی در آینده نیز مشاهده خواهید کرد.

بعد از اینکه این مطلب رو خوندید، حتماً این مطلب مهم رو هم چک کنید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

در فازهای مختلف بدنسازی (حجم گیری و چربی سوزی) چه کار باید کرد

باید یک رژیم با کالری مثبت، با پروتئین بالا استفاده کنید

برای کاهش وزن خیلی ساده بخواهم بگویم شما باید کمتر از چیزی که می‌سوزانید کالری مصرف کنید. برای افزایش وزن این معادله را باید برعکس کنید. هیچ راه میانبری وجود ندارد حتی اگر قوانین بعدی را هم به خوبی رعایت کنید اگر همین قانون را رعایت نکنید قافیه را باخته‌اید!

تمرین کردن میزان سوختن کالری شما را افزایش می‌دهد بنابراین شما باید میزان مصرف کالری روزانه خود را افزایش بدهید. بنابراین محاسبه‌ی میزان مصرف کالری امری حیاتی است.

وزن خود را در طی ۷-۱۰ روز آینده مرتب اندازه‌گیری کنید و آن را با میزان کالری مصرفی خود تطبیق بدهید تا متوجه شوید آیا در مسیر درست افزایش وزن قرار دارید یا نه. هدف شما باید این باشد که هر هفته نیم تا یک درصد از وزن کلی بدن خود را اضافه کنید. هر اضافه وزنی بیش از این مقدار شانس افزایش چربی را بیشتر خواهد کرد.

افزایش میزان پروتئین خصوصاً وقتی قصد افزایش وزن را دارید بسیار ضروری می‌شود.

 

 

حرکات ترکیبی اسکوات زور tamrino.ir

برنامه تمرینی خود را روی حرکات چند مفصلی بنا کنید

این نوع حرکات بیشتر از یک مفصل را درگیر خود را می‌کنند (مثال: پرس سینه را وقتی اجرا می‌کنید آرنج و شانه هم درگیر می‌شوند). وقتی مفاصل مختلف با هم کار می‌کنند می‌توانید وزن به مراتب بیشتری را جا به جا کنید.

جا به جا کردن وزنه‌های بیشتر اثر خوبی را ترشح هورمون در بدن دارد. برنامه‌ی تمرینی خود را روی حرکاتی مثل ددلیفت، اسکوات، پرس سینه، پرس شانه قرار دهید. این حرکات را در ابتدای برنامه تمرینی خود اجرا کنید چرا که در این لحظات شما انرژی بیشتری دارید.

متغیرهای مهم برنامه‌های تمرینی را بشناسید

استفاده از حرکات ترکیبی شروع خوبی برای برنامه‌ی شما خواهد بود اما تنظیم کردن برنامه برای عضله سازی شامل متغیرهای مختلفی است که باید رعایت شوند.

شدت

شدید تمرین کردن به معنای سخت تمرین کردن نیست! این موضوع به میزان وزنه‌ای که جابه‌جا می‌کنید به حداکثر میزان وزنه‌ای که در یک تکرار جابه‌جا می‌کنید ربط پیدا می‌کند. شما باید وزنه‌ای را انتخاب کنید که بین ۶-۱۲ تکرار آن را جابه‌جا کنید و البته فرم اجرای حرکت را نیز رعایت کرده باشید در ضمن باید عضله به خستگی کامل نیز برسد. اگر مقدار وزنه خیلی سبک یا خیلی سنگین باشد در ست بعدی وزنه را تغییر بدهید.

راه دیگری که برای تحریک بیشتر عضله وجود دارد استفاده از تکنیک دراپ ست است. می‌توانید با دامنه تکرار ۶-۸ حرکت را شروع کنید سپس با اجرای دراپ ست مقدار وزنه را تا ۵۰٪ کاهش دهید و به نقطه دوم خستگی کامل عضله‌ای برسید. به این صورت برای افزایش قدرت اقدام می‌کنید و هم اینکه به پمپ عضله‌ای فوق‌العاده‌ای خواهید رسید.

حجم

استفاده از چندین ست همیشه برای عضله سازی از انجام یک ست بهتر عمل خواهد کرد چرا که سطح تستوسترون را افزایش خواهد داد. می‌توانید بعد از انجام چند ست روی هر یک از عضلات به سراغ حرکات ترکیبی بروید تا فشار را برروی چند عضله تقسیم کنید.

تمرین کردن تا خستگی کامل

تمرین تا خستگی کامل به معنای آن است که شما به نقطه‌ای خواهید رسید که دیگر نمی‌توانید تکرار بعدی را با فرم درست اجرا کنید. این یکی از فوق‌العاده‌ترین تکنیک‌ها برای عضله سازی است فقط نباید از آن زیاد استفاده شود چرا که در طولانی مدت به تمرین زدگی منجر خواهد شد.

زمان‌ های استراحت

این زمان‌های کوتاه بین ست‌ها به نظر می‌رسند که اثر زیادی روی رشد عضلانی نخواهند داشت اما زمان استراحت ۶۰-۹۰ ثانیه باعث ماکزیمم کردن رشد عضلانی خواهد شد. استراحت بیش از این باعث کاهش استرس جمع شده در عضله خواهد شد.

جلو بازو آرنولد

عضله مورد نظر خود را از زوایای مختلف تحت استرس قرار دهید

از آنجایی که حجم تمرینات برای رشد عضلانی ضروری است (چرا که شما می‌توانید بیشتر تمرین کنید) مهم است که عضله هدف خود را با بیش از یک حرکت تمرینی مورد حمله قرار بدهید.

به عنوان اگر شما حرکت پرس سینه هالتر را انجام می‌دهید و بعد از آن حرکت پرس سینه دمبل را انجام می‌دهید چون این دو حرکت از یک زاویه صورت می‌گیرند بهتر است سراغ حرکت پرس سینه شیب دار بروید.

انجام حرکات از زوایای مختلف سبب ایجاد تعادل عضلانی نیز خواهد شد.

خود را در باشگاه به چالش بکشید

در طول چند ماه اول در باشگاه شما متوجه تغییرات خیلی خوبی در ظاهر و وزن خود خواهید شد. هر چند بعد از مدتی روند رشد عضلانی شما کند و متوقف می‌شود.

برنامه‌ی تمرینی که این رشد عضلانی را برای شما به ارمغان آورده است اثر بخشی خود را از دست می‌دهد چرا که بدن به سرعت خود را با شرایط تطبیق می‌دهد. به همین خاطر شما مجبور می‌شوید رفته رفته میزان وزنه را بالاتر ببرید تکرار‌ها و میزان استراحت مابین ست‌ها را دستکاری کنید.

شما هرگز نباید اجازه بدهید بدن شما با شرایط جدید خو بگیرد. یادداشت کردن رکوردها می‌توانید راه خوبی برای این باشد تا به خود یادآور بشوید که کجای کار قرار دارید.

مردم از تغییرات می‌ترسند اما برای رشد باید از تغییرات استقبال کرد.

یار تمرینی

به دنبال راهی برای تعهد بیشتر به تمرینات باشید

استفاده از یک رفیق در باشگاه بهترین راه برای پیشرفت تمرینات شما خواهد بود. این باعث خواهد شد کمتر جلسه‌ای را از دست بدهید و خودتان را برای انجام تکرارهای بیشتر تحت فشار قرار بدهید. مطمئن شوید که شریک شما همان اهداف و برنامه‌ی تمرینی شما را دنبال می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم سراغ فردی بروید که کمی از شما قوی‌تر باشد اگر رفیق شما خیلی ضعیف باشد خود را عقب نگه خواهید داشت.

شما برای بدست آوردن حجم عضلانی از چه روش‌های بهره می‌برید.

فردا در مورد افسانه های مربوط به برنامه غذایی صحبت خواهم کرد…

3 3 آرا
امتیاز مقاله
برچسب ها

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

اشتراک در
مرا آگاه کن
guest
7 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای درون متن
نگاهی به همه نظرات
مسعود
مسعود
4 سال قبل

پاسخ شما ربطی به سوال من نداشت

مسعود
مسعود
4 سال قبل

جناب در این مطلب نوشته شده تا مرز خستگی در هر ست پیش نرید اما از 1 طرف دیگه مربی ها و یا سایت ها قبلا خواندم در هر ست باس تا مرز خستگی بریم مثلا وقتی پرس سرشانه میخواهیم بریم 3 ست 8 الی 12 چه به تکرار 12 چه تکرار 10 و 8 هر 3 ست باس تا خستگی بریم که نتوانیم 1 تکرار دیگه بریم اما این مطلب چیز دیگه گفته حالا حرف کدوم را گوش کنیم ؟ کدوم درست هست یا حفتش درست هست ؟ ۱ سوال امروز به ذهنم رسید از نظر خودم فرقی نداره… ادامه مطلب »

علی
علی
4 سال قبل

سایت بادی بیلدینگ مجله فلکس اینا بدترین منبعی هستن که میتونی معرفی کنی این مطلب هم ثابت شده ست که بین کالری مصرفی و کالری سوزانده شده و چاقی و لاغری هیچ ارتباطی وجود نداره. http://vitals.lifehacker.com/why-eat-less-move-more-is-the-least-helpful-diet-adv-1686146359 مطالب از این دست زیاده به شما که عاشق بدنسازی هستید پیشنهاد میکنم کمتر به مقالات بادی بیلدینگ اهمیت بدید! چربی هم بله میدونم خیلی وقته اثبات شده که برعکس چیزی که مردم فکر میکنن باعث چربی بدن و چاقی نمیشه و بیشتر مقصر کربوهیدرات ها هستن. شما قبلا هم یه مطلب خنده دار و سرتاسر غلط در مورد انسولین و عضله سازی نوشته… ادامه مطلب »

علی
علی
4 سال قبل

سلام من واقعا تعجب میکنم ازشما….واقعا از شما بعیده که این جملات بدون پایه و اساس رو مقاله کنید و منتشر کنید! برای کاهش وزن خیلی ساده بخواهم بگویم شما باید کمتر از چیزی که می‌سوزانید کالری مصرف کنید. برای افزایش وزن این معادله را باید برعکس کنید. هیچ راه میانبری وجود ندارد حتی اگر قوانین بعدی را هم به خوبی رعایت کنید اگر همین قانون را رعایت نکنید قافیه را باخته‌اید! همین اولین پاراگراف این مطلب باعث شد کل این مطلب رو دنبال نکنم واقعا شما هنوز نمیدونید ثابت شده که این قضیه کاملا اشتباه هست و کاهش وزن… ادامه مطلب »

دکمه بازگشت به بالا
7
0
لطفاً نظر بدیدx
()
x
بستن
بستن