تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

بدنساز تازه کارمکمل

نوشته شده توسط:

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA در چیست؟ کدامیک از آنها برای عضله سازی موثرترند؟ اینها سوال‌هایی است که در چند ماه اخیر در بین سوالات شما کاربران عزیز مرتب تکرار شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک پاسخ جامع و کاربردی به آن بدهیم.

هر دوی این مکمل‌ها برای رژیم عضله سازی مهم و مفید هستند. بحث و جدل اصلی زمانی ایجاد می‌شود که بدنسازها می‌گویند از آنجایی که مکمل وی شامل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA است پس دیگر نیازی به مصرف BCAA وجود ندارد.

اما همه چیز به این سادگی نیست.

مکمل وی

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA شامل ۳ گروه آمینو اسید ضروری (لوسین، ایزولوسین و والین) است. آمینو اسید در بدن سازنده پروتئین‌ها است. پروتئین‌ هم قطعات سازنده بدن هستند. آمینو اسیدهای ضروری هم در بدن ساخته نمی‌شوند و نیاز به مصرف از یک منبع خارجی دارند. بنابراین متوجه ضرورت BCAA خواهید شد.

از طرف دیگر پروتئین وی برای افزایش تولید پروتئین در بدن مورد نیاز است. وی یک پروتئین کامل است که از ۹ آمینو اسید ضروری تشکیل شده است. مکمل وی محصول جانبی تولید پنیر از شیر است. پروتئین وی ایزوله شامل مقادیر اندکی کربوهیدرات، لاکتوز و چربی است.

به طور خلاصه تفاوت بین این دو مکمل:

 • پروتئین وی به صورت جامع و کامل بدن را تغذیه می‌کند و شامل تمام ۹ آمینو اسید ضروری البته با اندازه‌هایی کاملاً حساب شده است که شامل BCAA نیز خواهد بود.
 • آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA یک مکمل پروتئینی غیرمستقیم است که برای سنتز پروتئین در عضلات به کار می‌رود هر چند که منبع مستقیم پروتئین نیست.
 • این را باید دانست که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA نمی‌توانند وظیفه مکمل وی را انجام بدهند و این موضوع به صورت برعکس نیز صادق است.

امیدوارم متوجه تفاوت‌های این ۲ مکمل شده باشید. هر چند سوال اصلی برای بدنسازها باقی می‌ماند. کدامیک را انتخاب کنم؟!

مکمل وی

بین آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA و مکمل وی کدامیک را انتخاب کنم؟

ابتدا اجازه بدهید در مورد کارکرد اصلی هر کدام از این مکمل‌ها در بدنسازی صحبت کنم:

مزایای مصرف مکمل وی

 • افزایش سنتز پروتئین
 • افزایش رشد بافت عضلانی
 • کمک به ایجاد قدرت عضلانی
 • کاهش وزن

مزایای مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

 • حفظ و رشد بافت عضلانی
 • جلوگیری از تخریب عضلانی
 • راهی موثر برای توسعه بافت عضلانی
 • آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA باعث می‌شوند اکسیژن بیشتری در رگ‌های عضلانی شما جاری شود و این به آزاد شدن انرژی بیشتر حین تمرین منجر خواهد شد.

به نظرم باید تا حالا به پاسخ سوال خود رسیده باشید اما از آنجایی که مکمل وی حاوی آمینو اسیدهای ضروری است شاید هنوز مسئله کمی گیج‌کننده به نظر برسد!

اجازه بدهید از بالا به قضیه نگاه کنیم. مکمل وی برای سطح تمرینات متوسط و حتی تمرینات سنگین مفید است. اما اگر تمرینات شما ماه‌ها پشت سر هم طاقت‌فرسا هستند در این موقع شما نیاز به مصرف مقادیر حساب‌شده‌ای از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA دارید.

به عنوان یک بدنساز تازه‌ کار شما با مصرف مکمل وی عضله سازی خود را تضمین می‌کنید اما اگر یک بدنساز حرفه‌ای هستید و یک برنامه تمرینی فشرده را برای خود در نظر گرفته‌اید بهتر است مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA را در نظر بگیرید.

مکمل وی

آیا می‌شود مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA را با یکدیگر مصرف کرد؟

جواب این سوال هم مثبت است هم منفی!! همه چیز به بستگی به برنامه تمرینی شما دارد. شما به مصرف مکمل اضافه نیاز ندارید زمانی که بدن مکمل لازم را دریافت کرده است.

به عنوان مثال: یک بدنساز آماتور که هفته‌ای ۳-۴ بار باشگاه می‌رود و مکمل وی مصرف می‌کند اگر تصمیم گرفته تا مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA مصرف کند باید هدفی داشته باشد. اگر شما مکمل مصرف کنید در حقیقت به بدن خود کالری اضافی تزریق می‌کنید و باید در ادامه این کالری‌ها را بسوزانید.

بله شما می‌توانید از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA به صورت دوره‌ای استفاده کنید تا عضله سازی خود را سرعت بدهید اما نیازی به مصرف روزانه آن ندارید. در طرف مقابل مکمل وی یکی از آن مکمل‌هایی است که می‌توانید هر روز به مصرف آن مشغول شوید.

آمینو اسیدهای شاخه ای

چه وقت باید مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA مصرف کرد؟

شرایطی وجود دارد که مصرف مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA ضرورت پیدا می‌کند.

تمرین با شکم خالی یا شرایط روزه‌ داری

تمرین با شکم خالی به نوعی از تمرینات اطلاق می‌شود که در شرایط روزه‌ داری شکل می‌گیرند و در این شرایط همه چیز به سطح انسولین بستگی دارد.

وقتی شما غذا می‌خورید در بدن این غذا به مولکول‌هایی تبدیل می‌شود که سلول‌های بدن می‌توانند از آن استفاده کنند. این مولکول‌ها وارد خون می‌شود و در عین حال انسولین هم ترشح می‌شود و کار انسولین انتقال این مولکول‌ها به سلول‌ها است.

بسته به اینکه شما چقدر غذا خورده باشید سطح انسولین خون شما می‌تواند برای ۳-۶ ساعت بالا بماند. حالا چرا این مهم است به این علت که ترشح انسولین مانع تجزیه و تحلیل چربی در سلول‌ها می‌شود! وقتی بدن در حال مصرف مواد غذایی است، سطح انسولین بالا می‌رود و بدن شروع به جذب مواد مغذی می‌کند و در عین حال خبری از چربی سوزی نخواهد بود.

آمینو اسیدهای شاخه ای

وقتی جذب این مواد مغذی به پایان رسید سطح انسولین به سطح نرمال قبلی خود برمی‌گردد. زمانی که شما در این حالت تمرین می‌کنید چربی سوزی شدت می‌گیرد. راحت‌ترین راه برای انجام تمرینات در حالت روزه‌ داری و شکم خالی این است که زمان تمرین خود را به اول صبح منتقل کنید قبل از اینکه صبحانه را صرف کرده باشید.

البته تمرین کردن در این حالت یک مشکل اساسی دارد و اینجاست که استفاده از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA می‌تواند مفید باشد.

 • وقتی شما در حالت روزه داری و با شکم خالی تمرین می‌کنید عضله سوزی نیز افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق اگر شدت یابد جلوی عضله سازی را نیز خواهد گرفت.

از آنجایی که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA حاوی آمینو اسید لوسین هستند و لوسین جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد مکمل  آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA در حالت تمرین با شکم خالی جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد.

لوسین

لوسین

ممکن است بگویید خوب چرا یک چیزی نخوریم اما به یاد داشته باشید شما با مصرف مواد غذایی سطح انسولین را دوباره بالا می‌برید و نمی‌توانید به چربی سوزی ماکزیمم برسید. نکته جالب این است که مکمل وی حتی بیشتر از مصرف نان سفید سطح انسولین را بالا می‌برد. منبع (۱)

اما آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA اثر کمتری روی سطح انسولین نسبت به مواد غذایی دارند که به شما اجازه می‌دهد در فاز روزه داری و شکم خالی تمرین کردن باقی بمانید. منبع (۲)

در حالی که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA اثر خوبی بر جلوگیری از تخریب عضلانی دارند اما یک نکته منفی در زمینه مصرف آنها وجود دارد.

 • شما پول ۳ آمینو اسید را می‌دهید در حالی که تنها آمینو اسیدی که به آن نیاز دارید لوسین است. شما می‌توانید آمینو اسید لوسین را به تنهایی خریداری کنید (البته مزه‌ی بدی دارد!!)

مکمل hmb

جایگزینی برای آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

بتا هیدروکسی بتا متیل بیتوریت که با اسم مکمل HMB می‌شناسیدش محصول جانبی تجزیه و تحلیل آمینو اسید لوسین است که خود یک آمینو اسید و سنتز پروتئین را تحریک می‌کند.

کاری به اثرات عضله سازی HMB  ندارم اما از یک چیز مطمئن هستم و آن اینکه HMB  جلوی تخریب عضلانی را خواهد گرفت. منبع (۳)

این خصوصیت باعث می‌شود تا شما از تمرینات خود زودتر ریکاور شوید و درد عضلانی کمتری را تجربه کنید. همچنین روی افزایش سطح انسولین هم اثری نمی‌گذارد که باعث می‌شود بتوانید با شکم خالی هم تمرین کنید.

از طرفی HMB  نسبت به لوسین بهتر جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد. منبع (۴)

 بدنساز مکمل

حرف آخر

به شخصه باید بگویم دلیلی برای مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA نمی‌بینم مگر اینکه تمرینات شما به سطح بالایی رسیده و یا اینکه حس می‌کنید عضله سازی شما متوقف شده است. یادتان باشد مکمل‌ها نیز حاوی کالری هستند و شما باید کالری‌ها را با دقت مصرف کنید.

نظر شما در مورد مصرف مکمل وی و  آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA چیست؟

58
دیدگاه بگذارید

avatar
25 موضوعات دیدگاه
33 پاسخ به موضوع
0 دنبال کننده‌ها
 
بیشترین واکنش به یک نظر
داغ‌ترین موضوع نظرات
26 نویسند‌های دیدگاه
Ali Ahmadمحمدامینmajidعلی آخرین دیدگاه‌های نویسنده نظر
  مشترک  
جدید‌ترین قدیمی‌ترین بیشترین رای گرفته
مطلع ساختن از
Ali Ahmad
مهمان
Ali Ahmad

سلام خسته نباشید!
من ۲۷ سال سن دارم و مدت ۵ سال میشه بدنسازی میکنم و در این مدت از هیچ نوعی مکمل هم استفاده نکرده ام میخواهم از مکمل ها استفاده کنم هدفم عضله سازی و حجم خشک است به نظر تان از کدام نوع مکمل را مصرف کنم اگر رهنمائی فرماید ممنون میشم

محمد
مهمان
محمد

با سلام من بالافاصله بعد از مصرف پروتئین وی دچار دل درد و دل پیچه شدید به همراه بیرون روی میشوم. همین باعث شد تا دلسرد بشم از تمرینات، ایا چیز جایگزین مناسب وجود دارد؟ ممنون میشم جواب بدید

امین
مهمان
امین

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز . خیلی ممنون از سایت خوب و پربارتون .
بنده حدود دو ماه هست که این ورزش رو شروع کردم و هیچ مکملی هم مصرف نکردم اما الان برای شروع کمی گیج شدم بین اینکه تنها از مکمل وی استفاده کنم یا از bcaa و گلوتامین . کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟ یا اگر پیشنهاد دیگری دارید .
در ضمن خیلی لاغر هستم .
و اینکه نظرتون راجب قرص اکساندرولون چیه ؟ آیا مفید هستش که همراه با بقیه مکمل ها مصرف بشه ؟

majid
مهمان
majid

سلام، نظرتون چیه در مورد اینکه مکمل Leucine رو به تنهایی بعنوان و جایگزین BCAAاستفاده کرد؟

علی
مهمان
علی

سلام
من توی چند تا سایت خارجی خوندم که مصرف وی برای افراد با گروه خونی o جالب نیست و درست هضم و جذب نمیشه میخواستم ببینم شما این موضوع رو تایید میکنید؟

shayan
مهمان
shayan

سلام ،ببخشید یه سوال داشتم ایا میشه bcaaرو با آمینو مصرف کرد ؟جواب دهیش بهتر میشه یا جدا جدا بهتره؟

جمال
مهمان
جمال

با سلام و تشکر ویژه از توجهی که به قسمت پرسش و پاسخ دارید . من حدود ۱۰ سالی هست که بدنسازی کار میکنم (آماتور) وزنم ۱۰۴ و قدم ۱۸۱ هست . حدود ۴ ماه پیش با توجه به اینکه حجم بالا رفته بود و بدنم چرب شده بود شروع به گرفتن رژیم تحت نظر دکتر تغذیه کردم و الان به وزن ۸۴ رسید البته اینم بگم ورزشم رو ادامه میدم ۴ روز در هفته ، ولی سبک کار میکنم و درصد چربی هم به ۱۸ رسیده و بدنم خشک تره شده ولی حجم عضلاتم هم خیلی کم شده .… بیشتر بخوانید

علی
مهمان
علی

جواب سوالمو نمیدید؟؟

ليلا شرفي
مهمان
ليلا شرفي

سلام . با تشکر فراوان از وقتی که برای پاسخگویی به سوالات اختصاص میدید ، من ۴٧ سال دارم سه ساله که بدنسازی کار می کنم تقریبا حرفه ای . اوایل baca مصرف میکردم از یکسال پیش شروع به مصرف پروتیین وی کردم و baca را استفاده نکردم برای چکاب سالیانه آزمایش دادم میزان اوره و کراتینین بیشتر إز حد طبیعی بود ( کمی ) دکتر دستور دادن مصرف پروتیین را خییییلی کم کنم و مکمل را قطع کنم . سؤال من اینه که من مثل قبل ورزش می کنم با همون وزنه هایی که قبلا کار میکردم چه مکملی… بیشتر بخوانید

علی
مهمان
علی

سلام. مطلبتون واقعا خوب بود. میخواستم بپرسم که برای مصرف همزمان وی و آمینو چه دوزی را پیشنهاد میکنید؟ چون من شنیدم که آمینو خودش تولید پروتئین میکنه. پس ممنون میشم یه دوز مصرفی مناسب بهم بگید.

اردلان
مهمان
اردلان

سلام من بدنسازی رو آماتور و ۳ ماهه شروع کردم(۳ روز در هفته) میخوام مصرف مکمل رو شروع کنم و با توجه به توضیحات شما پروتثین وی، ولی اول اینکه من کبدم چرب هست و اینکه مقدار کمی اضافه وزن دارم که میخوام با
تمرینات هوازی بسوزونمش، با توجه به کبد من و یکم اضافه وزن مصرف مکمل رو توصیه میکنید ؟

ابوالفضل
مهمان
ابوالفضل

سلام میشه بگید در کنا وی امینو۲۲۲۲ مصرف کنم یا بی سی ای؟؟
و اینکه ایا در کنار وی اگه کراتین مصرف کنم وزنم زیاد نمیشه ؟چون نمیخواستم خیلی وزنم زیاد بشه؟؟
ممنون میشم جواب بدید با تشکر…

abas
مهمان
abas

سلام خسته نباشید
اقا من روزای زوج بوکس و روزای فرد بدنسازی کار میکنم،میخوام بدنی خشک و عضلانی داشته باشم،از یه سری مکملها استفاده میکنم به پیشنهاد یکی از مربی ها..،سی ای ای،ال کارنتین،ال ارژنین،پروتیین وی،امینو انرژی
مصرف این ها باهم اشتباه هست؟مشکلی پیش میاره؟
چی استفاده کنم که جواب بگیرم و منطقی باشه؟

رضا
مهمان
رضا

سلام
خسته نباشید
ممنون از سایت خوبتون و حوصله ای که برای جواب دادن سوالات کاربران به خرج میدید…
من حدود یک سال و نیم هست که تمرین میکنم سه تا چهار روز در هفته… شش ماه هست که پروتئین وی، گلوتامین و آمینو٢٢٢٢ مصرف میکنم اما روند رشد عضلانی من واقعاً کند و نزدیک به صفر هست! به نظرتون باید چیکار کنم؟!
چند راه توی ذهنم هست ولی نمیدونم نتیجه میدن یانه! مثلاً اینکه یه دوره مصرف کراتین داشته باشم؟ یا مصرف گینر!
ممنون میشم راهنماییم کنید??

سپهر
مهمان
سپهر

سلام و خسته نباشید خیلی سعی کردم جواب سوالم رو بین پرسش و پایخ ها پیدا کنم اما متاسفانه پیدا نکردم. من ۵سال هست که تمرین میکنم بدنم فوقالعاده زود لاغر میشه، و دیر وزن میگیرم، الان یه ۴ماه هست که نتونستم تمرین کنم و ١٠ کیلویی وزن کم کردم و همینطور حجم،یعنی با قد ١٨۵ از وزن ٧۵ الا ۶۵ هستم، میخواستم بپرسم به نظر شما چه مکمل هایی تو دورم استفاده کنم که خووب جواب بگیرم، به غیر از گینر و کراتین و گلوتامین، امینو ١٢٠٠٠ مناسب تر هست یا پروتیین وی، ممنون میشم یه نظر کلی بدین… بیشتر بخوانید

محسن گودرزی
مهمان
محسن گودرزی

سلام و عرض ادب، بنده ۱۰۸ کیلو بودم که با یه تردمیل خانگی و رعایت رژیم غذایی کم کالری و تو ۳ ماه و ورزش نامنظم رسوندم ۹۳ کیلو امااا بدنم به شدتتتت چربی داره و نسبت عظله به چربی بسیار پایینه، بهضی از دوستان میگن من باید حتمااا ال_کارنتین با سی ال ای مصرف کنم ولی بعضی اساتید میگن مصرف اینهااا تاثیر خیلی کمی داره و بیشتر برای بدنهای با چربی خیلی کم هست و ورزش حرفه ای، می خواستم نظر شمارو بدونم، و اینکه چند وقته بیشتر منابع پروتئینی طبیعی مصرف میکنم مثل تخم مرغ و مرغ و… بیشتر بخوانید

نيما
مهمان
نيما

سلام روزتون بخیر باشه، سوالی داشتم ازتون. بنده فقط سه ماه هست که باشگاه میرم توی این دوره هم بیشتر تمرکزم روی چربی سوزی بوده تا عضله سازی، حالا که میشه گفت به نتیجه خوبی از چربی سوزی هام رسیده م مربی م بهم پیشنهاد کرد که آمینو کات مصرف کنم به گفته ایشون هم به ادامه چربی سوزی کمک میکنه هم به عضله سازی، حالا سوال بنده این هست که ایا این مکمل در دسته همون bcaa ها دسته بندی میشه یا چیزی جدا هست؟ ایا استفاده از پروتئین وی منطقی تر نیست؟ با توجه به سابقه سه ماهه… بیشتر بخوانید

مهیار
مهمان
مهیار

سلام میخواستم بدونم میتونم bcaa رو با چربی سوز لیپو۶ بلک مصرف کنم؟
قصدم فقط کات کردن عضله س و ۶ سال سبقه تمرینی دارم
میخوام عضله هام خشکی داشته باشم

قاسم
مهمان
قاسم

سلام و عرض خدمت دوست عزیزمان ابتدا از مطالبتون تشکر میکنم و عرض میکنم که تقریبا تمام مطالبتون رو پیگیرم و مطالعه میکنم بسیار ارزشمند هستند و دوم اینکه سوالی بود که میخوام مطرح کنم و اونم این هست که من بخاطر اضافه وزنی که دارم رژیمی رو در پیش گرفتم البته حدود ۱۰ ماه هست و همراه این رژیم پیاده روی و دویدن و دوچرخه سواری و جاگینگ رو در برنامه خودم دارم و بین ۳ تا ۵ روز در هفته و هر روز حداقل ۸۰ دقیقه این کارها رو انجام میدم خواستم ببینم استفاده از هر گونه مکملی… بیشتر بخوانید

Ali
مهمان
Ali

سلام آقای ناصری روزتون بخیر باشه ,
بنده با قدِ ۱۸۲ و وزن ۸۵ مکملِ bcaa و amino2222 استفاده میکنم و از روندِ عضله سازی ام رازی هستم اما در عین حال میخواهم مقداری چربی را ک در ناحیه شکم و پهلو و پاها دارم آب کنم , به نظر شما چه مکملی را اضافه کنم ؟
ایا وِی استفاده کنم ؟ (چربی سوزی ام را کمتر نمیکند؟)
یا همین دو مکمل کافی است؟
خیلی ممنون از پاسخگوییتون

عرفان
مهمان
عرفان

سلام،
ممنون از شما، سوال دیگری که داشتم این بود که مصرف مکمل ها (وی، کراتین و آمینو) باید به چه صورت باشد؟ آیا باید به صورت دائمی طبق دوز مصرفی گفته شده برروی محصول، مصرف شوند و یا باید به عنوان مثال یک دوره ۱ ماهه مصرف و سپس ۱ ماه استراحت داده شود.

برای داشتن بدنی عضلانی و غیر حجیم مصرف چه مکمل هایی را پیشنهاد می دهید و دوره مصرفشان به چه صورت باشد.

ممنون از شما

علی
مهمان
علی

سلام خدمت دوست عزیز
با جواب هایی که شما دوست گرامی دادید پروتئین وی بهتر است از آمینو.آیا مصرف پروتئین وی اضافه وزن به وجود میاورد یا خیر.و برای عضلات آمینو اسید بهتر است یا وی.آیا مصرف طولانی مدت مکمل وی مشکلی پیش نمیاورد.باتشکر

عرفان
مهمان
عرفان

سلام،
آیا کسی که ۳ – ۴ روز در هفته ورزش بدنسازی که هر جلسه حدودا ۲ ساعت طول می کشد، نیازی به مکمل آمینو ندارد؟
در نتیجه گیری کلی متوجه شدم که مصرف HMB بهتر از مصرف آمینو هست، آیا درست متوجه شدم؟ یعنی می توان بجای مصرف آمینو از مکمل HMB همان نتیجه را گرفت؟

همچنین لطفا راجع به مکمل های پمپ مطلب بگذارید.

ممنون از مطالب خوب و عالی

نیما
مهمان
نیما

سلام اگه بخوام وی و bcaa و آمینو رو مصرف کنم مشکلی پیش میاد؟
ترتیب زمانی مصرفش باید به چه شکلی باشه؟

کازرونی
مهمان
کازرونی

سلام و عرض ادب. انصافا عجب سایت پُرباری دارید. مشاوره های صبورانه و دلسوزانه شما به کاربران، نشان از درک بالا و شعور تحسین برانگیز و البته صفای جسم روح شما دارد. از طرف مردم کازرون بخاطر خدمت بی چشم داشت تان به شما تبریک میگم. قطعا پیش خدا ابرومندید که اینگونه خدمت میکنید. عزیز یه سوال: برای شخصی که اصلا اصلا نیازی به اضافه وزن نداره و بخاطر زیاده خوری اتفاقا کمی هم شکم داره اما واقعا عضله کم داره کدوم مورد پیشنهاد می شود؟ الف: کراتین با وی ب: کراتین با Bcaa ج: فقط وی د: فقط Bcaa… بیشتر بخوانید

علی
مهمان
علی

عالی بود
اما غالبا افرادی که وی مصرف میکنن bcaa نیز در برنامه دارند
با تشکر

close

سبد خرید

حساب کاربری
ایجاد کنید

بازیابی
رمز عبور

رمز عبورتان گم کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل وارد کنید. شما لینکی برای ایجاد رمز عبور جدید دریافت خواهید کرد.