مکمل و داروهای بدنسازی

دروغ های شرکت های مکمل ساز

همان‌طور که همه می‌دانیم، بازار مکمل‌ها در کشورمان بی‌شباهت به بازار شام نیست! البته، یک نکته را نباید از یاد ببرید و آن اینکه: در آن طرف مرزها نیز، همه چیز گل و بلبل نیست!!

وقتی به شرکت های مکمل ساز فکر می‌کنید، اغلب در ذهن خود تصویر یک سری دانشمند با روپوش‌های سفید را دارید که سخت مشغول پیدا کردن آخرین فرمول‌های عضله ساز و چربی سوز برای شما هستند اما این تصور همیشه درست نیست!

برعکس چیزی که اغلب تصور می‌کنید، فرایند تولید مکمل در مهد مکمل دنیا یعنی آمریکا، بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید.

نمی‌خواهم بگویم: شرکت های تولید کننده در کشورمان، تولیدکنندگان بهتری هستند اما برای تولید مکمل در اینجا، باید هفت خان رستم سازمان غذا و دارو را طی کنند!

این در حالی است که همین الان در کشور آمریکا، بدون دریافت مجوز FDA، به راحتی می‌توانید به صورت کارگاهی، اقدام به تولید مکمل کنید. (برای درک این موضوع، حتماً فیلم Bigger, Stronger, Faster را تماشا کنید)

البته، همه شرکت های مکمل ساز این‌گونه نیستند. در این بین، شرکت‌هایی وجود دارند که هنوز به مشتری احترام می‌گذارند و از قرار دادن محصولات بی‌فایده در بازار خودداری می‌کنند.

خیلی از مجلات و وبسایت‌های پرطرفداری که می‌بینید، هر چند خودشان این مسئله را انکار می‌کنند اما جهت‌گیری خاصی از یک یا چند شرکت مکمل ساز دارند. امروز نمی‌خواهم به معرفی این مکمل‌ساز‌های کلاه‌بردار بپردازم.

خلاصه مطلب:

⭐️نسخه صوتی مقاله دروغ های شرکت های مکمل ساز در کست باکس

به جای این کار، سعی می‌کنم در رابطه با دروغ‌هایی که این شرکت‌ها به شما می‌گویند، صحبت کنم:

دروغ‌های شرکت‌های تولید کننده مکمل

رشوه

در دهه ۵۰ میلادی در آمریکا، کلاه‌برداری در صنعت موسیقی بی‌داد می‌کرد. شرکت‌های موسیقی، در راستای ایجاد مخاطب برای یک هنرمند خاص، به ایستگاه‌های رادیویی رشوه می‌دانند تا یک آهنگ خاص را پخش کنند. همه چیز، زیر میزی و غیرقانونی بود!

همین مدل کلاه‌برداری‌ها را شرکت های مکمل ساز هم انجام می‌دهند! پول‌های درشتی به ورزشکاران و نویسنده‌ها داده می‌شود تا محصول آن‌ها را به صورت غیرمستقیم تبلیغ کنند.

البته، اگر یک خریدار آگاه باشید، به ندرت گرفتار این کلاه‌برداری‌ها می‌شوید اما خدا به داد تازه‌کارها برسد!

برچسب‌های دروغ

ممکن است برچسب یک مکمل را ببینید و ترکیب زیر را در آن مشاهده کنید:

سوپر وی ( یک ترکیب خاص از پروتئین وی که به طور خاص فیلتر شده، به همراه کلسیم، پروتئین ایزوله شیر، گلوتامین، آلبومین تخم مرغ و البته، پشمک حاج عبدا…!!)

یک تازه‌کار اسم سوپر وی را می‌شنود و با خود می‌گوید: وی که خوبه، سوپر وی دیگه عالیه!!

 • اما واقعیت چیز دیگری است!

یکی از قوانین برچسب‌گذاری در سازمان‌های بهداشتی دنیا این است که: شرکت تولید کننده باید مقدار ترکیبات را روی برچسب ذکر کند. موادی که در ابتدای فهرست می‌آیند، معمولاً دارای بیشترین درصد در محصول هستند و هر چه پایین‌تر می‌رویم، از مقدار ترکیب کاسته می‌شود.

یکی از موادی که استفاده گسترده‌ای از آن می‌شود، مالتودکسترین است که یک پودر کربوهیدرات شیرین و البته، ارزان است.

اما هیچ بدنسازی نمی‌خواهد اولین ترکیبی که در پودر پروتئینش مصرف می‌کند، مالتودکسترین باشد!

شرکت مکمل ساز، همین جا راه دور زدن شما را پیدا می‌کند! آن‌ها یک سری ترکیب را با هم مخلوط می‌کنند، یکی دو تا از این ترکیبات، می‌تواند پروتئین باشد و در انتها هم، یک اسم باکلاس هم به این ترکیب می‌دهند، مثل: سوپر وی!

در انتها هم، از دید سازمان‌هایی مثل: FDA این خودش یک ترکیب منحصر به فرد است. پس این ترکیب جادویی که سرشار از مالتودکسترین است در ابتدای فهرست قرار می‌گیرد و این‌گونه سوپر وی درست می‌شود.

 • آیا این دروغ‌گویی نیست؟!

شاید نه، اما خودتان کلاه‌تان را قاضی کنید!

استفاده از ترکیبات مخفی

قرص مکمل چربی سوز tamrino.ir

بگذارید با ذکر چند مثال، داستان را شرح بدهم:

بعضی شرکت‌ها در پودرهای پروتئینی که می‌فروشند، مقداری کراتین قرار می‌دهند.

 • چرا این کار را می‌کنند؟

چون کراتین ارزان است و از طرفی، به شما در درازمدت کمک می‌کند تا عضله بسازید. یکی از اتفاق‌هایی که پس از مصرف کراتین می‌افتد، افزایش جذب آب در سلول‌های عضلانی و به تبع آن، افزایش حجم عضلات است. شما هم، از همه جا بی‌خبر می‌گویید: عجب پروتئین توپی!

مثال دیگر، در رابطه با چربی سوز هاست. شرکت‌ها با افزودن بیش از حد مواد ادرارآور باعث می‌شوند تا وزن کم کنید! آب فراوانی همراه با ادرار از دست می‌دهید و هر بار که دستشویی می‌روید با خود می‌گویید: به به! چه چربی‌هایی از دست می‌دهم!

خیلی از این چربی‌سوزها، فقط دارای ترکیبات ادرارآور هستند که به شما نتایج موقتی را نشان می‌دهند.

حتی بعضی شایعات وجود دارند که: شرکت‌ها در ابتدای تولد یک محصول جدید، مقادیر اندکی استروئید استفاده می‌کنند تا مصرف‌کنندگان، نتایج سریع‌تری را به دست آورند و در ادامه تولید، دیگر از این استروئید‌ها استفاده نمی‌کنند. این کار را می‌کنند تا محصول‌شان شهرت یک محصول فوق‌العاده را به دست آورد!

تقلب در ترکیبات فعال

تعداد زیادی محصول خوب در بازار وجود دارد اما محصول خوب، گران است. مواد خامی که برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند گران هستند اما شرکت‌های دروغگو چه کار می‌کنند؟

ساده است. آن‌ها فقط از مقدار کمی از ترکیبات فعال و حیاتی استفاده می‌کنند. همان‌قدر که بتوانند از لحاظ قانونی ادعا کنند: محصول‌شان شامل این ترکیبات هستند.

در عین حال، افرادی که توانایی مالی کمی دارند هم، می‌توانند این محصولات را خریداری کنند.

همه این داستان‌ها با کراتین شروع شد! جای خنده‌دار داستان این بود که: کراتین یک ترکیب خیلی ارزان است و به همین کراتین هم رحم نمی‌کردند!!

آن‌ها مقداری شکر، پروتئین‌های ارزان و مقداری کراتین را با هم مخلوط می‌کردند و ادعا می‌شد که این محصول، کراتین است.

بدنساز بی‌خبر هم برای اینکه بتواند ۱۰ گرم کراتین به بدن برساند، مجبور بود نصف محتویات بسته را مصرف کند تا بتواند کراتین مورد نیازش را دریافت کند!

این یکی از آن ترفند‌های محبوب بود که مقداری از هر محصول را داخل بسته مکمل می‌ریختند و اسمش را هم می‌گذاشتند، سوپر گینر ۲۰۰۰!!

در واقع، این محصول از هر چیزی، مقدار خیلی کمی داشت و در عمل، هیچ هم نداشت! اما وقتی به برچسب مکمل نگاه می‌کردید، خیلی قانع کننده به نظر می‌رسید.

استفاده از ترکیبات افتضاح

در اینجا، به جای مقدار کم ترکیب درست، از ترکیبات ضعیف و کم‌اثر استفاده می‌کنند. یکی از محصولاتی که قربانی این حقه کثیف شده است، مکمل تریبولوس است.

این مکمل برای افزایش توان و مقدار تستوسترون در بدن استفاده می‌شود. محصولاتی مثل: ترایبکس ۵۰۰، اثرات خوبی را روی ورزشکاران قدرتی و پاورلیفتینگ از خود نشان داده‌اند و حالا سایر شرکت‌ها سعی می‌کنند نسخه خود را از این محصول ارائه بدهند.

شرکت‌هایی که محصولات ارزان قیمت ارائه می‌کنند، از گیاهان هم خانواده و ارزان استفاده می‌کنند و ادعا دارند که: محصول آن‌ها تریبولوس است.

درست مثل این است که بگوییم: هلو و شلیل هر دو میوه هستند و از یک خانواده اما وقتی به میوه‌فروشی مراجعه می‌کنید، شلیل گران‌تر است!! و مشخص است که فرق بسیاری وجود دارد.

هورمون‌های رشد

شرکت های مکمل ساز و داروساز زیادی وجود دارند که هورمون رشد می‌فروشند. مسئله اینجاست که: آن‌ها هورمون رشد واقعی نمی‌فروشند.

در واقع، نهایتاً یک آمینو اسید مثل آرژنین است که وقتی در مقادیر زیاد با شکم خالی مصرف کنید، باعث افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود!

این دقیقاً مثل این است که: خود را با یک چکش بزنید تا هورمون رشد بیشتری ترشح کنید! چرا که افزایش درد باعث ترشح بیشتر هورمون رشد می‌شود.

دست بردن در تحقیقات

متر مکمل قرص tamrino.ir

همه دوست دارند تا محصولی را مصرف کنند که روی آن تحقیقات خوبی صورت گرفته باشد اما این می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد.

به عنوان مثال: مطالعات زیادی روی HMB صورت گرفته اما ۹۹% افرادی که از این ماده استفاده می‌کنند به  شما می‌گویند: تغییرات بزرگی را مشاهده نکرده‌اند!

 • اصل داستان چیست؟

یک جواب می‌تواند این باشد که: این مکمل کار می‌کند اما به شرطی که در مقادیر زیاد مصرف شود. HMB اگر روزانه ۱۲ گرم مصرف شود، اثرگذار خواهد بود اما برای دریافت این مقدار، باید روزانه ۴۸ قرص مصرف کنید! واقع‌بینانه نیست!

باید پول زیادی را خرج کنید تا مکمل اثر کند، تازه اثراتی که بر دستگاه گوارش می‌گذارد هم بماند.

یکی دیگر از حقه‌های قدیمی این تحقیقات، استفاده از یک گروه سنی و جمعیتی خاص است. به عنوان مثال: مکمل را روی زنان ۵۰-۶۰ ساله امتحان می‌کنند و مطمئناً نتایج این تحقیقات روی مردان جوان یکسان نخواهد بود. خیلی از شرکت‌ها، از تحقیقات، فقط برای فروش بیشتر محصولات استفاده می‌کنند.

همراهان قافله و رفیق دزد

این یکی شاید دروغ نباشد اما هنوز هم یک نوع بی‌اخلاقی دیگر در صنعت مکمل است.

به عنوان مثال: یک شرکت، مکملی را به بازار عرضه می‌کند. شرکت رقیب، شروع به حمله به محصول جدید می‌کند و می‌گوید: این محصول بی‌ارزش است.

سپس اتفاق جالبی می‌افتد، مردم اتفاقاً از این محصول استقبال می‌کنند. ناگهان شرکت رقیب با خود می‌گوید: این محصول چندان هم بد نیست و به سرعت، محصول مشابه را می‌سازد!

در حقیقت، ما ۲ نوع شرکت در صنعت مکمل داریم: دسته اول هر چیزی را که بتوانند تولید می‌کنند. اصلاً هم برای‌شان مهم نیست محصول اثرگذار هست یا نه!

دسته دوم، محصولات کمی تولید می‌کنند ولی محصولی عرضه می‌کنند که واقعاً موثر باشند.

بازاریابی برای محصولات رد شده از بازار

شرکت‌هایی هستند که آدرس وبسایت شرکت‌شان را باید در صفحه ۱۰ گوگل پیدا کنید اما این شرکت‌ها با نگاه کردن به شرکت‌های برتر، به دنبال دزدیدن ایده‌ها هستند. سراغ محصولاتی می‌روند که استقبال زیادی از آن‌ها در بازار نشده است اما همین استقبال کم برای این شرکت‌ها، خیلی هم زیاد است.

تخریب سایر شرکت‌ها

یک محصول خوب، محصولی است که هم سالم باشد و هم موثر!

اما بعضی شرکت‌ها از روی حسادت، برای خراب کردن رقبای خود، شروع به تهمت زدن به سایر شرکت‌ها می‌کنند. از طرفی، مشتری نیز این وسط گیج می‌شود و با خود می‌گوید: تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها!

ادعاهای نادرست در تبلیغات

همه می‌دانیم هیچ‌کس نمی‌گوید: ماست من ترش است و البته، شرکت‌ها هم حق دارند محصول خود را تبلیغ کنند و گاهی، کمی هم اغراق کنند.

اما مشکل از جایی شروع می‌شود که: محصول مورد تبلیغ، اصلاً کاری را که برایش تبلیغ می‌شود انجام نمی‌دهد.

مثال‌های زیادی در این مورد وجود دارد، از گینرهای پرشکر که به عنوان چربی سوز قالب شده‌اند تا چربی سوزهایی که به عنوان عضله ساز فروخته می‌شوند!!

تصویر یک بدنساز خوش هیکل را در کنار این تبلیغات می‌بینید و با خود می‌گویید: حتماً این محصول دیگر جواب می‌دهد.

بازی کردن با حروف

بعضی شرکت‌های تازه‌وارد، به محصولات جدید خود نام‌هایی می‌دهند که بسیار به نام محصولات موفق بازار شبیه هست.

البته، این موضوع در دیگر صنایع هم شایع است، به عنوان مثال: خودم وقتی برای خرید آب تصفیه‌کن به بازار مراجعه کرده بودم، با برندی به نام سوپر سامسونگ برخوردم که کلمه سوپر را با فونت خیلی کوچک نوشته بود! اگر یک مشتری کنجکاو نباشید با خود می‌گویید: حتماً شرکت سامسونگ دستگاه آب تصفیه‌کن تولید کرده است!

در بازار مکمل‌ها نیز این داستان وجود دارد و تصور می‌کنید که یک محصول قانونی را خریداری کرده‌اید.

حتی بعضی شرکت‌ها، تحت عنوان استروئید، محصول می‌فروشند اما محصول‌شان حتی استروئید هم نیست!

حرف آخر

تمام این دروغ‌ها، واقعاً شرم‌آور است. حالا به نظر شما، این‌گونه شرکت‌ها به مشتری با چه دیدی نگاه می‌کنند؟!

در حقیقت، آن‌ها به دنبال مشتری باهوش نیستند، آن‌ها به دنبال مشتری احمق هستند! آن‌ها به دنبال مشتری‌هایی هستند که کرم ماکاس می‌خرند و مطمئن هستند در عرض ۱ هفته، ۲ کیلو لاغر می‌شوند.

نکته اخلاقی داستان این است که: سراغ شرکت‌های معتبر بروید. آن‌هایی که سابقه خوبی دارند و مدت زمان زیادی در بازار ماندگار شده‌اند. کسانی که در صورت غیرموثر بودن، پول‌تان را بر می‌گردانند.

اگر هم یک شرکت سرتان را کلاه گذاشته، دیگر در این دام نیافتید.

آیا گرفتار مکمل‌های تقلبی شده‌اید؟

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

‫۳۵ دیدگاه‌ها

 1. سلام آقای ناصری
  من چندتا. سوال دارم خیلی ممنون میشم به تفکیک جواب بدید
  1-گلوتامین رو همه جا میگن بعد از تمرین و قبل از خواب مصرف بشه، با توجه به اینکه بهترین زمان خوردن شیر قبل از خواب هست،عیب نداره گلوتامین رو چند دقیقه بعد از اینکه شیر خوردیم مصرف کنیم؟خاصیت همدیگه رو از بین نمیبرن یا به دستگاه گوارش آسیب نمیرسه؟
  2-گلوتامینی که بعد از تمرین مصرف میکنم همراه با کراتین هست،،مشکلی نداره که کراتین رو با گلوتامین میکس میکنم؟
  3-کراتین من برند MHB هست، وقتی حسابی همش میزنم کف میکنه، کف کردن کراتین بعد از هم زدنش طبیعیه؟؟؟

  با تشکراز شما و سایت عالیتون🙏

 2. سلام وقت بخیر من از مربی باشگاهمون یه امینو اسید گرفتم ولی اسم این محصول تو لیست محصولات سایت شرکت سازنده پیدا نمیکنم Amino st3200 از biotechusa تو هیچ سایتی هم اسمشو پیدا نکردم یعنی تقلبیه؟

  1. سایتک بایوتک مجارستانی هستن سایتک بیشتر آمینو میزنه بهترین آمینو آمینو یونیورسال هست بیف آمینو یا آمینو خالی که هم بی سی دابل ای هم گلوتامین و۲۰اسیدامینه رو داره غیر اون ویتامین های مهم بدنسازی پروتئین کربوهیدرات فولات و گلسین یا گلاسین هورمون رشد داره

 3. سلام و. خسته نباشید خدمت شما
  ببخشید میشه یه مطلب بنویسید چطور مکمل های اصل رو از تقلبی تشخیص بدیم؟

  1. الان مکمل رو فقط از داروخانه‌های معتبر باید خرید نوع پلم نوشته مخصوص روش و الان پی اچ دی انگلیسی الیمپ لهستانی ترک نوتریشن لهستانی ناترند جمهوری چک آراس اسپانیایی سایتک وبایوتک مجارستانی ویوا پاور سوئیس یونیورسال و یوروویتال آلمانی ایرانی ها که شرکت کارن پی ان سی مواد اولیه اش ازکانادا تهیه میشه ویثر دوبیس یونیورسال هم فقط امینو آمریکایی داروخونه شاید باشه که نیست آلمانی اش هست داریم ال نوتریشن لهستانی ناتریوورسام ای وی ال تا کوین لورون اگه داروخونه ای مثل داروخونه انلاین داروخانه‌های معتبر معروف باشه آیرون مکس آلمانی هست عالی فقط داروخونه توب داروخانه‌های معتبر موجوده باسیب سلامت لیبل وزارت بهداشت.فرینگ سوئد هست داروخونه عالیه داروخونه حتی مکمل های پرفسور جیم استوپانی یااستوفانی داره اگرم کد اصالت کالا یا سیب سلامت نباشه داروخونه معتبر معروف باشه مشکلی نیست چون توی داروخونه هام بدل موجوده چون الا وی الیمپ به هرشکل اش نیست مگه انبار شده داروخانه‌ها

 4. سلام با توجه به گفته هاتون من میخوام بدونم برند های برتر امریکا(ماسل تچ. اپیتمم.بی اس ان. ماسل فارم.اولوژن . اوژن و …….) از این موضوع مستثنا نیستن؟ یا برند های المانی(بادی اتک. بیوتک و……..) یکم توضیح بدید ممنونتون میشم که ایا این شرکت های معتبر هم از این ترکیبات و حقه ها استفاده میکنن یا خیر؟! چون بعضی محصولات شیرین هستن.
  با تشکر

 5. سلام من میخام مکمل شرکت ویثر رو بخرم این مکمل تولید داخل کشوره شما توصیه میکنید ؟ آیا تمام محصولاتی ک برچسب سازمان غذا و دارو دارند سالمند؟

 6. وقت بخیر
  درحال حاضر قسط خرید مکمل پروتئین سویا و یا وی را دارم و بدنسازی کار میکنم اما بسیار معمولی هدفم از خرید تامین نیاز روزانه تمام آمینو اسیدها هست لینک بیشتر نظرم سویا هست لطفا راهنمایی بفرماید انتخاب کدامیک برای تامین کلیه آمینواسید آسیدها خوب هست . درست است که پروتئین سویا برای مردان مضر است و باعث بزرگ شدن سینه ها و بروز علایم زنانگی و جلوگیری از حرکت تستسترون میشود.
  با سپاس

  1. سلام ایا داروخانه معتبر ترین مرکز فروش مکمل در ایران هست؟
   همه مکمل هایی که دارو خانه ها عرضه میکنن اصلی هستند؟
   لطفا راهنمایی کنید از کجا یک مکمل خوب و بی خطر بخریم

 7. باسلام
  من 39سالمه چند سال سابقه دارم تواین ورزش هیچ مکملی مصرف نکردم بعد از چند سال دوری وشروع دوباره الان دارمbcaaشرکت pnc (پویان)رواستفاده
  میکنم میشه گفت بد نیست حالا نمیدونم نتیجه ای که دارم با هفته ای 3روزمیگیرم اگه اینو استفاده نمیکردم چه فرقی داشت
  دوره بعد هم کراتین برمیدارم ببینم چی میشه

 8. با سلام و تشکر از روشنگری شما و اطلاعات نابی که در اختیار ما گذاشتید.
  من تازه ورزش بدنسازی رو شروع کردم. لطفا میشه لیست شرکت های مورد تایید رو برام بفرستید ؟

 9. سلام. این مطلبتون و کلا تمام مطالبتون خیلی عالی و راهبردی هستند. سپاسگزارم. خواهشمندم در این خصوص، اسم چند شرکت خوب رو هم در ایران بیان کنین. مثلا محصولات برند اپتیموم نوتریشن که توسط راک دارو در داروخانه‌ها توزیع میشه، برند و مکمل‌های خوبی هستند؟ ممنون میشم جواب بدهید.

  1. سلام دوست عزیز ممنون از حمایت شما
   سیاست های تمرینو معرفی شرکت های تولید کننده و واردکننده مکمل نیست. اما به صورت کلی مکمل هایی که از مبادی قانونی وارد کشور می شوند و توسط سازمان غذا و دارو تایید می شوند جز مکمل هایی اصلی و سالم هستند.

  1. سلام
   یک سری ها را خودم شخصاً می شناسم اما برای اینکه یک فهرست کامل داشته باشیم نیاز به کار زیادی است.
   یکی از راه های اطمینان از اصالت محصول مراجعه به برچسب سازمان غذا و دارو روی مکمل است.

 10. متاسفانه اکثر ایرانیان دنبال مکمل هستند و توجه آنچنانی که باید به رژیم غذایی داشته باشند رو ندارند و دنبال معجزه هستند و فرد حتی با دوره های دارویی نتیجه ای که در ذهن خود فرض کرده را نمی گیرد و یا کنار می گذارد ورزش رو یا دست به رفتارهای پرخطر مهمترین عامل تایم المنت یا عنصر زمان است دوستان عزیز . تندرست و موفق باشید

 11. سلام
  مشکلی که خدمت شما عرض کردم در کشور ما 2 جنبه دارد، اولاً محدودیت فعالیت برند ها و عدم دسترسی به نمایندگی های شرکت های اصلی (که خود علت های زیادی دارد!)
  ثانیاً در همین بازار کشور ما برند های مطمئن را می شود پیدا کرد اما دانش پایین در خرید باعث می شود تا مردم یکی از هدف های آسان برای فروشندگان باشند. کافی است شما یک نگاهی به تبلیغات ماهواره بیندازید و به راحتی می بینید که چطور مکمل های تقلبی را برای مردم تبلیغ می کنند و این کار را صبح و شب انجام می دهند. مطمئناً در کشور ما خریدارانی وجود دارند وگرنه صرف این همه هزینه هیچگونه توجیهی ندارد.
  در انتها باید بگویم شما باید شرکت های خوب را شناسایی کنید و این کار با تحقیق به راحتی بدست می آید و در مرحله بعد فروشنده صادق را بیابید تا بتوانید محصول مناسب را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا