مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

بدنساز تازه کارمکمل

نوشته شده توسط:

مصرف مکمل وی همچنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما یک جنگ پروتئینی در بین صاحب نظران و حتی بدنسازان داخل باشگاه ها در جریان است. اما به هر حال در این آشفته بازار باید خود شخص با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی تصمیم بگیرد.

این با عقل جور در می آید که همه ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان، علاقه مند عضلاتی بدون چربی هستند و ساختن این عضلات بدون آمینو اسید هایی که پروتئین به بدن می دهد، غیرممکن است.

خبر خوب برای شما بدنسازان عزیز این است که پروتئین وی یکی از مکمل هایی است که هر روز مطالعات جدیدی روی آن در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا صورت می گیرد و همه مطالعات در مورد اثرات مثبت این مکمل ارزشمند صحبت می کنند، و شما می توانید با خیال راحت به مصرف آن بپردازید. 🙂

خوب اگر شما تصمیم گرفته اید مکمل وی را خریداری کنید و یا اینکه تا حالا این مکمل را خریده اید، نکاتی هستند که باید اینجا متذکر شوم:

چرا پروتئین وی اینقدر مهم است؟

مکمل وی
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی در واقع مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می‌ماند. جالب است بدانید این مایع را قبلاً دور می‌ریختند. بعدها مشخص شد که وی حاوی پروتئین‌هایی کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می‌کند و اینطوری بود که مکمل وی خلق شد.
دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند: وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله لوسین است. لوسین آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می‌کند. منبع (۱ و ۲)
مکمل وی بعد از تمرین به سرعت هضم می‌شود و لوسین زیادی را در خون آزاد می‌کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن می‌شود. محققان ثابت کرده‌اند که هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل مکمل وی بهترین مکمل بعد از جلسه تمرینی است. منبع (۳، ۴ و ۵)

انواع مکمل وی

انواع پروتئین tamrino.ir

در واقع تمام مکمل های وی مثل هم نیستند، و اگر شما یک سری به بازار بزنید انواع و اقسام مکمل وی را خواهید دید. به هرحال تمام مکمل های بازار به 3 نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

کنسانتره پروتئین پنیر ( وی غلیظ)

این نوع از وی خیلی طبیعی است، برای طرفداران محصولاتی که کمتر فراوری شده اند، خیلی مناسب است، اما کمتر فراوری شده به معنی بهتر نیست! در واقع کمتر فراوری شده به معنی محصول ناخالص است.

مکمل های وی تغلیظ شده، شامل چربی و لاکتوز بیشتری هستند و در مجموع پروتئین کمتری دارند و شامل 70 تا 80 % پروتئین هستند. البته این موضوع از برندی به برند دیگر متفاوت است.

مکمل وی ایزوله

از سوی دیگر مکمل وی ایزوله مراحل فراوری بیشتری را طی کرده است تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد. و معمولاً تا 90% پروتئین دارد. البته هزینه بیشتری را نیز خواهد داشت و برای دوستانی که به لاکتوز حساسیت دارند خیلی مناسب است.

مکمل وی هیدرولیز شده

در واقع در تکنولوژی تولید این نوع مکمل آنقدر فراوری صورت می گیرد که پروتئین ها را به قطعات سازنده آن تبدیل می کنند، بله منظورم آمینو اسید هاست! وی هیدرولیز شده از قبل هضم شده است و به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. همچنین دارای خواص آلرژیک شیر نیز نیست. محققان همچنین معتقدند که فرایند هیدرولیز کردن حلالیت و هضم شدن آن را نیز بهبود می‌بخشد. این نوع از مکمل وی گران ترین نوع آن است. 🤑 منبع (۶ و ۷)

البته مطالعات صورت گرفته، تفاوت زیادی بین وی هیدرولیز شده و  وی ایزوله شده را نشان نمی دهد. در ضمن مزه این پروتئین کمی تلخ‌تر است.

ولی باید به متخصصانی که موفق به هیدرولیز کردن مکمل وی شده اند تبریک گفت، کار بسیار پیچیده ای را انجام داده اند. 🙏

خوب کدام نوع مکمل وی را انتخاب کنیم؟ 🤨

مکمل وی

در حالی که ادعا می‌شود مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده بهترین نوع در بازار هستند اما مدرک علمی در این زمینه در دسترس نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین پنیر را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید نمی‌توانید به اهداف تناسب اندامی خود برسید.
با این وجود …
انتخاب ارزان‌ترین مکمل وی نمی‌تواند فکر خوبی باشد. یک کنسانتره پروتئین پنیر باکیفیت حدود ۸۰٪ پروتئین دارد اما انواع تقلبی می‌توانند تا ۳۰٪ بیشتر پروتئین نداشته باشند. اگر یک مکمل بی کیفیت فقط ۳۰٪ پروتئین داشته باشد به نظر شما در ۷۰٪ باقی‌مانده چه چیزی ریخته‌اند؟! 😳
عموماً مالتودکرستین و آرد را به مکمل‌ها اضافه می‌کنند!

یک دلیل دیگر انتخاب مکمل وی ایزوله این است که لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ رسیده است که برای افراد حساس خبر خوبی است.
البته بعضی شرکت های مکمل ساز کلاهبردار سعی می‌کنند با مخلوط کردن این سه نوع مکمل وی یک ترکیب جدید را با یک نام دیگر به بازار عرضه کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که به عنوان مصرف‌کننده روی جلد جعبه مکمل را بخوانید.

یک نکته مهم در انتخاب ❗

اگر اسکوپ داخل مکمل ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد این مکمل را نخرید مگر اینکه خودتان می‌دانید ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌اند. البته میزان حجمی که اسکوپ دارد با میزان پروتئین وی یکسان نخواهد بود چرا که باید مقداری طعم دهنده به مکمل اضافه کنند.

چقدر مکمل وی را مصرف کنیم؟

مکمل وی
در رابطه با انتخاب درصد میزان مصرف پروتئین از مکمل ها و منابع طبیعی یک درگیری وجود دارد که هنوز هم هیچ مدرک دال بر اثبات آن وجود ندارد اما عقلای قوم حکم داده‌اند حداقل ۵۰٪ پروتئین خود را از منابع طبیعی تهیه کنید. 🤓
به یاد داشته باشید که مکمل قرار است تکمیل کننده رژیم غذایی شما باشد نه منبع اصلی!

اجازه بدهید دوباره کمی علمی صحبت کنم (امیدوارم خسته نشوید 🧐)

یک مطالعه علمی خیلی مهم وجود دارد که می‌گوید شما باید بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید چرا که بیشتر از آن تاثیری روی رشد عضلانی ندارد! منبع (۸)
بله این ادعا خیلی سرراست می‌گوید ۲۰ گرم و نه بیشتر! اما همان طور که حدس می‌زنید همه چیز به این سادگی نیست. سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما تحت تاثیر عوامل زیادی است:

میزان عضلات شما

هر چقدر بیشتر عضله داشته باشید بدن شما برای اینکه همچنان عضلانی باقی بماند نیازمند پروتئین بیشتری است. منبع (۹)

میزان فعالیت فیزیکی شما

هر چقدر بیشتر ورزش بکنید پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. منبع (۱۰)

سن شما

بدن که پیرتر می‌شود نیاز ما به پروتئین برای حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که یک بدنساز میانسال که ۳۵-۴۰ گرم پروتئین بعد از جلسه تمرینی مصرف می‌کند سنتز پروتئینی بیشتری نسبت به فردی دارد که فقط ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرده است. منبع (۱۱ و ۱۲)

سابقه هورمونی شما

هورمون‌های عضله سازی مثل: تستوسترون و هورمون رشد می‌توانند سنتز پروتئین را تقویت کنند. اگر بدن شما سطح بالایی از این هورمون‌ها را دارد قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین در بدن بیشتر استفاده کنید. منبع (۱۳)
از طرف دیگر سطح بالای کورتیزول باعث کاهش سطح سنتز پروتئین می‌شود و باعث شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز می‌شود (گلوکونوژنز). بعضی افراد به صورت طبیعی سطح کورتیزول بالایی دارند. منبع (۱۴)

تازه مبحث جنسیت هم مطرح است که به آن اشاره ای نشد.

نتیجه

وی مکمل بدن ساز tamrino.ir
بنابراین شاید ۲۰ گرم برای سنتز پروتئین کافی باشد اما برای همه صادق نیست. دوز مصرف متداول روزانه مکمل وی ۲۰-۳۰ گرم است. البته این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین میشود.

این را هم در نظر داشته باشید که شما به ازای وزن بدن به کیلوگرم، ماکزیمم ۲ گرم پروتئین در طی روز بیشتر نیاز ندارید.

در ضمن اسکوپ‌هایی که داخل بسته مکمل وجود دارد از برندی به برند دیگر اندازه مختلفی دارد و میزان پروتئین وی در هر کدام از این مکمل‌ها به ازای یک اسکوپ فرق می‌کند بنابراین نوشته‌های روی بسته را به دقت بخوانید.

نکات احتیاطی مصرف مکمل وی

خطر افدرین
مکمل وی شما را دچار بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، حتی تحقیقات نشان می‌دهند که در برابر بیماری پوکی استخوان شما را محافظت هم می‌کند!! و روی کلیه اثر منفی نمی‌گذارد. منبع (۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸)

اما اگر در حال حاضر بیمار کلیوی یا کبدی هستید بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مکمل وی سبب کاهش وزن می شود؟

این سوال را هزاران بار شنیده‌ام و مطمئنم هزاران بار هم در طی روز بدنسازها آن را پرسیده‌اند!
خیلی کوتاه جواب بدهم باید بگویم نه!
مکمل وی را مصرف نکنید برای چربی سوزی!

ولی

مکمل وی به روش‌ دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا کاهش وزن را تجربه کنید.
مصرف مکمل وی سبب می‌شود تا شما کمتر احساس گرسنگی کنید، خوب هر چقدر هم که کمتر کالری مصرف کنید وزن شما کمتر خواهد شد منبع (۱۹) (قبلاً در مورد مصرف میزان کالری صحبت کرده بوده‌ام)

البته شما یک سری مقالات علمی را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند مصرف مکمل وی سبب بسته شدن ظرفیت ذخیره چربی بدن می‌شود اما این تحقیقات محدود هستند و بیشتر روی حیوانات صورت گرفته است. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد بدانید و آگاه باشید که مکمل وی سبب چربی سوزی به صورت مستقیم نمی‌شود! 🤔

زمان مصرف مکمل وی

پروتئین وی tamrino.ir

مکمل وی بسیار زود جذب است و همین خصوصیت باعث می شود به یکی از بهترین مکمل ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود.

وقتی شما در باشگاه وزنه می زنید شما بدنتان را وارد فاز فشار و استرس می کنید و در واقع به بافت های عضلانی خود آسیب وارد می کنید! (البته این آسیب، خیلی هم مفید است)

ساخت عضلات در داخل باشگاه صورت نمی گیرد. بلکه شما با تمرین در باشگاه بدن را مجبور می کنید بعد از باشگاه برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و در واقع عضله جدید بسازد.

تمرین شما در باشگاه باعث می شود خون بیشتری به سمت عضلات شما سرازیر شود و در واقع عضلات مثل یک اسفنج عمل می کنند و آماده دریافت مواد غذایی هستند.

با مصرف پروتئینی مثل وی شما به عضلات تان آمینو اسید های لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. شما بعد از تمرین یک فرصت دو ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات تان، با مصرف مکمل وی عضله بسازید.

اما این حرف به این معنی نیست چون 2 ساعت وقت دارید، باید منتظر بمانید! هر چقدر بیشتر منتظر بمانید عضلات شما از آن حالت اسفنجی که خدمت تان عرض کردم خارج می شوند.

نتیجه

بهترین زمان های مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین است. در روزهایی که تمرین ندارید می توانید این میزان را به ۲ وعده کاهش بدهید.

چه کسی باید از پروتئین وی استفاده کند؟

پروتئین وی tamrino.ir

به خاطر محبوبیت و راحتی هضم این پروتئین، یکی از بهترین گزینه ها برای اکثر مردم است.

اما یکی از بزرگترین دلایلی که علیه مکمل های وی مطرح می شود این است که: مردم به راحتی می توانند پروتئین مورد نیاز خود را از رژیم روزانه خود تامین کنند و البته عدد 8 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن یکی از اعداد مقدس این افراد است!

از لحاظ تئوری این دوستان درست می گویند اما این عدد برای نیاز های روزانه یک فردی است که تحرک و فعالیت زیادی در طول روز ندارد ولی برای یک بدنساز یا کسی که دارای جراحتی در بدن خود است میزان پروتئین مورد نیاز خیلی بیشتر است.

از طرفی همه ما می دانیم با زندگی شلوغ و فشرده ای که همه ما آن را تجربه می کنیم گاهی اوقات غیر ممکن است که راحت بنشینیم و بعد از باشگاه یک وعده غذایی را مصرف کنیم.

پس مکمل وی یکی از بهترین منابع مصرف پروتئین بعد از باشگاه برای آن دسته از دوستانی است که زمان کافی را برای مصرف یک وعده کامل بعد از باشگاه را ندارند.

البته باید در نظر داشت دستگاه گوارش افرادی که با شیر و محصولات لبنی مشکل دارد با مکمل وی نیز مشکل خواهد داشت، پس بهتر است انواع هیدرولیز شده آن را مصرف کرد.

شما از چه نوع مکملی بعد از باشگاه استفاده می کنید؟

این مطلب در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۶ دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در مورد مکمل وی در متن و نتیجه گیری های آن لحاظ شد

مطالب مشابه

519
دیدگاه بگذارید

avatar
227 موضوعات دیدگاه
292 پاسخ به موضوع
0 دنبال کننده‌ها
 
بیشترین واکنش به یک نظر
داغ‌ترین موضوع نظرات
172 نویسند‌های دیدگاه
علی رضا ناصریجوادaminعلیسارا آخرین دیدگاه‌های نویسنده نظر
  مشترک  
جدید‌ترین قدیمی‌ترین بیشترین رای گرفته
مطلع ساختن از
جواد
مهمان
جواد

با سلام من ۵۴ کیلو وزن و ۱۷۵ قدم هستش و سخت وزن میگیرم میخواستم از این ما باشگاه برم تا وزنم رو به ۶۵ برسونم و عضله سازی خشک انجام بدم مصرف چه مکملی رو پیشنهاد میکنید پرتوئین وی؟

amin
مهمان
amin

با سلام یک سوال من حدودا نه ماه است بدنسازی کار میکنم وزنم ۱۱۳ و قدم ۱۸۸ است ایا خوردن پروتین وی را شروع کنم؟

علی
مهمان
علی

سلام و ممنون از سایت خوبتون .
یک ماهه ورزشو شروع کردم و لاغر هستم برای اینکه یکم وزنم بالاتر بره اما چربی کمی داشته باشم چه مکملی رو پیشنهاد میکنید ؟
برای شروع گینر مناسبه ؟

سارا
مهمان
سارا

سلام وقت بخیر. من ۷ماهه که ورزش میکنم- دوره اول چربی سوزی بوده و باقیش حجم- با اینکه حجم کار میکنم ولی بازم هر دوره ۲ کیلو وزن کم میکنم و الان به شدت لاغر شدم. میتونم از پروتئین وی استفاده کنم؟؟؟ قد ۱۶۲ وزن ۵۴

zahra
مهمان
zahra

سلام مرسی مطالب خوبتون
من قدم ١٧۴ هست و وزنم ۶٢
٢١سالم هست و هی میرم بدنسازی باز نمیرم ولی الان ٢هفته ای هست که شروع کردم به باشگاه رفتن میخواستم از مکمل وی استفاده کنم ولی خوب یه سریا میگن باید یه مدت کار کنی بعد مکمل بخوری نظر شما رو میخواستم که چیکار کنم
و اینکه برا حجم میخوام مکمل وی استفاده کنم و روزانه چند گرم باید استفاده کنم ؟؟؟

navid
مهمان
navid

سلام ببخشید اگر مثلا یکی دو روز هیچ غذایی به بدن نرسه عضلات تحلیل میرن ؟ در صورتی که تمرین هم نکنیم

خادم
مهمان
خادم

درود.
بالاخره هر مکملی در بحث عضله سازی، ضعف یا کمبودهایی دارد.
۱- از نظر شما، پروتئین وی، چه کاستی هایی دارد؟
۲- مورد مهمتر اینکه، پروتئین وی با کدامیک از مکملهای معروف، میشه گفت دیگه کامل می شه؟
ممنون

حامد
مهمان
حامد

سلام
خواستم ببینم نظرشما در مورد این مکمل های گیاهی که شامل پودر سفیده تخم مرغ و جوانه گندم و مالت و شیر خشک ووو چیه ؟؟
و دوم اینکه اگر این مکمل های گیاهی قبل از صبحانه و قبل از تمرین استفاده بشه و بعد از تمرین از مکمل وی یا وی ایزوله استفاده بشه مشکلی ایجاد نمی کنه؟

علی
مهمان
علی

سلام وقت بخیر
مصرف مالتودکسترین به عنوان یک کربو زود جذب برای افزایش وزن خوبه؟ و اینکه مصرفش عوارضی نداره؟ حداکثر چه مقدار در روز مصرف بشه؟
با تشکر

سینا
مهمان
سینا

سلام من فوتبالیستم ولی خیلی لاغر میخواستم مکمل استفاده کنم که زیاد سنگینم نکنه شما چی پیشنهاد میدید؟

A.s
مهمان
A.s

سلام و خسته نباشید
۱۷ سال دارم ۱۸۰ cm قد و ۵۰ کیلو وزن دارم و همون طور که معلومه لاغر و بلند قد هستم و فقط امکان تمرین در خانه را دارم و باشگاه نمیرم.
فقط میتونم ۱۵۰ هزار تومان خرج مکمل بکنم.
میخوام بدونم پروتئین وی بهتره یا کراتین از این لحاظ که هم کمی وزن رو افزایش بده و هم عضله سازی و افزایش هجم زیادی برای ماهیچه ها داشته باشه؟
میخوام عضلانی بشم مثل یک بدنساز حرفه ای
و کمی هم افزایش وزن داشته باشم که یموقع لاغر عضلانی نشم.
ممنون

بخشی
مهمان
بخشی

سلام

لطفا بفرمائید برای بنده که ۱.۸۰ قد و ۸۳کیلو وزن دارم ولی از مچ ودستان ضعیفی برخوردارم ایا راهی( بجز ورزش) برای تقویت مچ و ساعد وجود دارد یاخیر؟

سارا
مهمان
سارا

سلام مادر چند تا بچه هستم ۳۶ سالمه ..قد ۱۶۱ و وزنم ۷۲ کیلو هستش ..میخوام رژیم برای لاغری شروع کنم که ۹۰ درصد سبزیجات گنجانده شده ..میخوام از پروتئین وی استفاده کنم برای تقویت عضلات ..چون تحلیل رفتگی عضلات هم دارم …خواستم بپرسم آیا نوشیدن مکمل پروتئین وی بدون حرکت های ورزشی تاثیر گذار است برای عضلات یا خیز ؟

خادم
مهمان
خادم

سلام.
بدون در نظر گرفتن بحث حجم و کات و، اگر بصورت خیلی ساده بخواین پاسخ دهید، لطفا بگید که:
BCAA عضله ساز تره و یا Whey؟
ممنون

علي عبادي
مهمان
علي عبادي

سلام خسته نباشید
بنده ۱۷۶ قدم هست و ۸۰ کیلو وزن
دوماه هست ک بدن سازی رو شروع کردمو تقریبا از ۸۶ رسیدم ب ۸۰ کیلو
توی تمرینم حجم غضلم بالا نمیاد با اینکه خیلی دارم سخت تمرین میکنم
روزی ۴ کیلومتر هم دویدن دارم برای کاهش حجم چربی سینه و شکم بنظرتون این مکمل برای حجم دادن با تمرینی ک دارم سازگار هست؟
با تشکر

حسین
مهمان
حسین

سلام بنده ۱۸سالمه حدود۴یا۵ماهه تی ارایکس کارمیکنم یک مدت کراتین مصرف میکردم والان ۶۲کیلووزنم به نظرشمامن گینربخورم یا وی برای یک فوتبالیست کدوم بهتره؟

محمدامین
مهمان
محمدامین

سلام خسته نباشید آقای ناصری دیدم شما جواب همه رو دادید منم سوالم رو بپرسم،من الان ۱۸ سالم هست حدود دو سال هست بدن سازی کار میکنم و در روز اولی که شروع کردم ۱۰۶کیلو وزن داشتم و میشه گفت کل این دو سالو درگیر وکاهش وزن بودم والان ۷۴کیلو وزن دارم(بدون استفاده از مکمل ) ولی الان هر کاری میکنم عضلاتم افزایش حجم پیدا نمیکندد وبیشتر خشک میشوند میخواستم بدونم با استفاده از این مکمل افزایش حجم پیدا میکنم و این که کدام نوع اش رو استفاده کنم ممنون

حامد
مهمان
حامد

سلام. من حدود ۱سال هست که بدنسازی کار میکنم ۱۸کیلو وزن اضافه کردم کلا ۲تا کراتین خوردم که یکیشو ۲هفتس میخورم
قدم ۱۹۲ و وزنم ۷۶ هست. بنظر شما از الان وی و گلوتامین رو هم مصرف کنم جواب میده؟

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 5 Stars

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم من که قدم ۱۹۰وزنم۷۴هست و والیبال تقریبا به صورت حرفه ای بازی میکنم کدوم مکمل برام خوبه خیلیا گفتم وی با گلوتامین همراه با ارژنین میخوام وزنم حدودا ۵کیلو زیاد شه البته با افزایش قدرت که در پرشم مشکلی ایجاد نکنه

ali
مهمان
ali

سلام,وقت به خیر من ۲۰ سالمه قدم ۱۷۶ و وزنم ۵۳ کیلو هستش و تیپ بدنیم اکوتومرف هستش من ۳روز در هفته رزمی کار میکنم و تقریبا ۲,۳ روزم بینش بدنسازی کارمیکنم من کنبود وزن دارم و تا حالا از هیچ مکمل ورزشی هم استفاده نکردم ولی به خاطر ورزش و تیپ بدنیم وزنم کم هم میشه حالا می خواستم از یک مکمل برای اینکه وزن و حجم عضلانی هم بگیرم استفاده کنم و اینکه می خواستم ببینم از گینر استفاده کنم خوبه یا پروتیین وی و این که چه مکمل ویا چه مارکی خوبه و اینکه استفاده از مکمل… بیشتر بخوانید

نادر
مهمان
نادر

من سه ماهه بدنسازی کار میکنم ده کیلو اضافه وزن دارم.مکمل ال کارنیتین و ال ارژنین وگلوتامین استفاده میکنم.برای عضله سازی چی استفاده کنم

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 5 Stars

سیاوش
مهمان
سیاوش

سلام خسته نباشد من ۳۳سالمه وزنم ۹۶قدم ۱۸۴ ای دوره وینسترول و پرپیانات استفاده کردم خداروشکر عالی حواب داد الان دو ماه پاکسازی کردم بنظر شما چی استفاده کنم ای دوره

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
از چه لحاظ عالی جواب داد؟
منظور فقط از لحاظ ظاهری؟
چون بالواقع عوارض و مضرات مصرف استروئید در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبانگیر شما شده است بدون آن که حتی خودتان از مطلع باشید.
پاکسازی به معنای از بین بردن کامل عوارض و مضرات ناشی از مصرف استروئیدها نیست بلکه شما فقط درصد ناچیزی را از بدن دفع و پاکسازی می کنید که صرفاً از هیچی بهتر است نه اینکه واقعاً عالی و کامل باشد.

مریم 7
مهمان
مریم 7

سلام خسته نباشید بی زحمت میشه توضیح بدین که مصرف پودر پوروتئین وی برای مسابقات دوپینگ محسوب میشه یا خیر و اینکه بعد از مصرف چقدر زمان میبره تا کاملا در بدن سوخته بشه

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 1 Stars

mohammad
مهمان
mohammad

سلام من ۱۶ سالمه یه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید مصرف کراتین به تنهایی تاثیری داره یا حتما باید با یه مکمل دیگه ترکیب بشه ‌

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟

Erfan
مهمان
Erfan

ببخشید آقای ناصری میخواستم بدونم افراد زیر ۱۸ سال هم میتونند مصرف کنند . من که ۱۴سالمه میتونم مصرف کنم چون بعضی منابع میگن افراد زیر ۱۸سال نباید از این محصول استفاده کنند ممنون مشم اگه راهنمایی کنین

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 2 Stars

محمدیان
مهمان
محمدیان

سلام.
آیا میشه به مکمل وی، مثلا عسل اضافه کرد؟
به گینر چطور؟
ممنون

محمد
مهمان
محمد

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون…
وی رو در تمام طول سال میشه مصرف کرد؟
یا بدن نیاز به استراحت داره؟

نيما
مهمان
نيما

سلام اقای ناصری و خسته نباشید، من چند روز اخیر یه بسته پنج پوندی وی خریدم، سوالم این هست که بهتره قبل و بعد باشگاه استفاده کنم و در عوض سریع تر تموم شه یا اینکه فقط بعد از باشگاه مصرف کنم که اهسته و پیوسته پیش بره! لازم به ذکره که نمیخوام بلافاصله بعدش دوباره وی یا مکمل دیگه ای بگیرم. با این شرایط نظرتون راجب حجم مصرف چیه؟

مهرداد
مهمان
مهرداد

سلام اقای ناصری میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس هردو باهم چطوره ؟
ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟
اگر باشگاه نروید و ورزش نکنید مصرف کراتین کارآیی چندانی برای شما ندارد چون مکمل ها قرار نیست معجزه کنند که بدون ورزش و تمرین برای شما بدنی قوی و عضلانی بسازند.

مهرداد
مهمان
مهرداد

شچسلام اقای میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس چطوره ؟
ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

محسن
مهمان
محسن

درود.
ترکیب یک گینر که کربو هیدارت بالاتری نسبت به پروتئینش داره، با مکمل Whey، برای یک فرد غیر ورزشکار جهت افزایش وزن و در اصطلاح عامیانه، چاق شدن چطوره؟
کلا تایید دارید؟
متاسفانه استعداد عجیبی در لاغر شدن دارم و ضمنا از نظر آزمایشهای پزشکی هم هیچ مشکلی ندارم.
تشکر

جعفر
مهمان
جعفر

سلام و درود
من چند سالیه فیتنس کار می کنم(۶ ساعت در هفته). نسبت به قبل عضلاتم تحلیل رفته. پیشنهاد میکنین چه مکمل هایی استفاده کنم.
(وزن۷۴ قد۱۷۶ سن ۳۰)

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
اصولاً تایم ورزش و تمرین را به صورت چند روز در هفته تعیین می کنند نه به طور ساعتی در هفته!
اگر ۶ روز و روزی ۱ ساعت تمرین میکنید دلیلش تمرین زیاد و عدم ریکاوری مناسب عضلات هست.
اگر اصول تغذیه ای را رعایت میکنید مصرف مکمل پروتئین وی برای تقویت عضلات شما مناسب است.

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 4 Stars

Hamed
مهمان
Hamed

سلام متشکرم از اینکه جواب من را دادید.
آیا به نظر شما مکمل کراتین هم به این مکمل هایم اضافه کنم.فقط ترسم از استفاده مکمل کراتین اضافه وزنم هستش.
شما چه نظری دارید.با تشکر

Hamed
مهمان
Hamed

سلام اقای ناصری خسته نباشید
من دو دوره مکمل وی با گلوتامین داشتم و الان هم آخر دوره دوم هستم.عضلاتم هم بگم خوبه و هم بگم زیاد ازش راضی نیستم.من در دوره بعدی چه مکمل های استفاده کنم که هم عضلاتم رشدش بهتر باشه و هم به وزنم اضاف نکنه.
قد:۱۸۴ وزن:۹۶ سن:۲۶
مچکرم میشم دوره خوبی بهم پیشنهاد کنید

Mehdi
مهمان
Mehdi

سلام رفیق من میخام دوره مکمل وی بردارم میخاستم بدونم که شما دودوره برداشتید چه قدر تغییر کردین بعد از دوره اول مرسی

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
برای دوره بعدی شما مصرف کراتین ، گلوتامین ، ال کارنیتین ، آمینو اسید ، پروتئین وی مناسب است.
احتمالاً بدن شما تا حدودی احتباس آب و چربی دارد که مصرف چربی سوز مثل ال کارنیتین پیشنهاد می شود.

Milad
مهمان
Milad

سلام خسته نباشید. ۴سال پیش بدنسازی میکردم و الان یک ماه میشه که دوباره شروع کردم. ۲۳سالمه قدم ۱۸۸ و وزنم ۷۶ هستش. مکمل های گینر سریوس مس اپتیموم و پروتیین وی ۱۰۰درصد گلد استاندارد و کراتین نوترکس و امینو دارم. میخواستم ازتون بپرسم‌ برای شروع و افزایش حجم کدومارو مصرف کنم و کدومو بزارم برای دوره بعد و اینکه به نظر شما مصرف همزمان گینر و پروتئین وی توصیه میشه؟و امینو اسید چه دوره و چه زمانی مصرف بشه بهتره
ممنون از پاسخگوییتون

سینا
مهمان
سینا

سلام.خسته نباشید.من ۲۱ سالمه قدم ۱۸۶ وزنم ۱۱۰ . دو ساله که بدنسازی کار نمیکنم به دلیل خدمت.قبل خدمتم اضافه وزن داشتم ولی روز اول خدمت خودمو کشیدم ۹۴ بودم الان دوباره رفتم بالا.یه ماه دیگه خدمتم تموم میشه میخوام یه دوره برا کاهش وزن برم.هم کاهش وزن کنم هم در کنارش عضله بسازم.چربی شکم و پهلوم زیاد شده :) در کنار تغذیه و ورزش با وزنه از چه مکمل هایی میتونم استفاده کنم ؟ که هم وزنم نرمال شه هم عضله سازی کنم.پیشاپیش ممنون بابت پاسخوگی <3

حسین
مهمان
حسین

سلام ، آمینو مکس با پروتئین وی زمانبندی مناسب مصرفشون چطوره چون رو آمینو نوشته ۸ تا بلافاصله بعد از تمرین وی هم که میگید بهترین زمان مصرف بعد از تمرین ؟
غیر از این ۲تا مکمل دیگه ای هم همراهشون نیازه مصرف شده مثل کراتین ؟

Marmar
مهمان
Marmar

سلام جناب ناصری.
من ۱۶۸ قدم و وزنم ۶۷.ولی بدنم لاغرنشون میده وباید در مدت کوتاهی چندکیلو اضافه کنم برای پرتر شدن. فعلا دسترسی و وقت برای باشگاه ندارم. آیا میتونم از مکمل وی استفاده کنم همراه با برنامه غذایی؟ در خونه تحرک دارم مثل اسکات و بارفیکس.
واینکه اگه مکمل با قرص امگا ۳و ویتامین E مصرف شود مشکلی پیش نمیاد ؟
تشکر فراوان از شما

سجاد
مهمان
سجاد

سلام.خسته نباشید.من سه ماهه بدنسازی کار میکنم و وزنم ۹۸ بود الان به ۸۶ رسیده میخواستم بپرسم برا چربی سوزی بیشتر و ساخت عظله از چه مکمل هایی استفاده کنم.باتشکر

میلاد
مهمان
میلاد

سلام میخوام عضله سازی کنم چه چیزی پیشنهاد میکنید طی یه ۱۴ماه پیش ۱۰ ماه بدنسازی کار کردم ۴ماه کنار گذاشتم یه ۴ماهیه شروع کردم دوباره
قدم ۱۷۴ وزنم ۷۰ سنم ۲۳

مهسا
مهمان
مهسا

سلام ببخشید من دختر ۲۳ ساله هستم ۱۶۴ قدمه و ۶۲ کیلو بودم بدنسازی شروع کردم الان نزدیک یک سال میشه وزنم شده ۷۰ سایزم تغییری نکرده و بدنم چربی داره نمیتونم خیلی مواد پروتئین دار بخورم میخوام چربی بسوزونم و فکر کنم وزنم کمتر بشه خیلی بهتره میتونم از مکمل برای این منظور استفاده کنم؟ چه مکملی؟

فیتنس
مهمان
فیتنس

سلام
برای چربی سوزی و کاهش وزن به چند فاکتور اساسی باید توجه کنید :
میزان کالری دریافتی و میزان کالری مصرفی = چه میزان غذا میخورید و چه میزان میسوزانید.
داشتن رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن که شامل مواد غذایی دارای کالری و چربی کمی باشد.
ورزش کردن به خصوص تمرینات هوازی مستمر برای سوزاندن کالری و آب کردن چربی های اضافه بدن.

ناشناس
مهمان
ناشناس

Visitor Rating: 5 Stars

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

سلام من‌ ۱۷۳قدم و ۵۰کیاو وزنه و۱۸ سالمه الان یک ماهی هست که میرم باشگاه میخواستم‌ بپرسم من الان وی مصرف کنم خوبه یا نه زوده؟؟؟؟؟

پارسا
مهمان
پارسا

با سلام و خسته نباشید. سوالم اینه که در کنار وی چه مواد غذایی و به چه اندازه مصرف بشه خوبه برای عضله سازی

close

سبد خرید

حساب کاربری
ایجاد کنید

بازیابی
رمز عبور

رمز عبورتان گم کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل وارد کنید. شما لینکی برای ایجاد رمز عبور جدید دریافت خواهید کرد.