بدنساز تازه کارمکمل و داروهای بدنسازی

مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه؟

مصرف مکمل وی هم‌چنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما جنگی پروتئینی بین صاحب‌نظران و حتی بدنسازان داخل باشگاه‌ها در جریان است اما در این آشفته بازار، باید خودتان با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی تصمیم بگیرید.

این با عقل جور در می‌آید که همه ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان، علاقه‌مند عضلاتی بدون چربی هستند و ساختن این عضلات، بدون آمینو اسید هایی که پروتئین به بدن می‌دهند، غیرممکن است.

خبر خوب برای شما بدنسازان عزیز این است که: پروتئین وی یکی از مکمل‌هایی است که هر روز مطالعات جدیدی روی آن در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا صورت می‌گیرد و همه مطالعات در مورد اثرات مثبت این مکمل ارزشمند صحبت می‌کنند و می‌توانید با خیال راحت به مصرف آن بپردازید. 🙂

خلاصه مطلب:

⭐️نسخه صوتی مقاله در کست باکس: مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

اگر تصمیم گرفته‌اید مکمل وی را خریداری کنید و یا اینکه همین الان این مکمل را خریده‌اید، نکاتی هستند که باید اینجا متذکر شوم:

اهمیت پروتئین وی

مکمل وی
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می‌ماند. جالب است بدانید: این مایع را قبلاً دور می‌ریختند.

بعدها مشخص شد که: وی حاوی پروتئین‌های کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می‌کند و این‌طوری بود که مکمل وی خلق شد.

دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند:

وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله: لوسین است. لوسین، آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین بازی می‌کند. منبع (۱ و ۲)

مکمل وی بعد از تمرین، به سرعت هضم می‌شود و لوسین زیادی را، در خون آزاد می‌کند که همین موضوع، سبب موثر بودن آن می‌شود.

محققان ثابت کرده‌اند که: هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد، رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل، مکمل وی بهترین مکمل برای بعد از جلسه تمرینی است. منبع (۳، ۴ و ۵)

انواع مکمل وی

در واقع، تمام مکمل‌های وی مثل هم نیستند و اگر یک سری به بازار بزنید، انواع و اقسام مکمل وی را خواهید دید. به هرحال، تمام مکمل‌های وی بازار به ۳ نوع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:

فرق بین پروتئین ایزوله و کنسانتره در چیست؟

لینک آپارات

کنسانتره پروتئین پنیر ( وی غلیظ)

این نوع از وی، خیلی طبیعی است. برای طرفداران محصولاتی که کمتر فراوری شده‌اند، خیلی مناسب است اما کمتر فراوری شده، به معنی بهتر نیست! در واقع، کمتر فراوری شده به معنی: محصول ناخالص است.

مکمل‌های وی تغلیظ شده، حاوی چربی و لاکتوز بیشتری هستند و در مجموع، پروتئین کمتری دارند و حاوی: ۷۰ تا ۸۰% پروتئین هستند. البته، این موضوع از برندی به برند دیگر متفاوت است.

مکمل وی ایزوله

از سوی دیگر، مکمل وی ایزوله، مراحل فراوری بیشتری را طی کرده تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد و معمولاً تا ۹۰% پروتئین دارد. البته، هزینه بیشتری را نیز خواهد داشت و برای دوستانی که به لاکتوز حساسیت دارند، خیلی مناسب است.

مکمل وی هیدرولیز شده

در واقع، در فناوری تولید این نوع مکمل، آن‌قدر فراوری صورت می‌گیرد که پروتئین‌ها را به قطعات سازنده آن تبدیل می‌کنند، بله منظورم آمینو اسیدهاست! وی هیدرولیز شده، از قبل هضم شده و به راحتی توسط بدن جذب می‌شود.

هم‌چنین، دارای خواص آلرژیک شیر نیز نیست. محققان هم‌چنین معتقدند که: فرایند هیدرولیز کردن، حلالیت و هضم شدن آن را نیز بهبود می‌بخشد. این نوع از مکمل وی، گران‌ترین نوع آن است. 🤑 منبع (۶ و ۷)

البته، مطالعات صورت گرفته، تفاوت زیادی بین وی هیدرولیز و وی ایزوله را نشان نمی‌دهد. در ضمن، مزه این پروتئین، کمی تلخ‌تر است.

ولی باید به متخصصانی که موفق به هیدرولیز کردن مکمل وی شده‌اند، تبریک گفت، کار بسیار پیچیده‌ای را انجام داده‌اند. 🙏

لینک آپارات

کدام نوع مکمل وی را انتخاب کنم؟ 🤨

مکمل وی

در حالی که ادعا می‌شود: مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده، بهترین نوع در بازار هستند اما مدرک علمی در این زمینه در دسترس نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین پنیر را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید، نمی‌توانید به اهداف تناسب اندامی خود برسید.

با این وجود…

انتخاب ارزان‌ترین مکمل وی، نمی‌تواند فکر خوبی باشد. یک کنسانتره پروتئین پنیر باکیفیت، حدود ۸۰٪ پروتئین دارد اما انواع تقلبی، می‌توانند تا ۳۰٪ بیشتر پروتئین نداشته باشند. اگر یک مکمل بی‌کیفیت، فقط ۳۰٪ پروتئین داشته باشد، به نظر شما در ۷۰٪ باقی‌مانده چه چیزی ریخته‌اند؟! 😳

عموماً مالتودکرستین و آرد را به مکمل‌ها اضافه می‌کنند!

یک دلیل دیگر انتخاب مکمل وی ایزوله این است که: لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ رسیده است که برای افراد حساس، خبر خوبی است.

البته، بعضی شرکت های مکمل ساز کلاه‌بردار سعی می‌کنند با مخلوط کردن این ۳ نوع مکمل وی، یک ترکیب جدید را با نامی دیگر به بازار عرضه کنند. به همین دلیل، خیلی مهم است که به عنوان مصرف‌کننده، روی جلد جعبه مکمل را بخوانید.

نکته مهم: اگر اسکوپ داخل مکمل، ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که: هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد، این مکمل را نخرید. مگر اینکه خودتان می‌دانید ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌ است.

البته، میزان حجمی که اسکوپ دارد با میزان پروتئین وی یکسان نخواهد بود چرا که باید مقداری طعم دهنده به مکمل اضافه کنند.

چقدر مکمل وی مصرف کنم؟

مکمل وی
در رابطه با انتخاب درصد میزان مصرف پروتئین از مکمل‌ها و منابع طبیعی، درگیری وجود دارد که هنوز هم هیچ مدرکی دال بر اثبات آن وجود ندارد اما عقلای قوم حکم داده‌اند: حداقل ۵۰٪ پروتئین خود را از منابع طبیعی تهیه کنید. 🤓

یادتان باشد: مکمل وی در واقع مکمل نیست. یک محصول پروتئینی است و می‌توانید تمام پروتئین روزانه‌تان را از آن تامین کنید.

حتی تحقیق مهمی صورت گرفته که شرکت کنندگان ۱ سال دسترسی کامل به پروتئین وی داشتند و محققان هیچ مشکلی سلامتی را در آن‌ها مشاهده نکردند. منبع (۲۳)

 • اجازه دهید دوباره کمی علمی صحبت کنم. (امیدوارم خسته نشوید 🧐)

یک مطالعه علمی خیلی مهم وجود دارد که می‌گوید: باید بعد از تمرین، ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید چرا که بیشتر از آن، تاثیری روی رشد عضلانی ندارد! منبع (۸)

این ادعا خیلی سرراست می‌گوید: ۲۰ گرم و نه بیشتر! اما همان‌طور که حدس می‌زنید، همه چیز به این سادگی نیست.

سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما تحت تاثیر عوامل زیادی است:

 • میزان عضلات شما

هر چقدر بیشتر عضله داشته باشید، بدن برای اینکه هم‌چنان عضلانی باقی بماند، نیازمند پروتئین بیشتری است. منبع (۹)

 • میزان فعالیت فیزیکی شما

هر چقدر بیشتر ورزش کنید، پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. منبع (۱۰)

 • سن شما

بدن که پیرتر می‌شود، نیازمان به پروتئین برای حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که: یک بدنساز میانسال که ۳۵-۴۰ گرم پروتئین بعد از جلسه تمرینی مصرف می‌کند، سنتز پروتئینی بیشتری نسبت به فردی دارد که فقط ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرده است. منبع (۱۱ و ۱۲)

 • سابقه هورمونی شما

هورمون‌های عضله سازی مثل: تستوسترون و هورمون رشد، می‌توانند سنتز پروتئین را تقویت کنند. اگر بدن، سطح بالایی از این هورمون‌ها را دارد، قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین، بیشتر استفاده کنید. منبع (۱۳)

از طرف دیگر، سطح بالای کورتیزول باعث کاهش سطح سنتز پروتئین می‌شود و باعث شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز می‌شود. (گلوکونوژنز) بعضی افراد به صورت طبیعی، سطح کورتیزول بالایی دارند. منبع (۱۴)

در ضمن، مبحث جنسیت هم مطرح است که به آن اشاره‌ای نشد.

 • نتیجه:

شاید ۲۰ گرم برای سنتز پروتئین کافی باشد اما برای همه صادق نیست. دوز مصرف متداول روزانه مکمل وی :۲۰-۳۰ گرم است. البته، این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین می‌شود.

این را هم در نظر داشته باشید که: به ازای وزن بدن به کیلوگرم، حداکثر ۲ گرم پروتئین در طی روز بیشتر نیاز ندارید.

در ضمن، اسکوپ‌هایی که داخل بسته مکمل وجود دارند، از برندی به برند دیگر، اندازه متفاوتی دارند و میزان پروتئین وی در هر کدام از این مکمل‌ها به ازای یک اسکوپ فرق می‌کند. بنابراین، نوشته‌های روی بسته را به دقت بخوانید.

نکات احتیاطی مصرف مکمل وی

مکمل وی شما را دچار بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، حتی تحقیقات نشان می‌دهند که: در برابر بیماری پوکی استخوان، شما را محافظت هم می‌کند!! و روی کلیه، اثر منفی نمی‌گذارد. منبع (۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸)

اما اگر در حال حاضر، بیمار کلیوی یا کبدی هستید، بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. منبع (۲۵)

آیا مکمل وی سبب کاهش وزن می‌شود؟

این سوال را هزاران بار شنیده‌ام و مطمئنم هزاران بار هم در طی روز، بدنسازها آن را پرسیده‌اند!

خیلی کوتاه جواب بدهم باید بگویم: نه!

مکمل وی را مصرف نکنید برای چربی سوزی!

ولی

مکمل وی به روش‌ دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا کاهش وزن را تجربه کنید.

مصرف مکمل وی سبب می‌شود تا کمتر احساس گرسنگی کنید. هر چقدر هم که کمتر کالری مصرف کنید، وزن شما کمتر خواهد شد. منبع (۱۹) (قبلاً در مورد مصرف میزان کالری صحبت کرده بوده‌ام)

البته، یک سری مقالات علمی را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند: مصرف مکمل وی سبب بسته شدن ظرفیت ذخیره چربی بدن می‌شود اما این تحقیقات محدود هستند و بیشتر روی حیوانات صورت گرفته‌اند. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد، بدانید و آگاه باشید که: مکمل وی سبب چربی سوزی به صورت مستقیم نمی‌شود! 🤔

زمان مصرف مکمل وی

مکمل وی بسیار زود جذب است و همین خصوصیت باعث می‌شود به یکی از بهترین مکمل‌ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود.

وقتی در باشگاه وزنه می‌زنید، بدن‌تان را وارد فاز فشار و استرس می‌کنید و به بافت‌های عضلانی آسیب وارد می‌کنید. (البته این آسیب، خیلی هم مفید است)

ساخت عضلات در داخل باشگاه صورت نمی‌گیرد. بلکه با تمرین در باشگاه، بدن را مجبور می‌کنید بعد از باشگاه، برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و عضله جدید بسازد.

تمرین در باشگاه باعث می‌شود: خون بیشتری به سمت عضلات سرازیر شود و عضلات مثل یک اسفنج عمل می‌کنند و آماده دریافت مواد غذایی هستند.

با مصرف پروتئینی مثل: وی، به عضلات‌تان آمینو اسیدهای لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می‌رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. بعد از تمرین، فرصتی ۲ ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات‌تان، با مصرف مکمل وی، عضله بسازید. منبع (۲۰، ۲۱ و ۲۲)

البته، به این معنی نیست که چون ۲ ساعت وقت دارید، باید منتظر بمانید! هر چقدر بیشتر منتظر بمانید، عضلات شما از آن حالت اسفنجی که خدمت‌تان عرض کردم خارج می‌شوند. منبع (۲۴)

چه کسی باید از پروتئین وی استفاده کند؟

به خاطر محبوبیت و راحتی هضم این پروتئین، یکی از بهترین گزینه‌ها برای اکثر مردم است.

اما یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که علیه مکمل وی مطرح می‌شود این است که: مردم به راحتی می‌توانند پروتئین مورد نیاز را از رژیم روزانه خود تامین کنند و البته، عدد ۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن، یکی از اعداد مقدس این افراد است!

از لحاظ تئوری، این دوستان درست می‌گویند اما این عدد برای نیازهای روزانه فردی است که تحرک و فعالیت زیادی در طول روز ندارد ولی برای یک بدنساز یا کسی که دارای جراحتی در بدن خود است، میزان پروتئین مورد نیاز، خیلی بیشتر است.

از طرفی، همه می‌دانیم: با زندگی شلوغ و فشرده‌ای که آن را تجربه می‌کنیم، گاهی اوقات غیرممکن است که راحت بنشینیم و بعد از باشگاه، یک وعده غذایی را مصرف کنیم.

پس مکمل وی یکی از بهترین منابع مصرف پروتئین بعد از باشگاه، برای آن دسته از دوستانی است که زمان کافی برای مصرف یک وعده کامل بعد از باشگاه را ندارند.

البته، باید در نظر داشت: دستگاه گوارش افرادی که با شیر و محصولات لبنی مشکل دارد، با مکمل وی نیز مشکل خواهد داشت. پس بهتر است: انواع هیدرولیز شده آن را مصرف کنید.

شما از چه نوع مکملی بعد از باشگاه استفاده می‌کنید؟

توجه: این مطلب در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ مورد بازبینی و به روزرسانی منابع علمی قرار گرفت

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

‫۵۷۳ دیدگاه‌ها

 1. درود بر آقای ناصری ،

  ۱. آیا مکمل وی،کراتین و BCAA دارای ترکیبات کورتونی هستند؟

  ۲. یه مطلب در مذمت داروهای کورتونی بنویسید. یک ورزشکاری پارسال اومده بود بیمارستان امام رضا مشهد تا جفت مفصل های لگن رو تعویض کنه به خاطر مصرف همین کورتون ها.

 2. سلام من ۲۴ سالمه با قدر 188 و وزن 87و ۱ماهه بدنسازی کارمیکنم بدنم تاحد خوبی عضلانی شده فقط کمی در ناحیه پهلو و شکم و ران چربی دارم…میخواستم مکمل وی و کراتین استفاده کنم،این مکمل ها چقدر توی عضله سازی و کاهش چربی موثر هستن؟ آیا لازمه مکمل آمینو هم بخورم؟

  1. سلام. من 31 سالمه با وزن 62 و تقریبا هفته ای 3 بار بدنسازی کار میکنم. اما الان مدتی هست که متوجه شدم بدنم کمبود پروتئین داره. رژیم غذایی خوبی هم دارم و هفته هاست کنترل میکنم ولی تغییری زیادی ایجاد نشده. برای رفع این مشکل میتونم روزانه مکمل وی رو به رژیمم اضافه کنم؟

 3. سلام من ۳ماهی هست باشگاه میرم ۱۶سال دارم و وزنم ۶۵کیلو هست میخوام حجم بگیرم چی خوبه
  البته به رشتی بدن لطمه نزنه ممنون

 4. سلام خسته نباشید
  من یک سال دارم بدنسازی کار میکنم و تازه میخوام مکمل خورون رو شروع کنم و میخوام وی مصرف بکنم ایا باید به صورت دوره ای مصرف بشه یا مصرفش تا چند سال مشکلی نداره؟

  1. سلام
   نه پروتئین وی نیازی نیست به صورت دوره‌ای مصرف بشه همیشه می‌تونید مصرفش کنید
   معمولاً مکمل‌هایی مثل کراتین به صورت دوره‌ای مصرف می‌شوند.

 5. سلام من ورزشکار نیستم ولی به خاطر شغلی که دارم فعالیت بدنی خوبی دارم
  بدنی لاغر و عضلاتی ضعیف دارم
  ایا مصرف مکمل وی مفید هست برام یا خیر
  باتشکر

 6. سلام من قدم۱۸۷سانتی متر و۶۰ کیلو هستم ۱۵سالم هست خیلی لاغرم است مکمل وی حجمم روبیشترمیکنه باتشکر

 7. سلام و عرض ادب
  من ۱۸۰ قد و ۹۲ کیلو وزن دارم. ۲ هفته هست پروتئین وی مصرف میکنم ولی تو این مدت ۲ کیلو کاهش وزن داشتم. آیا این روند ادامه داره یا اینکه افزایش حجم خواهم داشت. در کل این وضعیت نگرانم کرده. تشکر.

 8. سلام وقت بخیر.میخواستم ببینم من اگه وی با کراتین مصرف کنم بعد از پایان دوره چکار کنم که وزنم دوباره به حالت اول برنگرده؟

  1. سلام
   چند تا نکته:
   ۱: اصطلاح دوره برای مصرف داروهای بدنسازی به کار می‌ره نه مکمل بدنسازی
   دارو دوره داره چون فواصلی برای پاکسازی باید داشته باشه
   ۲: توصیه می‌کنم به مصرف وی همچنان ادامه بدید
   اما اگر نمی‌خواهید شاهد کاهش بافت عضلانی باشید حتماً در رژیم‌تون از پروتئین‌ها استفاده کنید
   تا جایگزین پروتئین وی بشه که دیگه مصرف نمی‌کنید

 9. سلام وقت تون بخیر ببخشید من یکم لاغره و دو ماه هست باشگاه میرم میخواستم بپرسم این مکمل بع کلیه آسیب نمیرسونه و برای منی ک لاغرم حجم میده

 10. سلام وقت بخیر
  من با توجه به تحقیقاتی که کردم تصمیم گرفتم ویم رو از داروخونه تهیه کنم به خاطر نظارت وزارت بهداشت و….
  من چهار روز پشت هم تمرین داشتم به دلیل اینکه شنبه و یکشنبه تعطیل بود
  تو این چهار روز بعد از تمرینم وی مصرف کردم
  من تو دوره کاهش وزنم تو این چهار روز من یک کیلو به وزنم اضافه شد
  پیگیر قضیه شدم مربیای باشگاه که یا میگفتن فیکه یا میگفتن اصل ولی کیفیتش پایین بهتر نخوری
  دارو خونه ام که رفتم پرسیدم گفتن قبل تمرین بخور اگه میخوای وزنت زیاد نشه والامن الان موندم خیلی زحمت کشیدم که این پول مکمل رو جور کنم الان بلا تکلیفم ممنون میشم راهنماییم کنین

 11. سلام ميبخشيد من وي اي ميخوام كه آسپارتام و شيرين كننده نداشته باشه واقعا خيلي شيرينيش و طعمش آزار دهندست واسم همچين چيزي وجودداره بدون شيرين كننده درواقع

 12. سلام من قدم ۱۸۳ و وزنم ۶۵ و یک ساله بدن سازی کار میکنم میخواستم بپرسم همراه با پروتئین وی چی مصرف کنم.؟

 13. سلام خیلی ممنون از مطالب
  من ۱۶ ساله هستم و در خونه تمرین میکنم آیا پروتئین وی رو میتونم مصرف کنم ؟

 14. سلام آقای ناصری
  ممنون بابت مطالبتان
  بنده ۱۶۴ قد و ۶۴ کیلو وزن دارم برای افزایش حجم پایین تنه ورزش تی آر ایکس رو شروع کردم ه مدت یک سال نتیجه نگرفتم ۳ جلسه هستش که به سراغ بدنسازی رفتم ،البته ورزشهای هوازی هم انجام میدم و همینطور گاهی اوقات پیاده روی کلا ورزش کردن حالم رو خوب میکنه.
  سوالم اینه که میتونم مکمل وی مصرف ،چه نوعی نوعی بگیرم و چقدر تغییرات بدنم طول میکشه بعد از مصرف.

   1. سلام
    وقتتون بخیر
    بنده ۱۷۸ قد و ۷۶ کیلو وزنمه و در حال حاضر یک مقدار چربی در قسمت شکم و پهلوها دارم و کلا پایین تنه من بزرگ تر از بابا تنه هست
    یک ماهه که تمرین بدنسازی با وزنه شروع کردم و وی گلد استفاده می کنم. با توجه به این که هم می خوام چربی پهلو هامو حذف کنم و هم عضلات بالا تنمو افزایش بدم تا متناسب بشم. به نظرتون فعلا فقط گلد مصرف کنم یا سوپر بگیرم با کراتین؟
    ممنون

  1. باسلام من باشگاه نمیتونم برم و وزنم ۶۳قدم ۱۷۸ هستش میخواستم بدونم میتونم از این مکمل استفاده کنم برای افزایش وزن بدون اینکه باشگاه برم ؟آیا افزایش وزن داره با این شرایط؟ضرری داره یا نه؟ممنون میشم اگه کامل برام توضیح بدین

   1. سلام
    مصرف این مکمل بدون باشگاه مشکلی نداره
    این یک پروتئینه
    افزایش وزن بستگی به مقدار کالری مصرفی روزانه شما داره
    این یک پروتئینه چندان کالری مصرفی رو بالا نمی‌بره
    اگه بیماری خاصی از قبل ندارید مثل مشکلات کلیه یا کبد
    مصرف پروتئین به طور کلی مشکلی ایجاد نمی‌کنه

 15. سلام. من شنیدم جذب پروتئین وی با آب بسیار سریع تر از شیر هست. آیا این درسته ؟ و بعد از تمرین باید با آب مصرف کنم؟ و سوال بعدی اینکه از وقتی با آب مصرف میکنم رنگ ادرارم به شدت زرد مایل به نارنجی یا حتی سبز شده . این طبیعیه ؟

  1. سلام
   بله آب از نظر سرعت هضم بهتره
   بله با آب مصرف بکنید بعد تمرین
   پروتئین کمی رنگ ادرار رو تیره میکنه اما نه خیلی زیاده
   بهتره با پزشک مشورت کنید شاید عفونت ادراری باشه

 16. سلام خسته نباشید من ی مکمل خریدم بعد پشتش نوشته ک bcaa و گلوتامین به مقداری ک باید مصرف شه داخلش هست
  میخواستم ببینم کنارش قرص bcaa و گلوتامین استفاده کنم یا همون کفایت میکنه؟

 17. درود به جناب ناصری.
  من در منزل تمرین میکنم و نیاز به عضله سازی دارم.
  با توجه گران شدن مکملها، شما مصرف چه چیزهایی رو جایگزین پروتین وی میدانید که یه کوچولو برام جوابگو باشه؟
  با تشکر

 18. با سلام من ۵۴ کیلو وزن و ۱۷۵ قدم هستش و سخت وزن میگیرم میخواستم از این ما باشگاه برم تا وزنم رو به ۶۵ برسونم و عضله سازی خشک انجام بدم مصرف چه مکملی رو پیشنهاد میکنید پرتوئین وی؟

   1. سلام من نمیتونم زیاد هزینه کنم آیا اگر فقط وی بخورم و از بقیه مکمل ها استفاده نکنم ااشتباه است ؟ یا اینکه فقط یک اسکوپ وی بعد تمرین مصرف کنم تا بتونم بقیه مکمل ها رو هم بخرم

 19. با سلام یک سوال من حدودا نه ماه است بدنسازی کار میکنم وزنم 113 و قدم 188 است ایا خوردن پروتین وی را شروع کنم؟

 20. سلام و ممنون از سایت خوبتون .
  یک ماهه ورزشو شروع کردم و لاغر هستم برای اینکه یکم وزنم بالاتر بره اما چربی کمی داشته باشم چه مکملی رو پیشنهاد میکنید ؟
  برای شروع گینر مناسبه ؟

 21. سلام وقت بخیر. من 7ماهه که ورزش میکنم- دوره اول چربی سوزی بوده و باقیش حجم- با اینکه حجم کار میکنم ولی بازم هر دوره 2 کیلو وزن کم میکنم و الان به شدت لاغر شدم. میتونم از پروتئین وی استفاده کنم؟؟؟ قد 162 وزن 54

 22. سلام مرسي مطالب خوبتون
  من قدم ١٧٤ هست و وزنم ٦٢
  ٢١سالم هست و هي ميرم بدنسازي باز نميرم ولي الان ٢هفته اي هست كه شروع كردم به باشگاه رفتن ميخواستم از مكمل وي استفاده كنم ولي خوب يه سريا ميگن بايد يه مدت كار كني بعد مكمل بخوري نظر شما رو ميخواستم كه چيكار كنم
  و اينكه برا حجم ميخوام مكمل وي استفاده كنم و روزانه چند گرم بايد استفاده كنم ؟؟؟

   1. سلام استاد…یه سوال دارم
    من جودو و کشتی میرم و بدنسازی هم میرم
    و وزنم طبیعی ۹۵کیلوعم ولی وزن مسابقه ایم منفی ۹۰کلیوعه خواستم بدونم اگر وی استفاده کنم ایا وزن اضافه میکنم چون نمیخام وزن اضاف بشه که بعد واسه مسابقه رژیم سخت بگیرم
    و به رشد عضله چقدر کمک میکنه چون الان یک مدتیه که تمرین ندارم بدنم چربی بدنم نسبت بهقبل بیشتر شده
    ایا عضله ساز خوبی هست؟

 23. سلام ببخشید اگر مثلا یکی دو روز هیچ غذایی به بدن نرسه عضلات تحلیل میرن ؟ در صورتی که تمرین هم نکنیم

 24. درود.
  بالاخره هر مکملی در بحث عضله سازی، ضعف یا کمبودهایی دارد.
  1- از نظر شما، پروتئین وی، چه کاستی هایی دارد؟
  2- مورد مهمتر اینکه، پروتئین وی با کدامیک از مکملهای معروف، میشه گفت دیگه کامل می شه؟
  ممنون

 25. سلام
  خواستم ببینم نظرشما در مورد این مکمل های گیاهی که شامل پودر سفیده تخم مرغ و جوانه گندم و مالت و شیر خشک ووو چیه ؟؟
  و دوم اینکه اگر این مکمل های گیاهی قبل از صبحانه و قبل از تمرین استفاده بشه و بعد از تمرین از مکمل وی یا وی ایزوله استفاده بشه مشکلی ایجاد نمی کنه؟

 26. سلام وقت بخیر
  مصرف مالتودکسترین به عنوان یک کربو زود جذب برای افزایش وزن خوبه؟ و اینکه مصرفش عوارضی نداره؟ حداکثر چه مقدار در روز مصرف بشه؟
  با تشکر

  1. سلام
   خوبه البته باید رژیم غذایی خوبی داشته باشید
   بعضی‌ها به این ماده حساسیت دارند مثل: اگزما و نفخ معده
   بسته به رژیم خود می‌تونید روزی ۳ وعده مصرف کنید هر وعده ۲۰ گرم

 27. سلام من فوتبالیستم ولی خیلی لاغر میخواستم مکمل استفاده کنم که زیاد سنگینم نکنه شما چی پیشنهاد میدید؟

  1. سلام
   اگه منظورتون از سنگین شدن، نفخ کردن است به طور کلی اگر با لبنیات مشکل داشته باشید در مصرف وی مشکل خواهید داشت
   اگه هم منظورتون افزایش وزنه
   این موضوع به مصرف کالری کلی بدن در طی روز بستگی داره

 28. سلام و خسته نباشید
  ۱۷ سال دارم ۱۸۰ cm قد و ۵۰ کیلو وزن دارم و همون طور که معلومه لاغر و بلند قد هستم و فقط امکان تمرین در خانه را دارم و باشگاه نمیرم.
  فقط میتونم ۱۵۰ هزار تومان خرج مکمل بکنم.
  میخوام بدونم پروتئین وی بهتره یا کراتین از این لحاظ که هم کمی وزن رو افزایش بده و هم عضله سازی و افزایش هجم زیادی برای ماهیچه ها داشته باشه؟
  میخوام عضلانی بشم مثل یک بدنساز حرفه ای
  و کمی هم افزایش وزن داشته باشم که یموقع لاغر عضلانی نشم.
  ممنون

  1. سلام من چنروزه شروع کردم باشگاه رو..میخوام قسمت بالاتنه کوچکتر بشه و پایین تنه حجم بگیره.البته الان هم 8ی هستم و ظرفیتش رو دارم میخواستم راهنماییم کنید که الان مصرف وی مانعی برای لاغر کردن سینه ها و یا مانع رشد قدی میشه؟قد 165 و وزن 60

 29. سلام

  لطفا بفرمائید برای بنده که 1.80 قد و 83کیلو وزن دارم ولی از مچ ودستان ضعیفی برخوردارم ایا راهی( بجز ورزش) برای تقویت مچ و ساعد وجود دارد یاخیر؟

 30. سلام مادر چند تا بچه هستم ۳۶ سالمه ..قد ۱۶۱ و وزنم ۷۲ کیلو هستش ..میخوام رژیم برای لاغری شروع کنم که ۹۰ درصد سبزیجات گنجانده شده ..میخوام از پروتئین وی استفاده کنم برای تقویت عضلات ..چون تحلیل رفتگی عضلات هم دارم …خواستم بپرسم آیا نوشیدن مکمل پروتئین وی بدون حرکت های ورزشی تاثیر گذار است برای عضلات یا خیز ؟

 31. سلام.
  بدون در نظر گرفتن بحث حجم و کات و، اگر بصورت خیلی ساده بخواین پاسخ دهید، لطفا بگید که:
  BCAA عضله ساز تره و یا Whey؟
  ممنون

 32. سلام خسته نباشيد
  بنده 176 قدم هست و 80 كيلو وزن
  دوماه هست ك بدن سازي رو شروع كردمو تقريبا از 86 رسيدم ب 80 كيلو
  توي تمرينم حجم غضلم بالا نمياد با اينكه خيلي دارم سخت تمرين ميكنم
  روزي 4 كيلومتر هم دويدن دارم براي كاهش حجم چربي سينه و شكم بنظرتون اين مكمل براي حجم دادن با تمريني ك دارم سازگار هست؟
  با تشكر

 33. سلام بنده ۱۸سالمه حدود۴یا۵ماهه تی ارایکس کارمیکنم یک مدت کراتین مصرف میکردم والان ۶۲کیلووزنم به نظرشمامن گینربخورم یا وی برای یک فوتبالیست کدوم بهتره؟

 34. سلام خسته نباشید آقای ناصری دیدم شما جواب همه رو دادید منم سوالم رو بپرسم،من الان 18 سالم هست حدود دو سال هست بدن سازی کار میکنم و در روز اولی که شروع کردم 106کیلو وزن داشتم و میشه گفت کل این دو سالو درگیر وکاهش وزن بودم والان 74کیلو وزن دارم(بدون استفاده از مکمل ) ولی الان هر کاری میکنم عضلاتم افزایش حجم پیدا نمیکندد وبیشتر خشک میشوند میخواستم بدونم با استفاده از این مکمل افزایش حجم پیدا میکنم و این که کدام نوع اش رو استفاده کنم ممنون

  1. سلام
   این مکمل باعث افزایش حجم نمی شه اما مصرفش رو به طور کلی توصیه می‌کنم در مورد برندها نیز اظهار نظری نمی‌کنیم.
   برای افزایش حجم می‌تونید کراتین مصرف کنید. بیشتر هم روی روش تمرینی تمرکز داشته باشید این مطلب رو بخونید:
   راهنمای کامل رسیدن به پمپ عضلانی (ایجاد حجم و رگ روی عضلات)

 35. سلام. من حدود ۱سال هست که بدنسازی کار میکنم ۱۸کیلو وزن اضافه کردم کلا ۲تا کراتین خوردم که یکیشو ۲هفتس میخورم
  قدم ۱۹۲ و وزنم ۷۶ هست. بنظر شما از الان وی و گلوتامین رو هم مصرف کنم جواب میده؟

 36. سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم من که قدم ۱۹۰وزنم۷۴هست و والیبال تقریبا به صورت حرفه ای بازی میکنم کدوم مکمل برام خوبه خیلیا گفتم وی با گلوتامین همراه با ارژنین میخوام وزنم حدودا ۵کیلو زیاد شه البته با افزایش قدرت که در پرشم مشکلی ایجاد نکنه

 37. سلام,وقت به خیر
  من 20 سالمه قدم 176 و وزنم 53 کیلو هستش و تیپ بدنیم اکوتومرف هستش من 3روز در هفته رزمی کار میکنم و تقریبا 2,3 روزم بینش بدنسازی کارمیکنم من کنبود وزن دارم و تا حالا از هیچ مکمل ورزشی هم استفاده نکردم ولی به خاطر ورزش و تیپ بدنیم وزنم کم هم میشه حالا می خواستم از یک مکمل برای اینکه وزن و حجم عضلانی هم بگیرم استفاده کنم و اینکه می خواستم ببینم از گینر استفاده کنم خوبه یا پروتیین وی و این که چه مکمل ویا چه مارکی خوبه
  و اینکه استفاده از مکمل عوارضی نداره؟
  خیلی ممنون میشم اگر در زمینه انتخواب مکمل کمکم کنین

 38. من سه ماهه بدنسازی کار میکنم ده کیلو اضافه وزن دارم.مکمل ال کارنیتین و ال ارژنین وگلوتامین استفاده میکنم.برای عضله سازی چی استفاده کنم

 39. سلام خسته نباشد من ۳۳سالمه وزنم ۹۶قدم ۱۸۴ ای دوره وینسترول و پرپیانات استفاده کردم خداروشکر عالی حواب داد الان دو ماه پاکسازی کردم بنظر شما چی استفاده کنم ای دوره

  1. سلام
   از چه لحاظ عالی جواب داد؟
   منظور فقط از لحاظ ظاهری؟
   چون بالواقع عوارض و مضرات مصرف استروئید در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبانگیر شما شده است بدون آن که حتی خودتان از مطلع باشید.
   پاکسازی به معنای از بین بردن کامل عوارض و مضرات ناشی از مصرف استروئیدها نیست بلکه شما فقط درصد ناچیزی را از بدن دفع و پاکسازی می کنید که صرفاً از هیچی بهتر است نه اینکه واقعاً عالی و کامل باشد.

 40. سلام خسته نباشید بی زحمت میشه توضیح بدین که مصرف پودر پوروتئین وی برای مسابقات دوپینگ محسوب میشه یا خیر و اینکه بعد از مصرف چقدر زمان میبره تا کاملا در بدن سوخته بشه

 41. سلام من ۱٦ سالمه یه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید مصرف کراتین به تنهایی تاثیری داره یا حتما باید با یه مکمل دیگه ترکیب بشه ‌

  1. سلام
   تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
   برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟

 42. ببخشید آقای ناصری میخواستم بدونم افراد زیر ۱۸ سال هم میتونند مصرف کنند . من که ۱۴سالمه میتونم مصرف کنم چون بعضی منابع میگن افراد زیر ۱۸سال نباید از این محصول استفاده کنند ممنون مشم اگه راهنمایی کنین

 43. سلام اقای ناصری و خسته نباشید، من چند روز اخیر یه بسته پنج پوندی وی خریدم، سوالم این هست که بهتره قبل و بعد باشگاه استفاده کنم و در عوض سریع تر تموم شه یا اینکه فقط بعد از باشگاه مصرف کنم که اهسته و پیوسته پیش بره! لازم به ذکره که نمیخوام بلافاصله بعدش دوباره وی یا مکمل دیگه ای بگیرم. با این شرایط نظرتون راجب حجم مصرف چیه؟

 44. سلام اقای ناصری میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس هردو باهم چطوره ؟
  ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

  1. سلام
   تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
   برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟
   اگر باشگاه نروید و ورزش نکنید مصرف کراتین کارآیی چندانی برای شما ندارد چون مکمل ها قرار نیست معجزه کنند که بدون ورزش و تمرین برای شما بدنی قوی و عضلانی بسازند.

 45. شچسلام اقای میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس چطوره ؟
  ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

 46. درود.
  ترکیب یک گینر که کربو هیدارت بالاتری نسبت به پروتئینش داره، با مکمل Whey، برای یک فرد غیر ورزشکار جهت افزایش وزن و در اصطلاح عامیانه، چاق شدن چطوره؟
  کلا تایید دارید؟
  متاسفانه استعداد عجیبی در لاغر شدن دارم و ضمنا از نظر آزمایشهای پزشکی هم هیچ مشکلی ندارم.
  تشکر

 47. سلام و درود
  من چند سالیه فیتنس کار می کنم(6 ساعت در هفته). نسبت به قبل عضلاتم تحلیل رفته. پیشنهاد میکنین چه مکمل هایی استفاده کنم.
  (وزن74 قد176 سن 30)

  1. سلام
   اصولاً تایم ورزش و تمرین را به صورت چند روز در هفته تعیین می کنند نه به طور ساعتی در هفته!
   اگر 6 روز و روزی 1 ساعت تمرین میکنید دلیلش تمرین زیاد و عدم ریکاوری مناسب عضلات هست.
   اگر اصول تغذیه ای را رعایت میکنید مصرف مکمل پروتئین وی برای تقویت عضلات شما مناسب است.

 48. سلام متشکرم از اینکه جواب من را دادید.
  آیا به نظر شما مکمل کراتین هم به این مکمل هایم اضافه کنم.فقط ترسم از استفاده مکمل کراتین اضافه وزنم هستش.
  شما چه نظری دارید.با تشکر

 49. سلام اقای ناصری خسته نباشید
  من دو دوره مکمل وی با گلوتامین داشتم و الان هم آخر دوره دوم هستم.عضلاتم هم بگم خوبه و هم بگم زیاد ازش راضی نیستم.من در دوره بعدی چه مکمل های استفاده کنم که هم عضلاتم رشدش بهتر باشه و هم به وزنم اضاف نکنه.
  قد:184 وزن:96 سن:26
  مچکرم میشم دوره خوبی بهم پیشنهاد کنید

  1. سلام رفیق من میخام دوره مکمل وی بردارم میخاستم بدونم که شما دودوره برداشتید چه قدر تغییر کردین بعد از دوره اول مرسی

  2. سلام
   برای دوره بعدی شما مصرف کراتین ، گلوتامین ، ال کارنیتین ، آمینو اسید ، پروتئین وی مناسب است.
   احتمالاً بدن شما تا حدودی احتباس آب و چربی دارد که مصرف چربی سوز مثل ال کارنیتین پیشنهاد می شود.

 50. سلام خسته نباشید. ۴سال پیش بدنسازی میکردم و الان یک ماه میشه که دوباره شروع کردم. ۲۳سالمه قدم ۱۸۸ و وزنم ۷۶ هستش. مکمل های گینر سریوس مس اپتیموم و پروتیین وی ۱۰۰درصد گلد استاندارد و کراتین نوترکس و امینو دارم. میخواستم ازتون بپرسم‌ برای شروع و افزایش حجم کدومارو مصرف کنم و کدومو بزارم برای دوره بعد و اینکه به نظر شما مصرف همزمان گینر و پروتئین وی توصیه میشه؟و امینو اسید چه دوره و چه زمانی مصرف بشه بهتره
  ممنون از پاسخگوییتون

 51. سلام.خسته نباشید.من 21 سالمه قدم 186 وزنم 110 . دو ساله که بدنسازی کار نمیکنم به دلیل خدمت.قبل خدمتم اضافه وزن داشتم ولی روز اول خدمت خودمو کشیدم 94 بودم الان دوباره رفتم بالا.یه ماه دیگه خدمتم تموم میشه میخوام یه دوره برا کاهش وزن برم.هم کاهش وزن کنم هم در کنارش عضله بسازم.چربی شکم و پهلوم زیاد شده :) در کنار تغذیه و ورزش با وزنه از چه مکمل هایی میتونم استفاده کنم ؟ که هم وزنم نرمال شه هم عضله سازی کنم.پیشاپیش ممنون بابت پاسخوگی <3

 52. سلام ، آمینو مکس با پروتئین وی زمانبندی مناسب مصرفشون چطوره چون رو آمینو نوشته ۸ تا بلافاصله بعد از تمرین وی هم که میگید بهترین زمان مصرف بعد از تمرین ؟
  غیر از این ۲تا مکمل دیگه ای هم همراهشون نیازه مصرف شده مثل کراتین ؟

 53. سلام جناب ناصری.
  من 168 قدم و وزنم 67.ولی بدنم لاغرنشون میده وباید در مدت کوتاهی چندکیلو اضافه کنم برای پرتر شدن. فعلا دسترسی و وقت برای باشگاه ندارم. آیا میتونم از مکمل وی استفاده کنم همراه با برنامه غذایی؟ در خونه تحرک دارم مثل اسکات و بارفیکس.
  واینکه اگه مکمل با قرص امگا 3و ویتامین E مصرف شود مشکلی پیش نمیاد ؟
  تشکر فراوان از شما

 54. سلام.خسته نباشید.من سه ماهه بدنسازی کار میکنم و وزنم ۹۸ بود الان به ۸۶ رسیده میخواستم بپرسم برا چربی سوزی بیشتر و ساخت عظله از چه مکمل هایی استفاده کنم.باتشکر

 55. سلام میخوام عضله سازی کنم چه چیزی پیشنهاد میکنید طی یه 14ماه پیش 10 ماه بدنسازی کار کردم 4ماه کنار گذاشتم یه 4ماهیه شروع کردم دوباره
  قدم 174 وزنم 70 سنم 23

 56. سلام ببخشید من دختر ۲۳ ساله هستم ۱۶۴ قدمه و ۶۲ کیلو بودم بدنسازی شروع کردم الان نزدیک یک سال میشه وزنم شده ۷۰ سایزم تغییری نکرده و بدنم چربی داره نمیتونم خیلی مواد پروتئین دار بخورم میخوام چربی بسوزونم و فکر کنم وزنم کمتر بشه خیلی بهتره میتونم از مکمل برای این منظور استفاده کنم؟ چه مکملی؟

  1. سلام
   برای چربی سوزی و کاهش وزن به چند فاکتور اساسی باید توجه کنید :
   میزان کالری دریافتی و میزان کالری مصرفی = چه میزان غذا میخورید و چه میزان میسوزانید.
   داشتن رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن که شامل مواد غذایی دارای کالری و چربی کمی باشد.
   ورزش کردن به خصوص تمرینات هوازی مستمر برای سوزاندن کالری و آب کردن چربی های اضافه بدن.

 57. سلام من‌ 173قدم و 50کیاو وزنه و18 سالمه الان یک ماهی هست که میرم باشگاه میخواستم‌ بپرسم من الان وی مصرف کنم خوبه یا نه زوده؟؟؟؟؟

 58. با سلام و خسته نباشید. سوالم اینه که در کنار وی چه مواد غذایی و به چه اندازه مصرف بشه خوبه برای عضله سازی

 59. سلام،خسته نباشید؛
  ۲۳ سالم هست و قدم ۱۷۹ هست و وزنمم ۶۵،میخواستم مکمل مصرف کنم،به نظرتون با توجه مشخصاتم پروتئین وی مصرف کنم بهتره یا گینر؟
  ممنون

 60. سلام دوست عزیز.خیلی از شما سوال میکنم میدونم که حال و حوصله هم ندارید به سوالاتم جواب بدهید.
  فقط اینکه میتونم یه ماه کراتین با پروتئین وی استفاده کنم بعد دیگه کراتین را بذارم کنار و پروتئین وی خالی استفاده کنم و در کنار همون دوره حرکات هوازی و شکم انجام بدهم تا وزنم بخاطر کراتین بالا نرود.
  چون من الان پروتئین وی خالی استفاده میکنم و رازی نیستم از عضلاتم.
  یا شما مکملهای دیگه ای سراغ دارید برای افزایش حجم.
  من میخوام بدنم رو حالت حجم خشک رشد کند.
  باز هم از زحمات شما ممنونم با تشکر

  1. سلام
   کراتین رو یک دوره ۴-۵ هفته ای مصرف کنید
   در ضمن شما یک ماه نتایج عجیب و غریب نمی گیرید
   بنابراین برنامه غذایی خود را بهبود دهید
   حرکات هوازی را هفته ای یک بار بیشتر انجام ندهید و بیشتر برای چربی سوزی روی حرکات اینتروال حساب باز کنید

 61. و یه سوال دیگر.مطمئنن که مطلبش در سایت شما هست و میخوام دوباره بپرسم.آیا کراتین که حجم میدهد،وزن را هم افزایش میدهد.چون من میخوام حجم بیارم بدون حتی یه کیلو افزایش وزن.
  با تشکر از شما

   1. ببخشید شما جواب سوالم را دادید من متوجه نشدم.
    در رابطه با سوالات،در مورد پروتئین وی یعنی هر چندتا دوره بگیریم مشکلی برای کلیه ایجاد نمیکنه پس یعنی بعضیها ما را خراب راهنمایی میکنند.
    و در مورد کراتین حجم که میدهد وزن را هم افزایش میدهد این درست هست.
    با تشکر

    1. اشاره کردم مکمل وی یک مکمل غذایی است که می شه همیشه ازش استفاده کرد
     اگر شما دچار مشکلات کلیوی و کبدی هستید مصرف بیش از حد پروتئین از هر منبعی به شما ضرر می زنه
     گفتم اگه مکمل وی استفاده نمی کنید باید کمبود این مکمل را در رژیم غذایی خود جبران کنید وگرنه شاهد افت خواهید بود
     کراتین هم حجم عضلانی می دهد و سبب احتباس آب در عضلات خواهد شد که مطمئناً سبب افزایش وزن نیز می شود

    2. سلام من۱۶سال دارم تقریبا ۴ماهه به بدنسازی میرم وزنم ۸۰و قدم۱۷۶هست از نظر جسمانی خوبم ولی میخام یکم بدنم عضلانی تر بشه که مربیم پروتئن وی را پیشنهاد داد منم میخام استفاده کنم اما بیشتر منبع ها میگن برای سنین کمتر از ۱۸عوارض داره نظر شما چیست؟؟؟

 62. سلام خدمت دوست عزیز.
  چندتا دوره مکمل پروتئین وی میتوانیم بگیرم.سوالیه که همیشه برای من پیش میاد و ممنون میشم که جوابش را بدهید.

  1. سلام
   مکمل وی یک مکمل غذایی است که می تونید اون رو همیشه در کنار رژیم غذایی خودتون مصرف کنید
   به هر حال اگه این مکمل رو مصرف نکنید باید از یک منبعی این پروتئین را در بدن جایگزین کنید

 63. سلام خسته نباشید. ۲۳ سالمه ۱۸۸ قد و ۷۵ کیلو وزنم. لطف میکنید بفرمایید چه مکمل هایی باید تهیه کنم؟هفته ای ۴بار باشگاه هم‌میرم‌ و میخوام حجم بیارم
  و به نظرتون وی گلد استاندارد بهتره یا پلاتینوم هیدرو وی؟ ممنون میشم‌پاسخ بدید

 64. سلام آقای ناصری
  ۸۲ کیلو وزنمه ۱۸۰ قد . بدنمم تقریبا رو فرمه.
  میخواستم بدونم با توجه به وزن و قد من گینر با چه نسبتی برام معقول تره؟
  مثلا ۶۰ درصد کربو ۴۰ درصد پروتیین . یا ۸۰ کربو ۲۰ پروتیین
  ممنون از مطالب جالبتون

  1. دست شما درد نکنه از جوابتون
   منظور از سوال دوم هست.اگر مکمل استفاده نکنیم بدنمون هم تغییر درش وارد میشه.یعنی بدنمون افت میکنه یا خیر.

 65. با سلام و خسته نباشی خدمت شما دوست گرامی.بنده دو تا سوال داشتم اگر به سوالاتم جواب بدهید ممنون شما بزرگوار میشم.
  1-bcaa پودری برای روزهای غیر تمرین میخواد استفاده کنیم و چه موقعه باید استفاده کنیم.
  با تشکر از شما

 66. سلام خسته نباشید
  من کوهنوردم یه چیزی میخوام پروتیین لازم بدنمو تامین کنه و عصلاتمو تقویت کنه ایا پروتیین وی خوبه؟ عارصه برای بدن نداره؟

  با تشکر

  1. با سلام.منم یه سوال داشتم از تک تک اون کسانی که شناختی درباره مکملهای پروتئینی و کربوهیدراتی دارن.اینکه من ۱۷۲ سانت قدمه و وزنم ۵۰ سنمم ۱۷ و خورده ای.ایا میتونم با باشگاه بونسازی رفتن مکمل پروتئینی یا کربو هیدراتی استاده کنم؟

 67. با سلام و خسته نباشید. بنده هفته ای 4روز بدنسازی کار میکنم وضع تغذیه ای بدی هم ندارم .وزنم حدود95کیلو و قدم 180است و میخوام وی مصرف کنم. لطفا راهنمایی کنید روزی چند گرم مصرف کنم؟ و ایا روزی که باشگاه نمیرم چقد؟ با تشکر

  1. سلام
   درون همین مطلب توضیح داده شده که میزان مصرف بستگی به مصرف پروتئین در برنامه غذایی شما دارد.
   اما به صورت کلی:
   دوز مصرف ۲۰ تا ۳۰ گرم البته این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین میشود.
   زمان مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین مصرف کنید

 68. سلام داش علیرضا من قدم ۱۷۰ و وزنم۵۰ هستش پروتئین وی هیدرو گرفتم ایا میتونه واسه افزایش وزن بهم کمک کنه خوراکم خوبه

 69. سلام اقای ناصری
  با تشکر از سایت بسیار عالی و مفیدتون
  من از سال قبل با رژیم غذایی حدود 11 کیلو وزن کم کردم الان حدود یک ماهی هست که باشگاه رو شروع کردم در طول این یک ماه هر روز 15 دقیقه از تردمیل استفاده می کردم با توجه به این که قدم 180 و وزنم 81 کیلو گرم ایا هنوز نیاز است که از تردمیل استفاده کنم و برای چربی سوزی شکم شما چه راه کاری را پیشنهاد می دهید ایا برای چربی سوزی مکملی را نیز پیشنهاد می کنید

  1. سلام
   ممنون از لطف شما
   بهتره هوازی رو تعطیل کنید و روی وزنه زدن تمرکز داشته باشی
   راهکار شما ۲ قسمت داره اول عضله سازی و در کنارش رژیم غذایی که سبب عضله سازی بشه
   به مرور سطح چربی پایین می یاد

 70. با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخاستم ببینم ایا مکمل وی ایزوله باعث اضافه وزن میشه؟
  یا احتباس اب در بدن؟
  چون من با وجود رژیم و باشگاه ۴ ۵ کیلو اضافه وزن کردم.و سایز کمر و شکم به اندازه ۱ سانت بالا اومده
  مربیم میگه بخاطر استفاده از مکمل وی.استفاده نکنم بهتره
  ایا چنین چیزی امکان داره؟

 71. سلام
  با تشکر از سایت عالیتون
  یه سوال داشتم،من یه ماهه بدنسازیو شروع کردم،از لحاظ بدنی لاغرم و هیچ مشکل طبق ازمایشایی که دادم،ندارم،قدم 185 وزنم 65،به نظر شما برای افزایش وزن از گینر به همراه کراتین استفاده کنم?یا وی با کراتین?یا مورد بهتری سراغ دارید?

 72. سلام مکمل اورجینال وی رو کجا میتونم تهیه کنم؟

  بعد اینکه میتونم برای یک ماه استفاده کنم دیگه استفاده نکنم؟

 73. سلام.
  آیا مصرف وی به تنهایی، نیازهای یک فرد بدنساز مبتدی، که هیچ هدف حرفه ای ندارد را مرتفع می سازد؟

  شخص مورد نظر قصد ندارد از هیچ مکملی غیر از وی استفاده کند.
  ممنون

 74. baghersoleimani10:
  سلام خسته نباشید
  سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم پاسخ بدید
  من ۲۶ سالمه وزنم ۶۵ و قدم ۱۷۸ ، از وزنم راضی نیستم و لاغر هستم میخوام وزنم رو اضاف کنم شغلی هم که دارم یه کار سنگین هستش روزانه انرژی زیادی مصرف میکنم و علاوه بر شغلم هر روز به مدت ۱ ساعت و نیم فوتبال میزنم میخواستم بپرسم میتونم مکمل کینگ وی مصرف کنم بدون رفتن به باشگاه ؟ و شما چه راهی دیگه پیشنهاد میکنید برای اضاف کردن؟ نحوه مصرف مکمل با شرایطی که گفتم برای من چطوریه است؟

  1. سلام
   ممنون
   می تونید مکمل های گینر و پروتئین را مصرف کنید البته به شرطی که سطح فعالیت خود را بالا نگه دارید تعداد جلسات فوتبال خود را هم کاهش بدهید این مکمل ها را می تونید روزی ۲ وعده مصرف کنید

 75. سلام.میخواستم بپرسم میشه پودر سفیده تخم مرغ رو مصرف کرد؟واینکه پودر سفیده تخم مرغ رو چجوری حل کنم؟

  1. سلام
   آره می شه مصرف کرد
   اما با اینکه این پودر تخم مرغ و مکمل وی از نظر کالری تقریباً یکسان هستند اما
   یک فرق هایی با هم دارند من جمله اینکه وی از نظر کربوهیدرات کمی بالاتر است اما در انواع هیدرولیز شده این موضوع برعکس است
   همچنین میزان کلسترول در تخم مرغ بالاتر است.
   یک مسئله دیگر که باید مدنظر قرار بدهید این است که مطالعات زیادی روی اثر مثبت مکمل وی روی عملکرد ورزشی صورت گرفته این درحالی است که این نوع مطالعات در مورد اثر پودر تخم مرغ بسیار محدودتر بوده است!

 76. با سلام و خسته نباشید
  من 32 سالمه و نزدیک به 10 ساله که دارم بدنسازی کار میکنم. تا به حالم در کل 3دفعه از مکمل استفاده کردم. و این3بار هم از پروتیین معمولی استفاده کردم.
  الان نزدیک 4روزه که یک پروتیین وی ایزوله همراه با کراتین مصرف میکنم از روز سوم دچار افت فشار خون شدم. تا به این سن دچار افت فشار اینچنینی نشده بودم.
  آیا مشکل از پروتیین وی هست؟

  1. سلام
   مکمل وی و یا سایر پروتئین ها و همچنین کراتین سبب افت فشار خون نمی شوند و چنین گزارشی را مشاهده نکرده ام
   بهتر است با پزشک مشورت کنید احتمالاً یک دلیل دیگر داشته باشد

 77. سلام اقا من ۱۵ سالمه الان نزدیک ۱سال و نیمه که بدنسازی کار میکنم وزنمم ۶۲ تو این ی سال و نیم فقط ۷ کیلو وزن اضاف کردم الان دیگه هرکاری میکنم نمیره بالا وزنم الان میخوام از مکمل استفاده کنم خواستم بدونم تو این سن میشه استفاده کنم ؟ محدودیتی نداره ؟بعد من این مکمل و یه دوره مصرف کنم بعد قطع کنم وزنم تغیری نمیکنه ؟

 78. سلام من خانومی ۲۱ ساله با ۶۰ کیلو وزن و ۱۶۵ قد هستم یکساله بدنسازی کار میکنم و حالا میخام برای نتیجه بهتر پروتیین وی مصرف کنم ایا باید حرفه ای تر باشم ک بتونم استفاده کنم یا مشکلی نداره .و اینکه عوارض کلیوی و قلبی میزاره رو من یا نه .ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   می تونید استفاده کنید از همون روز اول هم می تونستید ازش استفاده کنید.
   مکمل وی یک مکمل پروتئینی است که به تامین پروتئین بدن کمک میکند.
   مشکل و عوارضی ندارد

 79. سلام.
  من برای افزایش حجم عضله، ۵ گرم کراتین رو با یک پیمانه پروتئین وی قاطی میکنم و مصرف میکنم.

  سوال: میگن کراتین با گلوتامین تداخل داره. اما آیا قاطی کردن کراتین با وی تداخل داره؟

 80. با عرض سلام وخسته نباشی
  من چند ماهی بدنسازی کار کردم و قدم180 و وزنم 67 هستش می خواستم بپرسم برای افزایش وزن وحجم عضلانی از گینر استفاده کنم یا از وی؟ بیشتر هدفم روی حجم عضله است

 81. سلام خسته نباشید . من فقط میخوام ورزنم زیاد بشه تو یه سایتی خوندم که تو دوران شیردهی میشه از مکمل وی استفاده کرد ایا میتونم بدون ورزش کردن وزنمو بالا ببرم واینکه ضرری ندارع برام

  1. سلام ممنون
   بله می تونید مکمل وی استفاده کنید (البته با پزشک خود مشورت کنید)
   بله میشه وزن رو بالا برد اما بدون ورزش کردن احتمال اینکه چربی بسازید بیشتره

 82. سلام آقای ناصری
  با پایان دورم حدود ۵ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کردم. وزنم شدهو۸۱ . قدمم ۱۸۰‌
  برای چربی سوزی متابِرن با cla بهتره یا ال کارنتین با cla ? عوارض تا چه حده ؟ بنظر خودم نزدیک ۱۰ کیلو چربی اضافه دارم!!!!!

 83. با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما میخاستم از شما یک مشاوره بگیرم لطفا اینجانب را کمی راهنمایی کنید.من میخاستم مکمل وی on بخرم اما مربیم بهم گفت که این مکمل تقلب زیاد داره و این مارک را بهم پیشنهاد دادند(Viking) اما دراینترنت درموردش تحقیق کردم و تنها چند عکس ازش پیدا کردم وقتی دلیل آنرا از مربیم پرسیدم گفت که مارک جدیدی است حال از شما تقاضا میکنم که مرا درمورد خرید این مارک مکمل وی راهنمایی کنید.آیا به نظر شما که دراین زمینه سر رشته دارید چون این مارک مکمل جدید است آنرا بخرم یاخیر ویا اینکه اگه شما بودید چه پیشنهادی میدادید ویا به نظر شما این مکمل وی خوب است یاخیر.باتشکر فراوان ازشما

 84. سلام/.لطفا راهنمايي كنيد. ميزان فررتين خون من(ذخيره اهن بدن)حدود 360 ميباشد يعني 3 برابر حد مجاز.با توجه به اينكه من بدنسازي كار ميكنم ايا ميتونم پروتئين وي را مصرف كنم؟
  و سوال بعد اينكه گاها فشار خون مينيمم من بالا ميره. چه مكملي رو نبايد مصرف كنم؟
  لازم بذكر كه بعد از ورزش فشارم نرمال ميشه.

 85. سلام ۳۶ سالمه و حدود ۵-۶ سال بدنسازی کار کردم،الان حدود ۲ سال ک پیلاتس کار میکنم؛ البته در کنار بدنسازی؛میخوام وزن کم کنم و همینطور در قسمت باسن و سینه افزایش سایز داشته باشم؛میتونم پروتئین وی رو در کنار لیپو6هرز استفاده کنم،که هم کاهش چربی داشته باشم و هم افزایش سایز ؟؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  1. سلام
   اگه می خواهید وزن کم کنید بدنسازی بهترین راه حل هست و راه حل کناری نیست!?
   بله می تونید از مکمل های که اشاره کردید مصرف کنید اما رژیم غذایی و برنامه تمرینی خوبی هم تنظیم کنید
   برای افزایش اندازه سینه بهترین راه تنظیم برنامه تمرینی برای تقویت عضلات ناحیه سینه است اما انتظار افزایش سایز بافت پستان را نداشته باشید
   برای افزایش سایز باسن این مطلب رو مشاهده کنید
   برنامه تمرینی و تغذیه بزرگ کردن باسن (راهنمای جامع تقویت باسن)

   1. سلام متشکرم از اینکه جواب بنده را دادید.
    ایا مکمل پمپ کمک میکند برای حجم بدون وزن،آیا پمپ عوارض هم دارد.
    برای دوره بعد کراتین هم میتونم استفاده کنم یا کراتین افزایش وزن میدهد.
    با تشکر

 86. سلام اقای ناصری من میخوام از قرص برای افزایش حجم عضلات استفاده کنم شما چه قرص بدون عوارض یا کم عوارضی رو برای افزایش حجم میشناسید 2.در داروخانه ها چه قرص هایی برای افزایش حجم وجود دارد3.ایا بعد قطع مصرف قرص بدن به حالت اول بر میگردد یانه 4.قرص های کم عوارض یا بدون عوارض کدامند. خیلی ممنون از لطفتون

  1. سلام خسته نباشید
   من یه دوره پروتئین وی با گلوتامین و بی سی ای ای داشتم و الان هم تمومه.
   شما برای دوره بعد چه پیشنهاد میدید.من میخوام بدنم عضلانی و حجمی و بدون اینکه اضافه وزن پیدا کنم.
   با تشکر

   1. سلام
    اگه این مکمل ها و البته برنامه غذایی که داشتی بهت جواب داده
    همین روند رو برو جلو و حواست روی روند رشدت جمع کن
    به محضی که توقف را مشاهده کردی اول با تغییر برنامه غذایی و تمرینی شروع کن
    در ادامه هم همین مکمل ها را به مصرفش ادامه بده در نهایت می تونه برای تحریک بیشتر از بتا آلانین استفاده کنی

  1. سلام
   نه سن خاصی نداره
   شما به عنوان یک انسان از روزهای اولیه زندگی پروتئین مصرف کردید حالا اون پروتئین رو استخراج کردند و به عنوان مکمل در اختیارتان قرار میدهند

 87. سلام
  وقت بخیر
  من 41 سالمه, 176 قد و 87 وزنمه, شکم هم دارم
  2 هفتست بدنسازی رو شروع کردم.
  از کِی میتونم مصرف پروتئین رو آغاز کنم؟
  سپاس

  1. سلام خسته نباشید
   اگر همزمان آمینو 2222با bcaa وپروتئین وی مصرف کنیم مشکلی نیست.(bcaa ترکیبی هست با گلوتامین و ویتامین b6).وبین چربی سوز cla باlipo6 کدام بهتر است.

   1. سلام
    نه مشکلی نداره
    ببین لیپو ۶ چندین محصول مختلف دارند که حتی یک سری محصول با نام تجاری Lipo-6 CLA نیز دربازار موجوده
    اما در حالت کلی لیپو دارای مواد چربی سوز بیشتری نسبت به CLA است اما تحقیق خاص صورت نگرفته که نشان بده کدوم موثرتره
    یک نگاهی به این مطلب بندازید:
    نگاهی به محبوب ترین قرص ها و مکمل های کاهش وزن

    1. سلام دست شما درد نکنه
     پس میگید این سه مکمل با هم مصرف شود مشکلی ندارد.
     و در مورد این هم بگم که خیلی از lipo6 تعریف میکنند.

 88. سلام خسته نباشید. میخوام وزنمو افزایش بدم متاسفانه مشکل معده دارم و معدم عصبی هست و نمیتونم زیاد غذا بخورم ایا مصرف مکمل وی میتونه کمک کنه بهم . وزنم ۶۴ و قدم 180. یه چند ماهی هم بسکتبال تمرین میکردم و چند روز دیگه میخوام باز شروع کنم . ممنون

 89. سلام خدمت دوست عزیز و گرامی
  من حدود یه سال هست که دارم میرم باشگاه وزنم هم 95 کیلو هست میخوام هم وزنم کم کنم و برای عضله سازی کار کنم.
  به نظر شما مصرف همزمان آمینواسید2222با گلوتامین بهتر است ویا مصرف همزمان پروتیئن وی با گلوتامین.با تشکر

   1. سلام
    دست شما درد نکنه از جوابی که دادید
    ولی من از اطرافیانم که سوال کردم،آمینو اسید2222 برای حجم خشک خوبه و کمک میکنه برای چربی سوزی ولی مکمل پروتئین وی تاثیر کمتری داره برای چربی سوز آیا این نظر دوستان درست هست.
    و بهترین مارک یا برند هرکدام از این مکمل ها کدام باشند خوب هستند.
    با تشکر از دوست گرامی خودم

  1. سلام خدمت شما دوست گرامی
   دست شما درد نکنه از جوابی که به من دادید
   من از اطرافیانم که سوال کردم،آمینو اسید2222 برای حجم خشک هستش وکمک میکند برای چربی سوزی ولی مکمل پروتئین وی تاثیر کمتری دارد.آیا این نظر دوستان درست هست.بهترین مارک یا برند هرکدام از مکمل ها کدام باشند بهتر هست.
   با تشکر از شما

   1. سلام ممنون از لطف شما
    آمینو سبب افزایش سنتز پروتئین و افزایش رشد عضلانی میشود
    این در حالی است که مکمل وی سبب افزایش نیتروژن و افزایش سنتز پروتئین میشود.
    مکمل وی یا آمینو برای چربی سوزی طراحی نشده اند. دلیل اینکه مکمل وی توصیه میشود ارزش خرید بالاتر آن نسبت به آمینو است.
    در مورد معرفی برند هم سیاست فعلی تمرینو عدم معرفی برندهای تولیدکننده مکمل است ?

 90. با سلام خدمت شما.من وزنم63 هست وقدم هم 175میشه بگیدچه مکملی استفاده کنم تاوزنم بال بره.باشگاه بدنسازی هم میرم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام خسته نباشد. من میخوام وزنمو افزایش بدم . وزنم 65 و قدم 180 هست به‌نظر شما چی مصرف کنم ؟ درضمن باشگاه بدنسازی نمیرم ولی چند روز دیگه میخوام کلاس بسکتبال ثبت نام کنم
    و یه سوال داشتم که مصرف این مکمل ها ضرر نداره وقیمتش تو بازار حدودا چقدره ؟ با تشکر ببخشید طولانی شد

    1. سلام ممنون از لطف شما
     مصرف مکمی مثل وی و گینرها با توجه به اینکه احتمالاً رژیم غذایی خوبی ندارید مناسبه ضرری هم نداره فقط جنس اصلی تهیه کنید.
     در رابطه با قیمت نظری ندارم اما عموماً بالای ۱۵۰-۲۰۰ قیمت دارند.
     توصیه می کنم در کنار بسکتبال هفته ای ۲ جلسه برای انجام تمرینات بدنسازی قدرتی وقت بگذارید.

     1. سلامی دوباره ببخشید مزاحم شدم میخواستم بدونم من مشکل معده دارم واس همین نمیتونم زیاد غذا بخورم این مکمل برای معده من مشکل نداره ؟

 91. با سلام و تشکر از سایت بسیار عالی که محتویات خوبی تولید میکنید.
  بنده بیست سالمه با قد 176 و وزن 55 کیلو.
  الان حدودا دو هفتس که به باشگاه بدنسازی میرم.قصدم افزایش وزنه.به نظر شما بهترین مکمل و بهترین چیزی که میتونم مصرف کنم برای افزایش وزن چیه.در ضمن قصدم اول افزایش وزنه و بعد حالا عضله سازی.در ابتدا به فکر عضله خیلی نیستم

 92. با سلام.من 30 سالمه 3 ساله دیابت دارم و انسولین مصرف می کنم.قد170 وزن 62. میخاستم ببینم وی برای دیابت ضرر نداره؟ مرتب بدنسازی کار میکنم ولی تا الان مکملی مصرف نداشتم و الان میخام کمی افزایش وزن داشته باشم با تشکر

 93. سلام
  راستش من پروتئین وی رو خریداری نمودم ولی بعد مصدوم شدم ویک مدت نتونستم استفاده کنم ولی الان ازون موقع چند ماه است که گذشته میخواستم بپرسم که استفاده از اون پروتین کدام مانعی داره یا نه. ممنون

  1. سلام
   لزوماً نه
   گینر حاوی کربوهیدرات است اگر میزان کربوهیدرات مصرفی روزانه شما همراه با مصرف گینر بالا برود و فعالیت شما پایین باشد باعث اضافه وزن خواهد شد

   1. خب من وزن دارم ولی نسبت چربی به عضله بیشتره. بیشترم چربی موضعی هستن. حالا موندم گینر مصرف کنم عضلاتم ساخته بشه بعد برم تو دوره کات و چربی سوزی یا وی.
    در ضمن یه دوره وی مصرف کردم وزنم ۴ کیلو اضافه شد ..
    ممنون میشم راهنمایی کنین

    1. روی عضله سازی تمرکز کنید
     البته یک سری اصول هست که باید رعایت شود پیشنهاد می کنم این مطالب رو ملاحظه کنید:
     عضله سازی بدون افزایش چربی بدن
     هنر حفظ عضله و چربی سوزی برای بدنسازان
     عضله بسازیم یا چربی بسوزانیم
     ۱۰ دلیل که شما اصلاً رشد عضلانی را تجربه نمی کنید

 94. سلام و خسته نباشید من 18سالمه وزنم 58 . قدم 170فوتبالیستم. و بدنیازی هم میرم تمریمون در حد شدت هست تغذیه خوبی هم ندارم میخواستم بدنم خوب عضله ای بشه و یکم که چربی دارم کم بشه بدن عالی و قوی ترین داشته باشم پروتعین وی میتونه نیاز منو تامین کنه؟

  1. سلام ممنون
   پروتئین وی را به طور مشخص برای چربی سوزی مصرف نمیکنند
   پروتئین وی را مصرف میکنند تا عضله سازی داشته باشند و از بافت عضلانی خود محافظت کنند
   البته زمانی که میزان عضلات بدن بیشتر باشد در طول روز کالری بیشتری خواهید سوزاند که سبب چربی سوزی خواهد شد.

 95. سلام میشه بنده رو راهنمایی کنین
  وزنم ۸۵ قدم ۱۷۳ و رزمی کار میکنم میخوام بدنی بدون چربی وخشک و شکمی سکس پک داشته باشم از کدوم نوع دارو استفاده کنم البته میخواهم یه چند روز بعد بدنسازی برم میشه کمکم کنئ خیلی ممنون

  1. سلام
   اگر منظورتون از دارو استفاده از استروئیدهاست که باید عرض کنم در تمرینو نسبت به استفاده از این داروها توصیه ای به ورزشکاران ارائه نمیکنیم.
   اگر منظورتان مکمل است استفاده از ترکیب وی و کراتین یا وی و گلوتامین را توصیه میکنیم

   1. سلام اقا علي اميدوارم كه حالتون خوب باشه من ٢١سالمه٩٤كيلو وزن دارم و قدمم١٦٤هست به تازگي باشگاه ميرم بدنسازي مربيم گفت كه كراتين و گلوتامين و پروتئين وي بگيرم با مولتي ويتامين منم همشو گرفتم از داروخانه و دارم مصرف ميكنم اما خيلي استرس دارم و همش ميترسم كه مشكلي واسه سلامتيم پيش نياد نظر شما در اين مورد چيه بنظر شما ترسم بي مورده

    1. سلام ممنون از شما
     خیر مصرف این مکمل ها عوارض خاصی ندارد نگران نباشید.
     البته در مورد مصرف مولتی ویتامین باید اشاره کنم اگر میوه و سبزی به اندازه کافی مصرف میکنید نیاز چندانی به مصرف مولتی ویتامین ها نیست.
     موفق باشید

     1. ببخشيد يه سوال ديگه مربيم گفته سه تا شو قبل تمرين بخورم هم زمان بخورم مشكلي نداره؟؟؟ مرسي از راهنمايي هاتون و سايت خوبتون

 96. سلام آقای ناصری
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من میخوام بدنسازی رو بعد از یک سال شروع کنم.وزنم ۵۰وقدم۱۷۰هستش.بدنم خشک و کاملآ عضله‌ای هست.خواستم ببینم چه زمان باید بدنسازی رو ادامه بدم و بعد پروتئین استفاده کنم

  1. سلام خواهش میکنم
   اگر منظورتون اینکه چه روزی باید بدنسازی را متوقف کرد، باید عرض کنم هیچ وقت البته می تونیم وقفه بزارید اما برای سلامتی و ثبات نتایجی که بدست آوردید باید ادامه بدهید.
   بله استفاده کنید البته میزان کلی پروتئین مصرفی روزانه خود را در نظر بگیرید

   1. ببخشید منظورم اینه که اگه من یک مبتدی باشم چند وقت بعد از شروع بدنسازی استفاده از مکمل رو شروع کنم

    1. اگر قصد خرید دارید هر چه زودتر
     اینطور نیست که فکر کنید ۲-۳ ماه بدون مکمل تمرینی میکنید و بعدش بدن برایددریافت مکمل آماده میشه!
     خیر هر وقت که حس میکنید رژیم غذایی شما نمیتونه برنامه تمرینی را ساپورت کنید مکمل مصرف کنید.

 97. سلام اقای ناصری من دوست واشنا برای خرید کراتین ندارم برای همین هم میخوام از داروخانه منتخب شهر کراتین بگیرم سوالم اینه که قیمت کراتین داروخانه از مکمل فروش های بازار خیلی ارزان تره ولی نمیدونم کدومشون بهتره به نظرشما کدوم بهتره ؟سوال دیگم اینه که ایا با توجه به ارزانی کراتین داروخانه تاثیر وکیفیت دارند؟

 98. سلام اقای ناصری به نظر شما کراتین منوهیدرات از داروخانه بگیرم بهتره یا مکلمل فروش ها .یه دوست دارم میگه از مغازه های مکمل فروشی بگیری بهتره خواستم نظر شما هم بدونم به نظرم نظر شما واجب تره ولی مال داروخانه ارزان تره البته به خاطر ارزانیش نمیگم برای کیفیت.
  ممنون

  1. سلام
   راستش رو بخواهید اگر آشنا دارید و از آشناتون مطمئن هستید در دست مکمل فروش محصولات متنوع تری وجود دارد. اما داروخانه هایی نیز وجود دارند که محصولات متنوع عرضه میکنند. جهت اطمینان داروخانه توصیه میشود.

 99. سلام سایتتون خیلی بهم‌کمک‌کرد
  ممنون ناصری جان
  ولی یکم سر درگمم
  قدم ۱۸۳ هست وزنمم ۸۰ کیلو
  چربی پهلو شکم ران و باسن دارم
  دستام نسبت به بدنم‌هنوز رشد انچنانی نکردن. بنظرتون گینر بگیرم عضلاتمو رشد بدم بعد چربی سوزی کنم یا وی با دوتا چربی سوز استفاده کنم ؟

 100. سلام و خسته نباشيد
  ٣٤سالمه١٨٩ قد ١٠ماهه شروع به بدنسازي كردم،تمرين ملايم همراه هوازي و تغذيه طبيعي مناسب از١٢٠كيلو، دور شكم ١٢٠ و دور بازو ٤٢رسيدم به ١٠١كيلو، دور شكم١٠١و دور بازو٤١
  هدفم رسيدن به٩٥كيلو و بدني عضلاني و بدون چربی ھستش
  مکملھای پیشنھادیتون و مقدار مصرف چیە؟
  خیلی ھم برای بە ایدە ال رسیدن عجلە ندارم!
  نظرتون راجب تغذيه طبيعي چیە مثلا الان بجای پروتیین وی از پنیر لور استفادە میکنم کە ھمون پروتیین مایع میشە و با گوشت و …بە ١٥٠ گرم پروتیین روزانە میرسونمش
  با تشکر از زحماتتون

  1. سلام ممنون از لطف شما
   اول تبریک میگم به خاطر روند پیشرفتی قابل توجهی که داشتید
   با توجه به مشخصات فیزیکی که دارید توصیه میشه از قدرت و توان خودتون در حوزه تمرینات ترکیبی بیشتر استفاده کنید این می تونه کلید موفقیت شما در دور بعدی تلاش هاتون باشه.
   در رابطه با مصرف مکمل علاوه بر مصرف وی به نظر وقتش میرسه یک چربی سوز رو هم امتحان کنید به این مطلب مراجعه شود: نگاهی به محبوب ترین قرص ها و مکمل های کاهش وزن
   بله می تونید از این مواد غذایی هم استفاده کنید اما با توجه به اینکه وزن شما قبلاً بالا بوده احتمال میدم سوخت و ساز بالایی نداشته باشید. به همین دلیل استفاده از مکملی مثل وی توصیه میشد
   پیروز باشید.

 101. سلام اقای ناصری ممنون از اینکه جواب میدین خیلی دوستون دارم میشه یکم واضه تر جوابو بنویسید که تا چه مدت کراتین مصرف کنم یااصلا همیشه فقط کراتین را تنها استفاده کنم؟
  اخه من … هستم این جوابی که نوشته اید را یه کم نمیفهمم میشه یکم واضه تر بنوییسید.
  خیلی ببخشید که هی مزاحمتون میشم.

  1. سلام خواهش میکنم
   نه لازم نیست همیشه کراتین مصرف کنید. هدف اصلی از مصرف کراتین افزایش توان داخل باشگاه است. همیشه به بالابردن این توان نیاز نیست و از طرف کراتین هم اثرش رو از دست می ده به مرور زمان
   پس تا روزی که بهت توان میده مصرف کن وقتی حس کردی دیگه اون قدرت قبلی رو ایجاد نمی کنه بهتر مصرفش رو برای چند دوره قطع کنی.

 102. سلام ممنون از لطفتون.
  چند تا سوال دیگه داشتم
  ایا میشود کراتین را به تنهایی مصرف کرد؟
  کراتین را تا چه مدت ادامه بدم؟
  خیلی بهم کمک میکنین ممنون از لطفتون.

  1. سلام خواهش میکنم
   بله
   به صورت دوره ای با فواصل ۲ ماه
   البته شما باید وضعیت تان را به دقت مانیتور کنید و اگر عملکردتان کاهش پیدا مصرف را قطع کنید و اجازه ندهید بدن به پروسه عادت بکند.

 103. با سلام و تشكر از مطالب خوبتون
  سوالي داشتم خدمتتون
  من خانم ٢٩ ساله، قد ١٥٨، وزن ٦٨
  درحال كاهش وزن هستم كه ١٣ كيلو ديگه كم كنم
  در هفته سه روز كيك بوكس و دو روز يوگا كار ميكنم ، ايا ميتونم براي اينكه تغذيه درست ندارم به دليل مشغله زياد ،
  از پروتئين وي استفاده كنم ؟
  پيشنهاد شما رو ميخوام بدونم

  1. سلام ممنون از لطف شما
   بله یکی از گروه هایی که به مصرف مکمل نیاز دارند افرادی هستند که زمان لازم برای مصرف مواد غذایی در طی روز ندارند و این امکان برای شما وجود دارد.

 104. سلام من 16سالمه وزنم هم 56کیلو بدنم هم خوبه ولی میخوام بیش تر حجم بگیره ومیخوام از کراتین استفاده کنم چندتا سوال داشتم 1.ایا بعد قطع مصرف کراتین البته بدنسازی ادامه میدم بدن نمیخوابد؟
  2.از چه نوع کراتینی استفاده کنم؟
  3.ایا کراتین برای سن من ضرر دارد؟
  4.کراتین های داروخانه اصل اند؟
  خیلی خیلی پیشاپیش ممنون لطفا جواب بدین خوشحال میشم من عاشق حجم هستم.

  1. سلام
   ۱:کاهش اندکی در حجم را مشاهده خواهید کرد که البته نتیجه از دست دادن آب است و نباید نگران بود.
   ۲: عموماً مونوهیدرات
   ۳: خیر
   ۴:بله کراتین محصولی است ارزان که تقلب در آن صرفی ندارد
   این مطلب رو ملاحظه کنید: کراتین و هر آنچه یک بدنساز نیاز دارد در مورد آن بداند

 105. ترکیب ‌گینر با کراتین و ال کارنتین خوبه اقای ناصری؟ میشه سی ال ای بهش اضافه کنم ؟ چگالی عضله میخوام بهمراه چربی سوزی. قدم ۱۸۵ وزن ۸۰.

  1. سلام
   گینر با کراتین مشکلی نداره. تجربه نشون داده که برای خیلی ها جواب داده.
   در مورد استفاده از چربی سوز توصیه میکنم بزارید برای دور بعد. اگر میخواهید یک چربی سوز خوب انتخاب کنید این مطلب را ملاحظه کنید.
   نگاهی به محبوب ترین قرص ها و مکمل های کاهش وزن

 106. سلام
  اقای ناصری ۳ هفتس وی مصرف میکنم
  ۲ کیلو و ۸۰۰ گرم به وزنم اضافه شده ولی تغییر محسوسی مشاهده نمیکنم! چربی های قبلی هم سر جاشونن.دلیلیپش چیه؟
  اوایل دوره کراتین مصرف میکردم ولی بشدت ناحیه شکمم سفت میشد قطعش کردم. بنظرتون ادامه بدم ؟

  1. سلام
   ظرف ۳ هفته که نمیتوان در مورد افزایش وزن یا چربی سوزی نتیجه گیری کرد. این افزایش وزن هم خوبه ادامه بدید و حواس خود را به میزان دریافت کالری جمع کنید. حرکات ترکیبی هم فراموش نشود.
   در مورد کراتین هم اگر با مصرف آن مشکل دارید میتوانید از جایگزینش استفاده کنید. آیا کری آلکالین برای شما مناسب است

 107. سلام دختری 24 ساله با قد 160 و وزن 45 کیلو هستم..کم کاری تیروئید دارم و تاحدی مشکل کبدی..یک دوره یک ماهه باشگاه رفتم برای افزایش حجم و وزن که بخاطر امتحانات کنار گذاشتم..حالا دوباره میخوام باشگاه رو شروع کنم میخوام 3 تا 4 کیلو وزن اضافه کنم و سینه و باسنم حجم بگیره و شکمم سفت و عضلانی بشه..بنظر شما از کدام مکمل کنار برنامه تغذیه استفاده کنم که به هدفم برسم؟(خیلی میترسم افزایش وزنم تبدیل به شکم و پهلو نشه)
  باتشکر از شما

 108. با سلام و تشکر که واقعاً زحمت میکشید برای پاسخگویی،دوتا سوال داشتم،من دستگاه بدنسازی توی خانه دارم،هالتر و میز پرس و دمبل و….
  میخوام پروتئین وی بخرم اما ازین میترسم که استفاده ازش برنامه خاصی بخواد!
  قدم 170 وزنم 64 سابقه تمرین 6 ماه!
  اگر من تهیه کنم چقدر در روز مصرف کنم؟!؟
  و اصلا توصیه میشه به من؟

  1. سلام سپاس از لطف شما
   نیازی به برنامه عجیب و غریبی ندارد. بعد از صبحانه و نهار و قبل و بعد از تمرین زمان هایی است که عموماً مصرف میشود.
   میزان مصرف هم بسته به میزان پروتئین کلی در رژیم غذایی شماست به این مطلب مراجعه کنید. یک بدنساز چقدر پروتئین نیاز دارد
   به طور کلی مکمل ها از آن جهت که قابلیت جذب راحت تری دارند و اینکه وقت کمی در اختیار ماست و نمیتوانیم تمام نیازهای خود را از منابع غذایی تامین کنیم توصیه میشوند.
   اگر مصرف نکنید مشکلی پیش نمی آید اما اگر در کنار یک رژیم غذایی خوب قرار بگیرند نتیجه بخش خواهند بود.

   1. نمیتونید لطف کنید مطابق وزن و قد من بگید روزی چقدر وی باید مصرف کنم؟
    رژیم غذایی خاصی هم ندارم،غذای عادی میخورم اما سعی میکنم با مصرف سویا و ماهی سطح پروتیین رو ببرم بالا!

 109. درود
  من حدود 3ماهه که مصرفه مکملو شروع کردم ولی هیچ تغییری در بدنم حس نمیکم با اینکه تغذیه و تمرینات مناسبی دارم و از اصل بودن محصولاتم اطمینانه کامل دارم خواستم بدونم مشکل چیه؟
  با تشکر

 110. عرض ادب و احترام.
  بزرگوار اگر محدودیتی براتون نداره لطفا بهترین برندهای وی رو معرفی نمایید.
  آخه یکی میگه وی Gold خوبه. دیگری میگه چون تقلبی Gold زیاد شده، در حال حاضر Iron Maxx آلمانی بهتره. عده ی کمی هم میگن وی های شرکت کارن هم خوبه که در اصل کاناداییه اما در ایران بسته بندی میشه.
  پاینده و پُر روزی باشید.

 111. با عرض سلام و درود خدمت شما
  بنده آقا هستم.175قد و 62 کیلو وزن دارم. شکم منم به طور خیلی نامحسوس یه مقدار جلو هست(با لباس اصلا معلوم نیست).مدت 2 هفته هست که شروع به باشگاه رفتن کردم. هدفم اینه که یه مقدار وزنم بره بالا (طی یه سال یا دوسال برسم به 72 کیلو البته به صورت مفید و نه چربی) و یه مقداری عضلاتم شکل بگیره. باتوجه به اینکه به لاکتوز حساسم و یه مقداری تپش قلب وگاهی فشار خون بالا دارم، 2 سوال از خدمتتون داشتم
  1) استفاده از مکمل رو توصیه میکنین و چه مکمل هایی؟
  2) اگر قرار به استفاده از فقط یه مکمل باشه چه چیزی رو توصیه می کنین؟(مثلا فقط پروتئین وی استفاده کنم)

  1. سلام برشما دوست عزیز
   ۱: اگر حساسیت شما به لاکتوز شدید است توصیه میشود سعی کنید از آمینو یا مکملهای گیاهی استفاده کنید.
   ۲: آمینو
   با توجه به توصیفی که از شرایط بدنی خود داشتید توصیه میکنم این مطلب در مورد مردنی چاق را ملاحظه کنید.

   1. ممنون از جوابتون
    مطلب شما در رابطه با مردنی چاق رو خوندم بسیار مفید بود ممنون
    چند تا سوال مجددا در ذهنم شکل گرفت ، که ممنون میشم اگر جواب بفرمایید
    1)اگر بنده هیچ محدودیتی در رابطه با مصرف مکمل نداشته باشم چه مکمل هایی رو توصیه می کنین برا رسیدن به بدنی که میخوام؟چون حساسیت بنده به لاکتوز خیلی کم هست
    2)آیا مصرف کراتین باعث افزایش فشار خون میشه؟؟واینکه اگر کسی مصرف کراتین رو کات کنه،وزنی رو که بدست آورده از دست میده
    3)مصرف کراتین و گینر رو برای بنده توصیه میکنین
    4)وفرقه بین آمینو اسید و bcaa وآمینو انرژی در چی هستش؟فرفی با هم دارن آیا؟چون یه شرکتی مثل اپتیموم برا هر کدوم یه محصول ارائه کرده.
    بی نهایت از سایت خوبتون سپاسگزارم

    1. سلام
     ۱: استفاده از وی و کراتین رو توصیه میکنم البته باز هم تاکید میکنم مکمل به تنهایی شما را به بدن ایده آل نمیرسونه
     ۲: خیر باعث افزایش فشار خون نمی شه. در مورد بخش دوم سوال به این مطلب در مورد کراتین مراجعه کنید.
     ۳: میتونید از این ترکیب هم استفاده کنید اما یک فرصتی به وی و کراتین بدهید و میزان پیشرفت خود را بررسی کنید برای تنوع هم میتوانید از این ترکیب بهره ببرید.
     ۴: به این مطلب مراجعه شود. اینها بیشتر حربه های بازاریابی است.

     1. سلام و عرض ادب دوباره
      اگر امکانش باشه بفرمایید با چه برنامه ای شروع به استفاده از این دو مکمل(کراتین و وی) کنم؟چه نحوه مصرفی برای این دو مکمل توصیه میکنین ؟

 112. سلام ببخشید یه سوال دارم که خیلی برام مهمه من ۳۴ سن دارم و مدت سه ساله دارم بدنسازی کار میکنم قدم ۱۷۰وزنم ۶۸چون رژیم غذایی خاصی نمیگیرم از ناحیه شکم و پهلو چربی دارم مربی پیشنهاد پودر وی ایزوله و امینو و گلوتامین و الکانتین داده میخواستم ببینم نظر شما چیه تمریناتم شش روز در هفته هستش تقریبا تخصصی کار میکنم در ضمن تا حالا از مکمل استفاده نکردم دوست دارم یه بدن عضلانی بدون حجم داشته باشم ممنون میشم جواب سوالمو بدید

  1. سلام
   همینکه اشاره میکنید برنامه غذایی خاصی ندارید خودش یک مشکل است و باید روی رژیم های غذایی که برای عضله سازی اتخاذ میکنید حساس باشید.
   ترکیب وی و کراتین یا وی و گلوتامین را تست کنید. در ضمن توصیه میکنم تعداد روزهای تمرینی خود را به ۴-۵ جلسه در هفته کاهش بدهید.

 113. با سلام و احترام.33 سالمه و دو ساله که حرفه ای بدنسازی کار میکنم.قدم ۱۷۰ و ۶۲ کیلو وزن دارم. می خواستم بدونم که اگه بخوام عضلاتم فقط کات بشن، بدون اینکه حجم بگیرن و وزنم زیاد بشه، چه مکملی باید استفاده کنم. تاکید میکنم که نمی خوام مثل آقایون بدنساز عضلاتم حجیم بشن. با تشکر

  1. سلام
   مصرف مکملی مثل وی میتواند نیازهای شما را برطرف کند اما همان طور که تجربه باید به شما آموخته باشد مصرف مکمل فقط بخشی از راه حل برای رسیدن به هدف شماست.
   این دو مطاب در مورد کات شدن را ملاحظه کنید. کات ۱ کات ۲

 114. سلام ی سوال داشتم
  بنده 16 سال دارم
  قدم 160 و وزنم حدود 45
  تقریبا لاغر هستم بدلیل اینکه بداشتها بودم ولی الان مشکل رفع شده وبیشتر از قبل میخورم
  من به خاطر سنم فک میکنم کمی زودباشه که برم باشگاه و با یکسری تمرینات سنگین مثل شنا و چنتا تمرین تو مایه های شنا (منظورم تو مایه های شنا این هست که تمرینات نسبتا سنگینی هستند ) انجام میدم و دمبل هم میزنم
  تغذیه هم سعی میکنم روزی دو لیوان شیر + دوعدد سیب زمینی و تخم مرغ + حبوبات و آجیل بخورم
  حالا سه تا سوال برام پیش میاد
  توی این سن مشکلی نداره بدنسازی برای من ؟ البته ورزش هایی که میشه درخانه انجام داد
  چون من شنیدم بدنسازی در سن رشد باعث میشه رشد قد کند بشه
  به نظرتون میتونم با بدنسازی درخانه بدنی عضلانی داشته باشه؟
  با وجود این تغذیه هایی که گفتم به نظرتون بازم وی بخورم ؟ اصلا تو این سن ضرر داره ؟
  پیشاپیش ممنون

  1. سلام
   نگران نباشید میتوانید حتی با وجود سن کم هم به بدنسازی بپردازید و گرفتار این مهملات هم نشوید!
   بله با انجام تمرینات در خانه هم میتوانید به بدنسازی بپردازید به قسمت بانک حرکات بدنسازی وبسایت مراجعه و حرکاتی را که نیازی به وزنه و دستگاه ندارند را انتخاب کنید.
   اگر تمام تغذیه شما همین چند موردی که در روز معرفی کردید هست خود مطمئناً با کمبود کالری مواجه خواهید شد و مصرف مکمل ضروری میشود اما اگر در کنار اینها مواد غذایی دیگری هم مصرف کنید مصرف مکمل وی میتواند کمک شایان توجهی بکند.

 115. عرض ادب و احترام.
  کیفیت وی زیر چطور می بینید؟ مربی میگه این وی آلمانی، از وی گُلد استاندارد بهتره. خیلی هم بهتره.
  درست گفته؟ سپاس
  لینک

  1. سلام دوست عزیز
   این یکی از مکمل های آلمانی است که با فرمول ساده خود محبوبیت زیادی بدست آورده است. در مورد اینکه کدامیک بهتر است نظری نمیدهم اما این مکملی است با یک فرمول ساده و موثر. البته مزه ی خیلی خوبی هم دارد (:

 116. آیا پروتئین وی میتواند جای پروتئین های طبیعی، همچون سفیده تخم مرغ، شیر، سینه مرغ و . . . را تا حدی پر کند؟ ممنون

 117. سلام.
  1- آیا میتوان به پروتئین وی که در آب یا شیر حل کرده ایم عسل هم اضافه کرد؟ بدنم بسیار ضعیف است و بعد از انجام 2 تمرین بدنسازی شدیدا ضعف میکنم و فشارم کمی می افتد.
  2- در این مقاله فرمودید بهتره در 4 وعده پروتئین وی مصرف گردد. حالا روزانه چند گرم وی برای فرد بدنساز آماتور لازم است؟ برای حرفه ای چند گرم؟
  با تشکر

 118. سلام خسته نباشد
  من ۱۷ سال دارم قد ۱۷۶ وزن ۷۳ و ۸ ماهه که بدن سازی رو شروع کردم میخواستم از مکمل استفاده کنم نظر شما درباره مصرف پودر وی همرا با گینر سیریوس مس چیست ؟وطریقه مصرف این دو مکمل چگونه است . باتشکر از شما.

  1. سلام ممنون دوست عزیز
   اگر رژیم خوبی دارید استفاده از گینر را توصیه نمی کنم. مکمل وی در ترکیب با کراتین و یا گلوتامین خیلی خوب جواب میدهد.
   مکمل وی را بعد صبحانه و نهار و قبل و بعد از تمرین مصرف کنید. نحوه مصرف کراتین را در اینجا مشاهده کنید.

 119. سلام.ممنون از مطالب مفیدتون
  من 27سالمه قد 174 وزن 68. تیپ بدنی لاغر دارم
  برای افزایش حجم و کمی افزایش وزن و تناسب اندام باشگاه میرم. قبلا مکمل مصرف نکردم هیچوقت
  الان مربی مصرف وی و آمینو پیشنهاد داده.آیا مصرف هردو مناسبه؟ با 1ماه مصرف و 4جلسه تمرین بنظرتون میتونم افزایش حجم و وزن محسوسی داشته باشم؟
  سوال دیگه اینکه زمان مصرفشون چطور باید باشه؟
  تشکر

  1. سلام ممنون از اظهار لطف شما
   نیازی به مصرف هر ۲ ندارید مکمل وی کفایت می کند. به این مطلب در مورد آمینو و وی مراجعه کنید.
   بعد از ۱ ماه اوضاع بدنی شما بهتر خواهد شد اما انتظارات عجیب و غریب نداشته باشید بدنسازی ورزش فصلی نیست اگر به این رشته اعتیاد نداشته باشید موفقیت های شما ماندگار نخواهد بود.
   زمان مصرف وی: بعد از صبحانه و نهار قبل و بعد از تمرین

 120. سلام
  من ۱۸ سالمه قدم ۱۶۲ وزنم خیلی کمه ۴۰!
  حدود ی ماه بدنسازی میرم ولی اشتهام زیاد نیست
  من اگ بخوام از این پودر پروتئن مصرف کنم دقیقا کدوم نوعش؟میشه اسم کاملشو برام بنویسید
  و اینکه چقد طول میکشه ب وزن دلخواهم برسم؟مثلا ۱۸ کیلو بیشتر شم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به کمبود وزن شدید توصیه می کنم حتماً با یک پزشک تغذیه در مورد عملکرد درست سیستم هورمونی بدن و یا غده تیروئید خود مشورت کنید. منظور مکمل وی است اگر منظورتان معرفی یک برند خاص است این سیاست وبسایت تمرینو نیست.
   در ادامه بخواهم خیلی ساده توضیح بدهم باید مصرف میزان کالری خود را بالاتر ببرید. اینکه چقدر طول می کشد یک جواب سرراست ندارد. توصیه میکنم این مطالب را ملاحظه کیند. ۱ ۲ ۳

 121. درود به شما مشاور گرامی.
  بنده یه پروتئین وی گلد استاندارد خریدم + یک کراتین بصورت پودر و گلوتامین بصورت قرص.
  اولا برای یک فرد مبتدی زیاد نیست؟
  ثانیا اگر زیاد نیست، در شبانه روز چطور مصرف کنم؟
  تمایل دارم بدنی حجیم با عضلاتی بزرگ داشته باشم. دقیقا مثل 2 عکس زیر.
  http://s8.picofile.com/file/8295465742/takahanin_.jpg
  http://s9.picofile.com/file/8295465776/jasoon_1_.jpg
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   این عکس هایی که فرستادید مشخص میکند که واقعاً عشق حجم هستید :)
   نه مشکلی ایجاد نمیکند. در مورد نحوه مصرف: مکمل وی ابتدای صبح بعد از نهار قبل و بعد از تمرین
   در مورد مکمل کراتین و گلوتامین به مطالبی که لینک داده ام مراجعه شود.
   یک نکته مهم: در مورد فرایند حجم گیری این مطالب را مطالعه کنید. ۱ ۲

 122. آقای ناصری عزیز سلام. ارادتمندم بزرگوار.
  کاکو یه سوال دارم.
  آیا میتوان بجای Whey از ترکیبات طبیعی زیر بهره گرفت؟
  مثلا ترکیب شیر خشک، پودر سفیده تخم مرغ، مغز بادام، مغز پسته، مغز گردو، مغز فندق، بادام زمینی، عسل، نشاسته و . . . استفاده کرد؟
  با این ترکیب طبیعی و البته بسیار مقوی، آیا میتوان هم عضله سازی کرد و هم عضله بدست آمده را نگهداری نمود؟ جهت افراد آماتور که هدف شان از بدنسازی تناسب اندام و سلامتی جسم و روح است.
  معرفت داری کاکو.

  1. درود بر شما هم وطن عزیز
   این معجونی که معرفی کردید یک گینر خیلی خوبه که می تونه برای افزایش وزن به کارتون بیاد خصوصاً اینکه کمبود وزن زیادی هم داشته باشید
   اما
   مصرف وی به این علت توصیه می شه که میزان کربوهیدرات خیلی خیلی کمتری داره و صرفاُ با پروتئین شروع به عضله سازی می کنید.
   این معجون خودتون رو هم هفته ای ۱-۲ بار طرف های صبح یا بعد از تمرین مصرف کنید

 123. يا سلام ووقت بخير سؤال داشتم اگه كسي ميتونه كمكم كنه ممنون ميشم دليل اينكه نميتونم پروتيين يا كلا مكمل استفاد كنم ودر صورت استفاده بالا ميارم كمكم كنيد

 124. سلام . من ورزش سبک انجام میدم و سنم 18هست این پروتئین مصرف کنم یا نه و اینکه کدام نوع اونرو .
  و وزنم هم نسبت به قدم کم هستش.
  مرسی

 125. عرض ادب.
  ظاهرا پروتئین وی های مختلفی با درصدهای متفاوتی وجود داره.
  اولا چه تفاوتی با هم دارند؟
  ثانبا شما کدامیک رو پیشنهاد میدهید؟
  اینجانب کمبود عضله دارم اما کمبود وزن نه.

 126. سلام.
  آیا مکمل وی برای افراد غیر ورزشکار هم مفیده؟ اگر بله چند وعده در روز؟
  چون وی پروتئین هست، آیا برای کسی که اصلا صبحانه نمیخورد هم مفید هست؟ جهت تامین پروتئین مورد نیاز بدن

  1. سلام
   بله مکمل وی برای افرادی که مشکل در جذب پروتئین دارند تجویز می شود. در این مورد باید پزشکی که آن را برای شما تجویز می کند. البته میزان مصرف به میزان مصرف پروتئین روزانه شما بستگی دارد.

 127. سلام بنده قدم ۱۵۶ و وزنم ۴۵ کیلو خیلی لاغرم ،۱ ماه بدنسازی رفتم و مربیم هم بهم پودر پروتیین وی رو پیشنهاد داد ولی با دوستانم که مشورت کردند گفتن عوارض داره ،خواهش می کنم اگر عوارض داره یا نداره رو بهم اطلاع بدین ممنون میشم

 128. سلام خوب هستین آقای ناصری،من قدم ۱۵۶ و وزنم ۴۵ کیلو خیلی لاغرم ،بدنسازی رو ۱ ماه رفتم و به دلیل امتحانات نشد که برم ،مربیم بهم پروتیین وی رو پیشنهاد داد با دوستانم مشورت کردم گفتن عوارض داره خواهش میکنم اگر این مکمل عوارض داره یا نداره بگین ممنون میشم

 129. سلام مجدد.
  لطفا دقیق بخونید و سپس پاسخ دهید که دیگه مزاحم تون نشم. پیشاپیش ممنون.

  فرمودید جهت ساختن حجم عضلانی بزرگ و حجیم، “ترکیب مکمل وی و کراتین بسیار موثر است.”
  فقط نحوه مصرف این دو را هم محبت کنید.
  آیا باید کراتین رو با وی مخلوط کنم؟ آیا باید این ترکیب مخلوط شده، قبل و بعد تمرین استفاده بشه؟
  یا نه باید مثلا کراتین رو قبل تمرین و وی رو بعد تمرین مصرف کنم؟
  راستی من همیشه ساعت 9 شب تمرین دارم.
  مرد 35 ساله. دارای سیستم بدنی بسیار ضعیف که با یک سرماخوردگی عجیب لاغر و سیاه میشم و وزن کم میکنم.
  قد 180 و وزنم 90 کیلو هست اما با این وزن لاغر بنظر میرسم چون استخوان بندی بسیار ریز و دخترانه ای دارم.

  1. سلام
   نه نیازی به مخلوط کردن ندارد. در مورد مصرف کراتین به این مطلب مراجعه کنید بهترین متد توضیخ داده شده است. در مورد مصرف وی چندین متد وجود دارد. یک روش که بسیار محبوب است ابتدای صبح، بعد از نهار، قبل و بعد از تمرین است.

 130. با تشکر از شما بابت مطالب بسیار مفیدتون
  حقیقتا برای کسانی که اماتور هستند ودر انتخاب نوع مکمل دچار سردرگمی هستند.مرجع خوبی میتونین باشین
  حقیقتا سابقه سابقه یکسال تمرین رو داشتم و.یه مدت واسم مشکل پیش اومد نتونستم ادامه بدم.دو سه ماه میشه استارت زدم. بدنم عادت کرده به وزنه و آهن.ولی دچار استپ وزنی هستم.۲۳ سالمه.۱۸۰ قد .۷۶ کیلوگرم وزن.
  چربی شکم پهلو و ران دارم!حجم عصلانی انچنانی هم ندارم.حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بدنم چربی داره. نمیدونم برای شروع وی +کراتین + cla بردارم یا بجای وی گینر جایگزین کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین

 131. سلام خسته نباشید.
  من دختری هستم سی ساله که وزنم 42 کیلو و قد 160 هست میخواستم وزنم رو بیست کیلو اضافه کنم ولی چون مشکل معده ایی دارم زیاد نمیتونم برنامه غذایی سنگینی داشته باشم.ولی اگر نیاز باشه باشگاه میتونم شرکت کنم و از مکمل غدایی استفاده کنم. شما چه مکملی رو پیشنهاد میکنید و چطور میتونم اشتهای خودمو زیاد کنم.و اینکه چه باشگاهی شرکت کنم؟ ایروبیک یا بدنسازی؟ ممنون

  1. سلام
   استفاده از مکمل وی را توصیه می کنم. برای افزایش اشتها توصیه می کنم از مواد غذایی انرژی زا استفاده کنید. البته بهتر است در موارد خاص به پزشک مراجعه کنید. مطمئناً بدنسازی را توصیه می کنم.

   1. با سلام
    خیلی ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون
    حقیقتا یکسال سابقه تمرین دارم. بدلیل مشکلاتی چند ماه نتونستم کار کنم. ۱ ماه میشه استارت زدم… بدنم عادت کرده تقریبا. ۱۸۰ قدمه. ۷۶ وزن. با ۳۰ درصد چربی بدن!!!!!!!! سردرگمم گینر با کراتین + cla بردارم. یا وی + کراتین + ال کارنیتین
    سی ال ای بهتره یا ال کارنیتین؟
    نتیجه چند ماه بعد حاصل میشه؟

    1. سلام ممنون از اظهار لطف شما
     توصیه می کنم با وی و کراتین کار را شروع کنید. در مورد مدت زمان هم باید بگویم همه چیز بستگی به شرایط تغذیه و تمرینی شما دارد. بدنسازی به صورت اصولی ورزش ۱-۲ ماه نیست!
     در مورد استپ وزنی و داشتن چربی بالا با توجه به وزن پایین توصیه می کنم مطالب عضله سازی پیوسته و مردنی چاق را ملاحظه کنید.

 132. سلام.
  1- وزن بسیار خوبی دارم. واسه عضله ساختن آیا باید پروتیئن وی مصرف کنم یا چیز دیگه ای؟ دلم میخواد سینه ها و بازوهای بسیار بزرگی داشته باشم.
  2- چه مکملی مخصوص عضله سازی است؟ بعضی ها میگن کراتین. عده ای هم میگن فقط پروتئین وی.
  ممنون

 133. سلام خسته نباشید.من 17 سالمه 73 وزنمه قدم 185 حدود 7.8 ماهه میرم بدنسازی نتیجه مثبتیم دیدم من یه امینو 2222tabs گرفتم هروقت ک میخورد کلیه هام یکم احساس درد و سنگینی میکرد میتونم قطعش کنم و پروتئین وی بخورم؟؟

    1. هیچ نوع مدرک علمی دال بر اینکه مصرف آمینوها سبب آسیب به کلیه می شوند موجود نیست.
     البته افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند باید به طور کلی در مصرف میزان پروتئین دقت لازم را داشته باشند.

 134. سلام و درود. از اینکه اینطور دلسوزانه و با تعهد، جواب دوستان را میدهید، نشان از شخصیت والای شما دارد و من به نوبه‌ی خودم از صمیم قلب ارادتمند و سپاسگزارم. و اما سوالم: من ۵۰ سال دارم با ۱۸۷ قد و وزن ۱۰۰ کیلو! دوساله که بدنسازی کار میکنم و باتوجه به سنم و پایین بودن متابولیسم، بدنم چربی داره! ابتدای بدنسازی مکمل مصرف نمیکردم ولی الان بنا به ضرورت و کم آوردن توان، مکمل آمینو ۲۲۲۲، گلوتامین، اپتی من و سی ال آ اپتیموم و ال کارنتین و آرژنین شرکت کارن مصرف میکنم. آیا در کنار مصرف مکملهای نامبرده، نیاز به مصرف وی گلد اپتیموم هم دارم یا خیر؟ و درصورت اضافه شدن وی گلد، مکملهای نامبرده را هم همزمان مصرف کنم؟ ضمنن من بصورت معمول هفته‌ای چهار روز تمرین بدنسازی دارم. پیشاپیش از جوابگویی شما سپاسگزارم.

  1. سلام ممنون از توجه و اظهار لطف شما
   شما خودتان بخش زیادی از پاسخ سوال تان را داده اید! به درستی اشاره کردید که سوخت و ساز شما پایین است و باید روی افزایش این سوخت و ساز تمرکز کنید. توصیه می کنم از این ترکیبات غذایی بهره مند شوید.
   در جواب به قسمت دوم سوال: توصیه می کنم برای ایجاد توان و ریکاوری بالاتر مکمل های مصرفی خود را محدود به وی، گلوتامین و آرژنین کنید. تعداد جلسات هفتگی خود را به ۳ جلسه کاهش دهید و روی تمرینات قدرتی متمرکز شوید.

   1. سلام و وقت بخير. ممنونم از پاسخ تون. ميخواستم بپرسم بطور کلي آمينوها چاق کننده هستند؟ وي چطور؟ البته منظورم از چاقي، حجم عضله نيس! بلکه چربي منظورمه! من با اينکه نسبتن سنگين بدنسازي ميکنم ولي علاوه بر رشد کلي عضلات، چربي دور کمر و شکم دارم و متاسفانه کم که نميشه بلکه فک کنم داره زياد هم ميشه!!! از راهنماييتون پيشاپيش سپاسگزارم.

    1. سلام
     چندان نگران کالری موجود در مکمل وی نباشید البته بهتر است از مکمل وی خالص تر استفاده کنید تا میزان کربوهیدرات کمتری داشته باشد. در مورد چربی بدن توصیه می کنم این مطلب را مشاهده کنید شاید با شرایط شما سازگار باشد. ۱

     1. سلام و شب بخیر. موضوع لپتین عالی بود. واقعن عالی بود. صمیمانه سپاسگزارم. ولی برای اینکه بفهمم مقاومت به لپتین در من ایجاد شده یا نه، آیا راهی مثل آزمایش و … وجود دارد؟ منتظر راهنمایی‌تون هستم و سپاسگزارم.

      1. سلام و ممنون از اظهار لطف شما
       بله اما نیازی به استفاده از آزمایشهای پرهزینه نیست. همان طور که در انتهای همان مطلب توضیخ دادم:
       «خلاصه اینکه اگر ورزش می‌کنید و رژیم غذایی هم دارید ولی کاهش وزن را تجربه نمی‌کنید احتمالاً مشکل مربوط به سطح لپتین شما می‌باشد»

       1. سلام و شب بخیر. بسیار عالی. ممنونم از راهنمایی‌های شما. در مقاله‌ی مورداشاره چندین راهکار برای رفع مشکل مقاومت به لپتین بیان کرده بودید که بیشترشون رو من بصورت ناخودآگاه انجام میدادم! اگه اشکالی نداره ازتون درخواست دارم که در فضایی محدودتر (مثلن ایمیل یا بهرصورتی که صلاح میدانید) یک پزشک و متخصص طب ورزش و تغذیه خوب بمن معرفی کنید تا مشکلم رو با کمک شما حل کنم. صمیمانه سپاسگزارم.

 135. سلام.
  اگر سوالم اشتباه نباشه بفرمایید که در شرایط و تمرینات یکسان و برابر، قدرت عضله سازی Bcaa بیشتره یا Whey؟
  ممنون

 136. سلام،22 سالمه اما وزنم 50!!، خیلی لاغرم، میخام حجمی کار کنم، تغذیمم درست کنم، کراتین و مکمل وی هم بنظرتون باید کنارش مصرف کنم؟
  اگر راهنماییه دیگه ای هم دارید ممنون میشم بگید

  1. سلام
   لزوماً نیازی نیست از مکمل استفاده کنید اگر رژیم غذایی خوبی دارید می توانید مکمل استفاده نکنید. البته اگر مصرف کنید سرعت جذب مواد مغذی مثل پروتئین بیشتر خواهد شد.

 137. درود.
  کراتین و Bcaa؟
  یا کراتین و Whey؟
  کدامیک برای عضلات بزرگ داشتن بهتره؟ ضمنا تمریناتم همیشه حجمی است.
  در کل پیشنهاد شما برای عضله ساختن بیشتر بدون افزایش وزن چیست؟
  ممنون

  1. سلام
   ترکیب دوم با تجربه ای که کاربران منتقل کرده اند موثرتر است.
   البته اگر به دنبال ساختن عضلات بدون افزایش چربی هستید این ۲ مطلب را ملاحظه بفرمایید. ۱ ۲

 138. سلام دوست عزیز
  من 16سالمه سه هفته است که بدن سازی میرم آیا من می تونم مکمل وی استفاده کنم
  و آیا بعد از قطع مصرف بدن می خوابه؟

  1. سلام
   مصرفش مشکلی نداره در رابطه با قطع مصرف هم باید گفت همه چیز بستگی به رژیم غذایی کلی شما داره
   باید بین میزان کالری و پروتئین دریافتی شما همیشه یک رابطه مثبت برقرار باشد.

 139. سلام , خسته نباشید آقای ناصری
  قد بنده 182 و وزنم 86 کیلو هست ,
  من سه ماه است ک بدنسازی میکنم و نتایج بدی هم نگرفتم اما در ناحیه شکم با اینکه وقت زیادی میگذارم موفق به از بین بردن چربی نمیشوم , هر چقدر هم ک سعی میکنم نمیتونم تغذیه ای مفید و منظم داشته باشم , میخواستم بپرسم که مدتی صرفا روی شکم کار کنم یا توامان میتونم موفق بشم ؟ , برای تغذیه هم چه مکملی استاده کنم ؟
  خیلی ممنون از وقتی ک میگذارید .

  1. سلام ممنون از حمایت شما دوست عزیز
   در مورد چربی شکم و نحوه کار با آن قبلاً در این مطالب صحبت کرده ام. ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
   اما به طور خلاصه باید میزان چربی کل بدن را کاهش بدهید. برای نمایان شدن عضلات شکم که تب آن جامعه را گرفته است شما می بایست چربی کلی بدن را به زیر ۱۰٪ برسانید.

   1. ممنون از پاسخگویی تون ,
    بنده قصد نمایان کردن عضلات رو ندارم و هدفم صرفا آب کردن کامل شکم است , اگر ممکن است بفرمایید برای تمرکز روی شکم لازم است که مدتی فقط زمانم رو برای عضلات شکم بگذارم یا نه به طور عادی و مساوی کار کنم هم نتیجه میگیرم , بازم مرسی از سایت عالیتون.

    1. می توانید ۳۰-۴ روز برنامه های خود را برای تقویت هر چه بیشتر عضلات شکم دوباره برنامه ریزی کنید. اما نیازی نیست همیشه اینکار را بکنید. در برنامه های عادی خود می توانید یک روز در هفته را بیشتر روی عضلات شکم تمرکز داشته باشید.

     1. خیلی ممنونم که سوالات بنده رو باحوصله جواب دادین , آخرین سوال اینکه بنده وسایل کامل بدنسازی رو در منزل دارم و در خانه ورزش میکنم , میخواستم بپرسم که آیا محیط اجتماعیِ باشگاه نتیجه ی بهتری نمیدهد یا خیر ؟
      بازهم ممنون

      1. سلام
       جواب این سوال برمی گردد به روحیه شخصی خودتان
       به شخصه وقتی در یک باشگاه ورزشی همراه با دوستانم ورزش می کنم احساس بهتری دارم اما اگر در همان باشگاه بدون دوستانم باشم زیاد راحت نیستم.
       اگر قصد دارید باشگاه بروید توصیه می کنم مطالب زیر را ملاحظه کنید. ۱‍ ۲

 140. سلام قربان
  اولا اینکه خیلی مچکرم از بابته مطالب بسیار خوبتون☺
  راستش من 25سال سنمه با قدی 1,76و باوزنی45کیلو
  که خیلی کمبود وزن دارم نسبت به قدم

  شما میتونید یه راهنمایی بهم بکنید که آیا اصلا با مصرف مکمل تو این سن میتونم ب وزن دلخوام برسم؟؟؟
  و اگه امکانش هست بفرمایید که از چه مکمل هایی برای شروع استفاده کنم؟؟
  خیلی ممنون

  1. سلام ممنون از اظهار لطف شما
   با توجه به کمبود وزنی که دارید توصیه می کنم علاوه بر افزایش مصرف کالری روزانه خود از مکمل های گینز و وی استفاده کنید.
   این مطالب را ملاحظه کنید. ۱ ۲

 141. سلام .. من ۱۷ سالمه و حدود ۱ هفته است که بدنسازی میرم .. اگه از الان پروتئین وی استفاده کنم مشکلی نداره ؟ و اینکه یکم در ناحیه شکم و پهلو چربی دارم .. و موقعی که عضله سازی داسته باشم با پروتئین .. این چربی ها از بین میره؟

  1. سلام
   امیدوارم همچنان با انگیزه ادامه بدهید.
   نه مشکلی نداره
   شما می توانید با عضله سازی میزان مصرف کالری روزانه خود را بیشتر کنید که باعث خواهد شد تا کاهش چربی را در تمام بدن تجربه کنید.
   انتظار معجزه از مکمل وی نداشته باشید این مکمل صرفاً برای پشتیبانی و تقویت عضله سازی مصرف می شود. در رابطه با کاهش چربی ناحیه شکم توصیه می کنم این مطالب را ملاحظه بفرمایید. ۱ ۲ ۳ ۴ ۵

 142. سلام دختری هستم با قد ۱۶۳ و از وزن ۶۴ با رژیم و ورزش تو ۶ماه به ۷۵رسیدم.الان برای ادامه کاهش وزن و ماهیچه سازی شکم میتونم از پروتئین وی استفاده کنم؟

  1. سلام
   تبریک عرض می کنم به خاطر پیشرفتی که داشتید.
   برای ادامه کاهش وزن و البته ماهیچه سازی لزوماً نیازمند مکمل نیستید. البته مکمل وی برای عضله سازی مفید است. توصیه می کنم برای عضله سازی پیوسته این مطلب را مطالعه کنید. لینک

 143. با سلام و خسته نباشيد
  بنده ٢٦ سال سن دارم ، قدم ١٧٥ و وزنم ٦٥ كيلو هست
  ميخواستم ببينم با مصرف پروتين وي و رفتن به باشگاه ميتوانم وزنم رو افزايش و بدنم را توپر نمايم ؟
  با تشكر از شما

 144. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون.
  من یک جوان 21 ساله هستم قدم 176 هست ولی وزنم 56 که نسبت به قدم خیلی کمه میخواستم بپرسم که اگه من این مکمل رو استفاده کنم و فقط به فعلالیت های روزانه مثل کارم تمرکز کنم کافیه یا حتما باید باشگاه هم برم؟
  این رو هم بگم که کار من سنگینه
  و میخواستم بپرسم که ظرف چه مدتی تغییرات محسوسی دیده میشه در من؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی ساده بگویم خیر
   نمی شود یک جا بنشینید و انتظار داشته باشید با مصرف یک مکمل رشد عضلانی را تجربه کنید.
   البته یک سری کارها وجود دارند که می توان آنها را استثنا کرد. از تجربه شخصی خودم می گویم. شغل یکی از آشنایان، تعویض لاستیک ماشین های سنگین است.
   به خاطر ماهیت کارش بدنی بسیار خوب و باکیفیت دارد. اگر کار سنگین شما باعث می شود تا در طول روز اشیای سنگینی را جا به جا کنید آن وقت می شود روی مصرف مکمل سرمایه گذاری کرد و انتظار نتیجه هم داشت.

 145. سلام، ممنون از مطلب خوبتون، من خانوم سي چهار ساله هستم، تقريبا از هجده سالگي ورزشهاي مختلف مثل ايروبيك و پيلاتس و بدنسازي رو انجام ميدادم، اما سال نودوچهار باردار شدم و استراحت مطلق بودم و سي و سه كيلو اضافه وزن پيدا كردم، اضافه وزني ك بزرگ شدن بازوهام و زير شكمم باعث شد پوست اضافي بيارم، الان بعد پانزده ماه ب وزن قبل بارداريم رسيدم و چهار ماهه بدنسازي كار ميكنم دوباره، رژيم غذاييم تو اين دوران كم كالري بوده و الان دريافتيم هزار كالريه، مربيم ميگه براي فرم گرفتن بدنم بايد سنگين كار كنم و برنامه سنگيني بهم داده و ميگه كنارش مكمل وي استفاده كنم، بنظرتون كالري رژيم من براي سنگين كار كردن جواب ميده؟؟؟ مكمل وي وزنمو دوباره بالا نميبره،؟؟؟ اصلا براي فرم گرفتن من نياز ب مكمل دارم؟؟؟؟

  1. سلام
   خوشحالم که دوباره می توانید به ورزش بدنسازی بپردازید.
   میزان کالری دریافتی شما با توجه به توضیح کوتاهی که دادید به نظر کم می آید و می توانید مقدار آن را بالاتر ببرید.
   من هم موافق سنگین تر کار کردن هستم. بدن شما هر چقدر عضله بیشتر داشته باشد در طولانی مدت چربی سوزی بدن تضمین می شود.
   مکمل ها نیستند که وزن شما را بالا می برند این کار کالری هاست. پس نگران نباشید اگر رژیم شما دچار کمبود پروتئین است توصیه می کنم مکمل وی استفاده کنید.

 146. سلام خانم 39 ساله هستم قد 167 از وزن 70 به 62 رسیدم از نظر تحرک متوسط هستم ، و قصد دارم در همین وزن باقی بمانم ، بعد از رزیم غذایی عضلات بازو و سینه ام شل شده چه مکمل و ورزشی پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر

   1. با تشکر از راهنمایی شما ، این تمرینات را در خانه میشه انجام داد یا حتما باید به باشگاه رفت؟ و آیا پس از تمرینات و رسیدن به نتیجه دلخواه باز هم باید ادامه داد یا خیر؟
    ممنون از پاسخگویی شما

     1. بسیار عالی بود، ممنون از سایت خو بتون و وقتی که میگذارید.
      فقط اینکه برای کار با دمبل از چه وزنی شروع کنم؟

      1. خواهش می کنم
       این بستگی به توان شما دارد. البته توصیه می کنم سعی کنید در ابتدا خود را با وزنه زدن سازگار کنید.
       در ادامه بهتر است برای عضله سازی حداکثری وزنه های سنگین تر را انتخاب کنید. البته مواظب آسیب دیدگی باشید.

 147. سلام بنده 168 قدمه وزنم 50 سنم 17 الان سه ماهه بدنسازی کار میکنم از چهلو سه اومدم پنجاه حالا میخوام دوره بردارم البته من میخوام فیزیک برم و مثل بادی بیلیدینگیا نشم به نظرتو در فیزیک از چه مکملی استفاده کنم تا نتیجه صد در صد ببینم؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   شما در سن خوبی قرار دارید و با توجه به سابقه ورزشی کوتاه این رشد جای تعجبی ندارد.
   مکملی که نتیجه ۱۰۰٪ بدهد نداریم. مصرف مکمل همون طور که از اسمش معلوم است باید در کنار یک رژیم غذایی مناسب تکمیل کننده آن باشد.
   علی ایحال توصیه ما برای شما استفاده از ترکیب مکمل وی و کراتین است.

 148. با عرض سلام مجدد.دوست عزیز من هدفم حجم دهی نیست.من میخوام چربی نوک سینه هام و چربی شکمی و پهلوم صاف بشه و اینکه به تناسب اندام برسم و خوش تیپی.دوست ندارم تی شرت ک میپوشم شکمم قلمبه باشه و سینه هام دخترونه.لطفا راهنمایی بفرمایید دوست عزیز.در ضمن چهرشونه هستم و میخوام تخت سینه هام پر کنه و اینکه یک تناسب داشته باشم.مکمل وی خوبه؟و اینکه ورزشم چطو باشه؟هوازی و بدنسازی منظورمه؟نحوه مصرف هم لطف کنید بگید.بینهایت سپاسگزارم

 149. با عرض سلام و ادب
  بنده شاغل عسلویه هستم وقتی میگن شاغل یعنی تحرک کم.اما روزانه 1 ساعت ورزش پیاده روی و دویدن دارم.قدم 196 و وزنم از 107 کیلو اوردم به 96 کیلو.راستش ی خورده سینه دارم و چربی شکمی و پهلو.میخواستم راهنمایییم کنید که برم بدنسازی چ مکملی بخورم خوبه؟یکماه هم رفتم و همه میگن رشد عضلانی خوبی داری.ممنونم جواب بدید

   1. با عرض سلام مجدد.دوست عزیز من هدفم حجم دهی نیست.من میخوام چربی نوک سینه هام و چربی شکمی و پهلوم صاف بشه و اینکه به تناسب اندام برسم و خوش تیپی.دوست ندارم تی شرت ک میپوشم شکمم قلمبه باشه و سینه هام دخترونه.لطفا راهنمایی بفرمایید دوست عزیز.در ضمن چهرشونه هستم و میخوام تخت سینه هام پر کنه و اینکه یک تناسب داشته باشم.مکمل وی خوبه؟و اینکه ورزشم چطو باشه؟هوازی و بدنسازی منظورمه؟نحوه مصرف هم لطف کنید بگید.بینهایت سپاسگزارم

    1. سلام
     مکمل هایی که به شما توصیه شد برای این بود که بتوانید عضله سازی کنید چرا که بهترین راه برای سوزاندن چربی در دراز مدت افزایش میزان عضلات است.
     با افزایش میزان عضلات میزان کالری که در روز خواهید سوزاند نیز افزایش پیدا می کند. مکمل وی هم می تواند گزینه خیلی خوبی برای شما باشد. در مورد هوازی و نوع تمرینات به این مطالب مراجعه کنید. ۱ ۲ ۳

 150. سلام
  رشته ورزشي من فوتسال است حدودا ٤ ماه پيش رباط صليبيم دچار پارگي ناقص شد بعد فيزيوتراپي بدنسازي رو شروع كردم دكترم گفته زماني ميتونم دوباره فوتسال رو شروع كنم كه عضلات چهار سرم خيلي قوي شده باشه اوايل بدنسازي خيلي خوب عضله سازي ميكردم اما الان چند وقتي هست كه بدنم استپ شده فيزيوتراپم مصرف مكمل BCAA همراه گلوتامين رو توصيه كردند اما مربي بدنسازيم مصرف وي رو پيشنهاد كرده به نظر شما كدوم براي من مناسب تره؟ و فرق وي با BCAA در عضله سازي چيست؟

 151. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من 1سال و 7 ماه دارم بدنسازی کار میکنم 21 ساله هستم و قدم 183 روز اول که میخواستم بدنسازی شروع کنم وزنم 54 بود ولی الان 69 کیلو شدم تا حالا از هیچ مکملی استفاده نکردم ولی چند وقته احساس میکنم بدنم استپ کرده میخواستم از داروخونه مکمل بگیرم ولی نمیدونم پروتئین وی بگیرم یا گینر یا کراتین و آمینو خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.از مربی نپرسیدم چون حتما مکمل های خودشو پیشنهاد میده

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است از مربی خودتان هم بپرسید. سوال کردن که برای شما خرجی ندارد در نهایت به شما مکمل خودش را پیشنهاد می دهد اما یک سری اطلاعات را دریافت می کنید و این شما هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.
   اما در مورد سوال اصلی شما: رشد خوبی داشته اید اما علت رکود خود را فقط در مصرف نکردن مکمل جستجو نکنید. دلایل زیادی برای عدم رشد وجود دارد. این مطالب را مشاهده کنید. در ضمن توصیه ما برای شروع استفاده از کراتین و وی می باشد.
   مطلب ۱ ۲ ۳

 152. سلام و عرض ادب
  ممنون که اینقد کامل جواب همه رو میدید
  من قدم ۱۸۸ وزنم ۸۰ و سنم ۳۰ سال هست،توی کامنتا گفتید که در مورد برندها نمیگید اما واقعا من نمیتونم به کسی اعتماد کنم اگه امکانش هست یه برند خوب مکمل وی رو بگید ممنون میشم.

  1. سلام دوست عزیز
   تکنولوژی های که در ساخت مکمل ها به کار می رود به قدری همه گیر شده است که ایجاد یک مجموعه تولیدی مکمل بسیار سهل و آسان است.
   تنها توصیه ای که می توانم به شما بکنم این است که هر مکملی را که خریداری می کنید از محل های مورد اطمینان تهیه کنید تا محصول اصلی و سالم به دست شما برسد.
   چون بازار مکمل های تقلبی داغ است.

 153. با سلام
  من 18 سال سن دارم قدم 187 و وزنم 70 کیلو
  من توان بدنی و زوره باور نکردنی نسبت به وزنم دارم ولی ساختار زیبایی بدنم جوری که باید نیست
  به نظر شما برای به تناسب رسیدن ظاهر بدنم باید چی کار کنم(گینر 2 کیلویی هم مصرف کردم ولی بدنم اصلا استعداد افزایش وزن نداره )
  لطفا راهنمایی کنید

 154. با عرض سلام بنده دانشجوی ارشد فیزیولوژی ورزش هستم رشته ورزشی ام نیز فوتسال می باشد باتوجه به محدودیت در زمان تایم برای بدنسازی ندارم.
  قدم182 و وزنم 63 کیلوگرم است می خواستم نظرتان را راجع به افزایش وزن باتوجه به محدودیت ها وشرایطم بدانم
  ایا روی لقمه اخر شب مثل سفیده تخم مرغ و سیب زمینی یا عسل و موز متمرکز شوم نتیجه میگیرم یا راه بهتری مد نظرتان است؟
  با تشکر فراوان.

  1. سلام
   امیدوارم در رشته ورزشی و دانشگاهی خود موفق باشید.
   ورزشی مثل فوتسال به خودی خود انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت و اگر این انرژی از دست رفته را جایگزین نکنید افزایش وزن محال است
   بدنسازی به خاطر تقویت و رشد عضلات است صورت می گیرد اگر وقت باشگاه رفتن ندارید توصیه می کنم حداقل یک سری تمرینات را با وزن بدن در خانه انجام بدهید.

 155. باسلام
  من وزنم 89 و قد 175 هستش
  یک سال هست که بدنسازی کار میکنم اما نتیجه مطلوبی نگرفتم هیچ مکملی هم تا حالا مصرف نکردم
  میخوام وزنمو پایین بیارم
  میگن پروتئین وی چربی سوز هم هست و به کاهش چربی و افزایش عضلات کمک میکنه
  آیا این مکمل واسه من مناسبه یا نه ؟اگه هست کدوم نوع وی رو بگیرم ؟ اگه نیست پس چه مکملی استفاده کنم؟