بدنساز تازه کارمکمل و داروهای بدنسازی

مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

مصرف مکمل وی همچنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما یک جنگ پروتئینی در بین صاحب نظران و حتی بدنسازان داخل باشگاه ها در جریان است. اما به هر حال در این آشفته بازار باید خود شخص با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی تصمیم بگیرد.

این با عقل جور در می آید که همه ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان، علاقه مند عضلاتی بدون چربی هستند و ساختن این عضلات بدون آمینو اسید هایی که پروتئین به بدن می دهد، غیرممکن است.

خبر خوب برای شما بدنسازان عزیز این است که پروتئین وی یکی از مکمل هایی است که هر روز مطالعات جدیدی روی آن در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا صورت می گیرد و همه مطالعات در مورد اثرات مثبت این مکمل ارزشمند صحبت می کنند، و شما می توانید با خیال راحت به مصرف آن بپردازید. 🙂

خوب اگر شما تصمیم گرفته اید مکمل وی را خریداری کنید و یا اینکه تا حالا این مکمل را خریده اید، نکاتی هستند که باید اینجا متذکر شوم:

چرا پروتئین وی اینقدر مهم است؟

مکمل وی
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی در واقع مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می‌ماند. جالب است بدانید این مایع را قبلاً دور می‌ریختند. بعدها مشخص شد که وی حاوی پروتئین‌هایی کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می‌کند و اینطوری بود که مکمل وی خلق شد.
دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند: وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله لوسین است. لوسین آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می‌کند. منبع (۱ و ۲)
مکمل وی بعد از تمرین به سرعت هضم می‌شود و لوسین زیادی را در خون آزاد می‌کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن می‌شود. محققان ثابت کرده‌اند که هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل مکمل وی بهترین مکمل بعد از جلسه تمرینی است. منبع (۳، ۴ و ۵)

انواع مکمل وی

انواع پروتئین tamrino.ir

در واقع تمام مکمل های وی مثل هم نیستند، و اگر شما یک سری به بازار بزنید انواع و اقسام مکمل وی را خواهید دید. به هرحال تمام مکمل های بازار به 3 نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

فرق بین پروتئین ایزوله و کنسانتره در چیست؟

کنسانتره پروتئین پنیر ( وی غلیظ)

این نوع از وی خیلی طبیعی است، برای طرفداران محصولاتی که کمتر فراوری شده اند، خیلی مناسب است، اما کمتر فراوری شده به معنی بهتر نیست! در واقع کمتر فراوری شده به معنی محصول ناخالص است.

مکمل های وی تغلیظ شده، شامل چربی و لاکتوز بیشتری هستند و در مجموع پروتئین کمتری دارند و شامل 70 تا 80 % پروتئین هستند. البته این موضوع از برندی به برند دیگر متفاوت است.

مکمل وی ایزوله

از سوی دیگر مکمل وی ایزوله مراحل فراوری بیشتری را طی کرده است تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد. و معمولاً تا 90% پروتئین دارد. البته هزینه بیشتری را نیز خواهد داشت و برای دوستانی که به لاکتوز حساسیت دارند خیلی مناسب است.

مکمل وی هیدرولیز شده

در واقع در تکنولوژی تولید این نوع مکمل آنقدر فراوری صورت می گیرد که پروتئین ها را به قطعات سازنده آن تبدیل می کنند، بله منظورم آمینو اسید هاست! وی هیدرولیز شده از قبل هضم شده است و به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. همچنین دارای خواص آلرژیک شیر نیز نیست. محققان همچنین معتقدند که فرایند هیدرولیز کردن حلالیت و هضم شدن آن را نیز بهبود می‌بخشد. این نوع از مکمل وی گران ترین نوع آن است. 🤑 منبع (۶ و ۷)

البته مطالعات صورت گرفته، تفاوت زیادی بین وی هیدرولیز شده و  وی ایزوله شده را نشان نمی دهد. در ضمن مزه این پروتئین کمی تلخ‌تر است.

ولی باید به متخصصانی که موفق به هیدرولیز کردن مکمل وی شده اند تبریک گفت، کار بسیار پیچیده ای را انجام داده اند. 🙏

تفاوت وی و کازئین

خوب کدام نوع مکمل وی را انتخاب کنیم؟ 🤨

مکمل وی

در حالی که ادعا می‌شود مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده بهترین نوع در بازار هستند اما مدرک علمی در این زمینه در دسترس نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین پنیر را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید نمی‌توانید به اهداف تناسب اندامی خود برسید.
با این وجود …
انتخاب ارزان‌ترین مکمل وی نمی‌تواند فکر خوبی باشد. یک کنسانتره پروتئین پنیر باکیفیت حدود ۸۰٪ پروتئین دارد اما انواع تقلبی می‌توانند تا ۳۰٪ بیشتر پروتئین نداشته باشند. اگر یک مکمل بی کیفیت فقط ۳۰٪ پروتئین داشته باشد به نظر شما در ۷۰٪ باقی‌مانده چه چیزی ریخته‌اند؟! 😳
عموماً مالتودکرستین و آرد را به مکمل‌ها اضافه می‌کنند!

یک دلیل دیگر انتخاب مکمل وی ایزوله این است که لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ رسیده است که برای افراد حساس خبر خوبی است.
البته بعضی شرکت های مکمل ساز کلاهبردار سعی می‌کنند با مخلوط کردن این سه نوع مکمل وی یک ترکیب جدید را با یک نام دیگر به بازار عرضه کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که به عنوان مصرف‌کننده روی جلد جعبه مکمل را بخوانید.

یک نکته مهم در انتخاب ❗

اگر اسکوپ داخل مکمل ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد این مکمل را نخرید مگر اینکه خودتان می‌دانید ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌اند. البته میزان حجمی که اسکوپ دارد با میزان پروتئین وی یکسان نخواهد بود چرا که باید مقداری طعم دهنده به مکمل اضافه کنند.

چقدر مکمل وی را مصرف کنیم؟

مکمل وی
در رابطه با انتخاب درصد میزان مصرف پروتئین از مکمل ها و منابع طبیعی یک درگیری وجود دارد که هنوز هم هیچ مدرک دال بر اثبات آن وجود ندارد اما عقلای قوم حکم داده‌اند حداقل ۵۰٪ پروتئین خود را از منابع طبیعی تهیه کنید. 🤓
به یاد داشته باشید که مکمل قرار است تکمیل کننده رژیم غذایی شما باشد نه منبع اصلی!

اجازه بدهید دوباره کمی علمی صحبت کنم (امیدوارم خسته نشوید 🧐)

یک مطالعه علمی خیلی مهم وجود دارد که می‌گوید شما باید بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید چرا که بیشتر از آن تاثیری روی رشد عضلانی ندارد! منبع (۸)
بله این ادعا خیلی سرراست می‌گوید ۲۰ گرم و نه بیشتر! اما همان طور که حدس می‌زنید همه چیز به این سادگی نیست. سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما تحت تاثیر عوامل زیادی است:

میزان عضلات شما

هر چقدر بیشتر عضله داشته باشید بدن شما برای اینکه همچنان عضلانی باقی بماند نیازمند پروتئین بیشتری است. منبع (۹)

میزان فعالیت فیزیکی شما

هر چقدر بیشتر ورزش بکنید پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. منبع (۱۰)

سن شما

بدن که پیرتر می‌شود نیاز ما به پروتئین برای حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که یک بدنساز میانسال که ۳۵-۴۰ گرم پروتئین بعد از جلسه تمرینی مصرف می‌کند سنتز پروتئینی بیشتری نسبت به فردی دارد که فقط ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرده است. منبع (۱۱ و ۱۲)

سابقه هورمونی شما

هورمون‌های عضله سازی مثل: تستوسترون و هورمون رشد می‌توانند سنتز پروتئین را تقویت کنند. اگر بدن شما سطح بالایی از این هورمون‌ها را دارد قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین در بدن بیشتر استفاده کنید. منبع (۱۳)
از طرف دیگر سطح بالای کورتیزول باعث کاهش سطح سنتز پروتئین می‌شود و باعث شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز می‌شود (گلوکونوژنز). بعضی افراد به صورت طبیعی سطح کورتیزول بالایی دارند. منبع (۱۴)

تازه مبحث جنسیت هم مطرح است که به آن اشاره ای نشد.

نتیجه

وی مکمل بدن ساز tamrino.ir
بنابراین شاید ۲۰ گرم برای سنتز پروتئین کافی باشد اما برای همه صادق نیست. دوز مصرف متداول روزانه مکمل وی ۲۰-۳۰ گرم است. البته این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین میشود.

این را هم در نظر داشته باشید که شما به ازای وزن بدن به کیلوگرم، ماکزیمم ۲ گرم پروتئین در طی روز بیشتر نیاز ندارید.

در ضمن اسکوپ‌هایی که داخل بسته مکمل وجود دارد از برندی به برند دیگر اندازه مختلفی دارد و میزان پروتئین وی در هر کدام از این مکمل‌ها به ازای یک اسکوپ فرق می‌کند بنابراین نوشته‌های روی بسته را به دقت بخوانید.

نکات احتیاطی مصرف مکمل وی

خطر افدرین
مکمل وی شما را دچار بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، حتی تحقیقات نشان می‌دهند که در برابر بیماری پوکی استخوان شما را محافظت هم می‌کند!! و روی کلیه اثر منفی نمی‌گذارد. منبع (۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸)

اما اگر در حال حاضر بیمار کلیوی یا کبدی هستید بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مکمل وی سبب کاهش وزن می شود؟

این سوال را هزاران بار شنیده‌ام و مطمئنم هزاران بار هم در طی روز بدنسازها آن را پرسیده‌اند!
خیلی کوتاه جواب بدهم باید بگویم نه!
مکمل وی را مصرف نکنید برای چربی سوزی!

ولی

مکمل وی به روش‌ دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا کاهش وزن را تجربه کنید.
مصرف مکمل وی سبب می‌شود تا شما کمتر احساس گرسنگی کنید، خوب هر چقدر هم که کمتر کالری مصرف کنید وزن شما کمتر خواهد شد منبع (۱۹) (قبلاً در مورد مصرف میزان کالری صحبت کرده بوده‌ام)

البته شما یک سری مقالات علمی را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند مصرف مکمل وی سبب بسته شدن ظرفیت ذخیره چربی بدن می‌شود اما این تحقیقات محدود هستند و بیشتر روی حیوانات صورت گرفته است. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد بدانید و آگاه باشید که مکمل وی سبب چربی سوزی به صورت مستقیم نمی‌شود! 🤔

زمان مصرف مکمل وی

پروتئین وی tamrino.ir

مکمل وی بسیار زود جذب است و همین خصوصیت باعث می شود به یکی از بهترین مکمل ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود.

وقتی شما در باشگاه وزنه می زنید شما بدنتان را وارد فاز فشار و استرس می کنید و در واقع به بافت های عضلانی خود آسیب وارد می کنید! (البته این آسیب، خیلی هم مفید است)

ساخت عضلات در داخل باشگاه صورت نمی گیرد. بلکه شما با تمرین در باشگاه بدن را مجبور می کنید بعد از باشگاه برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و در واقع عضله جدید بسازد.

تمرین شما در باشگاه باعث می شود خون بیشتری به سمت عضلات شما سرازیر شود و در واقع عضلات مثل یک اسفنج عمل می کنند و آماده دریافت مواد غذایی هستند.

با مصرف پروتئینی مثل وی شما به عضلات تان آمینو اسید های لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. شما بعد از تمرین یک فرصت دو ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات تان، با مصرف مکمل وی عضله بسازید.

اما این حرف به این معنی نیست چون 2 ساعت وقت دارید، باید منتظر بمانید! هر چقدر بیشتر منتظر بمانید عضلات شما از آن حالت اسفنجی که خدمت تان عرض کردم خارج می شوند.

نتیجه

بهترین زمان های مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین است. در روزهایی که تمرین ندارید می توانید این میزان را به ۲ وعده کاهش بدهید.

چه کسی باید از پروتئین وی استفاده کند؟

پروتئین وی tamrino.ir

به خاطر محبوبیت و راحتی هضم این پروتئین، یکی از بهترین گزینه ها برای اکثر مردم است.

اما یکی از بزرگترین دلایلی که علیه مکمل های وی مطرح می شود این است که: مردم به راحتی می توانند پروتئین مورد نیاز خود را از رژیم روزانه خود تامین کنند و البته عدد 8 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن یکی از اعداد مقدس این افراد است!

از لحاظ تئوری این دوستان درست می گویند اما این عدد برای نیاز های روزانه یک فردی است که تحرک و فعالیت زیادی در طول روز ندارد ولی برای یک بدنساز یا کسی که دارای جراحتی در بدن خود است میزان پروتئین مورد نیاز خیلی بیشتر است.

از طرفی همه ما می دانیم با زندگی شلوغ و فشرده ای که همه ما آن را تجربه می کنیم گاهی اوقات غیر ممکن است که راحت بنشینیم و بعد از باشگاه یک وعده غذایی را مصرف کنیم.

پس مکمل وی یکی از بهترین منابع مصرف پروتئین بعد از باشگاه برای آن دسته از دوستانی است که زمان کافی را برای مصرف یک وعده کامل بعد از باشگاه را ندارند.

البته باید در نظر داشت دستگاه گوارش افرادی که با شیر و محصولات لبنی مشکل دارد با مکمل وی نیز مشکل خواهد داشت، پس بهتر است انواع هیدرولیز شده آن را مصرف کرد.

شما از چه نوع مکملی بعد از باشگاه استفاده می کنید؟

این مطلب در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۶ دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در مورد مکمل وی در متن و نتیجه گیری های آن لحاظ شد

4.2 10 آرا
امتیاز مقاله

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

اشتراک در
مرا آگاه کن
guest
565 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای درون متن
نگاهی به همه نظرات
هادی
هادی
13 روز قبل

سلام من ۲۴ سالمه با قدر 188 و وزن 87و ۱ماهه بدنسازی کارمیکنم بدنم تاحد خوبی عضلانی شده فقط کمی در ناحیه پهلو و شکم و ران چربی دارم…میخواستم مکمل وی و کراتین استفاده کنم،این مکمل ها چقدر توی عضله سازی و کاهش چربی موثر هستن؟ آیا لازمه مکمل آمینو هم بخورم؟

مجتبی
مجتبی
20 روز قبل

سلام ببخشید وی به قد آسیب نمیرسونه!؟

حسین
حسین
24 روز قبل

سلام من ۳ماهی هست باشگاه میرم ۱۶سال دارم و وزنم ۶۵کیلو هست میخوام حجم بگیرم چی خوبه
البته به رشتی بدن لطمه نزنه ممنون

حسین
حسین
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من یک سال دارم بدنسازی کار میکنم و تازه میخوام مکمل خورون رو شروع کنم و میخوام وی مصرف بکنم ایا باید به صورت دوره ای مصرف بشه یا مصرفش تا چند سال مشکلی نداره؟

احمد
احمد
2 ماه قبل

سلام من ورزشکار نیستم ولی به خاطر شغلی که دارم فعالیت بدنی خوبی دارم
بدنی لاغر و عضلاتی ضعیف دارم
ایا مصرف مکمل وی مفید هست برام یا خیر
باتشکر

محمدامیری
محمدامیری
2 ماه قبل

سلام من قدم۱۸۷سانتی متر و۶۰ کیلو هستم ۱۵سالم هست خیلی لاغرم است مکمل وی حجمم روبیشترمیکنه باتشکر

حسن
حسن
6 ماه قبل

سلام و عرض ادب
من ۱۸۰ قد و ۹۲ کیلو وزن دارم. ۲ هفته هست پروتئین وی مصرف میکنم ولی تو این مدت ۲ کیلو کاهش وزن داشتم. آیا این روند ادامه داره یا اینکه افزایش حجم خواهم داشت. در کل این وضعیت نگرانم کرده. تشکر.

حبیب
حبیب
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر.میخواستم ببینم من اگه وی با کراتین مصرف کنم بعد از پایان دوره چکار کنم که وزنم دوباره به حالت اول برنگرده؟

تینا
تینا
10 ماه قبل

سلام وقت تون بخیر ببخشید من یکم لاغره و دو ماه هست باشگاه میرم میخواستم بپرسم این مکمل بع کلیه آسیب نمیرسونه و برای منی ک لاغرم حجم میده

تینا
تینا
10 ماه قبل

بله من مشکل دفع پروتیین دارم به نظر شما چقدر باید مصرف کنم ک آسیب برسونه وزنم ۶۰ هست و قدم ۱۷۰

امیر
امیر
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر من با توجه به تحقیقاتی که کردم تصمیم گرفتم ویم رو از داروخونه تهیه کنم به خاطر نظارت وزارت بهداشت و…. من چهار روز پشت هم تمرین داشتم به دلیل اینکه شنبه و یکشنبه تعطیل بود تو این چهار روز بعد از تمرینم وی مصرف کردم من تو دوره کاهش وزنم تو این چهار روز من یک کیلو به وزنم اضافه شد پیگیر قضیه شدم مربیای باشگاه که یا میگفتن فیکه یا میگفتن اصل ولی کیفیتش پایین بهتر نخوری دارو خونه ام که رفتم پرسیدم گفتن قبل تمرین بخور اگه میخوای وزنت زیاد نشه والامن الان موندم… ادامه مطلب »

تينا
تينا
10 ماه قبل

سلام ميبخشيد من وي اي ميخوام كه آسپارتام و شيرين كننده نداشته باشه واقعا خيلي شيرينيش و طعمش آزار دهندست واسم همچين چيزي وجودداره بدون شيرين كننده درواقع

تينا
تينا
10 ماه قبل

ممنون ازپاسخ دهي سريعتون

Amir
Amir
1 سال قبل

آیا کافعین داره ؟

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام من قدم ۱۸۳ و وزنم ۶۵ و یک ساله بدن سازی کار میکنم میخواستم بپرسم همراه با پروتئین وی چی مصرف کنم.؟

محسن
محسن
1 سال قبل

سلام خیلی ممنون از مطالب
من ۱۶ ساله هستم و در خونه تمرین میکنم آیا پروتئین وی رو میتونم مصرف کنم ؟

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام آقای ناصری
ممنون بابت مطالبتان
بنده ۱۶۴ قد و ۶۴ کیلو وزن دارم برای افزایش حجم پایین تنه ورزش تی آر ایکس رو شروع کردم ه مدت یک سال نتیجه نگرفتم ۳ جلسه هستش که به سراغ بدنسازی رفتم ،البته ورزشهای هوازی هم انجام میدم و همینطور گاهی اوقات پیاده روی کلا ورزش کردن حالم رو خوب میکنه.
سوالم اینه که میتونم مکمل وی مصرف ،چه نوعی نوعی بگیرم و چقدر تغییرات بدنم طول میکشه بعد از مصرف.

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام
وقتتون بخیر
بنده ۱۷۸ قد و ۷۶ کیلو وزنمه و در حال حاضر یک مقدار چربی در قسمت شکم و پهلوها دارم و کلا پایین تنه من بزرگ تر از بابا تنه هست
یک ماهه که تمرین بدنسازی با وزنه شروع کردم و وی گلد استفاده می کنم. با توجه به این که هم می خوام چربی پهلو هامو حذف کنم و هم عضلات بالا تنمو افزایش بدم تا متناسب بشم. به نظرتون فعلا فقط گلد مصرف کنم یا سوپر بگیرم با کراتین؟
ممنون

Mahmood
Mahmood
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

باسلام من باشگاه نمیتونم برم و وزنم ۶۳قدم ۱۷۸ هستش میخواستم بدونم میتونم از این مکمل استفاده کنم برای افزایش وزن بدون اینکه باشگاه برم ؟آیا افزایش وزن داره با این شرایط؟ضرری داره یا نه؟ممنون میشم اگه کامل برام توضیح بدین

سارا
سارا
2 سال قبل

سلام. من شنیدم جذب پروتئین وی با آب بسیار سریع تر از شیر هست. آیا این درسته ؟ و بعد از تمرین باید با آب مصرف کنم؟ و سوال بعدی اینکه از وقتی با آب مصرف میکنم رنگ ادرارم به شدت زرد مایل به نارنجی یا حتی سبز شده . این طبیعیه ؟

مهدی
مهدی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید من ی مکمل خریدم بعد پشتش نوشته ک bcaa و گلوتامین به مقداری ک باید مصرف شه داخلش هست
میخواستم ببینم کنارش قرص bcaa و گلوتامین استفاده کنم یا همون کفایت میکنه؟

محسن
محسن
2 سال قبل

درود به جناب ناصری.
من در منزل تمرین میکنم و نیاز به عضله سازی دارم.
با توجه گران شدن مکملها، شما مصرف چه چیزهایی رو جایگزین پروتین وی میدانید که یه کوچولو برام جوابگو باشه؟
با تشکر

جواد
جواد
2 سال قبل

با سلام من ۵۴ کیلو وزن و ۱۷۵ قدم هستش و سخت وزن میگیرم میخواستم از این ما باشگاه برم تا وزنم رو به ۶۵ برسونم و عضله سازی خشک انجام بدم مصرف چه مکملی رو پیشنهاد میکنید پرتوئین وی؟

سعید
سعید
1 سال قبل

سلام من نمیتونم زیاد هزینه کنم آیا اگر فقط وی بخورم و از بقیه مکمل ها استفاده نکنم ااشتباه است ؟ یا اینکه فقط یک اسکوپ وی بعد تمرین مصرف کنم تا بتونم بقیه مکمل ها رو هم بخرم

amin
amin
2 سال قبل

با سلام یک سوال من حدودا نه ماه است بدنسازی کار میکنم وزنم 113 و قدم 188 است ایا خوردن پروتین وی را شروع کنم؟

علی
علی
3 سال قبل

سلام و ممنون از سایت خوبتون .
یک ماهه ورزشو شروع کردم و لاغر هستم برای اینکه یکم وزنم بالاتر بره اما چربی کمی داشته باشم چه مکملی رو پیشنهاد میکنید ؟
برای شروع گینر مناسبه ؟

سارا
سارا
3 سال قبل

سلام وقت بخیر. من 7ماهه که ورزش میکنم- دوره اول چربی سوزی بوده و باقیش حجم- با اینکه حجم کار میکنم ولی بازم هر دوره 2 کیلو وزن کم میکنم و الان به شدت لاغر شدم. میتونم از پروتئین وی استفاده کنم؟؟؟ قد 162 وزن 54

zahra
zahra
3 سال قبل

سلام مرسي مطالب خوبتون
من قدم ١٧٤ هست و وزنم ٦٢
٢١سالم هست و هي ميرم بدنسازي باز نميرم ولي الان ٢هفته اي هست كه شروع كردم به باشگاه رفتن ميخواستم از مكمل وي استفاده كنم ولي خوب يه سريا ميگن بايد يه مدت كار كني بعد مكمل بخوري نظر شما رو ميخواستم كه چيكار كنم
و اينكه برا حجم ميخوام مكمل وي استفاده كنم و روزانه چند گرم بايد استفاده كنم ؟؟؟

فرشید
فرشید
3 سال قبل

سلام استاد…یه سوال دارم
من جودو و کشتی میرم و بدنسازی هم میرم
و وزنم طبیعی ۹۵کیلوعم ولی وزن مسابقه ایم منفی ۹۰کلیوعه خواستم بدونم اگر وی استفاده کنم ایا وزن اضافه میکنم چون نمیخام وزن اضاف بشه که بعد واسه مسابقه رژیم سخت بگیرم
و به رشد عضله چقدر کمک میکنه چون الان یک مدتیه که تمرین ندارم بدنم چربی بدنم نسبت بهقبل بیشتر شده
ایا عضله ساز خوبی هست؟

navid
navid
3 سال قبل

سلام ببخشید اگر مثلا یکی دو روز هیچ غذایی به بدن نرسه عضلات تحلیل میرن ؟ در صورتی که تمرین هم نکنیم

خادم
خادم
3 سال قبل

درود.
بالاخره هر مکملی در بحث عضله سازی، ضعف یا کمبودهایی دارد.
1- از نظر شما، پروتئین وی، چه کاستی هایی دارد؟
2- مورد مهمتر اینکه، پروتئین وی با کدامیک از مکملهای معروف، میشه گفت دیگه کامل می شه؟
ممنون

حامد
حامد
3 سال قبل

سلام
خواستم ببینم نظرشما در مورد این مکمل های گیاهی که شامل پودر سفیده تخم مرغ و جوانه گندم و مالت و شیر خشک ووو چیه ؟؟
و دوم اینکه اگر این مکمل های گیاهی قبل از صبحانه و قبل از تمرین استفاده بشه و بعد از تمرین از مکمل وی یا وی ایزوله استفاده بشه مشکلی ایجاد نمی کنه؟

علی
علی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر
مصرف مالتودکسترین به عنوان یک کربو زود جذب برای افزایش وزن خوبه؟ و اینکه مصرفش عوارضی نداره؟ حداکثر چه مقدار در روز مصرف بشه؟
با تشکر

سینا
سینا
3 سال قبل

سلام من فوتبالیستم ولی خیلی لاغر میخواستم مکمل استفاده کنم که زیاد سنگینم نکنه شما چی پیشنهاد میدید؟

A.s
A.s
3 سال قبل

سلام و خسته نباشید
۱۷ سال دارم ۱۸۰ cm قد و ۵۰ کیلو وزن دارم و همون طور که معلومه لاغر و بلند قد هستم و فقط امکان تمرین در خانه را دارم و باشگاه نمیرم.
فقط میتونم ۱۵۰ هزار تومان خرج مکمل بکنم.
میخوام بدونم پروتئین وی بهتره یا کراتین از این لحاظ که هم کمی وزن رو افزایش بده و هم عضله سازی و افزایش هجم زیادی برای ماهیچه ها داشته باشه؟
میخوام عضلانی بشم مثل یک بدنساز حرفه ای
و کمی هم افزایش وزن داشته باشم که یموقع لاغر عضلانی نشم.
ممنون

راحیل
راحیل
2 سال قبل

سلام من چنروزه شروع کردم باشگاه رو..میخوام قسمت بالاتنه کوچکتر بشه و پایین تنه حجم بگیره.البته الان هم 8ی هستم و ظرفیتش رو دارم میخواستم راهنماییم کنید که الان مصرف وی مانعی برای لاغر کردن سینه ها و یا مانع رشد قدی میشه؟قد 165 و وزن 60

بخشی
بخشی
3 سال قبل

سلام

لطفا بفرمائید برای بنده که 1.80 قد و 83کیلو وزن دارم ولی از مچ ودستان ضعیفی برخوردارم ایا راهی( بجز ورزش) برای تقویت مچ و ساعد وجود دارد یاخیر؟

سارا
سارا
3 سال قبل

سلام مادر چند تا بچه هستم ۳۶ سالمه ..قد ۱۶۱ و وزنم ۷۲ کیلو هستش ..میخوام رژیم برای لاغری شروع کنم که ۹۰ درصد سبزیجات گنجانده شده ..میخوام از پروتئین وی استفاده کنم برای تقویت عضلات ..چون تحلیل رفتگی عضلات هم دارم …خواستم بپرسم آیا نوشیدن مکمل پروتئین وی بدون حرکت های ورزشی تاثیر گذار است برای عضلات یا خیز ؟

خادم
خادم
3 سال قبل

سلام.
بدون در نظر گرفتن بحث حجم و کات و، اگر بصورت خیلی ساده بخواین پاسخ دهید، لطفا بگید که:
BCAA عضله ساز تره و یا Whey؟
ممنون

علي عبادي
علي عبادي
3 سال قبل

سلام خسته نباشيد
بنده 176 قدم هست و 80 كيلو وزن
دوماه هست ك بدن سازي رو شروع كردمو تقريبا از 86 رسيدم ب 80 كيلو
توي تمرينم حجم غضلم بالا نمياد با اينكه خيلي دارم سخت تمرين ميكنم
روزي 4 كيلومتر هم دويدن دارم براي كاهش حجم چربي سينه و شكم بنظرتون اين مكمل براي حجم دادن با تمريني ك دارم سازگار هست؟
با تشكر

حسین
حسین
3 سال قبل

سلام بنده ۱۸سالمه حدود۴یا۵ماهه تی ارایکس کارمیکنم یک مدت کراتین مصرف میکردم والان ۶۲کیلووزنم به نظرشمامن گینربخورم یا وی برای یک فوتبالیست کدوم بهتره؟

محمدامین
محمدامین
3 سال قبل

سلام خسته نباشید آقای ناصری دیدم شما جواب همه رو دادید منم سوالم رو بپرسم،من الان 18 سالم هست حدود دو سال هست بدن سازی کار میکنم و در روز اولی که شروع کردم 106کیلو وزن داشتم و میشه گفت کل این دو سالو درگیر وکاهش وزن بودم والان 74کیلو وزن دارم(بدون استفاده از مکمل ) ولی الان هر کاری میکنم عضلاتم افزایش حجم پیدا نمیکندد وبیشتر خشک میشوند میخواستم بدونم با استفاده از این مکمل افزایش حجم پیدا میکنم و این که کدام نوع اش رو استفاده کنم ممنون

حامد
حامد
3 سال قبل

سلام. من حدود ۱سال هست که بدنسازی کار میکنم ۱۸کیلو وزن اضافه کردم کلا ۲تا کراتین خوردم که یکیشو ۲هفتس میخورم
قدم ۱۹۲ و وزنم ۷۶ هست. بنظر شما از الان وی و گلوتامین رو هم مصرف کنم جواب میده؟

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

Visitor Rating: 5 Stars

محمدرضا
محمدرضا
3 سال قبل

سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم من که قدم ۱۹۰وزنم۷۴هست و والیبال تقریبا به صورت حرفه ای بازی میکنم کدوم مکمل برام خوبه خیلیا گفتم وی با گلوتامین همراه با ارژنین میخوام وزنم حدودا ۵کیلو زیاد شه البته با افزایش قدرت که در پرشم مشکلی ایجاد نکنه

ali
ali
3 سال قبل

سلام,وقت به خیر من 20 سالمه قدم 176 و وزنم 53 کیلو هستش و تیپ بدنیم اکوتومرف هستش من 3روز در هفته رزمی کار میکنم و تقریبا 2,3 روزم بینش بدنسازی کارمیکنم من کنبود وزن دارم و تا حالا از هیچ مکمل ورزشی هم استفاده نکردم ولی به خاطر ورزش و تیپ بدنیم وزنم کم هم میشه حالا می خواستم از یک مکمل برای اینکه وزن و حجم عضلانی هم بگیرم استفاده کنم و اینکه می خواستم ببینم از گینر استفاده کنم خوبه یا پروتیین وی و این که چه مکمل ویا چه مارکی خوبه و اینکه استفاده از مکمل… ادامه مطلب »

نادر
نادر
3 سال قبل

من سه ماهه بدنسازی کار میکنم ده کیلو اضافه وزن دارم.مکمل ال کارنیتین و ال ارژنین وگلوتامین استفاده میکنم.برای عضله سازی چی استفاده کنم

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

Visitor Rating: 5 Stars

سیاوش
سیاوش
3 سال قبل

سلام خسته نباشد من ۳۳سالمه وزنم ۹۶قدم ۱۸۴ ای دوره وینسترول و پرپیانات استفاده کردم خداروشکر عالی حواب داد الان دو ماه پاکسازی کردم بنظر شما چی استفاده کنم ای دوره

فیتنس
فیتنس
3 سال قبل
پاسخ به  سیاوش

سلام
از چه لحاظ عالی جواب داد؟
منظور فقط از لحاظ ظاهری؟
چون بالواقع عوارض و مضرات مصرف استروئید در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبانگیر شما شده است بدون آن که حتی خودتان از مطلع باشید.
پاکسازی به معنای از بین بردن کامل عوارض و مضرات ناشی از مصرف استروئیدها نیست بلکه شما فقط درصد ناچیزی را از بدن دفع و پاکسازی می کنید که صرفاً از هیچی بهتر است نه اینکه واقعاً عالی و کامل باشد.

مریم 7
مریم 7
3 سال قبل

سلام خسته نباشید بی زحمت میشه توضیح بدین که مصرف پودر پوروتئین وی برای مسابقات دوپینگ محسوب میشه یا خیر و اینکه بعد از مصرف چقدر زمان میبره تا کاملا در بدن سوخته بشه

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

Visitor Rating: 1 Stars

mohammad
mohammad
3 سال قبل

سلام من ۱٦ سالمه یه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید مصرف کراتین به تنهایی تاثیری داره یا حتما باید با یه مکمل دیگه ترکیب بشه ‌

فیتنس
فیتنس
3 سال قبل
پاسخ به  mohammad

سلام
تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟

Erfan
Erfan
3 سال قبل

ببخشید آقای ناصری میخواستم بدونم افراد زیر ۱۸ سال هم میتونند مصرف کنند . من که ۱۴سالمه میتونم مصرف کنم چون بعضی منابع میگن افراد زیر ۱۸سال نباید از این محصول استفاده کنند ممنون مشم اگه راهنمایی کنین

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

Visitor Rating: 2 Stars

محمدیان
محمدیان
3 سال قبل

سلام.
آیا میشه به مکمل وی، مثلا عسل اضافه کرد؟
به گینر چطور؟
ممنون

محمد
محمد
3 سال قبل

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون…
وی رو در تمام طول سال میشه مصرف کرد؟
یا بدن نیاز به استراحت داره؟

دکمه بازگشت به بالا