بدنساز تازه کارمکمل و داروهای بدنسازی

مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

مصرف مکمل وی همچنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما یک جنگ پروتئینی در بین صاحب نظران و حتی بدنسازان داخل باشگاه ها در جریان است. اما به هر حال در این آشفته بازار باید خود شخص با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی تصمیم بگیرد.

این با عقل جور در می آید که همه ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان، علاقه مند عضلاتی بدون چربی هستند و ساختن این عضلات بدون آمینو اسید هایی که پروتئین به بدن می دهد، غیرممکن است.

خبر خوب برای شما بدنسازان عزیز این است که پروتئین وی یکی از مکمل هایی است که هر روز مطالعات جدیدی روی آن در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا صورت می گیرد و همه مطالعات در مورد اثرات مثبت این مکمل ارزشمند صحبت می کنند، و شما می توانید با خیال راحت به مصرف آن بپردازید. 🙂

⭐️نسخه صوتی مقاله در کست باکس: مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

خوب اگر شما تصمیم گرفته اید مکمل وی را خریداری کنید و یا اینکه تا حالا این مکمل را خریده اید، نکاتی هستند که باید اینجا متذکر شوم:

چرا پروتئین وی اینقدر مهم است؟

مکمل وی
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی در واقع مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می‌ماند. جالب است بدانید این مایع را قبلاً دور می‌ریختند. بعدها مشخص شد که وی حاوی پروتئین‌هایی کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می‌کند و اینطوری بود که مکمل وی خلق شد.
دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند: وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله لوسین است. لوسین آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می‌کند. منبع (۱ و ۲)
مکمل وی بعد از تمرین به سرعت هضم می‌شود و لوسین زیادی را در خون آزاد می‌کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن می‌شود. محققان ثابت کرده‌اند که هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل مکمل وی بهترین مکمل بعد از جلسه تمرینی است. منبع (۳، ۴ و ۵)

انواع مکمل وی

انواع پروتئین tamrino.ir

در واقع تمام مکمل های وی مثل هم نیستند، و اگر شما یک سری به بازار بزنید انواع و اقسام مکمل وی را خواهید دید. به هرحال تمام مکمل های بازار به 3 نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

فرق بین پروتئین ایزوله و کنسانتره در چیست؟

لینک آپارات

کنسانتره پروتئین پنیر ( وی غلیظ)

این نوع از وی خیلی طبیعی است، برای طرفداران محصولاتی که کمتر فراوری شده اند، خیلی مناسب است، اما کمتر فراوری شده به معنی بهتر نیست! در واقع کمتر فراوری شده به معنی محصول ناخالص است.

مکمل های وی تغلیظ شده، شامل چربی و لاکتوز بیشتری هستند و در مجموع پروتئین کمتری دارند و شامل 70 تا 80 % پروتئین هستند. البته این موضوع از برندی به برند دیگر متفاوت است.

مکمل وی ایزوله

از سوی دیگر مکمل وی ایزوله مراحل فراوری بیشتری را طی کرده است تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد. و معمولاً تا 90% پروتئین دارد. البته هزینه بیشتری را نیز خواهد داشت و برای دوستانی که به لاکتوز حساسیت دارند خیلی مناسب است.

مکمل وی هیدرولیز شده

در واقع در تکنولوژی تولید این نوع مکمل آنقدر فراوری صورت می گیرد که پروتئین ها را به قطعات سازنده آن تبدیل می کنند، بله منظورم آمینو اسید هاست! وی هیدرولیز شده از قبل هضم شده است و به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. همچنین دارای خواص آلرژیک شیر نیز نیست. محققان همچنین معتقدند که فرایند هیدرولیز کردن حلالیت و هضم شدن آن را نیز بهبود می‌بخشد. این نوع از مکمل وی گران ترین نوع آن است. 🤑 منبع (۶ و ۷)

البته مطالعات صورت گرفته، تفاوت زیادی بین وی هیدرولیز شده و  وی ایزوله شده را نشان نمی دهد. در ضمن مزه این پروتئین کمی تلخ‌تر است.

ولی باید به متخصصانی که موفق به هیدرولیز کردن مکمل وی شده اند تبریک گفت، کار بسیار پیچیده ای را انجام داده اند. 🙏

لینک آپارات

خوب کدام نوع مکمل وی را انتخاب کنیم؟ 🤨

مکمل وی

در حالی که ادعا می‌شود مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده بهترین نوع در بازار هستند اما مدرک علمی در این زمینه در دسترس نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین پنیر را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید نمی‌توانید به اهداف تناسب اندامی خود برسید.
با این وجود …
انتخاب ارزان‌ترین مکمل وی نمی‌تواند فکر خوبی باشد. یک کنسانتره پروتئین پنیر باکیفیت حدود ۸۰٪ پروتئین دارد اما انواع تقلبی می‌توانند تا ۳۰٪ بیشتر پروتئین نداشته باشند. اگر یک مکمل بی کیفیت فقط ۳۰٪ پروتئین داشته باشد به نظر شما در ۷۰٪ باقی‌مانده چه چیزی ریخته‌اند؟! 😳
عموماً مالتودکرستین و آرد را به مکمل‌ها اضافه می‌کنند!

یک دلیل دیگر انتخاب مکمل وی ایزوله این است که لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ رسیده است که برای افراد حساس خبر خوبی است.
البته بعضی شرکت های مکمل ساز کلاهبردار سعی می‌کنند با مخلوط کردن این سه نوع مکمل وی یک ترکیب جدید را با یک نام دیگر به بازار عرضه کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که به عنوان مصرف‌کننده روی جلد جعبه مکمل را بخوانید.

یک نکته مهم در انتخاب ❗

اگر اسکوپ داخل مکمل ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد این مکمل را نخرید مگر اینکه خودتان می‌دانید ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌اند. البته میزان حجمی که اسکوپ دارد با میزان پروتئین وی یکسان نخواهد بود چرا که باید مقداری طعم دهنده به مکمل اضافه کنند.

چقدر مکمل وی را مصرف کنیم؟

مکمل وی
در رابطه با انتخاب درصد میزان مصرف پروتئین از مکمل ها و منابع طبیعی یک درگیری وجود دارد که هنوز هم هیچ مدرک دال بر اثبات آن وجود ندارد اما عقلای قوم حکم داده‌اند حداقل ۵۰٪ پروتئین خود را از منابع طبیعی تهیه کنید. 🤓
به یاد داشته باشید که مکمل قرار است تکمیل کننده رژیم غذایی شما باشد نه منبع اصلی!

اجازه بدهید دوباره کمی علمی صحبت کنم (امیدوارم خسته نشوید 🧐)

یک مطالعه علمی خیلی مهم وجود دارد که می‌گوید شما باید بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید چرا که بیشتر از آن تاثیری روی رشد عضلانی ندارد! منبع (۸)
بله این ادعا خیلی سرراست می‌گوید ۲۰ گرم و نه بیشتر! اما همان طور که حدس می‌زنید همه چیز به این سادگی نیست. سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما تحت تاثیر عوامل زیادی است:

میزان عضلات شما

هر چقدر بیشتر عضله داشته باشید بدن شما برای اینکه همچنان عضلانی باقی بماند نیازمند پروتئین بیشتری است. منبع (۹)

میزان فعالیت فیزیکی شما

هر چقدر بیشتر ورزش بکنید پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. منبع (۱۰)

سن شما

بدن که پیرتر می‌شود نیاز ما به پروتئین برای حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که یک بدنساز میانسال که ۳۵-۴۰ گرم پروتئین بعد از جلسه تمرینی مصرف می‌کند سنتز پروتئینی بیشتری نسبت به فردی دارد که فقط ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرده است. منبع (۱۱ و ۱۲)

سابقه هورمونی شما

هورمون‌های عضله سازی مثل: تستوسترون و هورمون رشد می‌توانند سنتز پروتئین را تقویت کنند. اگر بدن شما سطح بالایی از این هورمون‌ها را دارد قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین در بدن بیشتر استفاده کنید. منبع (۱۳)
از طرف دیگر سطح بالای کورتیزول باعث کاهش سطح سنتز پروتئین می‌شود و باعث شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز می‌شود (گلوکونوژنز). بعضی افراد به صورت طبیعی سطح کورتیزول بالایی دارند. منبع (۱۴)

تازه مبحث جنسیت هم مطرح است که به آن اشاره ای نشد.

نتیجه

وی مکمل بدن ساز tamrino.ir
بنابراین شاید ۲۰ گرم برای سنتز پروتئین کافی باشد اما برای همه صادق نیست. دوز مصرف متداول روزانه مکمل وی ۲۰-۳۰ گرم است. البته این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین میشود.

این را هم در نظر داشته باشید که شما به ازای وزن بدن به کیلوگرم، ماکزیمم ۲ گرم پروتئین در طی روز بیشتر نیاز ندارید.

در ضمن اسکوپ‌هایی که داخل بسته مکمل وجود دارد از برندی به برند دیگر اندازه مختلفی دارد و میزان پروتئین وی در هر کدام از این مکمل‌ها به ازای یک اسکوپ فرق می‌کند بنابراین نوشته‌های روی بسته را به دقت بخوانید.

نکات احتیاطی مصرف مکمل وی

خطر افدرین
مکمل وی شما را دچار بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، حتی تحقیقات نشان می‌دهند که در برابر بیماری پوکی استخوان شما را محافظت هم می‌کند!! و روی کلیه اثر منفی نمی‌گذارد. منبع (۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸)

اما اگر در حال حاضر بیمار کلیوی یا کبدی هستید بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مکمل وی سبب کاهش وزن می شود؟

این سوال را هزاران بار شنیده‌ام و مطمئنم هزاران بار هم در طی روز بدنسازها آن را پرسیده‌اند!
خیلی کوتاه جواب بدهم باید بگویم نه!
مکمل وی را مصرف نکنید برای چربی سوزی!

ولی

مکمل وی به روش‌ دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا کاهش وزن را تجربه کنید.
مصرف مکمل وی سبب می‌شود تا شما کمتر احساس گرسنگی کنید، خوب هر چقدر هم که کمتر کالری مصرف کنید وزن شما کمتر خواهد شد منبع (۱۹) (قبلاً در مورد مصرف میزان کالری صحبت کرده بوده‌ام)

البته شما یک سری مقالات علمی را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند مصرف مکمل وی سبب بسته شدن ظرفیت ذخیره چربی بدن می‌شود اما این تحقیقات محدود هستند و بیشتر روی حیوانات صورت گرفته است. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد بدانید و آگاه باشید که مکمل وی سبب چربی سوزی به صورت مستقیم نمی‌شود! 🤔

زمان مصرف مکمل وی

پروتئین وی tamrino.ir

مکمل وی بسیار زود جذب است و همین خصوصیت باعث می شود به یکی از بهترین مکمل ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود.

وقتی شما در باشگاه وزنه می زنید شما بدنتان را وارد فاز فشار و استرس می کنید و در واقع به بافت های عضلانی خود آسیب وارد می کنید! (البته این آسیب، خیلی هم مفید است)

ساخت عضلات در داخل باشگاه صورت نمی گیرد. بلکه شما با تمرین در باشگاه بدن را مجبور می کنید بعد از باشگاه برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و در واقع عضله جدید بسازد.

تمرین شما در باشگاه باعث می شود خون بیشتری به سمت عضلات شما سرازیر شود و در واقع عضلات مثل یک اسفنج عمل می کنند و آماده دریافت مواد غذایی هستند.

با مصرف پروتئینی مثل وی شما به عضلات تان آمینو اسید های لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. شما بعد از تمرین یک فرصت دو ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات تان، با مصرف مکمل وی عضله بسازید.

اما این حرف به این معنی نیست چون 2 ساعت وقت دارید، باید منتظر بمانید! هر چقدر بیشتر منتظر بمانید عضلات شما از آن حالت اسفنجی که خدمت تان عرض کردم خارج می شوند.

نتیجه

بهترین زمان های مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین است. در روزهایی که تمرین ندارید می توانید این میزان را به ۲ وعده کاهش بدهید.

چه کسی باید از پروتئین وی استفاده کند؟

پروتئین وی tamrino.ir

به خاطر محبوبیت و راحتی هضم این پروتئین، یکی از بهترین گزینه ها برای اکثر مردم است.

اما یکی از بزرگترین دلایلی که علیه مکمل های وی مطرح می شود این است که: مردم به راحتی می توانند پروتئین مورد نیاز خود را از رژیم روزانه خود تامین کنند و البته عدد 8 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن یکی از اعداد مقدس این افراد است!

از لحاظ تئوری این دوستان درست می گویند اما این عدد برای نیاز های روزانه یک فردی است که تحرک و فعالیت زیادی در طول روز ندارد ولی برای یک بدنساز یا کسی که دارای جراحتی در بدن خود است میزان پروتئین مورد نیاز خیلی بیشتر است.

از طرفی همه ما می دانیم با زندگی شلوغ و فشرده ای که همه ما آن را تجربه می کنیم گاهی اوقات غیر ممکن است که راحت بنشینیم و بعد از باشگاه یک وعده غذایی را مصرف کنیم.

پس مکمل وی یکی از بهترین منابع مصرف پروتئین بعد از باشگاه برای آن دسته از دوستانی است که زمان کافی را برای مصرف یک وعده کامل بعد از باشگاه را ندارند.

البته باید در نظر داشت دستگاه گوارش افرادی که با شیر و محصولات لبنی مشکل دارد با مکمل وی نیز مشکل خواهد داشت، پس بهتر است انواع هیدرولیز شده آن را مصرف کرد.

شما از چه نوع مکملی بعد از باشگاه استفاده می کنید؟

توجه: این مطلب در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۶ مورد بازبینی و به روزرسانی منابع علمی قرار گرفت

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫574 دیدگاه ها

 1. سلام
  ممنون از راهنماییتون بزرگوار
  مشکلی پیش نمیاد اگه گینر و پروتئین وی رو همزمان مصرف کنم؟ اگه میشه لطفا زمان و میزان مصرفش رو بگید
  در ضمن سه جلسه در هفته تمرین دارم

  1. نه مشکلی پیش نمی یاد
   برای زمان مصرف به طور کلی مکمل وی را قبل و بعد از تمرین
   گینر را بعد از تمرین
   ابتدای صبح مکمل وی و گینرو شب هنگام هم فقط مکمل وی مصرف شود.
   در مورد میزان مصرف باید میزان را با میزان کلی مصرف پروتئین و کالری روزانه خود هماهنگ کنید. فقط همین قدر بدانید که به ازای هر پوند وزن بدن شما نیازمند یک گرم پروتئین هستید. حالا می توانید بخشی از این میزان پروتئین را از مکمل وی و بخش اعظم آن را از رژیم غذایی خود تهیه کنید.

 2. سلام
  من ۲۳ سالمه قدم ۱۷۰ وزنم ۵۵
  سه ماه هست که دارم تخصصی بدنسازی کار میکنم و نمیدونم چرا تو این سه ماه ۲-۳ کیلو کم کردم میخوام ۷-۸ کیلو چاق بشم نمیدونم گینر بیشتر به دردم میخوره و عوارضش کمتره یا پروتئین وی از هرکی میپرسم یه جوابی میده تصمیم گرفتم به شما اعتماد کنم و پیشنهادتون رو انجام بدم لطفا راهنماییم بکنید

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون از شما که ما را ندیده اعتماد می کنید امیدواریم شایسته این اعتماد باشیم.
   اگر به دنبال افزایش وزن هستید شما باید خود را در شرایط کالری مثبت قرار بدهید.
   یعنی باید کالری مصرفی شما بیشتر از کالری که می سوزانید باشد.
   برای رسیدن به این مهم خیلی ساده باید کالری بیشتری مصرف کنید.
   خوب این کالری را می توانید تماماً از مواد غذایی تامین کنید. ولی یک امای بزرگ وجود دارد!
   و آن این است که سبک زندگی امروزی افراد طوری است که برای غذا خوردن وقت کافی را ندارند و از طرفی باید زمانی هم منتظر باشند تا مواد غذایی هضم و جذب شوند.
   اینجاست که مکمل وارد داستان می شود.
   پس به مکمل به عنوان جواب تمام آرزوهای خود نگاه نکنید. مکمل فقط آمده تا رژیم غذایی شما را تکمیل کند نه بیشتر!!
   توصیه من استفاده از مکمل وی به عنوان مکملی است که در بیشتر طول سال باید استفاده شود.
   گینرها هم با توجه به داشتن کربوهیدرات مناسب هستند اما توصیه می کنم از آنها در شرایطی استفاده کنید که رژیم شما واقعاً در زمینه کربوهیدرات کمبود دارد و یا اینکه فوق العاده وزن پایینی دارید که در مورد شما صدق نمی کند.
   پیروز باشید.

 3. سلام.۱۷۵قد.۷۰ کیلو وزن.قبلا هم بدنسازی کار کردم ولی ب خاطر عمل بینی ۷ ماهه کار نکردم.میخوام دوباره شرو کنم تا حالا مکمل نخوردم میخوام بدنی تفکیکی و عضلانی داشته باشم نه حجیم.ممنون اگر نظرتونو بدین

  1. سلام دوست عزیز
   در مورد عمل بینی بهتر است با دکتر معالج خود مشورت کنید که آیا امکان انجام حرکات بدنسازی و فشار آوردن به خود را دارید یا نه!
   در مورد شروع دوباره باید بگویم امیدوارم که شروع خوبی داشته باشید. برای داشتن بدنی عضلانی و البته نه چندان حجیم باید مواظب فرایند حجم گیری خود باشید که
   در ۲ مطلب مفصل به آنها اشاره کرده ام. مطلب ۱ و ۲
   امیدوارم جواب سوال های خود را پیدا کنید.

  1. سلام
   کراتین یکی از ارزان ترین و البته موثرترین مکمل هاست.
   خیلی کم پیش می آید که بخواهند به شما تقلبی بفروشند البته بعضی ها سعی می کنند کراتین را داخل جعبه ی برندهای معروف به شما بفروشند تا قیمت بالاتری را طلب کنند ولی همان ها هم کراتین اصل هستند چرا که همان طور که گفتم خود کراتین بسیار ارزان است.
   اما نگران کراتین داروخانه ها نباشید سالم و اصل هستند.

 4. سلام. من 28 سالمه. وزن 64 و قد178. لاغرهستم. قصددارم بدنسازی رو شروع کنم تادرمرحله اول وزن بگیرم و بعد تناسب. میخوام بدونم باید از مکمل استفاده کنم حتما و اینکه بدون مکمل نمیشه وزن زیاد کرد؟بدنم اکتونورف هست ظاهرا و به سختی وزن زیاد میکنم. حدود ده ساله وزنم ثابته.

  1. عضلات بیشتر، به این معناست که بدن شما به کالری بیشتری نیاز دارد. یک فرد عضلانی نسبت به افراد دیگر وقتی در حال استراحت است کالری بیشتری می سوزاند.
   عضلات برای اینکه به عملکرد روزانه خود بپردازند نیازمند انرژی زیادی هستند. یکی از دلایلی که عضله سازی کار مشکلی است این است که بدن دوست ندارد عضله بسازد.
   عضله سازی از نظر بدن شما یک سرمایه گذاری بد است. در مقابل بدن تمایل زیادی به چربی سازی دارد چرا که چربی به مثابه بانک انرژی است!

 5. سلام
  من آنا هستم.32 ساله قد 169 و وزن 73 و سه روز در هفته به مدت یکساعت تی آر ایکس کار میکنم.کمی چربی در قسمت شکم و پهلو دارم.چه مکملی برای کاهش وزن و چربی سوزی و در عین حال عضله سازی که زیاد هم هیکلم گنده نشه پیشنهاد میکنید؟و در عین حال عوارض نداشته باشه..

  1. سلام
   اول از همه توصیه می کنم اگر علاقه دارید تمرینات تی آر ایکس خود را به یک جلسه در هفته کاهش دهید و ۳-۴ روز به تمرینات بدنسازی بپردازید.
   مکملی که بتواند همزمان چربی سوزی و عضله سازی را انجام بدهد نداریم دوست عزیز البته از نوع قانونی!
   توصیه من این است که روی عضله سازی تمرکز کنید چرا که با داشتن عضله میزان کالری سوزی شما در طول روز پایین می رود.
   برای عضله سازی هم بهترین مکمل هایی که توصیه می کنم: مکمل وی و کراتین است.
   موفق باشید.

 6. سلام……..من 27 سالمه قدم 170 و وزنم 53 کیلو…..اینو برای چاقی و چاقی صورت بهم معرفی کردن…….فرصت ورزش کردنم ندارم…..بنظر شما استفاده کنم؟ کدوم نوعش و چه مقدار؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   مکمل های افزایش وزن مانند گینرها ترکیبی از کربوهیدرات و پروتئین هستند. البته مکمل های پروتئین مثل وی هم می توانند به کمک شما بیایند.
   پس هر دوی این دو دسته مکمل ها می توانند به افزایش وزن شما کمک کنند.
   اما باید مکمل را با توجه به رژیم غذایی و سبک زندگی خود و همچنین هدفی که دارید (که در اینجا افزایش وزن است) انتخاب کنید.
   توصیه می کنم اگر رژیم غذایی پرکالری ندارید سراغ گینرها بروید. اما اگر رژیم متعادل و خوبی دارید برای تکمیل این رژیم از مکمل وی استفاده کنید.
   موفق باشید.

 7. میخاستم بدونم مصرف پروتیین وی دوره خاصی داره که عوارضش کمتر بشه یا نه؟ من سه دوره اس پروتئین وی مصرف میکنم میخاستم قطع کنم چون از عوارضش خیلی صحبت میشه میخاستم نظر شمارا بدونم

  1. سلام
   پروتئین وی یکی از مورد تحقیق قرار گرفته ترین مکمل های بازار است که هیچ عوارضی برای آن گزارش نشده است.
   البته بعضی افراد که در هضم پروتئین ها دچار مشکل هستند دچار نفخ می شوند که بسیار نادر است و اصلاً مشکل به حساب نمی آید.

 8. خسته نباشد مصرف پروتین وی چند دوره باید باشه مصرف بیش از حدش عوارض نداره من سه دوره مصرف کردم فقط انرژیم بیشتر شده میخاستم بدونم عوارض مصرف طولانی چیه؟باید قطع کنم مصرف پروتین وی؟

 9. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  بنده حدود دوسال هست بصورت مستمر و یک روز در میان بدنسازی کار میکنم تا حالا از مکمل استفاده نکردم!.فقط به خاطر شرایط کاری در ماه یک هفته وسطش کار نمیکنم.قدم 182 و وزنم 82 و سن 29 واندامم متناسبه ،فقط به جایی رسیدم که رشد عضلانیم محسوس نیس.یکمم چربی زیر شکم دارم.به نظر شما آمینو اسید bcaa به همراه پروتیین وی خوبه استفاده کنم؟؟(این به پیشنهاد یه مربی هست!)
  در ضمن چطوری مکمل اصل و فیک را تشخیص بدیم؟!
  با تشکر

  1. سلام
   اینکه به ایست عضلانی و همچنین مقداری چربی لجوج رسیده اید اتفاقی شایع است و راه حل آن شامل چند مرحله می باشد. ابتدا باید به برنامه تمرینی و غذایی خود نگاهی دوباره بیندازید. احتمالاً چند چیز را باید تغییر بدهید. این موارد می تواند بسیار متفاوت باشد از میزان کالری مصرفی روزانه گرفته تا میزان درشت مغذی ها. از عدم تنوع در حرکات تمرینی و سبک زونه زدن. با جستجویی در وبسایت به جواب های کامل تری خواهید رسید که نمی توانم در این کامنت به شما بگویم.
   ترکیب مکملی که به شما معرفی شده خوب است.
   در مورد اصل و تقلبی بودن مکمل ها باید بگویم کار تشخیص خیلی سخت شده است. حتی برای دوستانی که خارج از کشور زندگی می کنند.
   تنها توصیه من خرید از افراد و مراکزی است که صلاحیت دارند.

 10. سلام خسته نباشید من 180 قدمه وزنم 120 4سال باشگاه رفتم از 170 کسلسو به 120 رسیدم فقط میخوام عضله سازی بکنم لطفا بفرمایید چی مصرف کنم چقدر مصرف کنم و کدوم مارک خیلی ممنون

  1. سلام
   در مورد مارک نمی توانم اظهار نظر کنم توصیه می کنم فقط محصول اصلی خریداری کنید.
   در مورد نوع مکمل توصیه استفاده از کراتین و مکمل وی است. در مورد مقدار و نحوه مصرف هم با کمی جستجو در وبسایت مطالب مفیدی پیدا خواهید کرد.

 11. سلام
  28 ساله – 100 کیلو ویزن – 180 قد
  ورزش TRX انجام میدم. مکمل وی (هیدرولیز شده ) برای کاهش وزن و چربی مصرف کنم خوبه یا پیشنهاد بهتری دارین ؟!
  مشکل شکم دارم که چربی داره. بیماری خاصی ندارم. فقط از اضافه وزن رنج میبرم.
  لطفا راهنمایی کامل کنین . مرسی. ایمیل هم بزنید مشکلی نیست

 12. سلام من شانزده سال سن دارم و تقریبا چهار ماه میشه بدنسازی کار میکنم . رژیم غذایی دارم و شانزده کیلو وزن کم کرده ام میخوام بدونم آیا چیزی مصرف کنم ؟؟ اگر مصرف کنم چه چیزی برای حجم سازی به کارم میاد

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم بدنسازی و تلاش برای تناسب اندام تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما شود.
   قبل از اینکه به شما توصیه ای در مورد مصرف مکمل داشته باشم توصیه می کنم در میزان کاهش وزن خود کمی تغییر ایجاد کنید.
   این مقدار کاهش وزن در چنین زمان کمی می تواند مشکلات مخصوص به خودش را داشته باشد.
   در مورد حجم سازی هم توصیه ما استفاده از مکمل وی و البته کراتین است.
   موفق باشید.

 13. با سلام خدمت شما
  من 31 سالمه-حدود2 سال بدنسازی کار میکنم-وزنم 92 و قدم 180 -بالا تنم حجم پر و شکل داری داره- ولی شکم و پهلو دارم-از اون طرف بدلیل مشکل زانو که دارم نمیتونم زیاد هوازی کار کنم
  پیشنهاد شما برای استفاده از چربی سوز چیه؟و اگر شما نیز تایید میکنین از چه چربی سوزی استفاده کنم؟

 14. سلام ببخشید..من قدم 168 و وزنم 54 میباشد.. تقریبا لاغرم…ی هفتس میرم باشگاه…میخواستم ببینم چه مکملی بخورم تا یکم عضلاتم حجیم تر بشه…راستش همه بهم میگن لاغری نرو بدنسازی من چیکار کنم.؟مرسی.
  ی مکمل خوب بگید که هم یکم چاق البته ن زیاد هم عضلاتم قوی شه…
  و اینکه مکمل وی عوارضی هم داره؟مرسی

  1. سلام دوست عزیز
   استفاده همزمان مکمل وی و کراتین را به شما توصیه می کنم.
   از بدنسازی ترسی نداشته باشید و باید بدانید که بدنسازی فقط یک ورزش نیست بلکه یک سبک زندگی است و باید بدنسازی را وارد جریان زندگی خود کنید.
   عوارضی ندارد اما از رژیم غذایی خود غافل نشوید.
   موفق باشید.

 15. سلام و خسته نباشید من 17 سالمه قدم 176 و وزنم 65 کیلو هست 1ماه هست که بدنسازی رو شروع کردم و الان میخوام دوره مکمل رو اغاز کنم راسیاتش موندم گینر رو بخورم یا وی ولی میترسم اگه گینر بخورم چاق بشم راسیاتش از بدن های سون(7) و خطی و عضله ای خیلی خوشم میاد دوست دارم اونجوری شم میشه لطفا راهنماییم کنید؟
  اهان در ضمن تیپ بدنی من مزومورف هست هیکل لاغری ندارم گوشتی هست تقریبا

 16. سلام.من وزنم 85کیلو و قدم 199هست می خواستم چهار سر پام رو تقویت کنم و حداکثر وزن مجازی که میتونم داشته باشم 91 کیلو هست چون والیبالیست هستم.ممنون اگر راهنمایی کنین

   1. سلام دوست عزیز
    اولاً توصیه می کنم هر روز باشگاه نروید و یک برنامه منطقی را انتخاب کنید.
    در مورد نوع پودر بهتر است کراتین و وی را مصرف کنید. در مورد میزان مصرف می توانید مطالب وبسایت را مطالعه کنید تا متوجه نیازهای خود بشوید.

 17. سلام من 20 روز هس بدنسازی میرم قدم 188 وزنم 101 و سنم 29 میباشد کمی چربی شکم و پهلو دارم میخام هم عظله ام قوی بشه هم چربی هام بسوزن لطفا راهنمایی کنید از کدوم مکملا استفاده کنم ضمنا طی چن سال قبلی دو سه بار نیمه تمام چن ماهی کار کرده ام

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا