بدنساز تازه کارنکات تمرینی

راهنمای کاربردی و جامع تقویت عضله سینه

هر بدنسازی روی تقویت عضله سینه خود حساب جداگانه‌ای را باز می‌کند. کافی است تا شنبه به هر باشگاه بدنسازی در کشور وارد شوید تا متوجه منظورم بشوید! بله شما اولین روز هفته را با تمرین سینه شروع می‌کنید و این موضوع بی‌حکمت نیست!

به شخصه خودم به ۳ دلیل وارد رشته بدنسازی شدم:

شاید دلایل شما با من متفاوت باشد به هر حال جایی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. هر کسی از وارد شدن به این رشته ورزشی یک انگیزه‌ای دارد!

بدنساز

اما شما چطور عضله سینه خود را می‌خواهید تقویت کنید؟ در باشگاه از هر کسی که این سوال را بپرسید مستقیم به سمت میز پرس سینه اشاره می‌کند. اما اگر یک سالی را در باشگاه گذرانده باشید به راحتی متوجه می‌شوید که تقویت عضله سینه به این راحتی‌ها هم نیست!

اگر عضله سینه شما به خوبی رشد نکرده بهتر است خواندن این مطلب را جدی بگیرید. در این مطلب در مورد یک سری اشتباهاتی که در مسیر تقویت عضله سینه مرتکب می‌شوید و راه‌حل‌های کاربردی برای تقویت عضله سینه صحبت خواهم کرد.

هشدار: البته به شما قول می‌دهم که کار آسانی نخواهد بود ولی شما به خاطر انجام کارهای آسان که بدنساز نشده‌اید!!

چرا می‌خواهید عضله سینه خود را بزرگ کنید؟

وقتی از شما می‌پرسند که چطور عضلات سینه خود را بزرگ کنیم یاد سوال بسیار محبوب چطور وزن خود را کاهش بدهم؟ می‌افتم. چرا که در مورد کاهش وزن نیت اصلی شما از دست دادن چربی است نه از دست عضله.

همین موضوع در مورد تقویت عضله سینه هم صدق می‌کند. اینکه شما می‌گویید من عضله سینه بزرگ‌تر می‌خواهم، در نهایت آن ظاهری که شما می‌خواهید را ایجاد نمی‌کند.

به این تصویر دقت کنید:

بدنساز

این فرد بدن خوبی را ساخته اما اگر نگاهی به قسمت بالایی و پایینی سینه او بیندازید متوجه منظور من می‌شوید. یک چیزی مشکل دارد. سینه‌های او توسعه نیافته هستند.

چرا؟

این مشکل عدم توسعه یافتگی عضلات سینه خیلی عمومی است و نتیجه تمرینات غلط است و البته کاملاً قابل پیشگیری است.

بزرگ‌ترین سوءتفاهمی که اینجا برای بدنسازها وجود دارد این است که تصور می‌کنند چیزی به نام بالا و پایین سینه وجود ندارد و کلاً با یک عضله سینه طرف هستند.

پرس بالا سینه

حقایقی در مورد بالاسینه

تصور غلطی که در بالا به آن اشاره کردم منجر به این می‌شود که بدنساز فرض کند با انجام هر حرکتی می‌توان کل عضله سینه را تحریک به رشد کرد.

عده‌ای دیگر هم هستند که به وجود عضله بالاسینه باور دارند اما می‌گویند نیاز به تمرین دادن آن نیست. اینها هم اشتباه می‌کنند!

به تصور زیر دقت کنید این همان عضله بالا سینه است که در موردش صحبت کردم.

عضله بالا سینه

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این عضله کوچک بخشی از عضله بزرگ سینه است اما فیبرهای عضلانی آن در زاویه‌ای متفاوت حرکت می‌کنند.

این تفاوت کوچک دلیل آن است که تحقیقات نشان می‌دهند که بعضی حرکات مانند: پرس سینه روی میز تخت و پرس زیر سینه روی میز کاهشی شیب‌دار روی قسمت بزرگ عضله سینه تاکید دارند در حالی که حرکاتی مثل: پرس بالا سینه روی میز افزایشی شیب‌دار و پرس سینه دست برعکس روی همین بخش کوچک عضله بالا سینه فشار وارد می‌کنند. منبع (۱)

چیزی که برای شما مهم است در اینجا بدانید این است که برای توسعه و تقویت عضله سینه باید روی تقویت این قسمت از عضله سینه تاکید بیشتری کنید.

برای این ادعا ۲ دلیل وجود دارد:

۱. رشد این عضله کوچک و لجوج به آسانی می‌تواند توسط عضله بزرگ‌تر سینه تحت تاثیر قرار بگیرد

تمرینات محبوب سینه مثل پرس و میز شیب‌دار روی قسمت بزرگ سینه تاکید دارند که سبب می‌شوند قسمت بزرگ سینه به سرعت رشد کند.

۲. بهترین تمرین برای توسعه عضله بالا سینه برای رشد کلی عضله نیز مفید است

استفاده از میز شیب‌دار افزایشی یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از این موضوع است که عضله بالاسینه از بقیه قسمت‌ها عقب نیافتد. اما در عین حال برای بقیه قسمت‌های سینه شما نیز مهم است. این موضع برای پرس سینه دست برعکس هم صدق می‌کند.

اشتباهات مهمی که در تقویت عضله سینه مرتکب می‌شویم

دمبل باشگاه هالتر تکرار بالا وزنه زیاد tamrino.ir

شما تکرارهای زیادی را انجام می‌دهید

این موضوع فقط برای تقویت عضله سینه مصداق ندارد بلکه برای تمام عضلات بدن صدق می‌کند. اگر می‌خواهید عضله سازی شما پیوسته و موثر باشد باید روی جابه‌جایی وزنه‌های سنگین‌تر (۸۰-۸۵٪ میزان وزنه‌ای که یک بار بیشتر نمی‌توانید آن را بلند کنید) در تمرینات ترکیبی متمرکز شوید.

در مورد سینه این به معنای استفاده از پرس هالتر و دمبل‌های سنگین‌ است.

شاید بگویید این مدل‌های فیتنس که فیلم‌های تمرینات خودشان را روی اینستاگرام می‌گذارند کلی تکرار موقع انجام پرس سینه انجام می‌دهند و با این وجود عضله سینه‌ی خوبی دارند!!

اول از همه باید به شرایط ژنتیکی و سابقه تمرینی آنها توجه کنید و در اینجا شما باید ردپای استروئید‌ها را هم دنبال کنید! می‌دانم کمی بدبینانه به نظر می‌رسد اما این یک حقیقت است.

با استفاده از مواد درست می‌توانید روزی ۲-۳ ساعت در باشگاه بنشینید و ست پشت ست روی عضله سینه تمرکز کنید و آن را بزرگ‌تر کنید. اگر با مصرف کنندگان استروئیدها آشنا باشید متوجه خواهید شد که به شکلی غیر طبیعی عضله سینه‌ی به مراتب بزرگ‌تری نسبت به بقیه دارند. این موضوع به علت وجود گیرنده های آندروژن بسیار بیشتر در این ناحیه می‌باشد که باعث رشد زیاد عضله می‌شود.

ناامید نشوید شما هم می‌توانید به عضلات بزرگ سینه برسید همه چیز را به تمرینو بسپارید (:

قدرت ایرون فیست

روی قدرت تمرکز نمی‌کنید

در ادامه مبحث بالا باید کمی بیشتر در مورد قدرت با شما صحبت کنم. همان‌طور که اول مطلب اشاره کردم هر شنبه ده‌ها هزار جوان در باشگاه‌های سراسر کشور روی عضلات سینه خود متمرکز می‌شوند اما در هر باشگاهی که وارد می‌شوید به جز چند ۱۰ نفر افراد زیادی را با عضلات سینه‌ای پهن و خوش فرم پیدا نخواهید کرد. یکی از اشتباهات مشترک این عزیزان عدم تمرکز روی ایجاد یک پایه قدرت است.

با تمرکز روی قدرت به هر هدفی که از بدنسازی دارید نائل خواهید شد. همان‌طور که اشاره شد بیشترین رشد عضله زمانی رخ می‌دهد که میزان وزنه‌هایی که جابه‌جا می‌کنید بین ۸۰-۹۵٪ میزان بیشترین وزنه‌ای باشد که جا‌به‌جا می‌کنید. البته باید حجم تمرینات شما هم کافی باشد این به معنای ست‌هایی با تکرارهای ۲ و ۸ است.

به همین دلیل سیستم‌های ۵ ست و ۵ تکراره برای بدنسازهای تازه‌کار خیلی خوب جواب می‌دهد اما برای همیشه اوضاع به همین منوال نیست. وقتی به مرز پتانسیل قدرت ژنتیکی خود نزدیک شدید بلند کردن وزنه‌های سنگین هم دیگر جواب نمی‌دهد. در این فاز شما باید ۲ تکنیک را در دستور کار خود قرار بدهید:

  • به اندازه‌ای سخت تمرین کنید که فیبرهای عضلانی بیشتری را به خدمت بگیرید
  • با افزایش حجم تمرینات تلاش کنید تا تنش مکانیکی، خستگی عضلانی و آسیب‌های عضلانی ایجاد کنید. (۳ عامل مهم در عضله سازی)

وقتی به سرحد قدرت خود رسیدید اینجاست که تکرارهای بالا جواب خواهند داد.

بدنساز جلو بازو قوی قدرت جالب tamrino.ir

شما به صورت انفجاری تمرین نمی‌کنید

برای اینکه به حداکثر ظرفیت عضله‌سازی برسید باید سیستم عصبی خود را با حداکثر سرعت به آتش بکشید تا فیبر‌های عضلانی تند انقباض را تحت فشار قرار بدهید. اضافه کردن حرکات انفجاری به تمرینات اصلی باعث خواهد شد تا فیبرهای عضلانی شما تا انتهای جلسه تمرینی درگیر بمانند. هرچقدر فیبرهای عضلانی بیشتری را درگیر کنید پتانسیل رشد شما بالاتر خواهد رفت.

از حرکات انفجاری می‌توانید قبل از حرکت اصلی به عنوان گرم کردن فعال استفاده کنید. یکی از حرکات زیر را انتخاب کرده و به اندازه ۳ ست ۵ تا ۸ تکراره قبل از حرکت اصلی اجرا کنید.

 

لینک در آپارات

خرید ویدئوهای آموزشی

شنا انفجاری روی میز شیب دار 

 

لینک در آپارات

شنا دست زدن

 

لینک در آپارات

شنای روی توپ

همچنین می‌توانید این حرکات را بعد از حرکت اصلی هم انجام بدهید. البته حرکت انفجاری که انتخاب می‌کنید باید شبیه به حرکت اصلی باشد. مثلاً بعد از پرس سینه حرکت شنای انفجاری را انجام می‌دهید.

سیستم عصبی بعد از انجام یک حرکت سنگین تحریک شده است و این اجازه را می‌دهد تا با انجام یک حرکت انفجاری بتوانید قدرت بیشتری توسط بدن تولید کنید. در طول زمان انجام این تکنیک سیستم عصبی شما را برای تولید قدرت بیشتر بهینه می‌کند. از این الگو پیروی کنید.

میزان استراحت ست و تکرار حرکت انفجاری ست و تکرار حرکت اصلی میزان وزنه هفته
۶۰ ثانیه ۴×۵ ۴×۵ ۸۰٪ ۱
۹۰ ثانیه ۵×۵ ۳×۵ ۸۵٪ ۲
۱۲۰ ثانیه ۶×۴ ۳×۴ ۹۰٪ ۳
۶۰ ثانیه ۳×۳ ۳×۳ ۸۵٪ ۴
۹۰-۱۲۰ ثانیه ۵×۵ ۲×۵ ۹۰٪ ۵
۱۲۰-۱۵۰ ثانیه ۴×۵ ۲×۵ ۹۵٪ ۶

در هفته اول شما ۵ ست و در هر ست ۴ تکرار را پرس سینه انجام می‌دهید اما در پایان هر ست به سرعت ۱ ست ۴ تکراره شنای انفجاری را انجام می‌دهید و ۶۰ ثانیه هم مابین حرکت اصلی و انفجاری استراحت می‌کنید.

نکته: منظور از ٪ در ستون میزان وزنه: یعنی به میزان درصد بیشترین وزنه ای که در یک تکرار می توانید جا به جا کنید.

شنای روی توپ

تنوع در حرکت را فراموش می‌کنید

برای انجام حرکات سینه، تمرینو بیش از ۹۰ حرکت بدنسازی را گردآوری کرده است. به شما توصیه می‌کنم از آنها بهره ببرید. این ۳ تمرین زیر انتخاب‌های ما هستند.

شنای روی توپ

در موقعیت شنا قرار بگیرید اما به جای اینکه دست‌های خود را روی زمین قرار بدهید دست‌های را روی یک توپ ورزشی قرار بدهید. وزن شما به توپ فشار وارد می‌کند و تنش لازم روی سینه و عضلات حوالی جناغ سینه ایجاد می‌شود. از این حرکت در پایان جلسه به اندازه ۲-۳ ست استفاده کنید تا به خستگی کامل برسید.

 

لینک در آپارات

شنا پاپ اور تک دست

این تمرین باعث خواهد شد نیرو، تعادل و قدرت بیشتری زیر خستگی تولید کنید. این حرکت را در پایان تمرینات به اندازه ۲-۳ ست تا خستگی کامل انجام بدهید.

 

لینک در آپارات

پرس دمبل  ۲-۱-۱

این حرکت یک جانبه نیازمند ایجاد تعادل توسط یک طرف از بدن است. این حرکت زمان زیر تنش رفتن فیبرهای عضلانی را بالا می‌برد که منجر به پارگی‌های میکروسکوپی بیشتر خواهد شد و باعث ایجاد رشد بیشتر خواهد شد.

 

لینک در آپارات

پرس سینه دستگاه ۲:۱

در این حرکت شما هر دست را یک بار پایین می‌آورید و بعد ۲ دست را پایین می‌آورید. این حرکت را به صورت تناوبی به اندازه ۳ ست ۶ تکراره برای هر دست تکرار کنید.

شما عضله سینه را حس نمی‌کنید

اگر نمی‌توانید هر عضله‌ای را حین حرکت به خوبی حس کنید رشد عضلانی رخ نخواهد داد. اگر مثل بقیه باشید موقع اجرای حرکت سینه فقط باید حرکت شانه خود را حس کنید. چیزی که نیاز دارید این است که بین ذهن و عضله خود ارتباط برقرار کنید تا باعث رشد عضله سینه شوید.

اول از همه به عضله سینه خود حین اجرای حرکت فکر کنید. بدون هدف وزنه را جابه‌جا نکنید. تمرکز کنید و در لحظه حال باشید. دستان خود را تصور کنید که وزنه را بالا می‌برند.

همین کار را برای حرکات دیگر مثل شنا هم انجام بدهید. انگشتان دست خود را  روی زمین به خوبی قرار بدهید و با فشار هر چه تمام به زمین فشار وارد کنید.

نتیجه گیری

همان طور که مشاهده کردید تقویت عضله سینه کاری است کاملاً مشخص: شما با وزنه‌های سنگین به این عضله حمله می‌کنید. تمرین درست را انتخاب می‌کنید از تغذیه هم غافل نمی‌شوید. بقیه کارها را به بدن خود بسپارید.

تمرین خوبی داشته باشید و نتایج را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا