بدنساز تازه کارمکمل و داروهای بدنسازی

شرکت های مکمل ساز چه چیز را به شما نمی گویند

همان طور که همه می دانیم بازار مکمل ها در کشور ما بی شباهت به بازار شام نیست! البته یک نکته را نباید از یاد ببرید و آن اینکه در آن طرف مرز ها نیز، همه چیز گل و بلبل نیست!!

وقتی شما به شرکت های مکمل ساز فکر می کنید، اغلب در ذهن خود تصویر یک سری دانشمند با روپوش های سفید را دارید که سخت مشغول پیدا کردن آخرین فرمول های عضله ساز و چربی سوز برای شما هستند. اما این تصور همیشه درست نیست!

برعکس چیزی که اغلب شما تصور می کنید، فرایند تولید مکمل در مهد مکمل دنیا، آمریکا بسیار ساده تر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. نمی خواهم بگویم، شرکت های تولید کننده در کشور ما، تولید کنندگان بهتری هستند اما برای تولید مکمل در کشور باید هفت خان رستم وزارت بهداشت را طی کنند! این در حالی است که همین الان در کشور آمریکا شما بدون دریافت مجوز FDA به راحتی می توانید بصورت کارگاهی اقدام به تولید مکمل کنید.

البته همه شرکت های مکمل ساز اینگونه نیستند. در این بین شرکت هایی وجود دارند که هنوز به مشتری احترام می گذارند و از قرار دادن محصولات بی فایده در بازار خودداری می کنند.

خیلی از مجلات و وبسایت های پر طرفداری که می بینید، هر چند خودشان این مسئله را انکار می کنند اما جهت گیری خاصی از یک یا چند شرکت مکمل ساز دارند. امروز نمی خواهم به معرفی این مکمل ساز های کلاه بردار بپردازم، دلیلش هم خیلی ساده است: حوصله درد سر را نداریم!

به جای این کار، امروز سعی می کنیم، در رابطه با دروغ هایی که این شرکت ها به شما می گویند صحبت کنیم:

دروغ 1# رشوه

رشوه زیر میزی tamrino.ir

در دهه 50 میلادی در آمریکا، کلاه برداری در صنعت موسیقی بیداد می کرد. شرکت های موسیقی، در راستای ایجاد مخاطب برای یک هنرمند خاص، به ایستگاه های رادیویی رشوه می دانند تا یک آهنگ خاص را پخش کنند. همه چیز زیر میزی و غیر قانونی بود!

همین مدل کلاه برداری را شرکت های مکمل ساز هم انجام می دهند! پول های بزرگی به ورزشکاران و نویسنده ها داده می شود تا محصول آنها را به صورت غیر مستقیم تبلیغ کنند. در بعضی موارد حتی در بعضی فروشگاه های مکمل فروشی درصد های غیر معمول از فروش را با فروشنده سهیم می شوند تا فقط یک محصول خاص را بفروش برسانند.

البته اگر شما یک خریدار آگاه باشید، به ندرت دچار این کلاه برداری ها می شوید. اما خدا به داد تازه کار ها برسد!

دروغ 2# لیبل های دروغ

مکمل لیبل tamrino.ir

شما ممکن است لیبل یک مکمل را ببینید و ترکیبات زیر را در آن مشاهده کنید:

سوپر وی ( یک ترکیب خاص از پروتئین وی که به طور خاص فیلتر شده است، به همراه کلسیم، پروتئین ایزوله شیر، گلوتامین، آلبومین تخم مرغ و البته پشمک حاج عبدا…!!)

یک تازه کار اسم سوپر وی را می شنود و با خود می گوید: وی که خوبه سوپر وی دیگه عالیه!! اما واقعیت چیز دیگری است!

یکی از قوانین لیبل گذاری در وزارت خانه های بهداشت دنیا این است که شرکت تولید کننده باید مقدار ترکیبات را برروی لیبل ذکر کند. موادی که در ابتدای لیست می آیند، معمولاً دارای بیشترین درصد در محصول هستند و هر چه پایین تر می رویم از مقدار ترکیب کاسته می شود.

یکی از موادی که استفاده گسترده ای از آن می شود، مالتودکسترین است که یک پودر کربوهیدرات شیرین و البته ارزان است. اما هیچ بدنسازی نمی خواهد اولین ترکیبی که در پودر پروتئینش مصرف می کند، مالتودکسترین باشد!

خوب همین جا شرکت مکمل ساز راه دور زدن شما را پیدا می کند! آنها یک سری ترکیب را با هم مخلوط می کنند، یکی دو تا از این ترکیبات می تواند پروتئین باشد و در انتها هم یک اسم باکلاس هم به این ترکیب می دهند، مثل: سوپر وی! در انتها هم از دید سازمان هایی مثل: FDA این خودش یک ترکیب منحصر به فرد است. پس این ترکیب جادویی که سرشار از مالتودکسترین است در ابتدای لیست قرار می گیرد. به اینگونه سوپر وی درست می شود.

آیا این دروغ گویی نیست؟!

شاید نه، اما شما خودتان کلاه تان را قاضی کنید!

دروغ 3# استفاده از ترکیبات مخفی

قرص مکمل چربی سوز tamrino.ir

بگذارید با ذکر چند مثال داستان را شرح بدهم:

بعضی شرکت ها در پودر های پروتئینی که به شما می فروشند، مقداری کراتین قرار می دهند. چرا این کار را می کنند؟

چون کراتین ارزان است و از طرفی به شما در دراز مدت کمک می کند تا عضله بسازید. یکی از اتفاق هایی که پس از مصرف کراتین می افتد افزایش جذب آب در سلول های عضلانی و به تبع آن افزایش حجم عضلات است. خوب شما هم از همه جا بی خبر می گویید: عجب پروتئین توپی!

مثال دیگر در رابطه با چربی سوز هاست. شرکت ها با افزودن بیش از حد مواد ادرار آور باعث می شوند تا شما وزن کم کنید! شما آب فراوانی همراه با ادرار از دست می دهید و هر بار که روم به دیوار به دستشویی می روید با خود می گویید: به به! چه چربی هایی از دست می دهم!

خیلی از این چربی سوز ها فقط دارای ترکیبات ادرار آور هستند که به شما نتایج موقتی را نشان می دهند.

حتی بعضی شایعات وجود دارد که شرکت ها در ابتدای تولد یک محصول جدید مقادیر اندکی استروئید استفاده می کنند تا مصرف کنندگان نتایج سریع تری را بدست آورند و در ادامه تولید از مصرف این استروئید ها خودداری می کنند. این کار را می کنند تا محصول شان شهرت یک محصول فوق العاده را بدست آورد!

دروغ 4# تقلب در ترکیبات فعال

تعداد زیادی محصول خوب در بازار وجود دارد، اما محصول خوب گران است. مواد خامی که برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند، گران هستند. اما شرکت های دروغگو چه کار می کنند؟

ساده است. آنها فقط از مقدار کمی از ترکیبات فعال و حیاتی استفاده می کنند. همان قدر که بتوانند از لحاظ قانونی ادعا کنند محصول آنها شامل این ترکیبات هستند. در عین حال افرادی که توانایی مالی کمی هم دارند هم می توانند این محصولات را خریداری کنند.

همه این داستان ها با کراتین شروع شد! جای خنده دار داستان این بود که کراتین به نسبت یک ترکیب خیلی ارزان بود! و به همین کراتین هم رحم نمی کردند!! آنها مقداری شکر، پروتئین های ارزان و مقداری کراتین را با هم مخلوط می کردند و ادعا می شد که این محصول کراتین است. بدنساز بی خبر هم برای اینکه بتواند 10 گرم کراتین به بدن برساند، مجبور بود نصف محتویات بسته را مصرف کند تا بتواند کراتین مورد نیازش را دریافت کند!

این یکی از آن ترفند هایی محبوب بود که مقداری از هر محصول را داخل بسته مکمل می ریختند و اسمش هم را می گذاشتند، سوپر گینر 2000!! در واقع این محصول از هر چیزی مقدار خیلی کمی داشت و در واقع هیچ هم نداشت! اما وقتی به لیبل مکمل نگاه می کردید، برای شما خیلی قانع کننده به نظر می رسید.

دروغ 5# استفاده از ترکیبات افتضاح

قرص مکمل وی چربی سوز tamrino.ir

این دروغ شبیه دروغ 4# است، اما این دفعه به جای مقدار کم ترکیب درست از ترکیبات ضعیف و کم اثر استفاده می کنند. یکی از محصولاتی که قربانی این حقه کثیف شده است، مکمل تریبولوس است. این مکمل برای افزایش توان و مقدار تستوسترون در بدن استفاده می شود. محصولاتی مثل ترایبکس 500 اثرات خوبی را روی ورزشکاران قدرتی و پاورلیفتینگ از خود نشان داده است و حالا سایر شرکت ها سعی می کنند ورژن خود را از این محصول ارائه بدهند.

شرکت هایی که محصولات ارزان قیمت ارائه می کنند از گیاهان هم خانواده و ارزان استفاده می کنند و ادعا می کنند که محصول آنها تریبولوس است. درست مثل این است که بگوییم هلو و شلیل هر دو میوه هستند و از یک خانواده، اما وقتی به میوه فروشی مراجعه می کنید، شلیل گران تر است!! و مشخص است که فرق بسیاری وجود دارد.

دروغ 6# هورمون های رشد

کمپانی های مکمل ساز و دارو ساز زیادی وجود دارند که هورمون رشد می فروشند. مسئله اینجاست که آنها هورمون رشد واقعی نمی فروشند. در واقع نهایتاً یک آمینو اسید مثل آرژنین است که وقتی در مقادیر زیاد با شکم خالی مصرف کنید باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شود! این دقیقاً مثل این است که خود را با یک چکش بزنید تا هورمون رشد بیشتری ترشح کنید! چرا که افزایش درد باعث ترشح بیشتر هورمون رشد می شود.

دروغ شماره 7# دست بردن در تحقیقات

متر مکمل قرص tamrino.ir

همه دوست دارند تا محصولی را مصرف کنند که روی آن تحقیقات خوبی صورت گرفته باشد، اما این خود می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. به عنوان مثال مطالعات زیادی روی HMB صورت گرفته است اما 99% افرادی که از این ماده استفاده می کنند به  شما می گویند تغییرات بزرگی را در خود ندیده اند! داستان چیست؟

یک جواب می تواند این باشد که این مکمل کار می کند اما به شرطی که در مقادیر زیاد مصرف شود. HMB اگر روزانه 12 گرم مصرف شود، اثر گذار خواهد بود. اما برای دریافت این مقدار شما باید روزانه 48 قرص مصرف کنید! واقع بینانه نیست!

باید پول زیادی را خرج کنید تا مکمل شما اثر کند تازه اثراتی که بر دستگاه گوارش شما می گذارند هم بماند.

یکی دیگر از حقه های قدیمی این تحقیقات استفاده از یک گروه سنی و جمعیتی خاص است. به عنوان مثال مکمل را برروی زنان 50-60 ساله امتحان می کنند و مطمئناً نتایج این تحقیقات برروی مردان جوان یکسان نخواهد بود. خیلی از شرکت ها از تحقیقات فقط برای فروش بیشتر محصولات خود استفاده می کنند.

دروغ 8# همراهان قافله و رفیق دزد

این یکی شاید دروغ نباشد اما هنوز هم یک نوع بی اخلاقی دیگر در صنعت مکمل است.

به عنوان مثال یک شرکت مکملی را به بازار عرضه می کند. شرکت رقیب شروع به حمله به محصول جدید می کند و می گوید که این محصول بی ارزش است. سپس اتفاق جالبی می افتد، مردم اتفاقاً از این محصول استقبال می کنند. ناگهان شرکت رقیب با خود می گوید این محصول چندان هم بد نیست و به سرعت محصول مشابه را می سازند!

در حقیقت ما دو نوع شرکت در صنعت مکمل داریم: دسته اول هر چیزی را که بتوانند تولید می کنند. اصلاً هم برای شان مهم نیست محصول اثر گذار هست یا نه!

دسته دوم محصولات کمی تولید می کنند ولی محصولی عرضه می کنند که واقعاً موثر باشند.

دروغ 9# بازاریابی برای محصولات رد شده از بازار

قرص مکمل چربی سوز tamrino.ir

شرکت هایی هستند که آدرس وبسایت شرکت شان را باید در صفحه 10 گوگل پیدا کنید، اما این شرکت ها با نگاه کردن به شرکت های برتر، بدنبال دزدیدن ایده ها هستند. سراغ محصولاتی می روند که استقبال زیادی از آنها در بازار نشده است. اما همین استقبال کم برای این شرکت های سود جو هم خیلی زیاد است.

دروغ 10# تخریب سایر شرکت ها

یک محصول خوب، محصولی است که هم سالم باشد و هم موثر! اما بعضی شرکت ها از روی حسادت برای خراب کردن رقبای خود شروع به تهمت زدن به سایر شرکت ها می کنند. از طرفی مشتری نیز این وسط گیج می شود و با خود می گوید تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها!

دروغ 11# ادعاهای نادرست در تبلیغات

همه ما می دانیم هیچ کس نمی گوید ماست من ترش است و البته شرکت ها هم حق دارند محصول خود را تبلیغ کنند و گاهی کمی هم اغراق بکنند. اما مشکل از جایی شروع می شود که محصول مورد تبلیغ اصلاً کاری که برایش تبلیغ می شود را انجام نمی دهد.

مثال های زیادی در این مورد وجود دارد از گینر های پر شکر که به عنوان چربی سوز قالب شده اند تا چربی سوز هایی که به عنوان عضله ساز فروخته می شوند!! دیگه رسماً مشتری را .. فرض کرده اند!

شما تصویر یک بدنساز خوش هیکل را در کنار این تبلیغات می بینید و با خود می گویید: حتماً این محصول دیگر جواب می دهد.

دروغ 12# بازی کردن با حروف

قرص مکمل وی چربی سوز tamrino.ir

بعضی شرکت های تازه وارد به محصولات جدید خود نام هایی می دهند که بسیار به نام محصولات موفق بازار شبیه هست.

البته این موضوع در دیگر صنایع هم شایع است، به عنوان مثال خودم وقتی برای خرید آب تصفیه کن به بازار مراجعه کرده بودم، با مارکی به نام سوپر سامسونگ برخوردم که کلمه سوپر را با فونت خیلی کوچک نوشته بودند! اگر یک مشتری کنجکاو نباشید با خود می گویید حتماً شرکت سامسونگ دستگاه آب تصفیه کن تولید کرده است!

در بازار مکمل ها نیز این داستان وجود دارد و شما تصور می کنید که یک محصول قانونی را خریداری کرده اید.

حتی بعضی شرکت ها تحت عنوان استروئید محصول می فروشند اما محصول شان حتی استروئید هم نیست!

حرف آخر

تمام این دروغ ها واقعاً شرم آور است. حالا به نظر شما اینگونه شرکت ها به مشتری با چه دیدی نگاه می کنند؟! در حقیقت آنها بدنبال مشتری باهوش نیستند آنها بدنبال مشتری احمق هستند! آنها  بدنبال مشتری هایی هستند که کرم ماکاس می خرند و مطمئن هستند در عرض یک هفته 2 کیلو لاغر می شوند.

نکته اخلاقی این داستان این است که سراغ شرکت های معتبر بروید. آنهایی که سابقه خوبی دارند و مدت زمان زیادی در بازار ماندگار شده اند. کسانی که در صورت غیر موثر بودن پول شما را بر می گردانند. اگر هم یک شرکت سر شما را کلاه گذاشته دیگر در این دام نیافتید.

شما گرفتار مکمل های تقلبی شده اید؟

فردا در مورد حقایق کراتین با شما صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

‫32 دیدگاه ها

 1. سلام آقای ناصری
  من چندتا. سوال دارم خیلی ممنون میشم به تفکیک جواب بدید
  1-گلوتامین رو همه جا میگن بعد از تمرین و قبل از خواب مصرف بشه، با توجه به اینکه بهترین زمان خوردن شیر قبل از خواب هست،عیب نداره گلوتامین رو چند دقیقه بعد از اینکه شیر خوردیم مصرف کنیم؟خاصیت همدیگه رو از بین نمیبرن یا به دستگاه گوارش آسیب نمیرسه؟
  2-گلوتامینی که بعد از تمرین مصرف میکنم همراه با کراتین هست،،مشکلی نداره که کراتین رو با گلوتامین میکس میکنم؟
  3-کراتین من برند MHB هست، وقتی حسابی همش میزنم کف میکنه، کف کردن کراتین بعد از هم زدنش طبیعیه؟؟؟

  با تشکراز شما و سایت عالیتون🙏

  1. ۱. نه مشکلی نداره اثری رو هم ندارند
   ۲:نه مسئله نداره (البته مزه خوبی ندارند!)
   ۳: کدوم مدل اچ ام بی است دقیقا؟ اسم انگلیسی

 2. سلام وقت بخیر من از مربی باشگاهمون یه امینو اسید گرفتم ولی اسم این محصول تو لیست محصولات سایت شرکت سازنده پیدا نمیکنم Amino st3200 از biotechusa تو هیچ سایتی هم اسمشو پیدا نکردم یعنی تقلبیه؟

 3. سلام و. خسته نباشید خدمت شما
  ببخشید میشه یه مطلب بنویسید چطور مکمل های اصل رو از تقلبی تشخیص بدیم؟

  1. سلام
   راستش دلم می‌خواد
   اما دوستان کلاه‌بردار هر روز به فناوری‌ جدیدی متوسل می‌شوند
   اما سعی می‌کنم در آینده یک کاری براش بکنم!

 4. سلام با توجه به گفته هاتون من میخوام بدونم برند های برتر امریکا(ماسل تچ. اپیتمم.بی اس ان. ماسل فارم.اولوژن . اوژن و …….) از این موضوع مستثنا نیستن؟ یا برند های المانی(بادی اتک. بیوتک و……..) یکم توضیح بدید ممنونتون میشم که ایا این شرکت های معتبر هم از این ترکیبات و حقه ها استفاده میکنن یا خیر؟! چون بعضی محصولات شیرین هستن.
  با تشکر

 5. سلام من میخام مکمل شرکت ویثر رو بخرم این مکمل تولید داخل کشوره شما توصیه میکنید ؟ آیا تمام محصولاتی ک برچسب سازمان غذا و دارو دارند سالمند؟

 6. وقت بخیر
  درحال حاضر قسط خرید مکمل پروتئین سویا و یا وی را دارم و بدنسازی کار میکنم اما بسیار معمولی هدفم از خرید تامین نیاز روزانه تمام آمینو اسیدها هست لینک بیشتر نظرم سویا هست لطفا راهنمایی بفرماید انتخاب کدامیک برای تامین کلیه آمینواسید آسیدها خوب هست . درست است که پروتئین سویا برای مردان مضر است و باعث بزرگ شدن سینه ها و بروز علایم زنانگی و جلوگیری از حرکت تستسترون میشود.
  با سپاس

  1. سلام ایا داروخانه معتبر ترین مرکز فروش مکمل در ایران هست؟
   همه مکمل هایی که دارو خانه ها عرضه میکنن اصلی هستند؟
   لطفا راهنمایی کنید از کجا یک مکمل خوب و بی خطر بخریم

 7. باسلام
  من 39سالمه چند سال سابقه دارم تواین ورزش هیچ مکملی مصرف نکردم بعد از چند سال دوری وشروع دوباره الان دارمbcaaشرکت pnc (پویان)رواستفاده
  میکنم میشه گفت بد نیست حالا نمیدونم نتیجه ای که دارم با هفته ای 3روزمیگیرم اگه اینو استفاده نمیکردم چه فرقی داشت
  دوره بعد هم کراتین برمیدارم ببینم چی میشه

 8. با سلام و تشکر از روشنگری شما و اطلاعات نابی که در اختیار ما گذاشتید.
  من تازه ورزش بدنسازی رو شروع کردم. لطفا میشه لیست شرکت های مورد تایید رو برام بفرستید ؟

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم این ورزش را با استمرار ادامه دهید.
   سیاست های فعلی تمرینو ما را از معرفی شرکت های مکمل ساز معذور می دارد.

 9. سلام. این مطلبتون و کلا تمام مطالبتون خیلی عالی و راهبردی هستند. سپاسگزارم. خواهشمندم در این خصوص، اسم چند شرکت خوب رو هم در ایران بیان کنین. مثلا محصولات برند اپتیموم نوتریشن که توسط راک دارو در داروخانه‌ها توزیع میشه، برند و مکمل‌های خوبی هستند؟ ممنون میشم جواب بدهید.

  1. سلام دوست عزیز ممنون از حمایت شما
   سیاست های تمرینو معرفی شرکت های تولید کننده و واردکننده مکمل نیست. اما به صورت کلی مکمل هایی که از مبادی قانونی وارد کشور می شوند و توسط سازمان غذا و دارو تایید می شوند جز مکمل هایی اصلی و سالم هستند.

  1. سلام
   یک سری ها را خودم شخصاً می شناسم اما برای اینکه یک فهرست کامل داشته باشیم نیاز به کار زیادی است.
   یکی از راه های اطمینان از اصالت محصول مراجعه به برچسب سازمان غذا و دارو روی مکمل است.

 10. متاسفانه اکثر ایرانیان دنبال مکمل هستند و توجه آنچنانی که باید به رژیم غذایی داشته باشند رو ندارند و دنبال معجزه هستند و فرد حتی با دوره های دارویی نتیجه ای که در ذهن خود فرض کرده را نمی گیرد و یا کنار می گذارد ورزش رو یا دست به رفتارهای پرخطر مهمترین عامل تایم المنت یا عنصر زمان است دوستان عزیز . تندرست و موفق باشید

 11. سلام
  مشکلی که خدمت شما عرض کردم در کشور ما 2 جنبه دارد، اولاً محدودیت فعالیت برند ها و عدم دسترسی به نمایندگی های شرکت های اصلی (که خود علت های زیادی دارد!)
  ثانیاً در همین بازار کشور ما برند های مطمئن را می شود پیدا کرد اما دانش پایین در خرید باعث می شود تا مردم یکی از هدف های آسان برای فروشندگان باشند. کافی است شما یک نگاهی به تبلیغات ماهواره بیندازید و به راحتی می بینید که چطور مکمل های تقلبی را برای مردم تبلیغ می کنند و این کار را صبح و شب انجام می دهند. مطمئناً در کشور ما خریدارانی وجود دارند وگرنه صرف این همه هزینه هیچگونه توجیهی ندارد.
  در انتها باید بگویم شما باید شرکت های خوب را شناسایی کنید و این کار با تحقیق به راحتی بدست می آید و در مرحله بعد فروشنده صادق را بیابید تا بتوانید محصول مناسب را خریداری کنید.

 12. سلام
  راهکار چیست؟
  مطمئنا اینا باعث نمیشه که مصرف نشه-اما راهکار نیست؟
  راه تشخیص چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا